همزمان با آخرین تلاش‌ ها برای پایان دادن به نخست‌ وزیری نتانیاهو، رئیس رژیم صهیونیستی هم تغییر کرد.

 

به گزارش جماران، نمایندگان کنست(پارلمان رژیم صهیونیستی) در یکی از حساس‌ ترین روزها در صحنه سیاسی این رژیم، رئیس جدید رژیم صهیونیستی را همزمان با آخرین تلاش‌‌ های رقبای بنیامین نتانیاهو برای پایان دادن به 12 سال نخست‌ وزیری او انتخاب کردند.

«اسحاق هرتزوگ» رهبر پیشین حزب کارگر، رقیب نتانیاهو و رئیس «آژانس یهود» با کسب 87 رای از 120 نماینده کنست توانست «میریام پرتز» کاندیدای رقیب را شکست دهد.

کنست در یک فرایند رای گیری محرمانه رئیس جدید را انتخاب کرد و رئیس جدید از ماه ژوئیه آینده به این مقام منصوب خواهد شد و جانشین «رووین ریولین» خواهد شد که در سال 2014 به این مقام رسید.

 

E233qcVWQAINIMP

 

رای‌ گیری برای انتخاب رئیس جدید رژیم صهیونیستی ساعت 11 امروز به وقت فلسطین اشغالی انجام شد.

ریاست رژیم صهیونیستی که هر هفت سال انتخاب می‌ شود، مقامی عمدتا تشریفاتی است و قدرت اجرایی در دست نخست وزیر کابینه او است. رژیم صهیونیستی نظامی پارلمانی دارد و پارلمان با اکثریت آراء رئیس و نخست وزیر را که دارای بیشترین اختیار است، انتخاب می کند.

 

E23lOZTWQA0eZT6

 

«یائیر لاپید» رهبر حزب راست میانه «یش آتید» که چهار هفته پیش از سوی ریولین مسئول تشکیل کابینه شد، تا نیمه‌ شب امشب، چهارشنبه دوم ژوئن فرصت دارد تا برای تشکیل کابینه ائتلافی و بیرون راندن نتانیاهو از قدرت با احزاب دیگر به توافق برسد.

مذاکرات فشرده برای تشکیل کابینه جدید در تمام طول شب گذشته ادامه داشته و گفته می‌ شود پیشرفت‌ هایی در این گفت‌ و گوها به دست آمده است.

به گزارش رسانه های صهیونیستی، ائتلاف رهبران احزاب مخالف دولت با گرایش‌ های سیاسی متفاوت موفق شده‌ اند درباره تقسیم اکثر پست ها در کابینه آتی تصمیم بگیرند.

ائتلاف جدیدی که علیه بنیامین نتانیاهو در حال شکل گرفتن است احزابی از طیف راست تا چپ را در کنار هم قرار داده است. اعلامیه نفتالی بنت در روز یکشنبه مبنی بر اینکه او آماده پیوستن به نخست وزیری چرخشی و دولت ائتلافی با یائیر لاپید، رهبر حزب چپ یش آتید است، عرصه را بر نتانیاهو تنگ تر می کند.

در صورت توافق نفتالی بنت و یائیر لاپید هر کدام به ترتیب به مدت دو سال قدرت را در دست خواهند گرفت.

بر اساس توافق پیشنهادی، «نفتالی بنت» سیاستمدار راست افراطی و رهبر حزب «یمینا» به مدت دو سال نخست وزیر می‌ شود و سپس قدرت را به یائیر لاپید تحویل می‌دهد.

 

E2wZJGfWQAIpXlU

 

رقبای سیاسی بنیامین نتانیاهو تلاش می‌ کنند از فرصتی که در اختیار دارند برای پایان دادن به 12 سال نخست وزیری پیاپی و سیطره کامل او بر صحنه سیاست رژیم صهیونیستی استفاده کنند.

یائیر لاپید امیدوار بود پیش از رای‌ گیری برای انتخاب رئیس جدید رژیم صهیونیستی، رسما توافق برای تشکیل دولت ائتلافی را اعلام کند اما پیش آمدن اختلافاتی میان رهبران احزاب در آخرین دقایق مانع از آن شد.

در دو سال اخیر چهار انتخابات در اراضی اشغالی برگزار شده و ناکامی رهبران احزاب برای تشکیل ائتلافی پایدار، به بن‌ بست سیاسی در سرزمین های اشغالی منجر شده است.

بعد از آخرین انتخابات در ماه مارس، نتانیاهو مسئول تشکیل کابینه شد اما نتوانست در مهلت 28 روزه برای ائتلاف با بقیه احزاب به توافق برسد.

انتظار می رود نتانیاهو هر آنچه در توان دارد برای رای عدم اطمینان به کابینه جدید انجام دهد.

بنیامین نتانیاهو اخیرا در نطقی تلویزیونی نفتالی بنت را «کلاهبردار قرن» خواند و کابینه ائتلافی احتمالی را که احزاب چپ‌ گرا هم در آن حضور دارند، «خطری برای امنیت اسرائیل» توصیف کرد.

در صورت عدم توافق رهبران احزاب مخالف در تشکیل کابینه رژیم صهیونیستی باید خود را برای پنجمین انتخابات آماده کند.

«اسحاق هرتزوگ» کیست؟

«اسحاق بوجی هرتزوگ» متولد 22 سپتامبر 1960 سیاستمدار و وکیل اسرائیلی ایرلندی تبار است.

او در تل آویو به دنیا آمد و در رشته حقوق در دانشگاه تل آویو و دانشگاه کورنل تحصیل کرد.

 

Secretary_Kerry_Meets_With_Israeli_Labor_Party_Leader_Herzog_(11799480373)

 

وی فرزند «حییم هرتزوگ» ششمین رئیس‌ رژیم صهیونیستی و نوه خاخام «اسحاق هالوی هرتزوگ» است.

او همچنین سابقه نمایندگی در کنست، رهبری حزب کار و رهبری اپوزیسیون رژیم صهیونیستی را نیز دارد.

 

Isaac_Herzog_at_MSC_2015

 

وی پیشتر وزیر رفاه و خدمات اجتماعی، وزیر امور یهودیان خارج از اراضی اشغالی، جامعه و مبارزه با یهودستیزی، وزیر مسکن و ساختمان و وزیر گردشگری بوده‌ است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.