ما فراتر از دنیای تک قطبی می رویم که ایالات متحده را به عنوان ابرقدرت خود داشت و وارد دنیای دو قطبی یا چند قطبی می شویم.

به گزارش جماران به نقل از ان‌بی‌سی نیوز، گروه هفت با پایان نشست سران در هیروشیما  قوی ترین پیام خود را به چین صادر کرد اما نگاه برخی تحلیل‌گران این است که منزوی کردن پکن "غیر ممکن" و "خطرناک" است. رهبران هفت اقتصاد بزرگ جهان در نشستی در هیروشیما ژاپن، توافق کردند که به دلیل نگرانی از اجبار اقتصادی، زنجیره‌های تامین خود را از چین دور و متنوع کنند. در میان کشورهای غربی آگاهی فزاینده ای وجود دارد که اقتصاد آنها به شدت به چین متکی است.

همه‌گیری ویروس کرونا پیچیدگی‌های زنجیره تامین حیاتی را روشن کرد، اما جنگ جاری در اوکراین این واقعیت را تشدید کرده است. گروه هفت در بیانیه ای مشترک پس از اجلاس سران گفت: «رویکردهای سیاستی ما برای آسیب رساندن به چین طراحی نشده و به دنبال خنثی کردن پیشرفت و توسعه اقتصادی چین نیستیم ... در عین حال، ما می دانیم که تاب آوری اقتصادی مستلزم کاهش ریسک و تنوع است. »

با بیانیه ای که گروه هفت با محوریت محدودسازی چین صادر کرد؛ پکن  سفیر ژاپن را احضار کرد و به شرکت‌ها دستور داد خرید از تراشه‌ساز آمریکایی Micron را متوقف کنند.

جولیانو نوچی، معاون رئیس بخش پلی‌تکنیک دی میلانو در چین معتقد است که گروه هفت دیدگاهی "یکپارچه" علیه چین نشان می‌دهد.  او در این باره می‌گوید: «جو بایدن ، رئیس جمهور ایالات متحده درباره ریسک زدایی صحبت کرد و نه جداسازی. جداسازی تا همین یک ماه پیش کلمه جادویی ایالات متحده بود اما بسیار واضح است که با توجه به نقشی که بازار چین برای چندین محصول بازی می‌کند و با توجه به سطح درهم تنیدگی بین زنجیره‌های تامین، جدا کردن آن تقریبا غیرممکن است. ریسک زدایی به جای قطع کامل این رابطه به کاهش برخی از وابستگی ها به چین اشاره دارد. باید واضح باشد که انزوای چین نه تنها از یک سو غیرممکن، بلکه از سوی دیگر خطرناک نیز خواهد بود.»

این تغییر استراتژی در دولت بایدن شاید گویای این واقعیت باشد که جداسازی اقتصاد آمریکا از چین به تلاش زیاد و تحمل سختی های اقتصادی بسیار نیاز دارد.

ارقام اداره سرشماری ایالات متحده نشان داد که ایالات متحده در سال 2022 حدود 383 میلیارد دلار کسری تجاری در کالاها با چین به ثبت رسانده است.  داده های سال گذشته نشان دهنده رکورد بالایی در تجارت بین  دوکشور است که جداسازی اقتصادی آنها را عملا سخت می‌کند.  

رهبران گروه هفت در ابراز نگرانی های خود در مورد وضعیت دریاهای چین شرقی و جنوبی و حمایت از "عدم تغییر" در وضعیت موجود تایوان، فراتر رفته و گفتند: « هیچ مبنای قانونی برای ادعاهای دریایی گسترده چین در دریای چین جنوبی وجود ندارد و ما با فعالیت های نظامی چین در منطقه مخالفیم.»

جولیانو نوچی در این باره هم به سی‌ان‌بی‌سی می‌گوید: : «ما فراتر از دنیای تک قطبی می رویم که ایالات متحده را به عنوان ابرقدرت خود داشت و وارد دنیای دو قطبی یا چند قطبی می شویم. »

ریشی سوناک، نخست وزیر بریتانیا می‌گوید چین بزرگترین چالش جهان برای امنیت و رفاه است. به گزارش رویترز، سفارت چین در لندن این اقدام را "تهمت های بدخواهانه و بی توجهی به واقعیت ها" توصیف کرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.