sport

معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت:‌ آقای مددی توسط هیئت مدیره باشگاه استقلال انتخاب شد؛ نه من. البته ما هم دیدگاه‌هایی داریم؛ اما نهایتاً هیئت مدیره باشگاه، مدیرعامل را انتخاب می‌کند.

جی پلاس، ورزش ایران با اتفاقات و حاشیه‌های زیادی همراه است که این حاشیه‌ها هم در فوتبال و هم در رشته‌های غیر فوتبالی دیده می‌شود. با توجه به نزدیک شدن به المپیک توکیو و همچنین انتخابات فدراسیون فوتبال با مهدی علی‌نژاد، معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان گفت وگویی انجام دادیم. ابتدا گزیده‌ای از این گفت‌وگوی مفصل و در ادامه متن کامل آن را می‌خوانید:

*در فاصله چند ماه تا آغاز المپیک توکیو، وضعیت ورزش کشور را چطور ارزیابی می‌کنید؟

میزان نوشت؛ از زمانی که کرونا شیوع پیدا کرد بسیاری از حوزه‌ها با چالش روبرو شدند و روی ورزش هم تاثیر منفی خود را نشان داد. سال گذشته ورزشکاران در حال آماده سازی خود بودند تا در مرداد ۹۹ در المپیک شرکت کنند؛ اما المپیک یک سال به تعویق افتاد و سیکل تمرینی ورزشکاران تغییر کرد. از طرف دیگر محدودیت‌ها باعث شد ورزشکاران تا شهریور ماه نتوانند در اردو‌ها شرکت کنند؛ اما با رایزنی‌هایی که داشتیم، توانستیم مجوز برگزاری اردوها را از وزارت بهداشت اخذ کنیم. ضمن اینکه فرایند کسب سهمیه المپیک به پایان نرسیده و تکلیف حدود ۵۷ درصد سهمیه‌های المپیک مشخص شده است.

 
کرونا باعث شد بسیاری از رویداد‌های کسب سهمیه المپیک لغو شود و الان هم نگران این موضوع هستم که لغو رویداد‌های کسب سهمیه المپیک ادامه‌دار باشد. این مسئله برای واترپلو ایران رخ داد. اگر کرونا نبود حتی می‌توانستیم ۷۰ سهمیه المپیک را به دست بیاوریم. با توجه به شرایط فعلی باید صبر کرد؛ اما همین بلاتکلیفی به ورزشکاران آسیب می‌زند. تاکید ما به فدراسیون‌ها این بوده که برنامه‌های خود را مبتنی بر برگزاری رقابت‌های کسب سهمیه و همین طور برگزاری المپیک توکیو قرار دهند.
 
البته این شرایط برای تمام دنیاست و مختص ایران نیست و ما در المپیک توکیو با المپیک متفاوتی مواجه خواهیم شد. خوشبختانه رشته‌هایی مثل تکواندو، شمشیربازی، دوومیدانی و کشتی که ما در آنها شانس کسب مدال المپیک داریم خیلی خوب کار می‌کنند. وقتی در اردو‌ها حاضر می‌شوم، می‌بینم که ورزشکاران شرایط خوبی دارند و دغدغه خاصی در اردو به لحاظ تدارکات ندارند.

*آیا کرونا روی المپیک ۲۰۲۴ هم تاثیر منفی می‌گذارد؟
 
کرونا آسیب‌های جدی به ورش در رده‌های پایه وارد کرده و همین موضوع روی المپیک ۲۰۲۴ هم تاثیر منفی خواهد گذاشت. المپیک جوانان در سال ۲۰۲۲ لغو شده و الان هم نمی‌دانم بازی‌های آسیایی جوانان برگزار خواهد شد یا خیر. در حال حاضر مدارس و دانشگاه‌ها تعطیل است و ما نمی‌توانیم مسابقات قهرمانی کشور در رده‌های پایه را برگزار کنیم؛ چون خطرات زیادی دارد. در وهله اول سلامت ورزشکاران در رده‌های پایه برای ما اهمیت دارد.
 
در کرونای انگلیسی افراد جوان هم در معرض خطر هستند و ما مجبور شدیم امسال رقابت‌های استعداد‌های برتر را برگزار نکنیم. امیدوارم در سال ۱۴۰۰ این المپیاد را برگزار کنیم. سیاستی که الان در همه دنیا به دنبال آن هستند تکثیر رویداد‌های ورزشی است تا ورزشکاران بیشتر در کوران مسابقات قرار بگیرند تا لغو مسابقات مختلف به نوعی جبران شود.

*از گذشته تا الان ورزش ایران دچار حواشی زیادی است. به نظر می‌رسد میزان این حواشی از متن ورزش بسیار بیشتر است. با این موضوع موافق هستید؟

اتفاقاً به نظر من اساس ورزش ایران، متن آن است که این متن قابل دفاع و قابل اتکاست. اگر شرایط امروز ورزش کشور را با گذشته مقایسه کنیم می‌بینیم که الان شرایط بهتری داریم. در چند دوره اخیر المپیک و بازی‌های آسیایی و همینطور دو جام جهانی اخیر فوتبال اتفاقات ویژه‌ای رخ داده است. در بعضی جنبه‌ها که ما نتایج ویژه‌تری کسب کردیم؛ مثل المپیک جوانان که در جایگاه هفتم قرار گرفتیم.
 
در حوزه بانوان از سال ۱۹۵۱ تا ۲۰۱۰ ما ۲۴ مدال در بازی‌های آسیایی کسب کرده بودیم؛ اما در دو دوره اخیر بازی‌های آسیایی، بانوان ایران ۳۴ مدال به دست آوردند. این اتفاق یک جهش بزرگ است. همینطور قهرمانی‌های متعددی که در رشته‌های مختلف مثل ووشو، کشتی و والیبال به دست آوردیم بسیار ارزشمند است؛ اما به هر دلیلی رسانه‌ها به حواشی بیشتر از متن علاقه دارند و به خاطر این رسانه‌ها، مردم هم به حواشی توجه بیشتری می‌کنند.
 
الان از حواشی یک بازی بیشتر از خودِ بازی لذت می‌بریم. آیا در دنیا این حجم از رسانه‌های ورزشی وجود دارد؟ الان یکی از معضلات ورزش ما غلبه حاشیه بر متن در رسانه‌هاست. این مسئله باعث شده برخی افراد که دارای اعتبار هستند تمایلی به فعالیت در ورزش نداشته باشند؛ چون اعتبارشان به خطر می‌افتد. در بسیاری از حوزه‌های کشور فعالیت‌هایی صورت می‌گیرد که میلیارد‌ها دلار ارزش دارد و خبری هم از آن منتشر نمی‌شود؛ اما در ورزش کوچکترین موضوعی رسانه‌ای می‌شود. یک اتفاق پیش پا افتاده در ورزش به یک بحران تبدیل می‌شود.

*اما در همین ورزش برخی مدیران حتی هزینه‌های شخصی خود را از بودجه‌ای که در اختیار آنها گذاشته شده تامین می‌کنند.

بیت‌المالی که دست ما مدیران ورزش است نباید حیف و میل شود. هر مدیری در هر حوزه‌ای باید دقت کند که در بودجه دست‌اندازی نشود. البته حیف کردن بودجه هم درصدی دارد. یک مدیر باید ریسک کند که این موضوع می‌تواند باعث حیف شدن بودجه باشد؛ اما کوچکترین دست‌اندازی به بودجه و سوءاستفاده قابل قبول نیست. در مبانی دینی ما هم روی حفاظت از بیت‌المال تاکید شده است. در این خصوص اگر مدیری دچار خطا می‌شود با او برخورد خواهیم کرد.

*شرکت تجهیز و توسعه اماکن ورزشی به یک معضل برای فدراسیون‌ها تبدیل شده است. آیا این معضل قابل حل نیست؟

با کمک وزارت ورزش بدهی بسیاری از فدراسیون‌ها به شرکت توسعه پرداخت شده است. واقعیت این است که اماکن ورزشی باید در اختیار فدراسیون‌ها باشد؛ اما یکسری قوانین وجود دارد که ما باید این قوانین را رعایت کنیم. در این مدت که در وزارت ورزش حضور دارم تلاش کردم مشکلی بین شرکت توسعه و فدراسیون‌ها ایجاد نشود.

*اما مشکلی که برای فدراسیون تنیس ایجاد شده هنوز حل نشده است.

به دنبال این هستیم تا با شرکت بهره‌بردار و شرکت توسعه گفت‌وگو کنیم و این مشکل را حل کنیم.

*از همان ابتدا که به عنوان معاون توسعه ورزش قهرمانی وزارت ورزش منصوب شدید گفته شد که با وزیر ورزش اختلافات جدی دارید. مثلا در ماجرای انتصاب مددی به عنوان مدیرعامل باشگاه استقلال، آیا وزیر ورزش با این انتصاب موافق بود؟

هیچ اختلاف نظری بین من و وزیر ورزش وجود ندارد. در هر مجموعه‌ای افراد بعد از مشورت تابع تصمیم مقام مافوق‌شان هستند و در این مدت که در وزارت ورزش هستم حتی در مشورت‌ها هم اختلاف نظری وجود نداشته است. در بحث اجرا هم ما مجری دستورات وزیر ورزش هستیم. این مسائل گمانه‌زنی‌های کسانی است که اهدافی دارند. شاید هم نوع ارتباطات سازمانی را نمی‌دانند.

*انتصاب آقای مددی توسط شما صورت گرفت یا وزیر ورزش؟

آقای مددی توسط هیئت مدیره باشگاه استقلال انتخاب شد؛ نه من. البته ما هم دیدگاه‌هایی داریم؛ اما نهایتاً هیئت مدیره باشگاه، مدیرعامل را انتخاب می‌کند.

*همیشه این شائبه وجود داشته که مسئولان وزارت ورزش نسبت به برخی روسای فدراسیون‌ها موضع‌گیری‌های شخصی داشته‌اند. الان هم عنوان شده که شما به دنبال برکناری یا استعفای اجباری میراسماعیلی از ریاست فدراسیون جودو هستید.

نگاه ما به ورزش یک نگاه حرفه‌ای است. در این نگاه حرفه‌ای فدراسیون‌ها مستقل هستند و سازوکار انتخابشان هم بر اساس اساسنامه‌های فدراسیون است. وزارت ورزش هم جایگاه حاکمیتی دارد و سیاست‌گذاری کلان و نظارتی را انجام می‌دهد. اگر فدراسیونی در چارچوب اهداف وزارت ورزش حرکت کند مورد حمایت‌های قانونی این وزارتخانه خواهد بود. اگر ببینیم جایی تخلفی صورت گرفته تذکر می‌دهیم و از روش‌های قانونی استفاده خواهیم کرد.
 
اساسنامه فعلی اجازه برکناری روسای فدراسیون‌ها را می‌دهد؛ اما در اساسنامه جدید این اختیار را هم وزارت ورزش نخواهد داشت. البته اساسنامه جدید فدراسیون‌ها هنوز به تایید شورای نگهبان نرسیده است. ضمن اینکه سالهاست وزرای ورزش از اختیارشان برای برکناری روسای فدراسیون‌ها استفاده نکرده‌اند؛ چون دخالت دولت در فدراسیون‌ها محسوب می‌شود و تبعات بین‌المللی دارد. ما به هیچ وجه به دنبال برکناری هیچ رییس فدراسیونی نیستیم. هر رییس فدراسیونی که در مسیر ورزش کشور حرکت کند مورد حمایت ماست و هر کسی هم که از مسیر خارج شود تذکر می‌دهیم که این تذکر به معنی برکناری آنها نیست. اگر به تذکرات توجه نشود حمایت‌هایمان را از آن فدراسیون کم می‌کنیم. نگاه ما به این موضوع نگاه شخصی نیست.

*به طور خاص فدراسیون جودو مشمول این نگاه می‌شود؟

با فدراسیون جودو هم مثل سایر فدراسیون‌ها این تعاملات وجود دارد. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک از تیمی که به دادگاه عالی ورزش رفت حمایت ویژه‌ای کرد و در این خصوص در کنار فدراسیون جودو بودیم. به این فدراسیون، هم کمک مالی داشتیم و هم کمک معنوی؛ متناسب با این کمک‌ها هم توقع داریم سیاست‌های کلان وزارت ورزش اجرا شود.

*یعنی برای برکناری یا استعفای اجباری میراسماعیلی هم هیچ تلاشی نشد؟

نه؛ این مسئله را تکذیب می‌کنم؛ چون واقعیت ندارد.

*از همان ابتدای حضورتان در وزارت ورزش دستور دادید که هیچ کدام از کارمندان و مدیران حوزه ورزش قهرمانی وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون‌ها کاندیدا نشوند. به طور کل موافق این موضوع هستید که مدیران و کارمندان وزارت ورزش نباید در انتخابات فدراسیون‌ها کاندیدا شوند؟

متولی فدراسیون‌ها معاونت توسعه ورزش قهرمانی است و مدیران ما روزانه با فدراسیون‌ها سروکار دارند. هر چند منع قانونی وجود نداشت؛ اما اعتقاد داشتم حضور مدیران ما در انتخابات فدراسیون‌ها با قواعد حکمرانی خوب که عدم تضاد منافع است مغایرت دارد و به همین خاطر جلوی این موضوع را گرفتم. حتی افشین داوری که می‌خواست در انتخابات فدراسیون دوومیدانی شرکت کند از سمتش در وزارت ورزش استعفا کرد. این اتفاق برای اولین بار در ورزش رخ داد؛ اما واقعیت این است که وزارت ورزش یک ظرفیت بسیار خوب به لحاظ نیروی انسانی متخصص در اختیار دارد؛ چون اینجا کار تخصصی ورزش انجام می‌شود.
 
اینکه بگوییم مدیران وزارت ورزش اجازه کاندیداتوری در انتخابات فدراسیون‌ها ندارند ظلم به ورزش است. اگر مدیری که در حوزه‌ای به جز حوزه ورزش قهرمانی وزارت ورزش فعالیت می‌کند کاندیدای ریاست یک فدراسیون شود ایرادی ندارد. ضمن اینکه این موضوع جزو حقوق شهروندی است؛ چون حق مدیران و کارمندان وزارت است که اگر تمایل داشتند در انتخابات فدراسیون‌ها کاندیدا شوند.

*جزو معدود دوره‌هایی است که حداقل در ظاهر اختلافی بین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک دیده نمی‌شود. این مسئله را چطور ارزیابی می‌کنید؟

در این مدت که آقای سلطانی‌فر در وزارت ورزش و آقای صالحی امیری در کمیته ملی المپیک فعالیت می‌کنند دوران طلایی روابط بین این دو نهاد ورزشی بوده است. نتیجه این دوران باعث ایجاد هم‌افزایی و ایجاد آرامش در فدراسیون‌ها شده است. در گذشته فدراسیون‌های ورزشی از اختلاف بین کمیته ملی المپیک و وزارت ورزش آسیب دیدند، البته نمی‌خواهم وارد جزئیات شوم. خوشبختانه در ۳ سال اخیر روابط حسنه و خوبی بین وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک بوده است.

*عملکرد آقای صالحی امیری در کمیته ملی المپیک موفق‌آمیز بوده؟

آقای صالحی امیری در کمیته ملی المپیک موفق بوده است و شرایط این کمیته نسبت به شرایطی که ۳ سال قبل داشت تفاوت زیادی کرده است. در حوزه سخت‌افزای اتفاقات خوبی رخ داد و بازسازی‌های جدی انجام شده است. در حوزه منابع مالی کمیته تغییرات جدی داشت و صالحی امیری با استفاده از نفوذی که در دولت دارد جذب بودجه خوبی داشت. تاسیس موزه ورزش، تاریخ شفاهی ورزش و دیگر موضوعات جانبی که همیشه مغفول مانده بود اتفاقات خوبی بوده است. البته در هر موفقیتی که کسب می‌شود همه در آن شریک هستند و اگر شکستی هم باشد باز هم برای همه خواهد بود. همه ما در یک کشتی هستیم و این فهم وجود داشته که همه در یک جهت پارو بزنیم.

*در خصوص انتخابات فدراسیون فوتبال صحبت کنید و اینکه آیا واقعا وزارت ورزش در این انتخابات بی طرف است؟
 
سال گذشته و زمانی که فیفا اساسنامه فدراسیون فوتبال را دارای ایراد دانست تلاش کردیم اساسنامه‌ای تدوین شود که با قوانین داخلی کشور مغایرت نداشته باشد و هم‌راستا با قواعد بین‌المللی هم باشد. پیاده کردن این دو موضوع کار سختی بود؛ اما انجام شد. در اساسنامه جدید فدراسیون فوتبال فضایی ایجاد کردیم تا اهالی فوتبال بتوانند حضور پررنگ‌تری در انتخابات داشته باشند. تعداد اعضای مجمع بیشتر شد و همه اعضایی که اضافه شدند جزو اهالی فوتبال هستند. جالب اینکه این موضوع جزو الزامات فیفا نبود و تصمیم مشترک وزارت ورزش و فدراسیون فوتبال بود. ضمن اینکه افراد بیشتری توانستند کاندیدا شوند که ثمره این موضوع را در تنوع کاندیدا‌ها می‌بینید.
 
اینکه چه کسی رییس فدراسیون می‌شود را مجمع این فدراسیون باید تصمیم بگیرد و همه اعضای مجمع استقلال رای دارند. هیچ دستگاه دیگری هم نمی‌تواند در انتخابات فدراسیون فوتبال دخالت کند و اینکه گفته می‌شود وزارت ورزش حتما دخالت می‌کند واقعیت ندارد. چنین صحبت‌هایی توهین به اعضای مجمع است. جایگاه ما جایگاه حاکمیتی است و در چنین شرایطی برای ما تفاوتی ندارد چه کسی رییس فدراسیون باشد. از اعضای مجمع هم خواهش می‌کنم اگر هر کدام از کاندیدا‌ها عنوان کرد که کاندیدای مورد حمایت وزارت ورزش است به او رای ندهند. اگر هم کسی برعکس این موضوع را هم گفت باز هم به او رای ندهید.
 
یعنی عده‌ای می‌گویند وزارت ورزش در انتخابات فدراسیون فوتبال دخالت می‌کند. این صحبت‌ها را برای این انجام می‌دهند که خودشان را بزرگ کنند. وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک به رای مجمع فدراسیون فوتبال احترام می‌گذارند؛ ضمن اینکه بعد از انتخابات بازنده‌ها دنبال جرزنی نباشند. انتخابات فدراسیون فوتبال انتخابات دموکراتیک است و قابل پیش‌بینی نیست و من هر روز که رصد می‌کنم شرایط کاندیدا‌ها مدام تغییر می‌کند.

*ابهامی که وجود دارد این است که رییس مجمع فدراسیون فوتبال، برای کاندیداتوری ریاست انتخابات این فدراسیون رد صلاحیت شده است.

رییس مجمع اختیاری بیشتر از سایر اعضای مجمع ندارد و تنها باید جلسه را اداره کند. ضمن اینکه ما در تایید یا رد صلاحیت کاندیدا‌ها نقشی نداشته‌ایم؛ هیچ تناقضی هم در آن نمی‌بینم. چون به طور مثال ۴ سال پیش صلاحیت یک نفر تایید می‌شود، اما امروز صلاحیت او تایید نمی‌شود و چنین اتفاقاتی طبیعی است.

*به نظر شما چه کسی رییس فدراسیون فوتبال می‌شود؟
 
انتخابات فدراسیون فوتبال قابل پیش‌بینی نیست. چون فضای رقابتی ایجاد شده و ایجاد این فضا جزو افتخارات ما است.

*اینکه گفته می‌شود رییس فدراسیون سوارکاری با مشکل قانونی روبرو شده است، واقعیت دارد؟

نه؛ این موضوع شایعه است و آن را تایید نمی‌کنم.


*در انتخابات کمیته ملی المپیک کاندیدا می‌شوید؟

به کاندیداتوری در انتخابات کمیته ملی المپیک نه فکر کرده‌ام و نه وقت داشته‌ام که به آن فکر کنم. انتخابات کمیته ملی المپیک در دولت بعدی خواهد بود و اعتقاد دارم که در آینده هم کمیته ملی المپیک باید همسو با دولت بعدی باشد؛ اما در مجموع خیلی زود است که در خصوص انتخابات کمیته ملی المپیک صحبت کنیم.

*در سال ۹۸ کدام فدراسیون‌ها عملکرد موفق‌تری نسبت به سایر فدراسیون‌ها داشته‌اند؟

بر اساس ارزیابی‌هایی که داشتیم فدراسیون‌های ووشو، کشتی، والیبال، بسکتبال، تکواندو و جانبازان عملکرد بهتری داشته‌اند.

*در انتخابات برخی فدراسیون‌ها رقبا برای پیروزی عکس‌های خصوصی یکدیگر را منتشر می‌کنند. چه نظری در این خصوص دارید؟

هر جایی که از دایره اخلاق خارج شویم باعث ایجاد فساد می‌شود. پیروزی به هر قیمتی ارزشمند نیست و هدف وسیله را توجیه نمی‌کند. کسانی که فکر می‌کنند هدف وسیله را توجیه می‌کند نگاه مارکسیستی دارند. بی‌آبرو کردن انسان‌ها کار ناپسند و مذمومی است و ما هر روش غیراخلاقی را برای پیروزی در انتخابات فدراسیون‌ها محکوم و با آن مقابله می‌کنیم.

*ثبت‌نام دوباره از کاندیدا‌های ریاست فدراسیون شطرنج به خاطر انتشار عکس‌های خصوصی یکی از کاندیدا‌ها است؟

نه؛ چون ۶ ماه از ثبت‌نام ابتدایی گذشته بود ما مجبور شدیم طبق قانون دوباره ثبت‌نام را انجام دهیم.


* مدیرعاملی استقلال و پرسپولیس و حضور در هیئت مدیره این دو باشگاه رانت دارد که این همه برای آن دعوا می‌شود؟

آنچنان هم دعوا نیست. چون بسیاری از افراد کاربلد تمایلی به حضور در این دو باشگاه ندارند. تنها چیزی که می‌تواند داشته باشد شهرت است.

*مهمترین دستاوردی که در مدت حضورتان در وزارت ورزش به آن رسیدید چه بود؟

مهمترین دستاورد تدوین یک فرایند شفاف برای تخصیص بودجه فدراسیون‌هاست. این مسئله در گذشته وجود نداشته و هیچ مبنایی برای تخصیص بودجه فدراسیون‌ها نبوده است. این فرایند هم بستگی به عملکرد فدراسیون‌ها دارد؛ نه برنامه‌هایشان. چون نوشتن برنامه سخت نیست؛ مهم این است که فدراسیون‌ها چه عملکردی داشته‌اند.

*صحبت پایانی.

 جزو خبرگزاری‌های وزین و معتبر محسوب می‌شود و امیدوارم در ادامه هم موفق باشد. از شما هم که امروز زحمت این مصاحبه را کشیدید تشکر می‌کنم.
 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1496942 منبع: میزان
ارسال نظر

موضوعات داغ