حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری، سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س)، گفت: در بخش های مختلف اگر از اندیشه امام فاصله بگیریم باید در درستی راه خودمان تردید کنیم و این علامت خطر است. به هر حال گفتمان امام دو دال مرکزی دارد که یکی تأکید بر عنصر اسلامیت نظام و دیگری جمهوریت نظام است. از هر کدام اینها که فاصله بگیریم دیگر نمی توانیم بگوییم این انقلاب، انقلاب امام خمینی(س) است.

سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با تأکید بر اینکه امام یک شخصیت تاریخ ساز است، گفت: توجه به محرومان و مستضعفان، مبارزه با فساد و ظلم، عدالت، آزادی خواهی، استکبارستیزی و تحجرستیزی نکات برجسته گفتمان امام است و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام یعنی جایی که این پاسبانی را انجام دهد و طبیعتا رسالت بزرگی هم که همه به دوش داریم و منحصر به مؤسسه هم نیست، آشناسازی و فراهم کردن زمینه آشنایی بیشتر نسل امروز با اندیشه امام است.

به گزارش جماران، حجت الاسلام و المسلمین علی کمساری در دیدار با رئیس شورای اسلامی شهر مشهد گفت: نسبت به ترویج اندیشه امام و بزرگداشت یاد و نام امام باید بیش از اینها تلاش کنیم. تصویر و تابلو یک نماد است، ولی گاهی شاهد هستیم که تعمدا و یا از روی غفلت به این مسأله کم توجهی می شود؛ یعنی در وزارتخانه ها و نهادها می بینیم که عکس امام به پشت می رود. به لحاظ نمادشناسی این کار یعنی امام یک شخصیت تاریخی بوده و یک مقطعی نقشی ایفا کرده و الآن به قاب پشتی رفته است. در حالی که امام فقط یک شخصیت تاریخی نیست، بلکه یک شخصیت تاریخ ساز است.

سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) افزود: امام حرکتی را در یک مقطع تاریخی کلید زده اند و در ادامه همچنان امام زنده و نقش آفرین است. چنانکه همه اولیاء، انبیاء و صالحان این گونه هستند و فقط در یک محدوده تاریخی محصور و تعریف نمی شوند. به نظر من یکی از خطرات انقلاب ما این است که معامله ما با امام معامله یک شخصیت تاریخی مثل بقیه شخصیت های تاریخی باشد. مقام معظم رهبری 14 خرداد سال گذشته فرمودند امام همچنان زنده است و انگشت اشاره او راه را به ما نشان می دهد؛ یعنی امام یک شخصیت تاریخ ساز است.

وی با تأکید بر اینکه امام زنده است، اظهار داشت: در بخش های مختلف اگر از اندیشه امام فاصله بگیریم باید در درستی راه خودمان تردید کنیم و این علامت خطر است. به هر حال گفتمان امام دو دال مرکزی دارد که یکی تأکید بر عنصر «اسلامیت» نظام و دیگری «جمهوریت» نظام است. از هر کدام اینها که فاصله بگیریم دیگر نمی توانیم بگوییم این انقلاب، انقلاب امام خمینی(س) است. الحمدلله رهبر انقلاب این مسیر را با دقت پاسداری می کنند.

کمساری ادامه داد: اگر ما امروز از مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) صحبت می کنیم دنبال این هستیم که این تذکار و یادآوری را همواره داشته باشیم که از امام فاصله نگیریم. توجه به محرومان و مستضعفان، مبارزه با فساد و ظلم، عدالت، آزادی خواهی، استکبارستیزی و تحجرستیزی نکات برجسته گفتمان امام است و مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام یعنی جایی که این پاسبانی را انجام دهد و طبیعتا رسالت بزرگی هم که همه به دوش داریم و منحصر به مؤسسه هم نیست، آشناسازی و فراهم کردن زمینه آشنایی بیشتر نسل امروز با اندیشه امام است.

وی گفت: جوانان آرمان خواه هستند و اصلا جوانی به معنای آرمان خواهی، انقلابی گری، مبارزه با تبعیض و فساد، عدالت خواهی است. بهترین نمود همه اینها در اندیشه امام وجود دارد و ما اگر بتوانیم این تذکر را بدهیم، لازم هم نیست با زور این کار را انجام بدهیم و همین که زنگ تذکار و هشدار را بزنیم طبیعتا نسل جوان و نوجوان گرایش پیدا می کنند.

سرپرست مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) با اشاره به فعالیت های مؤسسه در طول سال هایی که از تأسیس آن به دست امام گذشته، تأکید کرد: این مؤسسه تنها مرکزی است که در طول سال ها سعی کرده خودش را از گزند حوادث سیاسی و فتنه ها محفوظ نگه دارد و بازیچه دست جناح های سیاسی نشود. عده ای که الآن از دست مؤسسه عصبانی هستند می گویند چرا مؤسسه در فلان مقطع ابزار دست ما نشد و استقلال خودش را حفظ کرد.

محمدرضا حیدری، رئیس شورای شهر مشهد نیز در این دیدار گفت: پرداختن به اندیشه و تفکر امام نیاز به این دارد که مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در استان ها فعال تر باشد و ارتباط و پیوند این مؤسسه را با استان های کشور برقرار کنید. خوشبختانه مقدمات تأسیس نمایندگی مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) در مشهد فراهم شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.