ربات جراح در راه ایستگاه فضایی

قرار است که ربات جراح به ایستگاه فضایی بین المللی ارسال و با انجام آزمایش هایی در مدار زمین برای انجام عملیات پزشکی روی فضانوردان در سفر به ماه و مریخ آماده شود.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس ، به نقل از اسپیس، هرچند این یک ربات انسان نما با بدنه فلزی نیست که روپوش سفید به تن کرده و چاقوی جراحی به دست داشته باشد، اما همچنان ماموریت آن هیجان انگیز به نظر می رسد.

محققان روز سه شنبه(۳۰ ژانویه) هفته جاری مجموعه ای از آزمایش های نوآورنه جدید را همراه کپسول باری سیگنوس(متعلق به شرکت نورتروپ گرومن) به فضا می فرستند. قرار است این کپسول در ساعت ۱۷:۰۷ دقیقه به وقت گرینویچ به فضا پرتاب شود. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود کپسول روز بعد(یکم فوریه ۲۰۲۴ میلادی) به ایستگاه فضایی بین المللی خواهد رسید.

ربات جراح در راه ایستگاه فضایی

یکی از آزمایش های این محموله، دستگاه رباتیک ۰.۹ کیلوگرمی به طول ساعد فرد است. این دستگاه دو بازوی قابل کنترل دارد که یکی از آنها مجهز به یک نگهدارنده و دیگری مجهز به یک قیچی است. شرکتی به نام Virtual Incision محصول را توسعه داده است. این پزشک رباتیک ساخته شده تا در آینده بتواند با پزشکان انسانی روی زمین ارتباط برقرار کند و همزمان روی بدن فضانورد بیمار عملیات پزشکی با دقت بالا انجام دهد.

شین فاریتور یکی از بنیانگذاران این شرکت در این باره می گوید: بخش پیشرفته تر آزمایش ما دستگاه را از مقر روی زمین واقع در نبراسکا کنترل و بافت شبیه سازی شده را مدار زمین تشریح می کند.

در حال حاضر ربات در مراحل اولیه قرار است روی نوارهای لاستیکی آزمایش شود. اما محققان امیدوارند در ماموریت های آینده به ماه و مریخ و فراتر از آن از ربات استفاده کنند. طی سال های اخیر فرایندهای پزشکی فضایی از راه دور به موضوعی مهم تبدیل شده اند زیرا سازمان های فضایی کشورها و شرکت های خصوصی مشغول برنامه ریزی برای ماموریت های سرنشین دار به فضا هستند.

دیدگاه تان را بنویسید