به گزارش خبرنگار ایرنا، کامران اصغری روز شنبه در نشست شورای اشتغال استان مبلغ تسهیلات پرداختی به این طرح ها را حدود یکهزار و 890 میلیارد ریال اعلام کرد.
وی با اعلام این که میزان پرداخت تسهیلات اشتغالزایی روستایی به کارآفرینان در مازندران نسبت به سهمیه مرحله اول 17درصد بیشتر بود، توضیح داد: سهمیه استانی یکهزار و 650 میلیارد ریال بود و میزان پرداختی بانک ها حدود یکهزار و 890 میلیارد ریال است.
اصغری سهم تسهیلات اشتغالزایی روستایی مازندران را در مجموع افزون بر سه هزار میلیارد ریال اعلام کرد.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی مازندران گرانی اخیر و نوسان ارز را چالش اجرای طرح های اشتغال روستایی در این استان بیان کرد.
** اشتغال سه هزار نفری طرح اشتغال روستایی
معاون هماهنگی امور اقتصادی و منابع استاندار مازندران هم در این نشست گفت: بر اساس آمار با اجرای یکهزار و 200 طرح اشتغالزا برای حدود سه هزار نفر در مازندران ایجاد اشتغال می شود.
حسن خیریانپور افزود: تاکنون حدود 60 طرح اشتغال روستایی در مازندران به بهره برداری رسید و حدود 60 طرح نیز در دست اجرا قرار دارد.
وی مجموع اشتغال ناشی از طرح های افتتاح شده از محل تسهیلات اشتغال روستایی را حدود 145نفر بیان کرده است.
معاون استاندار مازندران گفت: بر اساس برنامه ملی از 131 طرح اشتغال روستایی در این استان که تسهیلات اشتغال دریافت کردند به صورت میدانی راست آزمایی انجام شده است.
خیریانپور افزود: بر اساس این بررسی صرفا حدود 6 طرح به دلایلی از جمله فوت کارفرما به مرحله اجرایی نرسید و بقیه در دست اجراست.
** آموزش مهارت در کسب و کار واقعی
مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای مازندران هم گفت: حدود 74 درصد از برنامه آموزش مهارت در کسب و کار واقعی آموزشیاران در مازندران اجرایی شد.
سید حسین درویشی افزود : در سال جاری حدود 3 هزار و 400 نفر در حوزه صنعت، کشاورزی، خدمات و فرهنگ و هنر آموزش لازم را در محیط کسب و کار واقعی کسب کردند.
وی ادامه نداد: برای ایجاد انگیزه در کارگاههای تولیدی بخش خصوصی نیاز است تا مشوق هایی برای آنها برای مهارت آموزی فراهم شود.
**بیکاری 5 هزار و 800 فرزند ایثارگر مازندران
مدیرکل بنیاد شهید و ایثارگران مازندران گفت: هم اکنون حدود 5 هزار و 800 فرزند ایثارگر این استان در سامانه اشتغال ثبت نام کردند.
هدایت مظلومی پیشنهاد کرد تا در واحدهایی تولیدی و صنعتی که از وام اشتغال روستایی استفاده کردند از فرزندان شاهد و ایثارگر نیز استفاده شود.
وی اضافه کرد: در صورت جذب فرزندان شاهد و ایثارگر در واحدهای تولیدی و صنعتی بخش خصوصی اداره کل متبوعش 5 سال حق بیمه فرزندان شاهد و ایثارگر این واحدها را پرداخت می کند.
براساس آخرین آمار نرخ بیکاری پاییزی در مازندران حدود10 درصد اعلام شده است که نسبت به کشور نرخ بیکاری مازندران حدود 2 درصد کمتر بود.
6982/1654
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.