life

جی پلاس؛

در چهاردهم دی ماه سال ۵۸، بابک تختی فرزند مرحوم تختی به همراه بانو شهلا توکلی در قم به محضر امام رسیدند.

به گزارش خبرنگار جی پلاس، چهاردهم دی ماه سال ۵۸ مطابق با پانزدهم صفر ۱۴۰۰ قمری، بابک تختی فرزند جهان پهلوان تختی(۱) و بانو شهلا توکلی، همسر ایشان در قم به محضر امام رسیدند و ایشان در بیاناتی کوتاه خطاب به یادگار مرحوم تختی فرمودند: سعی کن همیشه پهلوان باشی نه قهرمان. مشروح این گزارش در ادامه آمده است:

 

‌‌    ‌‌[‌‌روز جمعه بابک و خانم شهلا توکلی، همسر مرحوم تختی، به حضور امام شرفیاب شدند. هنگام‌‎ ‎‌ظهر بود و موقع ناهار. آنها ناهار را که نان و سیب زمینی بود به اتفاق امام صرف نمودند. بعد از ناهار‌‎ ‎‌بابک به امام می گوید: من تا به حال سه افتخار بزرگ دارم: 1ـ به حضور امام امت رسیده ام. 2ـ فرزند‌‎ ‎‌جهان پهلوانی چون تختی هستم. 3ـ این انقلاب به رهبری امام به پیروزی رسیده است. امام بعد از اینکه‌‎ ‎‌حرف های بابک تمام می شود، دستی به سر بابک می کشند و او را می بوسند و فقط دو سه کلمه ای که‌‎ ‎‌دریایی از معانی را در برمی گیرد به بابک گفتند. و این خود می تواند سرمشقی برای تمام ورزشکاران‌‎ ‎‌شود. امام فرمودند:‌‌]‌

‌‎     ‎‌«پسرم، سعی کن همیشه پهلوان باشی نه قهرمان». (۲)

‌‎ ‎

‌‎صحیفه امام؛ ج ۱۲، ص ۲۹

 

۱.غلامرضا تختی (زادهٔ ۵ شهریور ۱۳۰۹ در تهران – درگذشتهٔ ۱۷ دی ۱۳۴۶ در تهران) ملقب به جهان‌ پهلوان، کشتی‌گیر اهل ایران بود. در فرهنگ ورزشی ایران، برخی وی را نماد پهلوانی می‌ دانند. تختی از چهره‌ های مشهور فرهنگ عامه ایرانیان است. او همچنین فعال سیاسی و عضو شورای مرکزی جبهه ملی ایران بود.

تختی در المپیک ۱۹۵۶ ملبورن به همراه امامعلی حبیبی نخستین مدال‌ های طلای تاریخ ورزش ایران در بازی‌های المپیک را کسب کرد. او با یک مدال طلا و دو مدال نقرهٔ المپیک، دو طلا و دو نقرهٔ قهرمانی جهان و یک طلای بازی‌ های آسیایی در فهرست برترین‌ های قرن فیلا در جایگاه سیزدهم قرار دارد. وی یکی از سه کشتی‌گیر ایرانی (در کنار امامعلی حبیبی و عبدالله موحد) است که تصویر آن‌ها در تالار افتخارات فیلا نصب شده‌است. قبر تختی در ابن بابویه شهر ری واقع شده‌است. سنگ قبر تختی همزمان با نوروز ۱۳۹۹ نوسازی شد.

۲. به نقل از روزنامۀ جمهوری اسلامی، مورخ 17 / 10 / 1358 ص 7.

 

این مطلب برایم مفید است
7 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1489917
ارسال نظر

موضوعات داغ