اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، این نهاد عمرانی 59 روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی تشکیل شد و افتتاح حساب 100 در 21 فروردین 58، گامی شد تا مسکن محرومان به ویژه روستاییان در مسیر تحولی بنیادین قرار گیرد.
اجرای طرح هایی از جمله ساماندهی کالبدی سکونتگاه­ های روستایی، تهیه و اجرای طرح هادی روستایی، تهیه و اجرای طرح بهسازی بافت باارزش روستایی، بهسازی روستاهای هدف گردشگری، صدور اسناد مالکیت و بهسازی و مقاوم­ سازی مسکن روستایی از مهم ترین اقدامات بنیاد مسکن بوده است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی گفت: رویکرد این بنیاد، شاداب سازی و پویایی سکونتگاه های روستایی است و تلاش داریم تا از قابلیت و ظرفیت های روستا، برای توسعه این مناطق استفاده شود.
علی روحانی اظهار داشت: یکی از تکالیف مهم این بنیاد، بهره مند شدن روستاییان از مسکن مطلوب و ایمن در روستاها و شهرهای با جمعیت زیر 25 هزار نفر است.
وی در باره ساخت مسکن شهری در استان گفت: اکنون هفت هزار و 159 واحد مسکن شهری توسط این بنیاد در استان ساخته شده و این اقدامات شامل ساخت پنج هزار و 100 واحد مسکن مهر شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت و ساخت یکهزار و 676 واحد در قالب 25 پروژه رهبری و یا مسکن شهری است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی با بیان اینکه 367 واحد در قالب چهار پروژه برای محرومان اجرا شده است،گفت: یکهزار و 11 واحد مسکن شهری در دست ساخت و در دست طراحی است.
وی در باره ساخت مسکن روستایی با استفاده از تسهیلات طرح ویژه مسکن روستایی گفت: پیش از انقلاب هیچ اقدام و برنامه خاصی در روستاهای استان انجام نشده بود اما اکنون 63 هزار و 322 واحد مقاوم سازی شده است.
معاون امور بازسازی و مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: از محل طرح ویژه مسکن روستایی 43 هزار و 767 واحد مقاوم سازی شده و 2 هزار و 255 واحد خسارت دیده از زلزله سال گذشته، پایان کار دریافت کرده است.

* تهیه طرح هادی برای تمام روستاهای استان
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی هم اجرای طرح هادی روستایی را از دستاوردهای توجه به روستاها پس از انقلاب عنوان کرد و افزود: اکنون تمام روستاهای بالای 20 خانوار استان دارای طرح هادی هستند.
علی اکبر صابری اظهار داشت: پیش از انقلاب هیچ توجهی به طرح هادی روستاها نشده بود اما اکنون 721 روستا دارای طرح هادی بوده، 79 طرح هادی بازنگری و اجرای طرح هادی در 354 روستا تکمیل شده است.
وی در باره تهیه طرح ساماندهی کالبدی سکونتگاه های روستایی خراسان شمالی گفت: 22 طرح بافت با ارزش و هدف گردشگری در کمیته ملی انتخاب روستاهای گردشگری برنامه ششم توسعه کشور تصویب شده است و سه بافت با ارزش در چهار روستا اجرایی شده است.
صابری، طرح سنددار کردن واحدهای مسکونی روستایی را از اقدامات حمایتی از روستاییان برشمرد و گفت: با سنددار شدن املاک در روستاها، روستاییان می توانند از این سند در دریافت تسهیلات به عنوان وثیقه استفاده کنند.
وی افزود: جلوگیری از بروز اختلافات ملکی از دیگر مزایای صدور سند مالکیت برای روستاییان است.
وی با اشاره به اینکه صدور سند روستایی پس از انقلاب مورد توجه خاص بوده است گفت: اکنون 70 هزار و 785 جلد سند به همت این بنیاد صادر شده است
معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی تصریح کرد: 67 هزار و 670 جلد در روستاها و پنج هزار و 752 جلد در شهرهای زیر 25 هزار نفر جمعیت صادر شده است.

* نظارت 210 ناظر بر ساخت و ساز روستاها
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی هم با اشاره به اینکه روریکرد این بنیاد ساخت مسکن مقاوم برای روستاییان و جلوگیری از اتلاف سرمایه های ملی در ساخت و سازها است گفت: نظارت های لازم در ساخت مسکن انجام می شود و در این باره 210 ناظر نظام فنی مهندسی روستایی به کار گرفته می شود در این زمینه دوره های آموزشی برگزار می شود.
علی محمدی اظهار داشت: 30 دفتر طراحی نظام فنی مهندسی روستایی برای ارائه خدمات به روستائیان راه اندازی شده است.
وی، پرداخت کمک‌های بلاعوض از محل حساب 100 امام (ره) را از اقدامات حمایتی از روستاییان برشمرد و گفت: در 2 سال گذشته بیش از 74 میلیارد ریال به بیش از یک هزار و 600 نفر پرداخت شده است.
وی در باره بازسازی واحدهای مسکونی شهری و روستایی آسیب دیده از زلزله اردیبهشت ماه پارسال اظهار داشت: تاکنون 12 هزار و 474 واحد خسارت دیده، بازسازی شده و برای سه هزار و 362 واحد احداثی و 9 هزار و 112 واحد واحد تعمیری پایان کار صادر شده است.
محمدی اظهار داشت: 410 میلیارد ریال کمک بلاعوض و 20 هزار تن سیمان رایگان به زلزله زدگان استان پرداخت شده است.
مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی خراسان شمالی خاطرنشان کرد: ساخت مسکن برای خانوارها با 2 نفر معلول و بیشتر از دیگر اقدامات است که توسط این بنیاد پیگیری شده است و تاکنون با 142 متقاضی قرارداد منعقد و برای 117 نفر پایان کار صادر شده است.
بر اساس این گزارش 44 درصد از جمعیت 863 هزار نفری خراسان شمالی در روستاها ساکن هستند و نیمی از روستاییان در منازل مقاوم زندگی می کنند.
7185/ 6042
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.