اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حسین امامی عصر سه شنبه در نشست شورای برنامه ریزی و توسعه استان خراسان جنوبی که در پایان سفر 2 روزه رئیس سازمان برنامه و بودجه برگزار شد با ابراز امیدواری از اینکه این سفر موجب رونق توسعه در استان شود گفت: کمبود آب مهمترین چالش خراسان جنوبی که به خاطر کمبود بارندگی درگیر آن هستیم.
وی یادآور شد: خراسان جنوبی بر اثر 2 دهه خشکسالی با کاهش نزولات جوی مواجه شده به طوری که میانگین بارندگی استان 112 میلیمتر است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه بخش عمده ای از بارندگی ها در اثر تبخیر و تعریق از دسترس خارجی می شود گفت: برداشت بی رویه سالانه 120 میلیون متر مکعب نیز از دیگر مشکلات حوزه آب است.
وی با بیان اینکه سه چهارم استان خراسان جنوبی درگیر خشکسالی شدید و خیلی شدید است گفت: بخش عمده کانون های جمعیتی بالغ بر 90 درصد استان تحت تاثیر خشکسالی هستند.
امامی با اشاره به کاهش آبگیری قنوات و تخلیه چشمه ها اضافه کرد: فرسودگی شبکه های آب شهری و روستایی یکی از مشکلات بخش آب بوده که این فرسودگی نسبت به میانگین کشوری پنج درصد بیشتر است.
وی با بیان اینکه در بخش فاضلاب پنج درصد از میانگین کشوری عقب ماندگی داریم گفت: در اثر خشکسالی تعداد زیادی از چاه ها خشک شده و حداقل نیاز آب 400 روستا با تانکر تامین می شود.
امامی ابراز امیدواری کرد: با تزریق اعتبار مناسب روند توسعه آبرسانی به روستاها شتاب گرفته و تداوم داشته باشد تا تمام روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت آب سالم برخوردار شوند.
وی گفت: از سال 84 هیچ ردیف ملی برای آبرسانی خراسان جنوبی تعریف نشد و اخیرا هم مطالعات برخی طرح ها تکمیل شده که نیاز به اعتبار دارد.
وی همچنین با اشاره به ظرفیت های تولید برق در خراسان جنوبی گفت: نیروگاه سیکل ترکیبی قاینات تولید مناسبی دارد اما برای تکمیل واحد بخار نیازمند تامین اعتبار است تا شاهد استفاده مفید از این ظرفیت باشیم.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی عوارض متعددی که بر اثر خشکسالی بر استان تحمیل شده را یادآور شد و افزود: کاهش آبدهی قنوات و فرونشست های گسترده همچون 32 کیلومتر فرونشست سال گذشته در دشت سرایان و مهاجرت از جمله این عوارض است که امیدواریم با برنامه سازگاری به حداقل برسد.
وی با بیان اینکه تعرفه های پایین گرفتاری هایی برای بخش برق و آب داشته است گفت: نیاز است در بخش آب سرمایه گذاران بیشتر تشویق شوند.
امامی بر ضرورت توجه ویژه به بهره وری آب در بخش کشاورزی تاکید کرد و افزود: امید است افق های جدید توسعه در استان با این سفر باز شود.
9893*3028
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.