سومین جلسه از برنامه ورزش صبحگاهی زنان اهوازی در ساحل کارون، امروز (پنجشنبه) در مجاورت کتابخانه مرکزی برگزار شد. این برنامه که ۲ جلسه نخست آن در روزهای دوشنبه برگزار شده بود، از این هفته به روزهای پنجشنبه موکول شده است. با وجودی که برنامه «پنجشنبه‌های ورزشی» اطلاع‌رسانی وسیعی نشده بود اما حدود ۱۰۰ نفر از زنان ورزش‌دوست در این برنامه شرکت کردند.

«پنجشنبه های ورزشی» بعد از ورزش با حضور مربی، «صبحانه سالم» را هم برای شرکت کنندگان برنامه‌ریزی کرده است.

از حصیرآباد تا ساحل کارون

محبوبه و سکینه، ۲ زن میانسان ساکن محله «حصیرآباد» اهواز هستند که برای نخستین بار در این برنامه ورزشی شرکت می‌کنند. آنها می‌گویند به دلیل نبود امکانات در محل زندگی‌شان برای پیاده‌روی به پارک ساحلی می‌آیند و امروز صبح متوجه برگزاری ورزش صبحگاهی می‌شوند.

محبوبه می‌گوید: حدود هشت سال است ورزش‌هایی همچون ایروبیک و آمادگی جسمانی و شنا را انجام می‌دهم و پیاده‌روی صبحگاهی را نیز در برنامه دارم اما متاسفانه حصیرآباد هیچگونه امکاناتی اعم از پارک محلی یا امکانات ورزشی و حتی پیاده‌روی به ویژه برای زنان ندارد.

سکینه نیز با اشاره به لزوم ادامه برنامه ورزش صبحگاهی برای زنان، اضافه می‌کند: بانوان به ویژه زنان خانه‌دار بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذرانند و نیاز به محلی برای تفریح و ورزش کردن دارند که مسئولان باید به آن توجه کنند، در صورتیکه این برنامه در محله‌ها اجرا شود، زنان بیشتری می‌توانند در آن شرکت کنند.

ورزش و نشاط زنانه

احلام یکی دیگر از حاضران در برنامه «پنجشنبه‌های ورزشی» که ساکن محله «گلستان» اهواز است و طب سنتی کار می‌کند، برای دومین بار در این برنامه ورزشی شرکت می‌کند.

او می‌گوید: با وجود این که در محل زندگی ما امکانات ورزشی مناسبی وجود دارد، اما ترجیح می‌دهم همراه با مادر خود در این جمع، ورزش صبحگاهی را انجام دهم زیرا علاوه بر سلامتی و ورزش کردن، فرصت خوبی برای خروج از منزل، تفریح و نشاط در کنار دیگر بانوان است.

مریم قشنی فعال حوزه گردشگری که ساکن مرکز شهر اهواز است نیز از برنامه پنجشنبه‌های ورزشی استقبال کرده و می‌گوید: برخلاف سایر شهرهای کشور، در اهواز زن‌ها محدودیت‌های زیادی برای فعالیت ورزشی و تفریحی دارند، حتی دوچرخه سواری و موتورسواری را نیز نمی‌توانند انجام دهند بنابراین ترویج ورزش همگانی برای سلامت و نشاط زنان بسیار ضروری است، البته درخواست ما این است که شرایط برگزاری ورزش همگانی در همه مناطق اهواز فراهم شود تا زنان مشارکت بیشتری داشته باشند.

نه به بی‌تحرکی و افسردگی

در اهواز ۲ پارک به نام «پارک بانوان» ساخته شده اما هردوی آنها به دلیل مشکلاتی تعطیل شده اند. زنان اهوازی با محدودیت شدید فضاهای ورزشی مواجه هستند.

برنامه ورزش صبحگاهی در اهواز را برای نخستین بار «انجمن روزنه امید جوان» که در حوزه اجتماعی فعالیت می کند، برپا کرده است.

زاهد مهمدی کرتلایی مدیر انجمن روزنه امید جوان در این باره می‌گوید: برنامه ورزش صبحگاهی برای نخستین بار اواخر پارسال برگزار شد اما به دلیل همزمانی با سیل و بعد هم گرم شدن هوا، مدتی متوقف ماند.

وی می‌افزاید: ۲ جلسه اول این برنامه در روزهای دوشنبه برگزار می‌شد، اما به دلیل درخواست‌های فراوان به ویژه از سوی زنان شاغل به روزهای پنجشنبه موکول شد تا تعداد بیشتری از بانوان بتوانند در آن مشارکت کنند.

مسئول خانه سازمان‌های مردم نهاد خوزستان هدف از برگزاری این برنامه را ترویج ورزش برای سلامتی عنوان می‌کند و می‌گوید: یکی از مشکلات امروز جامعه ما ورزش نکردن، بی‌تحرکی و نبود نشاط به ویژه در میان زنان و آنهم زنان خانه‌دار است که کمتر از منزل خارج می‌شوند، از سوی دیگر زنان با محدودیت مکان‌های تفریحی و ورزشی هم روبرو هستند، این مسائل بهانه‌ای برای اجرای طرح ورزش همگانی در اهواز شده است.

وی ضمن اظهار امیدواری برای ادامه برنامه پنجشنبه‌های ورزشی در اهواز می‌گوید: برخی‌ها در فضای مجازی مخالف برگزاری این برنامه بودند ولی ما همه را به مشاهده و مشارکت در این برنامه دعوت می‌کنیم چون مطمئنیم کسانی که از نزدیک در این برنامه شرکت کنند نظر مثبتی نسبت به آن پیدا خواهند کرد.

به گفته وی در تعداد زیادی از شهرهای کشور برنامه ورزش‌های همگانی برگزار می‌شود اما به دلیل محدودیت‌هایی که وجود داشت، این برنامه تاکنون در اهواز برگزار نشده بود، معتقدیم ساختار غلط باید اصلاح شود و ما باید به حضور زنان در خارج از محیط خانه عادت کنیم.

مهمدی کرتلایی با اشاره به برنامه توسعه ورزش همگانی در اهواز، از نیروی انتظامی برای همکاری در برگزاری این برنامه تقدیر و تشکر می‌کند و می‌گوید: در صورت همکاری دیگر مسئولان برای بسترسازی و اختصاص امکانات، می توان برنامه ورزش صبحگاهی را در مناطق دیگر اهواز نیز برگزار کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.