درحالی شاهد راه‌اندازی متعدد خانه‌های «بازی و شادی» در سطح استان قزوین و استقبال خانواده‌ها از این مراکز هستیم که بهزیستی و استانداری این مراکز را غیرمجاز می‌دانند و اقدامات و آموزش‌های این مراکز را دور از استاندارد معرفی می‌کنند.

به گزارش ایسنا منطقه قزوین، خانواده نخستین نهاد اجتماعی است که کودک در آن پرورش می‌یابد و می‌آموزد که چگونه رفتار اجتماعی داشته باشد، در محیط‌های اجتماعی نظیر مهدکودک، نهادهای دیگری به‌جز خانواده در آموزش هنجارها و ارزش‌ها به فرزندان دخالت دارند و با افزایش سن کودک به‌مرور از نقش خانواده‌ها کاسته و بر نقش این کانون‌ها در الگودهی به شخصیت کودک بیشتر می‌شود.

مهدکودک، برای بچه‌ها عموماً جذابیتی بیش از خانه و خانواده دارد و نقشی بسیار مهمی در تربیت کودکان ایفا می‌کند، بنابراین باید محیطی امن و عاری از هر انحرافی برای تربیت کودکان فراهم ساخت که آموزش‌های صحیحی به آن‌ها ارائه دهد.

چه کسی متولی صدور مجوز برای مهدکودک‌هاست؟

هدی حقیقی معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان قزوین می‌گوید: دوران کودکی بسیار مهم است و اغلب شخصیت فرد در این دوران شکل می‌گیرد، مهدکودک‌ها محلی برای نگهداری و آموزش کودکان از شش‌ماهگی تا شش‌سالگی هستند.

وی ادامه می‌دهد: در حال حاضر 114 مهدکودک در سطح استان قزوین فعال است که 6000 کودک در آن‌ها مورد آموزش و نگهداری قرار می‌گیرند، ما مهدکودک‌های شهری، روستایی، روزانه، شبانه و آدینه داریم؛ همچنین مراکز رفاه کودک برای کودکان بالای شش سال فعالیت می‌کنند.

حقیقی یادآور می‌شود: بهزیستی موظف است تمام مراکز فعال مربوط به کودک را به دفتر اجتماعی استانداری معرفی کند و تمام مراکز باید از بهزیستی مجوز دریافت کنند، این در حالی است که مراکز غیرمجاز متعددی در سطح شهر فعال هستند و ما بارها این موارد را به استانداری معرفی کردیم تا مورد پیگیری قرار گیرد اما گویا همچنان رو به رشد و فعال هستند.

وی تأکید می‌کند: اگرچه بهزیستی متولی اصلی صدور مجوز برای مهدکودک‌ها است اما در حال حاضر ارگان‌های دیگر اقدام به ارائه مجوز برای مراکز مربوط به کودک می‌کنند که مورد تأیید نیست و این مراکز غیرمجاز هستند.

معاون امور اجتماعی اداره کل بهزیستی استان قزوین خاطرنشان می‌کند : برای مثال در چند سال گذشته شاهد افتتاح مراکز شادی و بازی در سطح شهر هستیم که مجوز خود را از سازمان صنعت و معدن و تجارت گرفته‌اند، این مراکز با مجوز مرکز بازی‌های رایانه‌ای تأسیس‌شده‌اند و برای نگهداری کودکان صلاحیت لازم را ندارند.

وی عنوان می‌کند: شهرداری، سازمان تبلیغات و سازمان صنعت، معدن و تجارت اگر مجوز کار در حوزه کودک دارند باید مجوزشان را ارائه بدهند، خانه‌های بازی و شادی در حالی کودکان را نگهداری می‌کنند که آموزش‌هایشان مورد نظارت قرار نمی‌گیرد و محتوای آموزشی استاندارد ارائه نمی‌دهند.

حقیقی خاطرنشان می‌کند: خانواده‌ها آگاهی ندارند که این مراکز غیرمجاز هستند، نگهداری شیرخوارگان نیاز به تمهیدات ویژه‌ای دارد که طبق ضوابط و استاندارد باید صورت بگیرد، این مراکز گاهی اقدام به پذیرش نوزادان می‌کنند که باید حتماً رسیدگی شود و نیاز است که برخورد قانونی صورت بگیرد.

ازنظر قانونی بهزیستی متولی اصلی مهدکودک‌ها است

داوود محمدی رئیس کمیسیون اصل 90 در این خصوص می‌گوید: در قانون صدور مجوز مهدکودک‌ها بر عهده بهزیستی است، اگر متولی متعدد شده و ساماندهی خاصی وجود ندارد به ما اعلام کنید تا ما پیگیری کنیم تا از پراکندگی جلوگیری شود.

وی تأکید می‌کند: شما اعلام کنید و ما صدر قوانین مجلس را بررسی می‌کنیم، در تنظیم بخشی از مقررات دولت مجوز مهدکودک را بر عهده بهزیستی قرار داده است، تعدد متولی نظارت را کاهش می‌دهد و هرکسی رویه‌های متعددی را دنبال می‌کند.

محمدی خاطرنشان می‌کند: مهدکودک افرادی را تحت پوشش قرار می‌دهند و آموزه‌های این دوران مانند نقش روی سنگ است بنابراین باید این دوره بیشتر موردتوجه قرار بگیرد، محتوی آموزشی مهدکودک‌ها توجه در تربیت نونهالان بسیار مهم است بنابراین باید مجوز مهدکودک‌ها را بررسی کنیم.

با دستگاه‌های متخلف حوزه کودک برخورد می‌شود

منوچهر حبیبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار قزوین نیز می‌گوید: هر دستگاهی تلاش کند وظیفه خود را انجام دهد و در کار دیگران دخالت نشود، در حوزه مهدکودک‌ها متولی فقط بهزیستی است و به‌عنوان دستگاه تخصصی باید تربیت و نگهداری کودکان را انجام دهد.

وی ادامه می‌دهد: چه ضرورتی دارد که دستگاه‌هایی مانند صنعت و معدن، سازمان تبلیغات و شهرداری در حوزه کودک ورود پیدا کنند درحالی‌که وظیفه تخصصی آن‌ها چیز دیگری است، دوران کودکی از حساسیت بالایی برخوردار است بنابراین برنامه‌ریزی در این حوزه باید بر اساس تخصص صورت بگیرد.

حبیبی خاطرنشان می‌کند: ذهن کودکان مانند لوح پاکی است که می‌توانند آموزش‌های خوبی را بر آن هک کرد، بنابراین مسئولیت آموزش کودکان نباید به‌صورت چندگانه باشد، هر دستگاهی که در حوزه کودک ورود پیدا می‌کند باید به‌عنوان متخلف شناسایی، اعلام و رسانه‌ای شود.

به گزارش ایسنا، با رشد روزافزون تعداد مادران شاغل، بسیاری از کودکان بیش از نیمی از روز خود را در مهدها سپری می‌کنند؛ آن‌ها رفتارها، ارزش‌ها و الگوهای بسیاری را از این مکان‌ها کسب می‌کنند بنابراین ساماندهی مهدکودک‌ها از اهمیت بالایی برخوردار است این مراکز در ساختن نسل آینده تأثیر بسزایی دارند و باید مسئولین توجه ویژه‌ای به این مراکز داشته باشند.
گزارش از آرزو یارکه سلخوری خبرنگار ایسنا منطقه قزوین 
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.