احمد محمدی روز سه شنبه در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا در محل حادثه آتش سوزی خطوط انتقال نفت و گاز امیدیه اظهارداشت: پیش از ظهر روز گذشته خط 42 اینچ صادراتی نفت که برای پالایشگاه اصفهان ارسال می شد دچار حریق شد.
وی با اشاره به اینکه نفت سوزی این خط در روز گذشته به صفر رسیده افزود: اما حریق خط انتقال گازی که در مجاورت خط 42 اینج قرار داشت به دلیل ضرورت انجام عملیات مهار در روشنایی به امروز موکول شد.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب ادامه داد: در اولین ساعات روشنایی روز عملیات مهار آغاز شد که در نهایت دقایقی پیش آتش سوزی این خط نیز کاملا خاموش شد .

*خطوط در حال ایمن سازی هستند
محمدی در بخش دیگری از این گفت وگو بیان داشت: هم اکنون انجام ایمن سازی خطوط در دستور کار قرار گرفته است و مشغول هدایت نفت ریزی های بوجود آمده در اطراف خطوط به سمت گودال های ذخیره هستیم.
وی تصریح کرد: برابر دستورالعمل های HSE ، نفت جمع آوری شده از این گودال ها به مناطقی امن حمل می شوند تا از بروز هرگونه مشکل ایمنی و زیست محیطی جلوگیری شود.
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب با تاکید بر اینکه ماشین آلات و امکانات مورد نیاز در این راستا کاملا آماده هستند، گفت: همچنین برای خطوط لوله ای که باید تعویض شوند برنامه ریزی های لازم صورت گرفته تا از همین امروز عملیات خط برداری و ترمیم خطوط لوله آغاز شود.
به گفته وی در این صورت دیگر برای انتقال نفت به پالایشگاه اصفهان و تامین خوراک گاز پتروشیمی بندر امام خمینی(ره) نیازی به استفاده از خطوط جایگزین نیست.
محمدی یادآور شد: طی ساعاتی که خطوط انتقال نفت و گاز امیدیه دچار حریق بودند خللی در ارسال فرآورده های نفتی ایجاد نشد و از خطوط جایگزین استفاده می شد.

*هیچ یک از منازل روستاییان دچار حریق نشد
مدیرعامل شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب یادآور شد: در این حادثه هیچ یک از روستاییان صالح آباد از توابع شهرستان امیدیه دچار سوختگی نشده اند.
وی با اشاره به اینکه سه منزل مسکونی در مجاورت خطوط حادثه دیده قرار داشته اند تصریح کرد: منازل مسکونی نیز دچار خسارت نشده اند.

* برآورد اولیه از میزان خسارات به خطوط انتقال
محمدی اضافه کرد: بررسی های اولیه نشان می دهد که در حال حاضر سه تا چهار شاخه از خطوط انتقال نفت و گاز شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری دچار آسیب شده اند.
وی افزود: اما این درحالی است که برآورد نهایی از میزان آسیب به وجود آمده بعد از انجام گودبرداری ها اعلام خواهد شد.
به گزارش ایرنا روز دوشنبه خط لوله 42 اینچ نفت نیوچم در مسیر امیدیه به تاسیسات مارون 2 در جنوب شرق خوزستان، هنگام تعمیرات در اثر برخورد لودر با این لوله نفتی دچار نشت و آتش سوزی شد و خط 12 اینچ انتقال گاز مجاور آن نیز آتش گرفت.
آتش سوزی در پنج کیلومتری جاده امیدیه به اهواز رخ داده است. شهرستان امیدیه در جنوب شرقی خوزستان و مرکز آن در فاصله 125 کیلومتری اهواز قرار دارد.
7165/6064
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.