به گزارش ایرنا، سید «علی آقازاده» عصر چهارشنبه در آیین تجلیل از سالمندان استان مرکزی در استانداری این استان، افزود: نهادهای خدماتی و حمایتی باید با آسیب‌شناسی و ارزیابی صحیح مهمترین مشکلات، نیازها و خواسته‌های سالمندان را شناسایی و برای رفع آنها تلاش کند.
وی ادامه داد: باید شرایطی در جامعه فراهم شود تا سالمندان به عنوان بخش بزرگی از جامعه محترمانه از حقوق مسلم اجتماعی بهره مند باشند.

استاندار مرکزی اضافه کرد: استفاده از تمام امکانات و خدمات موجود در فضاهای شهری و اداری حق همه شهروندان به خصوص سالمندان است و این امر در جریان ساخت و سازها باید مورد توجه کارشناسان و مسئولان قرار گیرد.
آقازاده اظهار داشت: جامعه ایران به سمت پیری در حرکت است و این پدیده در دهه دوم ۱۴۰۰ به اوج خود می رسد و باید تمهیداتی اندیشیده شود تا سالمندان ضمن برخورداری از امکانات رفاهی، بهداشتی و پزشکی بتوانند در جامعه نقش آفرین باشند.
وی افزود: در دهه ۶۰ شمسی نرخ رشد موالید بیش از سه و نیم درصد بود و هم اکنون این مهم به کمتر از یک درصد رسیده که این پدیده در برنامه ریزی های کلان کشور می تواند پیامدهای مختلفی داشته باشد.
استاندار مرکزی بیان کرد: از ۵۵ هزار روستای پیش از انقلاب بیش از ۲۰ هزار روستا خالی از جمعیت شده و باید در جهت تشویق مردم برای مهاجرت معکوس برنامه ریزی کرد.
آقازاده اضافه کرد: استان مرکزی یکی از مناطق قابل توجه سرمایه گذاران صنعتی است که می توان از این فرصت در راستای تشویق سرمایه گذاران در جهت تولید نیازهای جامعه سالمند استفاده کرد.
وی نسبت به تکریم جامعه سالمند تاکید کرد و گفت: از نظر بزرگان دینی و ائمه اطهار (ع) جایگاه سالمندی بسیار ارزشمند و مورد احترام فراوان است.
مدیرکل بهزیستی استان مرکزی نیز گفت: ۵۵ هزار نفر از جمعیت استان در سن سالمندی قرار دارند که از این تعداد ۳۴ درصد در روستا و بقیه در شهرها زندگی می کنند.
«زهرا امینی» افزود: چهار هزار و ۵۰۰ سالمند زیر پوشش خدمات اداره کل بهزیستی استان مرکزی قرار دارند که از این تعداد ۸۰۰ سالمند از خدمات مستمر استفاده می کنند.
وی، مناسب سازی اماکن عمومی و فضای شهری، اختصاص اماکن ورزشی و رفاهی به صورت رایگان و بهره مندی از خدمات مسافری از قبیل بلیط رایگان قطار و اتوبوس مهمترین خواسته های جامعه سالمند از مسئولان عنوان کرد.
۵۵ هزار نفر از جمعیت استان مرکزی سالمند هستند. 

۳۰۱۷/۳۰۷۵

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.