دولت پیونگ یانگ در خصوص آزمایش موشکی اخیر توضیحاتی را ارائه داد و آن را به منزله استفاده از حق دفاع از خود از طرف یک کشور مستقل دانست.

 

به گزارش جماران، خبرگزاری دولتی  کره شمالی گزارش داد «ری بایونگ چول» دبیر کمیته مرکزی حزب کارگران کره، حزب حاکم در پیونگ یانگ در خصوص آزمایش موشکی اخیر توضیحاتی را ارائه کرد.

پیش از این اطلاع داده بودند که  طبق داده های کره جنوبی و ژاپن، جمهوری دموکراتیک خلق کره دو آزمایش موشکی در روزهای اخیر انجام داده است: روز یکشنبه، دو موشک کروز با برد کوتاه و در ارتفاع کم به سمت دریای زرد و روز پنجشنبه دو موشک بالستیک به سمت دریای ژاپن پرتاب شدند.

ری بایونگ چول در این خصوص گفت: «پرتاب آزمایشی اخیر نوع جدیدی از موشک های تاکتیکی هدایت شونده اقدامی در راستای اسفاده از حق یک کشور مستقل برای دفاع از خود بود.»

خاطرنشان می شود جمهوری دموکراتیک خلق کره در شرایط کنونی که کره جنوبی و آمریکا به طور مداوم با انجام منظم تمرینات نظامی خطرناک و استفاده از انواع سلاح ها، تهدید نظامی برای شبه جزیره کره به وجود می آورند، نمی تواند امکانات نظامی «شکست ناپذیر» ایجاد  نکند.

پیش از این، وزارت خارجه آمریکا شلیک موشک های کره شمالی را محکوم کرده و گفت که آنها منجر به تشدید تنش در منطقه می شوند.

علاوه بر این، نماینده جمهوری دموکراتیک خلق کره به دلیل سخنان «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا مبنی بر نقض قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل از سوی  کره شمالی با آزمایشات موشکی، ابراز نگرانی کرد.

در پیام وی آمده است: «ما بیم و هراس عمیق خود را نسبت به اشتباه رئیس جمهور آمریکا که یک پرتاب آزمایشی عادی را ناقض قطعنامه‌ های سازمان ملل متحد دانسته و خصومت دیرینه خود را آشکار کرد، اعلام می ‌کنیم. چنین اظهارات رئیس جمهور آمریکا تجاوزی علنی به حق دفاع از خود کره شمالی بوده و تحریک آمیز است. دولت جدید ایالات متحده اولین گام اشتباه خود را برداشت.»

بایدن این آزمایش موشکی را ناقض قطعنامه ‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد دانست، اما تأکید کرد که همچنان از رویکرد دیپلماتیک در قبال پیونگ یانگ استقبال می‌ کند.

وی در ادامه گفت که اظهارات بایدن «تجاوز آشکار به حق کره شمالی برای دفاع مشروع» است و افزود که چنانچه واشنگتن به «اظهارات نسنجیده» ادامه دهد، احتمالا با «چیزی روبرو می ‌شود که خوشایند نیست».

بایونگ چول دولت بایدن را متهم کرد که با معرفی کردن پیونگ یانگ به عنوان یک «تهدید امنیتی» درصدد «سوء استفاده از هر فرصتی» است.

آزمایش موشکی کره شمالی با آغاز حمل مشعل المپیک در روز پنجشنبه در ژاپن توأم بود. چهار ماه دیگر بازی‌ های المپیک در توکیو آغاز خواهند شد.

نخست ‌وزیر ژاپن در برابر خبرنگاران این اقدام پیونگ‌ یانگ را «تهدیدی برای صلح و ثبات در ژاپن و منطقه» و نقض قطعنامه ‌های سازمان ملل متحد دانست و گفت که برای امنیت بازی ‌های المپیک تلاش خواهد کرد و ماه آینده در سفرش به آمریکا مسئله کره شمالی را با جو بایدن «به طور اساسی» مورد بحث قرار خواهد داد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.