سلسله حوادثی از جمله انفجارهای مشکوک اخیرا در فلسطین اشغالی رخ داده است که همچنان ادامه دارد.

 

به گزارش جماران به نقل از عرب48،  سلسله حوادث مشکوکی که در فلسطین اشغالی طی روزهای اخیر رخ می دهد، همچنان ادامه دارد.

در جدیدترین حادثه مشکوک در فلسطین اشغالی شب گذشته آتش سوزی مهیبی در یک منطقه صنعتی در شهر«حیفا» رخ داد.

این آتش سوزی مهیب که شب گذشته رخ داد شمار زیادی از خودروهای پارک شده در نزدیکی منطقه «السعاده» در منطقه صنعتی-تجاری «چک پست» که در پارکنیک تعمیر خودروها در شهر حیفا واقع است را طعمه خود کرد.

سخنگوی بخش امداد و اطفاء در فلسطین اشغالی به رسانه های اسرائیلی گفت که این آتش سوزی بزرگ شب گذشته رخ داد و شماری از کامیون هایی که در پارکینگ منطقه چک پست در حیفا مستقر بودند را به تلی از خاکستر تبدیل کرد.

در این آتش سوزی حداقل 6 کامیون در آتش سوختند و آتش سوزی به سمت خودروهای دیگر نیز سرایت کرد.

هنوز از تلفات جانی احتمالی حادثه گزارشی منتشر نشده است.

کارشناسان آتش سوزی و پلیس رژیم صهیونیستی پرونده تحقیقاتی درباره علل این حادثه و دلایل آتش سوزی و امکان آتش زدن عمدی باز کردند.

در حادثه دیگری در همین شهر،  منابع خبری اعلام کردند که آمونیاک در کارخانه کوکاکولا در حیفا در اراضی اشغالی نشت پیدا کرده است.

شبکه هفت تلویزیون رژیم اشغالگر از نشت ماده آمونیاک از یکی از کارخانه ها در خلیج حیفا خبر داد.

وب سایت خبری کرایوت نیز در این خصوص نوشته است که در پی نشت آمونیاک در کارخانه کوکاکولا در شهر حیفا در فلسطین اشغالی تمام کارکنان این کارخانه تخلیه شدند.

در پی این حادثه ماموران آتش نشانی حیفا در محل حاضر و مشغول ارزیابی حادثه و مسدود سازی نقاط نشت آمونیاک شدند.

این در حالی است که روز چهارشنبه نیز تأسیسات صنایع حساس جنگی در نزدیکی تل آویو شاهد انفجار مهیبی بود.

رسانه های صهیونیستی ادعا می کنند انفجاری که روز چهارشنبه در تاسیسات نظامی تل آویو اتفاق افتاد، بخشی از آزمایشی روتین در تاسیسات صنایع حساس جنگی «تومیر» بوده و با آمادگی قبلی صورت گرفته بود.

شبکه صهیونیستی «کان» ادعا کرد که انفجار رخ داده در کارخانه ساخت موتورهای موشکی تومیر در شهر «الرمله» در روز چهارشنبه، برنامه ریزی شده بوده و هیچ وضعیت غیر عادی در آن وجود نداشته است.

به ادعای رسانه های اسرائیلی «این حادثه بخشی از آزمایش های درحال انجام بود». روزنامه هاآرتس نیز تاکید کرد که انفجار هنگام «یک آزمایش روتین» اتفاق افتاده که کارخانه ساخت سلاح های پیشرفته تومیر درحال انجام آن بود. هاآرتس به نقل از تومیر در واکنش به این انفجار گفت:« این یک آزمایش دقیق و بدون شرایط استثنایی بود».

تومیر همچنین به تولید سامانه موشک های بالستیک پیشرفته پیکان 4 و سامانه های ضد موشکی و پدافند هوایی شناخته شده است.

اما نکته مهم درباره این انفجار این است که  اگر انفجاری که صدای آن از مسافت های طولانی نیز شنیده شد «با آمادگی قبلی» صورت گرفت بود، پس چرا رسانه های عبری اندکی پس از وقوع انفجار اعلام کردند که تحقیقات اولیه نشان می دهد که انفجار ناشی از «خطایی در آزمایش های صورت گرفته بر سلاح های پیشرفته در کارخانه» بوده است؟ یک روز بعد نیز روایت خود را از این حادثه کاملا تغییر دادند و ادعا کردند که این رویداد از پیش تعیین شده بوده و هیچ خسارتی به دنبال نداشته است!

از سوی دیگر، انفجار بسیار قدرتمند بود و شاهدان عینی نیز از ابر قارچی شکل آن عکس گرفته اند. آیا اطلاع رسانی نکردن از قبل برای چنین انفجار بزرگی و مخفی نگه داشتن آن برای یک روز کامل، رفتار عاقلانه ای است؟ بویژه اینکه حادثه مذکور باعث وحشت شهرک نشینان شد. رژیم اشغالگر همواره به آنها اطمینان می دهد که در صورت وقوع جنگ یا ناآرامی در منطقه، محل سکونتشان از حملات وموشک ها در امان است.

از سوی دیگر،  مسئله عجیب هماهنگی شرکت تومیر و رسانه های اسرائیلی در این است که اعلام کنند این انفجار هیچ خسارتی نداشته است و در نتیجه از اهمیت این حادثه بکاهند. چه با آمادگی قبلی اتفاق افتاده باشد چه غافلگیر کننده بوده باشد. خواه به سبب خطایی داخلی بوده خواه نتیجه دخالتی خارجی باشد.

علاوه بر آن، پنهان کاری و آشفتگی رژیم صهیونیستی باعث شد که برخی از تحلیلگران در صحت روایت آنها شک کنند و غیر عمد بودن حادثه را بعید بدانند. این انفجار ممکن است نتیجه یک حمله سایبری باشد و احتمالا خساراتی درپی داشته اسرائیل از فاش کردن آن امتناع می کند. نشانه آن نیز تدابیر امنیتی غیر معمولی است که پس از انفجار در اطراف کارخانه و با پنهان کاری مطلق صورت گرفت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.