life

دغدغه‌ها و نگرانی‌های امام خمینی‌ـ31

امام با تاکید بر حفظ ایمان و وحدت کلمه فرمودند: خدای تبارک و تعالی با ما بود و متحول کرد یک مملکت و یک ملتی که اعتنا به مسائل دینی نداشت.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، نهضت امام خمینی و به دنبال آن پیروزی انقلاب اسلامی در سایه توکل و حمایت الهی، رهبری حکیمانه امام و وحدت و همدلی مردم کشور روی داد، انقلابی که می توان آن را معجزه نامید چرا که با هیچ یک از انقلاب های مردمی قابل مقایسه نبوده و نیست. مسلما پس از پیروزی در همه انقلاب ها دغدغه هایی وجود دارد که این در حکومت های دینی دوچندان شده و برای شخصیت بزرگی مانند پیر جماران که از درایت و تیزبینی خاصی برخوردار بودند، به مراتب بیشتر و بیشتر. ایشان در سخنرانی ها و پیام های مختلف به این نگرانی های خود اشاره کرده اند که با قرار گرفتن در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی به تناوب بخش هایی از این دغدغه ها را در اختیار مخاطبان قرار می دهیم.

وحدت کلمه و حفظ آن از جمله نگرانی هایی بود که امام بارها و بارها بر آن تاکید داشتند و حفظ آن را لازم و ضروری می دانستند. در سخنرانی که در 16 اسفند سال 57 در جمع پزشکان و پرستاران قم داشتند، به این نکته اشاره کرده و فرموده اند:

«ایمانتان را حفظ کنید آقا! ایمان به خدا را حفظ کنید، وحدت کلمه را حفظ کنید، این نهضت را حفظ کنید. ما هر چه داریم از این ایمان و وحدت کلمه [است‌]. آنها ایمان را از ما مى ‌خواستند بگیرند و وحدت کلمه را. کوشش کردند براى این دو تا، و خداى تبارک و تعالى نخواست و با ما بود و متحول کرد یک مملکت و یک ملتى که اعتنا به مسائل دینى نداشت. متحولشان کرد به طورى که همه توجه دارند. همه با ایمان به میدان آمدند. این ملتى که با هم دعوا داشتند، این شهر با آن شهر، خود شهر این محله با آن محله، این جوان با آن جوان، یکدفعه یک تحول الهى پیدا شد که حس تعاون پیدا شد. یکى از دوستان من مى ‌گفت که در تهران من در این تظاهرات دیدم که یک پیرزنى یک جایى ایستاده یک کاسه ‌اى دستش است تویش پول است. گفت لابد این حالا مى ‌خواهد یک پولى جمع بکند. رسیدم به او گفتم که پیرزن چیه؟ گفت که حالا چون بازار تعطیل است، مردم هم به تلفن احتیاج دارند من دیدم که این کار را من بکنم، این پولها را بیاورم که مردم پول خُرد ندارند بردارند بیندازند آنجا و تلفن کنند. یک همچو حسى در یک افراد پیدا شد. یک همچو حس تعاونى که وقتى که این جمعیت بیرون مى ‌آمد، همه مردم- توى خانه و بیرون- با اینها کمک مى ‌کردند. این تحول به دست خدا واقع شد.

اتکال به خدا بکنید. اگر خداى نخواسته این ایمان از دست ما گرفته بشود، این اتکال به خدا از دست ما گرفته بشود، وحدت کلمه هم گرفته خواهد شد. باز خداى نخواسته برگشتش به همان مصیبتهاست.»

صحیفه امام، ج 6، ص 347-348

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1112206
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ