به رغم گذشت 100 روز از خروج دونالد ترامپ از کاخ سفید و آغاز ریاست جمهوری جو بایدن شکاف دو حزبی بر سر نتیجه انتخابات 2020 ادامه دارد.

 

به گزارش جماران، نتیجه نظرسنجی جدید سی‌ ان‌ ان در مورد قوانین و مقررات حاکم بر انتخابات (نظرات در مورد نتیجه رقابت های سال 2020) نشان می‌ دهد که 46 درصد از کسانی که در آن شرکت کرده‌ اند، معتقدند که قوانین (انتخابات) به اندازه کافی سختگیرانه نیست تا از آرای تقلبی جلوگیری کند. اما 45 درصد دیگر در تضاد با این نظر گفته‌ اند اگر قوانین بیش از حد سختگیرانه باشد، رای دادن برای مردم مشکل خواهد شد. این گروه باید بدانند که ایالاتی چون «دلاور، کنتاکی، ویرجینیا و واشنگتن» که در متن انتخابات کمتر رقابتی هستند، قصد دارند مقررات حاکم بر انتخابات و اخذ رأی را بیش از پیش ساده کنند.

با نگاه به وابستگی‌ های حزبی، این تصویر روشن تر می‌ شود: 76 درصد دموکرات‌ ها می‌ گویند که رای دادن روندی مشکل است اما 87 درصد جمهوری‌ خواهان معتقدند که مقررات حاکم بر آن باید سختگیرانه‌ تر شود. 

پاسخ شرکت‌ کنندگان در نظر سنجی به این سوال که «آیا بایدن با آرای مشروع به ریاست‌ جمهوری رسید؟» از این هم بیشتر جالب توجه است. 97 درصد دموکرات‌ ها معتقدند بایدن با آرای قانونی و مشروع در انتخابات پیروز شده است. این رقم در میان رای‌ دهندگان مستقل به 69 درصد افت می‌ کند. اما 70 درصد جمهوری‌ خواهان می‌ گویند آرای مشروع بایدن برای انتخاب او به ریاست‌ جمهوری، کافی نبوده است.

«هری اِنتِن» تحلیلگر سی‌ ان‌ ان این آمار را «احمقانه» و «مجنون‌ وار» خوانده و گفته که واضح است که حزب جمهوری‌ خواه، همچنان حزب ترامپ است. او می‌گوید اگر از رای‌ دهندگان جمهوری‌ خواه بپرسید چه کسی در صدر کاندیداتوری انتخابات سال 2024 قرار دارد، ترامپ همچنان بیشترین محبوبیت را به دست خواهد آورد.

به نظر نمی‌ رسد که این موضوع دلیلی واقعی برای نگرانی باشد زیرا دست‌ کم نتیجه انتخابات ریاست‌ جمهوری تائید شده است، اما این سوال مطرح است که چقدر طول خواهد کشید تا زخم‌ های سیاسی چهار سال گذشته التیام یابد و آیا هرگز التیام خواهد یافت؟

ممکن است ترامپ بسته به این که می‌ خواهد چه بکند (از هنگام ترک کاخ سفید نسبتا آرام بوده است)، تا دو سال دیگر جایگاهش را در میان مردم از دست داده باشد اما مسائلی که پیرامون انتخابات و رای‌ گیری وجود دارد، از میان نخواهد رفت و بی تردید با توجه به نتایج انتخابات ماه نوامبر گذشته، حزب جمهوری‌ خواه زخم‌ خورده است. 

با گذشت 100 روز از آغاز دوره جدید ریاست‌ جمهوری آمریکا، بی‌ تردید دستگاه رهبری جو بایدن تاکنون مدیریتی «عادی‌ تر» (دست‌ کم با توجه به سابقه) از دونالد ترامپ ارائه کرده است اما هواداران ترامپ می‌ گویند که روش متفاوت او با سبک معمول مدیریت، دقیقا همان چیزی است که در چهل‌ و پنجمین رئیس‌ جمهور آمریکا می‌ پسندیده‌ اند. در این میان، از بایدن خواسته شده است اقدامات قاطعانه‌ تر و بیشتری اجرا کند. در مجموع، انتظارات هواداران حزب دموکرات کمتر است اما بسیاری از آنها هم بازگشت به «شرایط عادی» را کافی نمی‌ دانند. 

این شکاف که با چهار سال ریاست‌ جمهوری ترامپ تشدید شده، به صورت بخشی از ماهیت جامعه آمریکا درآمده است. این امر در همین نظرسنجی شبکه سی‌ ان‌ ان مشهود بوده است. اخیرا تعدادی از ایالات تحت کنترل جمهوری‌ خواهان درصدد تغییر قوانین انتخاباتی و اعمال محدودیت بر روند رای‌ گیری برآمده‌ اند. ایالت مونتانا به تازگی لایحه محدودیت‌ های مرتبط با اخذ رای را تصویب کرده و فلوریدا، آریزونا و تگزاس نیز در همین راه گام بر می‌ دارند.  

ممکن است این مسائل تنها گوشه‌ ای از مشکلات بنیادی‌ تر باشد. چه معضلات دیگری پیرامون این شکاف دو حزبی را گرفته است؟ روشن است که روند شکاف در جامعه آمریکا بسیار پیشتر از انتخاب ترامپ به ریاست‌ جمهوری آغاز شده بود اما دوره چهار ساله او، این شکاف را به ویژه در برخی زمینه‌ ها، عمیق‌ تر کرد. 

این نکته‌ ای است که قانونگذاران هردو طیف سیاسی باید زیر نظر داشته باشند؛ زیرا احتمال دارد این موضوع در شکل سیاسی آمریکا در سال‌ های آینده، عاملی تعیین کننده باشد. آیا می‌توان اوضاع را تغییر داد یا این راهی است که آمریکا دیگر در آن قدم گذاشته است؟

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.