اخبار مرتبط

بارش‌ها از فردا-دوشنبه-دوم اردیبهشت ماه- در استان‌های کرمان، بوشهر، هرمزگان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، فارس و نواحی مرکزی خلیج فارس ومرکز و شرق کشور تقویت می‌شود.

 به‌ گزارش ایلنا،به نقل از سازمان هواشناسی کشور با افزایش ابر،بارش پراکنده و گاهی وزش باد‌ در استان‌های کرمان، بوشهر، هرمزگان، زنجان، قزوین، البرز، تهران، نواحی مرکزی خلیج فارس و جنوب فارس  از عصر امروز -یکشنبه -دوم اردیبهشت ماه- پیش‌بینی می‌شود.

بر اساس گزارش سازمان هواشناسی کشور،دمای هوا روز دوشنبه در 9 استان صفر و زیر صفر درجه خواهد بود.

فردا بارش در مناطق یادشده تقویت و به مناطق مرکزی و شرقی کشور کشیده می‌شود؛ البته با توجه به افت دما در نیمه شمالی کشور، در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش ها به صورت برف خواهد بود.

فردا شدت بارش‌ها، برای مناطق در جنوب آذربایجان غربی، برخی مناطق آذربایجان شرقی، زنجان، اردبیل، خراسان شمالی، جنوب فارس و غرب کرمان پیش بینی شده است.

همچنین روز دوشنبه، در استان‌های‌ کردستان، کرمانشاه، همدان، مرکزی، لرستان، شمال غرب چهارمحال و بختیاری، غرب اصفهان، شمال شرق خوزستان و دامنه‌های جنوبی البرز در استان‌های البرز، قزوین، تهران و شمال سمنان بارش باران در برخی نقاط رعدوبرق و وزش باد شدید موقت‌ و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف پیش‌بینی ‌شده است.

بیشترین بارش تجمعی در روز دوشنبه و بین 20 تا 30 میلیمتر در ارتفاعات مرکزی کرمان و شرق فارس رخ خواهد داد و در مناطق خراسان شمالی و برخی نقاط خراسان رضوی، غرب کرمان، نیمه جنوبی فارس و شمال هرمزگان به صورت رگبار و رعد و برق و وزش باد شدید خواهد بود.

سه‌شنبه سوم اردیبهشت؛ در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی، نیمه شرقی خراسان رضوی، برخی نقاط خراسان جنوبی بارش باران و در ارتفاعات و نقاط سردسیر بارش برف پیش‌بینی می‌شود که بیشترین میزان بارش تجمعی بین 30 تا 60 میلیمتر است.

‌از اواخر وقت فردا  و سه‌شنبه؛ به علت وزش باد شدید احتمال خیزش گرد وخاک در شرق و جنوب شرق کشور وجود دارد که بیشترین مقدار سرعت باد بین 60 تا 70 کیلومتر بر ساعت پیش‌بینی می شود.

در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه، کاهش دما بین 7 تا 10 درجه در سواحل دریای خزر، شمال شرق و شرق و در مناطق مرکزی کشور بین 4 تا 6 درجه پیش بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی با توجه به انتظار بارش برف و تشدید آن در روز دوشنبه در شمال غرب، غرب و جاده‌های کوهستانی البرز و شرایط جوی مخاطره آمیز نظیر مه غلیظ و احتمال کولاک برف، به هموطنان‌ توصیه کرده است که ضمن پرهیز از سفرهای غیرضروری به مناطق شمالی و شمال‌غرب، با آگاهی از وضع هوای مسیر و رعایت نکات ایمنی، ریسک مخاطرات احتمالی را کاهش دهند.

از آنجا که بارش‌های بهاری گاهی شدید و همراه با رگبار باران است، احتمال آبگرفتگی معابر عمومی به ویژه در روز دوشنبه در مسیرهای ساحلی دریای خزر وجود دارد.

‌از بعدازظهر دوشنبه و سه‌شنبه؛ دریای خزر و خلیج فارس به علت وزش باد شدید مواج و توفانی بوده و ارتفاع موج بین 2 تا 3 متر پیش‌بینی می‌شود.

سازمان هواشناسی توصیه کرده است که در این مدت، در مناطق ذکر شده احتیاط لازم در تردد شناورهای سبک، نیمه سبک و تفریحی به‌عمل آید.

فردا بندرعباس با بیشینه دمای 35 درجه بالای صفر، گرمترین مرکز استان و اردبیل و همدان با کمینه دمای 3 درجه زیر صفر ‌سردترین مرکز استان خواهد بود.

میانگین بارندگی کل کشور از ابتدای سال زراعی (مهر‌ماه 97) تا 25 فروردین ماه سال جاری، 274.8 میلیمتر ثبت شد، میزان بارش در سال زراعی گذشته در این بازه زمانی 105 میلی‌متر بوده است، بنابراین بارش سال جاری تا این تاریخ 161.7درصد بیشتر از سال زراعی گذشته است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.