برخی از اهالی روستای کوشک بیدک واقع در بخش مرکزی شیراز با عوامل حفرکننده چاه درگیر شدند که موجب شد نیروی انتظامی برای فیصله دادن این مورد، وارد عمل شود.
تجمعات و اعتراضات برخی اهالی روستای کوشک بیدک در چند هفته اخیر نیز انجام میشد و حرف اصلی این افراد این است که کندن این چاه موجب تشدید کم آبی در این روستا میشود. 

موجب بدبختی است، مخالفیم 

یکی از اعضای شورای اسلامی روستای کوشک بیدک شیراز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: از حدود یک ماه پیش واکنش اجتماعی مردم و اهالی این روستا در مخالفت با حفر چاه عمیق برای منطقه ویژه اقتصادی شیراز آغاز شده اما تاکنون مسئولان مربوط توجهی به این تجمعات و مخالفت‌ها نکرده اند.
محمدباقر رحمانی افزود: مردم مخالف حفر این چاه هستند و معتقدند که این موضوع تاثیر منفی زیادی بر زندگی و کسب و کار اهالی این روستا خواهد گذاشت.
وی ادامه داد: امروز عوامل حفر این چاه برای کندن آن به محل مورد نظر در بالادست روستای کوشک بیدک آمدند که مردم مطلع و حدود دو تا سه هزار نفر در این محل جمع و مانع این کار شدند.
رحمانی بیان کرد:‌برای آرام کردن مردم، نیروی انتظامی وارد عمل شد.
وی ادعا کرد:‌در پی این ناآرامی ها ٰ نیروی انتظامی حدود ۱۵ نفر از اهالی این روستا را با خود برده است. 
این عضو شورای اسلامی روستای کوشک بیدک همچنین گفت:‌منطقه ویژه اقتصادی شیراز در سال های گذشته اقدام به حفر چاه در روستای مجاور کوشک بیدک بنام روستای اسلاملو کرده و اکنون این روستا کاملا خشک و کشاورزی مردم این منطقه نابود شده و در حال حاضر اهالی روستای اسلاملو حتی آب شرب هم ندارند و روزانه از روستاهای اطراف آب مورد نیاز آشامیدن خود را تامین می کنند.
رحمانی ادامه داد: اخیرا کارشناسان و متخصصینی توسط شورای این روستا بکار گرفته شدند که تحقیقات آنها نشان داد که حفر این چاه بر کشاورزی و آب شرب ساکنان روستای کوشک بیدک تاثیر منفی زیادی خواهد گذاشت.
وی اضافه کرد: پیشه چهار هزار نفر از ساکنین این روستا کشاورزی است که از این طریق روزگار می گذرانند و حفر این چاه کسب و کار و در پی آن زندگی آنها را به مخاطره می اندازد.

تاثیر بد ندارد این چاه 

 بخشدار مرکزی شیراز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام کرد: درگیری بین اهالی بومی منطقه کوشک بیدک و عوامل حفر کننده چاه منطقه ویژه اقتصادی شیراز در گرفت که عوامل نیروی انتظامی ،بخشداری مرکزی و فرمانداری شیراز در حال بررسی موضوع هستند.
حسن راستی با بیان اینکه هنوز چاه مورد نظر برای تامین آب شرب منطقه ویژه اقتصادی شیراز حفر نشده، ادامه داد: بنابر تحقیقات کارشناسان رسمی دادگستری حفر این چاه بر روی آب شرب و کشاورزی روستای کوشک بیدک تاثیری نخواهد داشت.
 وی در پاسخ به این سوال که آیا به کسی آسیب رسیده و یا خسارتی وارد شده،گفت: این موارد اکنون در حال بررسی است و هنوز اطلاعات دقیقی در این باره در دسترس نیست.
کندن چاه در زمین های بالادستی روستای کوشک بیدک شیراز، اوایل آبان  ۹۸ منجر به اعتراض اعضای شورای اسلامی این روستا شد و همه آنان که پنج نفر هستند استعفانامه خود را نوشتند و اعلام کردند این چاه که برای مصارف منطقه ویژه اقتصادی شیراز کنده شده موجب بروز تبعاتی خواهد شد.    
 در متن این استعفانامه که تصویر آن چهارشنبه یکم آبان ۹۸ در اختیار ایرنا قرار گرفت، آمده است: همه اعضای شورای اسلامی روستای کوشک بیدک با نظر جمعی و رضایت کامل، انصراف خود را از ادامه کار در این شورا اعلام می‌کنند.
 بخشدار مرکزی شیراز آن زمان بیان داشت: نامه استعفای اعضای شورای اسلامی روستای کوشک بیدک به بخشداری مرکزی ارجاع شده اما با آن موافقت نشده است.
حسن راستی افزود: برای حفر چاه در حریم روستای کوشک بیدک که هدف آن تامین آب برای منطقه ویژه اقتصادی است، چندین مرتبه با اعضای شورای اسلامی و اهالی این روستا مذاکره و گفت و گو شده است.
وی ادامه داد: منطقه ویژه اقتصادی شیراز به لحاظ رونق تولید و اشتغالزایی برای بیش از سه هزار نفر، حائز اهمیت است لیکن در این منطقه کمبود آب وجود دارد و به همین سبب تصمیم گرفته شد که با حفر یک چاه این مشکل حل شود.
بخشدار مرکزی شیراز اضافه کرد: مجوز حفر چاه از سوی اداره آبفا و دستگاه های ذی ربط صادر شده است.
 

منطقه ویژه آب ندارد 

مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی شیراز، پنجم تیرماه ۹۸ در حاشیه بازدید برخی از مسئولان از این منطقه گفت: یکی از مشکلات این منطقه، مساله آب آشامیدنی است که برای رفع این مشکل در سال ۷۷ یک حلقه چاه به این محل اختصاص داده شد اما با توجه به وجود ۶۰ واحد تولیدی در این منطقه، این چاه دیگر پاسخگوی نیاز واحدها نیست.
نادر طیبی افزود: موضوع تامین آب این منطقه را در دوره‌های مختلف پیگیری کردیم که هفت ماه پیش پروانه حفر چاه جدید در این منطقه صادر شده است اما عده‌ای که منافع آنها از فروش آب در این منطقه تامین می‌شود، اجازه حفاری برای انجام این کار را نمی‌دهند.
وی بیان کرد: درخواست ما از مسئولان قضایی استان فارس این است که موضوع آب در منطقه ویژه اقتصادی شیراز را که یکی از مسایل مهم واحدهای تولیدی استان است، پیگیری و تعیین تکلیف کنند.
  خبرنگار ایرنا، سه شنبه ۱۴ آبان ۹۸ با عوامل نیروی انتظامی فارس تماس گرفت و جزئیات موضوع درگیری و تجمع اهالی روستای کوشک بیدک در مقابل منطقه ویژه اقتصادی شیراز را جویا شد اما تا لحظه انتشار این خبر اطلاعاتی در اختیار این رسانه گذاشته نشد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.