علی اکبر عباسی راد روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا، افزود: عملیات آبخیزداری در چهار زیرحوزه سد شهید شاهچراغی دامغان شامل زیر حوزه‌های کلاته رودبار، اگره، شوراب و آستانه دامغان پیش بینی شده و در حال انجام است.

وی بیان کرد: امسال از محل صندوق توسعه ملی توسط رهبر معظم انقلاب، اعتبار قابل توجهی به طرح های آبخیزداری کشور اختصاص یافت که تا حد زیادی به پیشرفت عملیات آبخیزداری کمک کرده است. 

عباسی راد افزود: اجرای طرح‌های آبخیزداری در دامغان به منظور مهار سیلاب، جلوگیری از تخریب خاک، کاهش خطرات سیل و تغذیه سفره های آب زیرزمینی است.

وی اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۸ تاکنون بیش از ۳۰ بند سنگ و ملات و تورسنگی به ارتفاع مفید ۲ تا چهار متر و حجم بیش از ۶ هزار مترمکعب در این شهرستان اجرا شده است. 

عباسی راد ادامه داد: با اجرای این طرح‌ها تاکنون بیش از ۱۴۰ هزار مترمکعب آب ناشی از سیلاب ذخیره شده است.

وی به اهمیت طرح‌های آبخیزداری در حفظ آب، خاک و پوشش گیاهی اشاره کرد و گفت: پیش بینی شده است که طبق برنامه ریزی ها، انجام عملیات آبخیزداری تا حجم بیش از ۱۵ هزار مترمکعب بند سنگ ملات امسال اجرایی شود. 

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان دامغان گفت: عملیات زیستی شامل کُپه کاری ،بذرپاشی، جنگل‌کاری و همچنین احداث کمربند حفاظتی و توانمندسازی جوامع محلی انجام می‌شود که موجب مشارکت بیشتر مردم محلی در اجرای طرح های دولتی و حفظ و احیا عرصه های منابع طبیعی می‌شود. 

شهرستان دامغان دارای یک میلیون و ۴۸۹ هزار و ۶۹۲ هکتار اراضی ملی طبیعی است که تاکنون برای بیش از ۹۸ درصد از آن سند مالکیت به نام دولت جمهوری اسلامی ایران صادر شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.