در بازدید استاندار خوزستان از نخلستان‌های آسیب‌دیده آبادان، به منظور بررسی وضعیت نخلستان ها نشستی در فرمانداری این شهر برگزار شد.

به گزارش‌خبرنگار ایلنا از خوزستان، غلامرضا شریعتی به همراه نمایندگان آبادان در مجلس‌شورای اسلامی، سرپرست معاونت اقتصادی استانداری، معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان آبادان، مدیرکل جهاد کشاورزی خوزستان و جمعی از مسئولان نخلستان های شهرستان آبادان مورد بازدید میدانی قرار گرفت.

براساس این گزارش، نخلستان های آبادان در محدوده ای به وسعت 5 هزار هکتار در نتیجه خشکسالی شدید سال آبی 96-97 و شوری آب به شدت آسیب دیده اند و با وجود اینکه بخش قابل توجهی از این درختان در برابر این خشکسالی بی سابقه ایستادگی کرده و آن را از سر گذراندند، اما باروری این درختان از نظر کمی و کیفی دچار آسیب جدی شده است.

در تابستان سال 97 که اوج سختی دوره خشکسالی‌برای نخلستان‌های خوزستان بود با پیگیری‌های فراوان درختان نخل آبادان در دو نوبت با ای سی 8 هزار متر مکعب بر ثانیه که رقمی بیش از حد استاندارد مناسب برای آبیاری این درختان است آبیاری شدند.

در این بازدید میدانی به منظور بررسی وضعیت نخلستان های آسیب دیده، در محل فرمانداری ویژه آبادان نشستی برگزار شد که در این جلسه به دستور استاندار خوزستان مقرر شد مبلغ ده میلیارد تومان اعتبار برای احیای نخلستان های آبادان، خرمشهر و شادگان اختصاص یابد.

همچنین از این رقم مبلغ 2 میلیارد تومان از اعتبارات شهرستان آبادان، 2 میلیارد تومان از اعتبارات شهرستان خرمشهر، 1.5 میلیارد تومان از اعتبارات شهرستان شادگان و مبلغ 4.5 میلیارد تومان از اعتبارات استانی جهت تغذیه، سم پاشی، هرس کردن و نگهداری درختان نخل اختصاص خواهد یافت.

گفتنی است، در نتیجه خشکسالی شدید سال آبی 96-97 میزان محصول نخلستان های خوزستان دست کم حدود 45 درصد به نسبت سال های نرمال کاهش یافت و تنها 10 درصد از خرمای تولید شده دارای کیفیت مرغوب بود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.