چین در واکنش به تصویب لایحه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر اجبار تیک‌تاک به قطع روابط با شرکت مالک چینی‌اش، بایت دانس، روز پنجشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) اعلام کرد که آمریکا از «منطق راهزنان» استفاده می‌کند.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، مجلس نمایندگان ایالات متحده روز چهارشنبه ۱۳ مارس (۲۳ اسفند) با اکثریت قاطع لایحه‌ای را تصویب کرد که به موجب آن بایت‌ دانس، مالک چینی تیک‌تاک حدود شش ماه فرصت دارد تا دارایی‌های آمریکا را از این پیام‌رسان را واگذار کند، وگرنه با منع فعالیت روبرو خواهد شد.

این بزرگترین تهدید تیک‌تاک در آمریکا از زمان دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین این کشور تاکنون است.

این لایحه که بازتاب دهنده نگرانی‌های امنیتی آمریکا از فعالیت اپلیکیشن‌های خارجی است، با ۳۵۲ رأی موافق در برابر ۶۵ رأی موافق دو حزب به تصویب رسید و اینک باید به تصویب سنا نیز برسد. با این حال تصویب آن در سنا چندان قطعی به نظر نمی‌رسد زیرا برخی اعضای این نهاد رویکردهای دیگری در این زمینه دارند.

این تصمیم پارلمانی در ادامه سلسله اقدامات واشنگتن در مقابله با نگرانی‌های آمریکا در مورد چین گرفته شده است. آمریکا در مورد فناوری‌های مختلف خارجی از خودروهای متصل گرفته تا تراشه‌های پیشرفته هوش مصنوعی و جرثقیل‌ها در بنادر، نگرانی‌هایی در زمینه امنیت ملی دارد.

استیو اسکالیس، فرد شماره ۲ جمهوری‌خواهان در مجلس نمایندگان آمریکا در مورد تیک‌تاک در رسانه اجتماعی ایکس گفت: «این یک موضوع مهم در زمینه امنیت ملی است. سنا باید این موضوع را بپذیرد و تصویب کند.»

کارین ژان پی‌یر، مسئول رسانه‌ای کاخ سفید نیز گفت دولت بایدن منتظر است ببیند که در این زمینه «سنا اقدامی سریع انجام می‌دهد یا نه».

سرنوشت تیک‌تاک که حدود ۱۷۰ میلیون آمریکایی از آن استفاده می‌کنند، به یک موضوع مهم در واشنگتن تبدیل شده است. قانون‌گذاران آمریکایی می‌گویند دفتر آن‌ها پر است از پیام‌های کاربران تیک‌تاک که مخالف این قانون هستند.

به گزارش خبرگزاری رویترز شو زی چو، مدیر عامل تیک‌تاک که به گفته یک منبع مطلع این هفته از واشنگتن دیدار می‌کند، در ویدئویی که پس از رأی‌گیری مجلس همرسان شد، گفت که اگر این طرح به قانون تبدیل شود، به ممنوعیت فعالیت تیک‌تاک در آمریکا منجر شده و میلیاردها دلار از جیب سازندگان و کسب و کارهای کوچک خارج خواهد شد.

وی افزود این شرکت از حقوق قانونی خود برای جلوگیری از منع فعالیت استفاده خواهد کرد.

این لایحه به بایت دانس ۱۶۵ روز مهلت می‌دهد تا پس از امضای آن به دست رئیس جمهوری، جو بایدن، شکایت حقوقی علیه آن ارائه کند. آقای بایدن هفته گذشته اعلام کرد در صورت تصویب نهایی لایحه، آن را امضا می‌کند.

جو سیاسی در سال انتخاباتی در آمریکا به گونه‌ای است که بسیاری از سیاستمداران نمی‌خواهند نسبت به چین نرمخو ظاهر شوند و بنابراین به طور فزاینده‌ای از این لایحه حمایت می‌کنند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید روز سه‌شنبه پرسید: «آیا می‌خواهیم تیک‌تاک به عنوان یک پلتفرم متعلق به یک شرکت آمریکایی باشد یا چین؟ آیا می‌خواهیم داده‌های تیک‌تاک و اطلاعات مربوط به کودکان و بزرگسالان‌مان اینجا در آمریکا بماند یا به چین برود؟»

وزارت خارجه چین این قانون را مورد انتقاد قرار داده و چنین استدلال کرده است: «آمریکا با آن که هیچ مدرکی مبنی بر اینکه تیک‌تاک تهدیدی برای امنیت ملی آمریکا باشد پیدا نکرده، اما هرگز از تهدید کردن آن دست برنداشته است.»

با این حال، نگرانی‌هایی در مورد تأثیر هر گونه ممنوعیت تیک‌تاک بر رأی‌دهندگان جوان وجود دارد. منتقدان این طرح می‌گویند هر گونه نگرانی درباره امنیت ملی باید قبل از رأی‌گیری به اطلاع عموم برسد و نیز منع فعالیت تیک‌تاک کسب و کار بسیاری از شهروندان را نیز از بین می‌برد.

ده‌ها کاربر تیک‌تاک روز چهارشنبه پیش از رأی‌گیری در خارج از ساختمان کنگره تجمع کردند. سخنگوی تیک‌تاک گفت که این شرکت هزینه سفر آنها به واشنگتن و محل اقامت آنها را پرداخت کرده است.

معلوم نیست چین بتواند واگذاری دارایی‌های آمریکا از تیک‌تاک را ظرف شش ماه انجام بدهد یا نه.

در سال ۲۰۲۰، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری وقت آمریکا به دنبال ممنوعیت تیک‌تاک و وی‌چت، اپلیکیشن‌های متعلق به چین بود، اما تصمیم او در دادگاه رد شد.

اتحادیه آزادی‌های مدنی و دیگر گروه‌های مدافع حقوق مدنی آمریکا چنین استدلال می‌کنند که این لایحه به دلیل تحدید آزادی بیان و دلایل دیگر مغایر قانون اساسی است.

واکنش چین به طرح منع فعالیت تیک‌تاک در آمریکا: منطق واشنگتن منطق راهزنان است

چین در واکنش به تصویب لایحه‌ای در مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر اجبار تیک‌تاک به قطع روابط با شرکت مالک چینی‌اش، بایت دانس، روز پنجشنبه ۱۴ مارس (۲۴ اسفند) اعلام کرد که آمریکا از «منطق راهزنان» استفاده می‌کند.

مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه طرحی را تصویب کرد که به موجب آن بایت دانس شش هفته فرصت دارد تا دارایی‌های آمریکا در تیک‌تاک را به این کشور واگذار کرده و پیوندش با شرکت مادر را قطع کند، وگرنه فعالیت این پیام‌رسان در ایالات متحده ممنوع می‌شود.

وانگ ونبین، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در یک کنفرانس مطبوعاتی منظم گفت: «لایحه تصویب شده توسط مجلس نمایندگان آمریکا، این کشور را در طرف مقابل اصول رقابت منصفانه و قوانین اقتصادی و تجاری بین‌المللی قرار می‌دهد.»

او گفت: «اگر بتوان از دلایل به اصطلاح امنیت ملی برای سرکوب خودسرانه شرکت‌های ممتاز دیگر کشورها استفاده کرد، دیگر انصاف و عدالتی وجود ندارد. وقتی کسی چیز خوبی را می‌بیند که شخص دیگری دارد و سعی می‌کند آن را برای خودش بگیرد، این کاملاً منطق راهزنان است.»

وی افزود: «نحوه برخورد آمریکا با مسئله تیک‌تاک به دنیا این امکان را می‌دهد که به وضوح ببیند آیا به اصطلاح قوانین و نظم ایالات متحده برای جهان مفید است یا این که آنها فقط به خودشان خدمت می‌کنند.»

محبوبیت این اپلیکیشن ویدیوی کوتاه در سراسر جهان افزایش یافته است، اما مالکیت آن توسط غول فناوری چینی، بایت دانس و ادعای آن مبنی بر تابعیت از حزب حاکم کمونیست پکن باعث نگرانی کشورهای غربی شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.