اخبار مرتبط

رحیم یوسفی زاده پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت : در این مدت در استان مازندران ۴۹۸ میلمتر باران بارید که نسبت به مدت مشابه سال قبل بارش ها حدود ۶۰ میلمتر کاهش یافت.
وی اضافه کرد : این درحالیست که میانگین بارش باران در نیمه نخست سال زراعی جاری در مقایسه با مدت مشابه دوره آماری بیش از ۲۲ درصد ( ۹۱ میلمتر) بیشتر شد.
به گفته وی از لحاظ شهرستانی میانگین بارش ها در مقایسه با مدت مشابه سال قبل در ۱۹ شهرستان روند کاهشی داشت و در سه شهرستان محمودآباد ، بابلسر و فریدونکنار به طور میانگین ۱۸ درصد رشد داشت.
یوسفی زاده دلیل روند کاهشی باران در ۱۹ شهرستان استان مازندران را در نیمه نخست سال زراعی جاری به دلیل بارش های سیل آسا اواخر اسفندماه سال ۹۷ دانست.
این کارشناس هواشناسی مازندران بارش نرمال یکساله استان مازندران را ۶۵۱ میلمتر اعلام کرد.
افزایش ۱۰ درصدی بارش ها در سال ۹۸
 
رییس مرکز پدافند غیرعامل هواشناشی مازندران می گوید : براساس اطلاعات میانگین حسابی برگرفته از ۱۵ ایستگاه همدیدی در سطح استان مازندران ( اطلاعات نقطه ای) میانگین بارش باران در این استان در سال ۹۸ نسبت به سال قبل از آن ( ۹۷) ۱۰ درصد و در مقایسه با میانگین دوره بلند مدت حدود ۲۴ درصد بیشتر شد.
یوسفی زاده گفت : براین اساس متوسط حجم بارش باران استان مازندران در سال ۹۸ حدود ۸۲۶ میلمتر بود که کمترین میانگین بارش ها مربوط به ایستگاه بلده با ۳۴۳ میلمتر و بیشترین آن با یک هزار و ۷۶۲ میلمتر مربوط به ایستگاه نوشهر بود.
براساس گزارش شرکت آب منطقه ای مازندران افزایش میزان باران در این خطه شمال کشور در سال زراعی جاری باعث آبگیری ۹۰ درصدی سدهای این استان شد که حدود ۴۰۰ میلیون متر مکعب ظرفیت دارند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.