فنلاند و سوئد اخیرا اعلام کردند امکان پیوستن به ناتو را بررسی می کنند و درخواست پیوستن به ناتو را به زودی ارائه می کنند.

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، « دیمتری پولیانسکی» معاون نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل اعلام کرد که  به محض آن که فنلاند و سوئد عضو پیمان ناتو شوند اراضی این دو کشور هدف احتمالی نیروهای مسلح روسی می شوند.

پولیانسکی امروز پنجشنبه در واکنش به امکان پیوستن فنلاند و سوئد در آینده نزدیک به ناتو گفت که این مساله«برای امنیت روسیه «ضربه» به حساب نمی آید و مسکو آماده رویارویی با چالش ها از جانب ناتو است.

وی تأکید کرد که به محض این که این دو کشور عضو ناتو شوند اراضی آن ها تبدیل به هدفی احتمالی برای نیروهای مسلح روسیه می شوند.

پولیانسکی گفت که اگر در اراضی این دو کشور یگان های ناتو مستقر شوند اراضی این دو کشور هدف یا هدف احتمالی حملات روسیه می شوند.

وی در ادامه گفت که فنلاند و سوئد می دانند که پیوستن آن ها به ناتو با اقدامات پاسخگویانه مشخص از طرف روسیه مواجه می شود.

بنابراین گزارش، فنلاند و سوئد اخیرا اعلام کردند امکان پیوستن به ناتو را بررسی می کنند و درخواست پیوستن به ناتو را به زودی ارائه می کنند.

 

تحولات جدید 

 

سازمان ملل خواستار پایان بمباران مدارس در اوکراین شد

سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ضمن محکوم کردن استفاده از محیط‌های آموزشی برای اهداف نظامی در اوکراین خواستار پایان بمباران مدارس در این کشور شد.

یک مقام ارشد صندوق کودکان ملل متحد، یونیسف در جریان نشست شورای امنیت که به درخواست فرانسه و مکزیک برگزار شد، با تاکید بر لزوم توقف حملات به مدارس در اوکراین گفت: «تا هفته گذشته، حداقل ۱۵ مدرسه از ۸۹ موسسه آموزشی، یا به عبارتی یک مدرسه از هر شش مدرسه تحت حمایت یونیسف در شرق اوکراین از زمان آغاز جنگ در روز بیست و چهارم فوریه تاکنون آسیب دیده یا تخریب شده‌ بود.» 

این مسئول ارشد یونیسف سپس افزود: «صدها مدرسه در سراسر اوکراین مورد هدف توپخانه‌های سنگین، حملات هوایی و سایر سلاح‌های انفجاری در مناطق پرجمعیت قرار گرفته‌اند؛ این در حالیست که شمار دیگری از مدارس به عنوان مراکز اطلاعاتی، پناهگاه‌ها، مراکز تدارکاتی و یا برای مقاصد نظامی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند.

نمایندگان مکزیک و فرانسه نیز در جریان این نشست تاکید کردند که حملات به مدارس نقض آشکار قوانین بشردوستانه است

 

دارایی های مسدود شده روسیه در سوئیس به ۶.۳ میلیارد فرانک کاهش یافت

یک مقام ارشد دبیرخانه دولتی وزارت اقتصاد سوئیس روز پنجشنبه اعلام کرد که میزان دارایی‌های مسدود شده روسیه در کشورش از ماه آوریل روند کاهشی را طی کرده و هم اکنون به رقم ۶.۳ میلیارد فرانک رسیده است.

اروین بولینگر، مسئول دبیرخانه دولتی وزارت اقتصاد سوئیس پایان ماه مارس در برآوردی اولیه وجوه مسدود شده از زمان حمله به اوکراین را ۵.۷۵ میلیارد فرانک ارزیابی کرد اما این رقم دو هفته بعد به 7 میلیارد فرانک افزایش یافت.

سوئیس که به‌طور سنتی کشوری بی‌طرف است در پی شروع تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با تحریم‌های اقتصادی اتحادیه اروپا همسو شد و خویشتن‌داری سنتی خود را در این خصوص کنار گذاشت.

دولت سوئیس به ویژه بانک‌های این کشور را ملزم کرد تا افراد، شرکت‌ها یا نهادهای تحت تحریم در بین مشتریان خود را شناسایی کرده و اطلاعات آنها را در اختیار وزارت اقتصاد قرار دهند.

حزب سوسیالیست سوئیس، دومین تشکل سیاسی در پارلمان این کشور ماه آوریل یک شکایت اداری را در اعتراض به آنچه منفعلانه بودن این تحریم‌ها خوانده شده بود مطرح کرد و از دولت خواست که اقدامات بیشترو سریع‌تری در این زمینه انجام دهد.

 

روسیه تاکسی‌ها ‌را ملزم به ارائه اطلاعات مسافران به سرویس‌های امنیتی می‌کند

دولت روسیه قصد دارد شرکت‌ها و رانندگان تاکسی در این کشور را ملزم کند که اطلاعات مسافران خود را در اختیار سرویس‌های امنیتی قرار دهند.

این درخواست قانونی در قالب لایحه‌ای به مجلس سفلی دوما، پارلمان روسیه ارائه شده و نمایندگان باید به زودی برای تایید یا رد آن دست به کار شوند.

سند تنظیم شده توسط دولت که عصر چهارشنبه در وب‌سایت دوما منتشر شد، از شرکت‌های ارائه کننده خدمات تاکسی‌رانی اینترنتی و نیز رانندگان تاکسی‌ها می‌خواهد امکان دسترسی سرویس‌های امنیتی به پایگاه‌ اطلاعات سفارش‌های مشتریان را در زمان واقعی ‌فراهم کنند.

این لایحه در حالی روند قانونی شدن را طی می‌کند که خدمات تاکسی در روسیه از محبوبیت‌ بالایی برخوردار است و مشتریان غالبا از طریق اپلیکیشن‌های تلفن همراه برای مسیر‌های روزانه خود ثبت سفارش می‌کنند.

به گفته رئیس نهاد مسئول توسعه تاکسی‌رانی در مناطق روسیه سرویس‌های امنیتی پیش از قانونی شدن این روند از طریق ارائه درخواست رسمی به شرکت‌ها امکان دسترسی به اطلاعات را داشته‌اند.

 

 

حمایت کامل فرانسه از انتخاب فنلاند برای پیوستن به ناتو

کاخ ریاست جمهوری فرانسه اعلام کرد که پاریس به طور کامل از تمایل فنلاند برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو حمایت می‌کند.

ابراز تمایل فنلاند برای پیوستن به ناتو که قرار است روز یکشنبه در قالب درخواستی رسما از سوی هلسینکی مطرح شود واکنش و تهدید‌های مسکو را به همراه داشته است.

الیزه در پی تبادل نظر و رایزنی‌های صورت گرفته میان امانوئل ماکرون و سالی نینیسته، همتای فنلاندی وی به نقل از رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که این کشور از «انتخاب مستقل فنلاند برای پیوستن سریع به ناتو حمایت می کند».

 

 

تحریم نفت روسیه بهای گاز در مجارستان را ۵۵ درصد افزایش می دهد

رئیس دیپلماسی مجارستان می‌گوید که تحریم پیشنهادی اتحادیه اروپا بر نفت روسیه باعث افزایش ۵۵ درصدی بهای گاز در کشورش می شود.

پیتر سیچاردو، وزیر خارجه مجارستان در گفتگویی با نشریه ال‌پاییس که روز پنجشنبه منتشر شد، با طرح این مطلب تلاش کرد تا دلیل مخالفت کشورش با تحریم کامل نفت اروپا را توضیح دهد.

وی در ادامه گفتگو با ال‌پاییس تصریح کرد: «برای جایگزینی خط لوله ای که از روسیه می آید، باید ظرفیت خط لوله دریای آدریاتیک افزایش یابد و برای این کار به ۲۰۰ میلیون یورو هزینه مالی نیاز است بدون آنکه بدانیم این پروژه چه مدت زمانی به طول خواهد انجامید.»

وی سپس یادآور شد که اجرایی شدن تحریم‌های نفتی روسیه افزایش ۵۵ درصدی بهای گاز در مجارستان را به همراه خواهد داشت.

 

سازمان ملل تحقیقاتی را در مورد جنایات نسبت داده شده به سربازان روسیه آغاز می‌کند

شورای حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه با موافقت اکثریت اعضا انجام تحقیقاتی درباره جنایات نسبت داده شده به سربازان اشغالگر ارتش روسیه در اوکراین را تصویب کرد.

این قطعنامه که با ۳۳ رای موافق، ۲ رای مخالف (چین و اریتره) و ۱۲ رای ممتنع به تصویب رسید، از کمیسیون بین‌المللی ناظر سازمان ملل متحد بر تحولات اوکراین می‌خواهد درباره نقض جدی حقوق بشر گزارش شده طی ماه‌های فوریه و مارس ۲۰۲۲ در کی‌یف، چرنیگویف، خارکیف و سومی، تحقیقاتی را انجام دهد. 

 

 

حمایت سناتورهای آمریکایی از عضویت فنلاند در ناتو

اعضای کلیدی دموکرات و جمهوری‌خواه مجلس سنای آمریکا روز پنجشنبه متعهد شدند که از روند عضویت فنلاند در سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو حمایت کنند.

باب منندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی سنا گفت: «اگر سوئد و فنلاند تصمیم بگیرند درخواست عضویت خود را در ناتو ارائه کنند، این کمیته از هم اکنون حاضر است برای تضمین برپایی یک رای‌گیری سریع اقدام کند.»

جیم ریش، نماینده ایالت آیداهو در سنای ایالات متحده و عضو شماره دو جمهوری‌خواهان در کمیته روابط خارجی سنا نیز قول «حمایت از فنلاند در این روند» را داده است.

فنلاند آن گونه که مقامات این کشور اعلام کرده‌اند قراراست روز یکشنبه رسما در خواست نامزدی خود را برای پیوستن به ناتو اعلام کند.

 

اتحادیه اروپا به اوکراین در صادرات گندم و غلات به جهان کمک می‌کند

کمیسیون اروپا پیشنهاد کمک به اوکراین برای صادرات گندم و سایر غلات از طریق راه آهن، جاده و رودخانه را ارائه کرده است.

این پیشنهاد برای دور زدن محاصره بنادر دریای سیاه توسط روسیه مطرح شده که طی ماه‌های اخیر مانع از رسیدن ذخایر حیاتی گندم و غلات اوکراین به مناطق در معرض خطرِ ناامنی غذایی در جهان شده است.

بازوی اجرایی اتحادیه اروپا گفت که هدف این طرح ایجاد مسیرهای جایگزین و کاهش ازدحام بین مرزها است؛ طرح یاد شده به اعتقاد بروکسل همچنین زمینه ارسال کمک‌های بشردوستانه و سایر کالاهای مورد نیاز در کشور جنگ‌زده را تسهیل می‌کند.

تهاجم روسیه به اوکراین، دو کشوری که هر دو از بزرگ‌ترین صادرکنندگان گندم، جو و روغن آفتاب‌گردان هستند باعث اختلال در عرضه جهانی غلات و مواد غذایی شده است.

 بیش از جنگ ۹۰ درصد از صادرات غلات و دانه‌های روغنی تولید شده در اوکراین پیش از جنگ از طریق بنادر این کشور در دریای سیاه که اکنون تحت محاصره یا کنترل ارتش روسیه است، به جهان صادر می‌شد.

 

 «نیروهای روسی در خارکیف به ارتکاب «جنایت جنگی متهم شدند

مقامات اوکراینی و شاهدان محلی روز پنجشنبه نیروهای روسیه را به ارتکاب جنایات جنگی در روستایی در نزدیکی خارکیف متهم کردند.

خبرگزاری فرانسه به نقل از منابع یاد شده اعلام کرد که ارتش روسیه با یک تانک به خانه ای روستایی در شرق اوکراین شلیک کردند و چند غیرنظامی را به کشتن دادند.

به ادعای دادستانی این منطقهِ هم مرز با روسیه، حمله روز ۲۷ مارس، زمانی که روستای استپانکی توسط نیروهای ارتش روسیه به اشغال درآمده بود روی داده است؛ گفتنی است که این روستا سپس توسط نیروهای نظامی اوکراین تحت کنترل قرار گرفت.

بر اساس بیانیه‌ دادستانی در جریان گلوله‌باران یک منزل مسکونی در این روستا از سوی تانک‌های روسیه دو مرد و یک زن کشته شدند.

به گفته شاهدانی که با خبرگزاری فرانسه گفتگو کردند، شش نفری که در خانه زندگی می کردند در حیاط در حال نوشیدن چای بودند.

گفتنی است که منابع پلیس در خارکیف شمار کشته شدگان این حمله را چهار نفر اعلام کرده است. 

 

برلین روسیه را به استفاده از انرژی «به عنوان سلاح» متهم کرد 

وزیر انرژی آلمان روز پنجشنبه روسیه را به استفاده از انرژی «به عنوان یک سلاح» برای مقابله با غرب و کشورهای اروپایی متهم کرد.

این اتهام در پی تحریم‌های اعمال شده از سوی مسکو علیه بیش از ۳۰ شرکت غربی فعال در زمینه انرژی و نیز کاهش انتقال گاز روسیه به اروپا مظرح شده است.

رابرت هابک، وزیر اقتصاد آلمان با طرح این اتهام در جریان یک کنفرانس خبری در برلین گفت: «وضعیت بدتر می‌شود، زیرا انرژی در حال حاضر به‌عنوان یک سلاح به طرق مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا ترانزیت گاز روسیه از طریق اوکراین به بزرگترین اقتصاد اروپا طی دو روز گذشته نزدیک به ۴۰ درصد کاهش یافته است.» 

 

اوکراین: اروپا باید «اکسیژن انرژی» روسیه را قطع کند

دمیترو کولبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز پنجشنبه در جریان سفری رسمی به آلمان خواستار آن شد که اروپا «اکسیژن انرژی» روسیه را قطع کند و به وابستگی خود به گاز روسیه پایان دهد.

وی که در کنفرانسی مطبوعاتی با حضور معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد آلمان در برلین سخن می‌گفت در ادامه تاکید کرد: « باید این اکسیژن انرژی برای روسیه قطع شود و این امر به ویژه برای اروپا مهم است.»

دمیترو کولبا افزود: «روسیه نشان داده است (...) که شریک قابل اعتمادی نیست و اروپا نمی تواند تحت این شرایط به تعامل با مسکو ادامه دهد.»

 

گازپروم استفاده از خط لوله اصلی ترانزیت گاز از طریق لهستان را متوقف می‌کند

شرکت گازپروم روسیه روز پنجشنبه اعلام کرد که در واکنش به تحریم‌های غرب که به دلیل تهاجم نظامی به اوکراین علیه این کشور اعمال شده، استفاده از یک خط لوله اصلی گاز به اروپا از طریق لهستان را متوقف می کند.

غول بخش انرژی روسیه در بیانیه‌ای که در پیام‌رسان تلگرام منتشر شد، تصریح کرد که اتخاذ تحریم‌های متقابل روسیه «به معنای ممنوعیت استفاده از خط لوله گاز متعلق به یوروپول گاز (که از بخش لهستانی خط لوله گاز یامال-اروپا را بهره‌برداری می‌کند) برای انتقال گاز از طریق لهستان است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.