اله بخش ریگی روز یکشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میانگین دمای هوای سیستان و بلوچستان‌در مرداد امسال ۱۴ درجه خنک‌تر از میانگین بلند مدت شد.
وی افزود: با وجود اینکه میانگین دمای سیستان و بلوچستان در مرداد شرایط کاهشی از خود نشان داد، اما آستانه حدی بیشینه دما در برخی شهرهای استان با تغییراتی همراه و رکوردهای دمایی جدیدی ثبت شد.
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: در زهک رکورد بیشینه دمای این شهر بعد از گذشت ۲۷ سال از تأسیس ایستگاه هواشناسی در آن شکسته شد و برای نخستین بار در این مدت بیشینه دمای مرداد آن به ۴۸.۸ درجه سلسیوس رسید.
ریگی افزود: پیش از این بیشترین دمایی که در این موقع از سال در زهک ثبت شده بود به مرداد سال ۱۳۹۵ بر می‌گردد که حداکثر مطلق دمای این شهر به ۴۸.۴ درجه سلسیوس رسید.
وی گفت: سراوان نیز مرداد گرمی را پشت سر گذاشت و رکورد ۳۴ ساله گرمترین روز این ماه خود را با تغییر نه چندان چشم گیر تجربه کرد. امسال بیشینه مطلق دمای مرداد سراوان به ۴۴.۴ درجه‌سلسیوس رسید که تنها یک دهم درجه از رکورد قبلی در سال ۱۳۹۳ گرمتر است.
رئیس گروه تحقیقات هواشناسی سیستان و بلوچستان به کاهش بارش‌های مرداد این استان اشاره کرد و گفت: اگرچه بارش‌های مرداد درصد اندکی از میانگین بارش سالانه این منطقه را شامل می‌شود که امسال بارش های این ماه بسیار ناچیز بود و با کاهش ۳۸ درصدی همراه شد.
وی  به تشریح شرایط خشکسالی در سیستان و بلوچستان پرداخت و افزود: در ۱۲۰ ماه منتهی به مرداد همچنان ۹۹.۹ درصد از مساحت سیستان و بلوچستان درگیر درجات مختلفی از خشکسالی است.

۹۹۰۸**۳۲۱۳

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.