اخبار مرتبط

به گزارش روز یکشنبه ایرنا از اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران؛ علی نیکنام با اشاره به 17 اسفند ماه سالروز تأسیس کتابخانه‌های عمومی گفت: طرح کتابخانه‌گردی امسال برای دومین بار روز شنبه 18 اسفند در سراسر کشور برگزار شد.
وی افزود: در این طرح 16 باب کتابخانه در استان تهران میزبان مسئولان استان از جمله استاندار، فرمانداران، شهرداران، بخشداران، دهیاران، اعضای شورای شهر و روستا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی، ائمه جمعه و جماعت، اعضای انجمن‌های کتابخانه‌های عمومی استان‌ و شهرستان‌ها و گروه‌های مرجع و نخبگان بودند.
نیکنام با اشاره به کتابخانه های مشارکت کننده در طرح کتابخانه گردی به تفکیک هر شهرستان تصریح کرد: پیرو بخشنامه ارسالی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، کتابخانه های جدیدالتاسیس و بازگشایی شده، در سال جاری کتابخانه های هدف طرح کتابخانه گردی بودند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران خاطر نشان کرد: این طرح در شهرستان تهران در دو کتابخانه عمومی باباطاهر و علامه طباطبایی؛ در شهرستان ملارد سه کتابخانه فرهنگ، شهید رجایی و شهید آوینی؛ در شهرستان بهارستان پنج باب کتابخانه عمومی پروین اعتصامی، شهید ثانی، شهید باهنر، شهید پورغلامی، شهید چمران؛ در شهرستان پاکدشت کتابخانه عمومی رسول اکرم(ص)؛ در شهرستان پردیس کتابخانه عمومی شهدای گمنام؛ در شهرستان شهریار کتابخانه عمومی ایثار؛ در شهرستان ری کتابخانه عمومی شیخ کلینی و عطرگل محمدی و در شهرستان قرچک کتابخانه عمومی شهید مطهری، 16 باب کتابخانه ای هستند که آماده میزبانی از علاقه مندان بودند.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران تصریح کرد: طرح کتابخانه گردی یکی از طرح های ترویجی کتابخوانی نهاد کتابخانه ها است.
نیکنام در ادامه پرداختن به موضوع آسیب های اجتماعی و برگزاری دوره های آموزشی متنوع در کتابخانه ها را از کارکردهای جدید کتابخانه ها دانست و گفت: در یکی دو سال گذشته کارکرد جدیدی برای کتابخانه ها تعریف شده و آن کمک به کاهش آسیب های اجتماعی است.
وی یادآور شد: برنامه های متنوعی از فعالیت های آگاهی بخش برای مواجهه با آسیب های اجتماعی در کتابخانه ها طراحی و به دنبال آن دوره های آموزشی متعددی در تمام رده های سنی با حضور اساتید برجسته حوزه های روانشناسی و مذهبی در کتابخانه ها برگزار شد و این کارکرد جدید موجب افزایش مراجعه اعضا و عموم مخاطبان به کتابخانه شده است.
وی با اشاره به تجربه خوب سال گذشته طرح کتابخانه گردی که موجب افزایش مخاطبان کتابخانه ها شد، گفت: در گذشته عمده خدماتی که کتابخانه ها به مردم ارائه می کردند، محدود به امانت کتاب بود اما در چند سال گذشته برگزاری برنامه هایی همچون نشست های نقد و بررسی کتاب، رونمایی، نشست های جمع خوانی و معرفی کتاب در کتابخانه های استان موضوعیت پیدا کرده و با توجه به حضور نویسندگان برجسته و منتقدین در کتابخانه ها باعث شده توجه قشر بیشتری از مردم به کتابخانه ها جلب شود.
18 اسفندماه سالروز تاسیس نهاد کتابخانه های عمومی کشور نامگذاری شده است.
تهرام/7244//1348
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.