محسن صفدری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود:از ابتدای فصل برداشت گندم و کلزا در استان خوزستان ، بانک کشاورزی با فعال سازی باجه های ویژه پرداخت ، وجه گندم را به منظور تسریع و تسهیل در کار کشاورزان ، به بارگذاری فهرست های های تحویلی که از محل مرکز خریدگندم به بانک واصل شده بود اقدام کرد.
وی گفت: از ابتدای خرید گندم (26فروردین ماه) تا 19اردیبهشت ، تعداد 91 هزار و 854 محموله گندم به ارزش 13هزار و 6 میلیارد ریال با وزنی بالغ بر754 هزارتن در سامانه بارگذاری شده است که از این میزان تاکنون مبلغی برابر 11 هزار 826میلیارد ریال به حساب کشاورزان شد.
مدیر شعب بانک کشاورزی خوزستان در ادامه افزود: تعداد پنج هزار 612محموله محصول کلزا به ارزش 10هزار و 36میلیارد ریال به وزنی بالغ بر31هزارتن درسامانه بارگذاری شده است که از این مبلغ 845میلیارد ریال آن به حساب کشاورزان واریز و در دسترس آنان قرار گرفت.
صفدری در ادامه عنوان کرد: در سال جاری و برحسب ضرورت و جلوگیری از مغایرت های احتمالی و مساعدت با کشاورزان، بانک کشاورزی باهماهنگی شرکت بازرگانی دولتی ایران، با افتتاح حساب طرح حامی گندم ضمن برخورداری کشاورزان ازسود روزشمار، درصورت رسوب منابع گندم، تسهیلات ارزان قیمت دریافت خواهند کرد.
پیش تر رئیس سازمان جهاد کشاورزی خوزستان گفته بود حدود 85درصد وجه گندم و کلزا به نرخ تضمینی به صورت یکجا به حساب کشاورزان استان واریز شده است.
به گزارش ایرنا در سال زراعی 1398-1397 حدود540 هزار هکتار در 27 شهرستان خوزستان زیر کشت گندم قرار گرفت که به دلیل بروز سیلاب و آبگرفتگی 158هزار هکتار به شدت آسیب دید و 34 هزار هکتار نیز دچار خوابیدگی شد.
پیش از بروز سیلاب فروردین امسال پیش بینی می شد در سال زراعی جاری حدود 2 میلیون تن گندم برداشت شود ولی به دلیل سیلاب و آبگرفتگی مزارع گندم ، پیش بینی شده تولید گندم خوزستان کاهش 750هزار تنی داشته باشد.
برداشت گندم و کلزا در خوزستان تا اواخر خرداد ادامه می یابد ولی پیک برداشت این 2 محصول در خوزستان 40 روز از آغاز برداشت محصول است.
بر اساس اعلام سازمان جهاد کشاورزی خوزستان سیلاب اخیر82هزار میلیارد ریال به بخش کشاورزی و نیشکری خوزستان خسارت وارده کرد.
استان خوزستان سالانه حدود 16میلیون تن محصولات زراعی و باغی با عمل آوری 124نوع محصول تولید می کند که از حیث تولید کمی و تنوع رتبه نخست کشوری را دارا است.
بنا به پیش بینی سازمان جهاد کشاورزی خوزستان ، در سال زراعی جاری به دلیل رژیم مناسب بارندگی ، نوسانات کم دمایی و عبور از تنش جوی ، زمین های دیم خوزستان بهترین تولید در واحد سطح را خواهند داشت و در مواردی عملکرد بهتری نسبت به زمین های آبی دارند.
6065/6002
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.