جی پلاس

والیبال ایران در کمین بهترین رتبه تاریخ!

تیم ملی والیبال ایران این فرصت را دارد برای نخستین بار در تاریخ در رتبه ششمی رده بندی بهترین تیم های والیبال جهان قرار بگیرد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ سیستم جدید رده بندی فدراسیون جهانی والیبال این شرایط را رقم زده تا تیم ها مزد تلاش و پیروزی خود را پیش از خشک شدن عرق شان بگیرند! به محض به صدا در آمدن سوت پایان هر بازی، امتیازهای مثبت و منفی بازی به حساب تیم های برنده و بازنده واریز می شود.

تیم ملی والیبال ایران در حال حاضر در رده هفتم جهان ایستاده است. اما پیش از بررسی احتمالات باید نگاهی به وضعیت رده بندی داشته باشیم.

1- برزیل 421 امتیاز

2- لهستان 376 امتیاز

3- آمریکا 355 امتیاز

4- روسیه 325 امتیاز

5- فرانسه 314 امتیاز

6- ژاپن 278 امتیاز

7- ایران 276 امتیاز

8- آرژانتین 273 امتیاز

9- صربستان 270 امتیاز

10- ایتالیا 262 امتیاز 

11- کانادا 255 امتیاز

12- اسلوونی 247 امتیاز

13- کوبا 212 امتیاز

14- بلغارستان 195 امتیاز

15- آلمان 173 امتیاز

همان گونه که مشاهده می شود، رده بندی پانزده تیم برتر چند دسته مجزا دارد. یک دسته در اختیار برزیل است که با اختلاف صدرنشین است و با امتیاز بالای 400، تا مدت زیادی خیالش از رتبه اول راحت است. دسته بعدی تیم های دوم تا پنجم یعنی لهستان، آمریکا، روسیه و فرانسه است که امتیازی بین 314 تا 370 دارند و بازی های آینده لیگ ملت ها می تواند جای این تیم ها را با خودشان عوض کند و نه بیشتر.

اما شلوغ ترین دسته به تیم های ششم تا دوازدهم اختصاص دارد که اختلاف امتیاز بسیار کمی با هم دارند و حتی تک بازی هم می تواند تغییرات زیادی به وجود بیاورد. بین تیم ششم یعنی ژاپن که 278 امتیاز دارد تا تیم دوازدهم که 247 امتیاز به دست آورده، فقط 31 امتیاز اختلاف وجود دارد. این فشردگی در بین تیم های ششم و دهم شدیدتر است؛ ایران دو امتیاز از ژاپن کمتر دارد، آرژانتین 3 امتیاز کمتر از ایران و صربستان 3 امتیاز کمتر از آرژانتین. دسته بعد تیم های سیزدهم تا بیستم هستند که خیلی شانسی برای تک رقمی شدن ندارند.

جدول فعلی در پایان رقابت های لیگ جهانی دستخوش تغییر فراوان خواهد شد چرا که هنوز بیش از ده بازی از رقابت ها مانده است. برای مثال در حال حاضر ایران در رتبه هفتم قرار دارد و کانادا چهار رتبه پایین تر در جایگاه یازدهم. اگر نتیجه دیدار مستقیم دو تیم به جای ایران به سود کانادا رقم می خورد، حالا کانادایی ها از ایران بالاتر قرار داشتند. همین مساله نشان می دهد که سیستم رده بندی جدید چه اندازه به نتایج حساس است و باعث جابجایی تیم های نزدیک بهم می شود.

والیبال ایران از آغاز پیدایش تاکنون هرگز حضور در جایگاه ششم رده بندی جهانی را تجربه نکرده و می تواند در پایان لیگ ملت ها این اتفاق را تجربه کند. خصوصا که تیم تحت هدایت آلکنو احیا شده و از روزهای بد آغاز رقابت ها فاصله گرفته است. اما باید به این نکته توجه داشت که همان اندازه که صعود به رتبه ششم در دسترس و شدنی است، سقوط به رتبه زیر ده هم به دلیل فشردگی تیم ها محتمل است و یک یا دو باخت غیرمنتظره می تواند باعث از دست رفتن رتبه تک رقمی شود.

دیدگاه تان را بنویسید