اخبار مرتبط

رئیس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین گفت: بخشی از درمان و پیشگیری بر عهده علوم پزشکی است اما بخش عمده این امر برعهده خود مردم است در قزوین طبق آمار، حدود 25 درصد مردم دچار فشارخون بالا هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا از قزوین، علیرضا مهرعلیان رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین در نشست خبری با اصحاب رسانه که با محوریت بسیج ملی فشار خون در سالن جلسات دانشکده پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین برگزار شد با اشاره به نقش اصحاب رسانه در اطلاع رسانه آگاهانه در جامعه بیان کرد: نقش رسانه ها در اطلاع رسانی به جامعه بسیار اهمیت دارد و می تواند سطح آگاهی جامعه را از مسایل روز از جمله بهداشته ارتقا بخشد.

وی گفت:. هزینه های حوزه درمان با توجه به وضعیت اقتصادی کشور، باعث ایجاد مشکلات برای مردم شده و شعارهای درمانی ما نیز گاها در حد صحبت باقی مانده و بخش های مختلف بیمارستان ها نیز با توجه به هزینه های موجود دارای مشکلات مالی زیادی هستند.

رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین اظهار کرد: هزینه درمان بسیار بالاست و در خصوص بیماری های واگیردار، باید برنامه های جدی با توجه به این امر داشته باشیم.

مهرعلیان عنوان کرد: فشارخون بیماریی است که گاها فرد هیچ اطلاعی از آن ندارد. یک بیماری خاموش و بدون علامت است و ما مشکلات جدی در حوزه درمان این بیماری داریم که اگر قدمهای جدی در این راستا برنداریم، مردم دچار مشکلات بزرگتری خواهند شد.

وی افزود: طرح بسیج ملی با دو هدف فعالیت می کند که شامل آگاهی دادن به مردم با شعار بدانیم و اقدام کنیم می باشد. کلیه خانه ها و مراکز بهداشت ما در سطح استان آماده انجام این طرح می باشند اما هنوز مردم وارد این عرصه نشده اند و لازم است تا بدانند که فشا خون چه پیامدهایی می تواند داشته باشد که این موضوع و اطلاع رسانی برعهده اصحاب رسانه می باشد.

رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین تصریح کرد: بسیج ملی فشارخون از 27 اردیبهشت همزمان با روزجهانی فشارخون آغاز شد که در دو فاز اطلاع رسانی و برنامه عملیاتی در سه بخش آغاز بکار کرده است.

مهرعلیان با اشاره به اهداف اختصاصی این امر اضافه کرد: افزایش میزان دریافت برنامه های آموزشی یکی از این اهداف است که با اطلاع رسانی رسانه ها می تواند موفق باشد. با وجود مراکز درمان سلامت انتظار داریم تا مردم به این مراکز مراجعه کرده و پس از تکمیل پرونده الکترونیکی و سنجش میزان فشار خون، در تین طرح حضور یابند که با توجه به درصد مراجعه کنندگان، متاسفانه درصد حضور آقایان در حوزه های درمانی پایین است.

وی ادامه داد: شیوه زندگی فعلی، ما را درگیر مسایل پزشکی کرده و مصرف چربی و نمک بالا در جامعه ایرانی( یازده گرم مصرف هر ایرانی) موجب بیماری های قلبی و عروقی و فشارخون شده است.

رییس مرکز بهداشت شهید بلندیان شهرستان قزوین بیان کرد: باید سعی کنیم ذائقه فرزندانمان به سمت استفاده از نمک نباشد. تمام مواد غذایی که استفاده می کنیم دارای نمک می باشد و این روند باید مدیریت شود و از سوی اصحاب رسانه اطلاع رسانی شود.

وی افزود: این امر باید به طور مستمر به اطلاع مردم برسد تا مردم با رغبت برای درمان و پیشگیری به مراکز بهداشتی مراجعه نمایند. در سال ـ96 حدود 97 هزار نفر دچار مرگ شدند و 82 درصد مرگ افراد به دلیل سکته بوده است که عامل این امر فشار خون بالا بوده است.

مهرعلیان اظهار کرد: یکی از شعارهای ما در سال گذشته بحث خودمراقبتی بود. بخشی از درمان و پیشگیری بر عهده علوم پزشکی است اما بخش عمده این امر برعهده خود مردم است.

و در قزوین طبق آمار، حدود 25 درصد مردم دچار فشارخون بالا هستند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.