مگان مارکل برای آن که در آمریکا وارد سیاست شود از ملیت آمریکایی خود چشم پوشی نکرد.

 

به گزارش جماران، روزنامه انگلیسی«دیلی میل» نوشت که «مگان مارکل» همسر «هری» شاهزاده انگلیسی از هیاهوی ایجاد شده به دلیل مصاحبه اش با «اوپرا وینفری»چهره سرشناس تلویزیونی آمریکا علیه خاندان سلطنتی برای آغاز حرفه سیاسی اش استفاده می کند تا به شکل مستقیم وارد کاخ سفید شود.

این روزنامه انگلیسی به نقل از یکی شخصیت های برجسته در حزب «کارگر» انگلیس که از جمله افراد کهنه کار در دولت«تونی بلر»نخست وزیر اسبق انگلیس بود و دارای روابط قوی با واشنگتن است، نوشت که خانم مارکل 39 ساله به منظور ایجاد کارزاری برای جمع آوری کمک ها برای رقابت بر سر ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا، با دموکرات های برجسته ارتباط برقرار کرده بود.

یک منبع نزدیک به مگان مارکل حاضر به اظهار نظر در این زمینه نشد اما این زوج (هری و مگان)عقاید سیاسی خود را زیاد پنهان نمی کنند.

این در حالی است که یکی از دوستان مگان مارکل سال گذشته به مجله«فانیتی ویر»گفت که یکی از دلایل چشم پوشی نکردن مگان از ملیت آمریکایی اش در زمانی که با یکی از اعضای خاندان سلطنتی انگلیس ازدواج کرد، این است که این کار به وی اجازه دهد گزینه ورود به سیاست در واشنگتن برایش محفوظ بماند.

در همان زمان کارشناسان قانون اساسی آمریکا گفتند که اگر مارکل بخواهد پستی دولتی در ایالات متحده آمریکا بگیرد باید از لقب خود چشم پوشی کند زیرا داشتن لقب با سوگند وفاداری به آمریکا در تعارض است.

یک منبع نیز گفت که مگان به سال 2024 چشم دارد همان زمانی که «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا 82 ساله می شود و تصمیم گرفته می شود که آیا برای دومین بار کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بشود یا نه؟

اگر مگان مارکل به کاخ سفید راه پیدا کند تبدیل به نخستین زن رئیس جمهور آمریکا و بعد از «باراک اوباما» تبدیل به دومین رئیس جمهور رنگین پوست می شود که به کاخ سفید راه پیدا می کند.

همچنین مگان مارکل راه «رونالد ریگان» رئیس جمهور اسبق آمریکا را می رود که به مدت چهار دهه در هالیود بود و بعد از آن به سیاست روی آورد.

 

ماجرای عروس ملکه انگلیس

شبکه سی ان ان، خانواده سلطنتی انگلیس با یک بحران نسبی روبرو شدند، پس از آنکه شاهزاده هری و مگان، دوشس ساسکس، در مصاحبه ای با «اوپرا وینفری»، با انبوه ادعاهای ویرانگر این خانواده را لرزاند.

در طول این ویژه برنامه دو ساعته، این زوج - که علی رغم شکاف سلطنتی هنوز پنج نفر از اقوام دور از تاج و تخت هستند - تصویری از یک خانواده را چنان سرسختانه ریشه در راه های نژادپرستانه خود کشیدند که باعث شده یک جوان دو نژادی سلامت روانی اش به خطر بیافتد و در نهایت راهی جز فرار از چنگال قصر نداشته باشد.

مگان گفت که او در کاخ سلطنتی چنان منزوی و تنها بود که فکر خودکشی را در سر می پرورانید و به وینفری گفت که «او دیگر نمی خواست زنده بماند.»

این زوج به شدت از نحوه برخورد موسسه با آنها انتقاد داشتند و مگان ادعای حیرت انگیزی از نژادپرستی را از یکی از اعضای خاندان فاش کرد که شهرتش را به بحران می اندازد.

در همین حال هری اعتراف کرد که روابطش با پدرش و وارث تاج و تخت، ولیعهد چارلز، و برادرش، شاهزاده ویلیام، در سال های اخیر تحت فشار جدی قرار گرفته اند، و تاکید کرد که این موسسه ممکن است داستان هایی را در رسانه ها القا کرده باشد که او و مگان را در نظرها منفی نشان می دهد.

اگر حتی کمترین احتمال وجود داشت که هری و مگان بتوانند روزی دوباره به مأموریت در خانواده سلطنتی بپیوندند، این مصاحبه این احتمال را برای همیشه از بین برد. این مصاحبه عمق اختلافات بین این زوج و بقیه اعضای خانواده را آشکار کرد؛ شکافی که تصور آن هنگام ازدواج در سه سال پیش در ویندزور غیرقابل تصور بود.

آنها به وینفری گفتند که خانواده در ابتدا از مگان استقبال می کردند، و هنگامی که آنها ازدواج کردند، به نقش های خود متعهد بودند.

اما اوضاع به سرعت تغییر کرد. هری به وینفری گفت که رابطه اش با پدرش چارلز به جایی رسید که وارث تاج و تخت دیگر تماس های او را جواب نمی داد، بنابراین از تصمیم این زوج برای ترک کار سلطنتی در سال 2020 عصبانی شد. 

در مورد برادرش، ویلیام - که هری با او بزرگ شده، و دوران کودکی مشترک او با دقت توسط رسانه ها دنبال شد - شاهزاده اشاره کرد که ارتباطی عملاً وجود ندارد. وی گفت: «ما در مسیرهای مختلفی هستیم» و افزود که «رابطه آنها در حال حاضر روی هواست» و «زمان همه چیز را بهبود می بخشد - امیدوارم».

اما پویایی آشکار خانوادگی، تعاملات آینده سلطنتی را تحت الشعاع قرار خواهد داد.

واکنش ملکه انگلیس به اظهارات مگان: متاسفیم!

الیزابت دوم در نهایت پس از چند روز به مصاحبه جنجالی پسر ولیعهد بریتانیا و همسرش واکنش نشان داد و گفت کل خانواده از شنیدن اینکه این زوج چند سال پر چالش داشته‌اند، رنجیده شده‌اند.

به نوشته روزنامه دیلی میل، در بیانیه کاخ باکینگهام از طرف الیزابت دوم، ملکه بریتانیا آمده است: تمام خانواده از فهمیدن اینکه چند سال گذشته چقدر برای هری و مگان چالش‌برانگیز بوده است، متاسف شدند.

در ادامه این بیانیه آمده است: مسائل مطرح شده به ویژه درباره نژاد، نگران کننده هستند. در حالی که برخی خاطرات ممکن است متفاوت باشند، اینها را بسیار جدی قلمداد میکنیم و از طرف خانواده به صورت خصوصی مورد رسیدگی قرار میگیرد. هری، مگان و آرچی همواره اعضای بسیار دوست داشتنی خانواده باقی خواهند ماند.

براساس گزارش‌ها، ملکه بریتانیا قصد دارد با اعضای ارشد سلطنتی شامل چارلز (ولیعهد)، کامیلا (همسر ولیعهد)، ویلیام (پسر ارشد ولیعهد) و کیت (همسر ویلیام) درباره ادعاهای این زوج پشت درهای بسته صحبت کند.

واکنش های بی وقفه در انگلیس

  رسانه های انگلیس سعی کردند این حوادث را پوشش دهند و برخی روزنامه ها نسخه های اولیه خود را یک شبه منتشر می کنند تا مصاحبه را در صفحه اول خود قرار دهند.

همانطور که اغلب در مورد این زن و شوهر اتفاق افتاده است، پوشش خبری در طیف متفاوتی از سنجیده و دقیق گرفته تا هیستریک متفاوت بود. روزنامه دیلی میل در نسخه نخست خود تیترزد: «کیت باعث شد اشک من دربیاید». وب سایت این روزنامه همچنین حاوی یک بنر برجسته بود که روی آن نوشته شده بود: «من می خواستم خودم را بکشم».

روزنامه سان در میان اختلاف مگان با خانواده سلطنتی، لقبی جدید برای او ارائه کرد: «Megxile» (مگان درتبعید)، و دیلی اکسپرس پخش عادی خود را به عنوان «یک گفت وگوی تلویزیونی با اپر» قطع کرد.

بعد از ظهر دوشنبه، چندین روزنامه نگار از کنفرانس مطبوعاتی بوریس جانسون در مورد کووید 19 استفاده کردند تا نظرات او را در مورد مصاحبه اپرا بخواهند. اما نخست وزیر از اظهارنظر خودداری کرد، جدا از این که او همیشه «بالاترین تحسین را نسبت به ملکه و نقشی که او در کشور ایفا می کند» داشته است.

رفتار رسانه ها با زوج سلطنتی قسمت قابل توجهی از مصاحبه را تشکیل می داد، که هر دو هدف بخش های مطبوعات بودند.

«چارلز آنسون» دبیر مطبوعاتی سابق ملکه، روز دوشنبه گفت که این زوج «موضوعاتی را مطرح کردند که باید به دقت بررسی شوند»، اما به بی بی سی گفت که در خانواده سلطنتی «هیچ نژادپرستی ای وجود ندارد».

اما «جولی مونتاگو، ویسکونتس هینچینگ بروک» یک آمریکایی کارآفرین، وبلاگ نویس ، نویسنده و تلویزیون واقعیت ستاره به بی بی سی گفت که افشاگری های آنها "«یرت انگیز» بود و به عنوان یک زن آمریکایی که با اشراف انگلیس ازدواج کرد، می تواند با توصیفات مگان ارتباط برقرار کند. وی گفت: «واقعاً نمی دانید تا وقتی که درگیر آن شوید، و من فکر می کنم که او شب گذشته در مصاحبه خود این موضوع را به خوبی مشخص کرد.»

مگان مارکل کیست؟

مگان مارکل بازیگر نقش «ریچل زین» در سریال آمریکایی «سوتس» یا «دادخواست‌ ها» (Suits) روز 4 اوت 1981 به دنیا آمد. او در لس آنجلس بزرگ شد اما این اواخر به تورنتو نقل مکان کرده بود.

وقتی مگان 6 ساله بود، پدر و مادرش از هم جدا شدند.

به محله ‌ای که مگان در آن بزرگ شده لقب «بورلی هیلز سیاه‌» را داده ‌اند؛ منطقه‌ ای که متوسط قیمت یک خانه در آن 771 هزار دلار است.

مگان مارکل دوره آموزش ابتدایی‌ اش را در مدرسه ‌ای خصوصی گذراند و بعد از آن در یک کالج کاتولیک دخترانه درس خواند. او سال 2003 از دانشکده ارتباطات دانشگاه «نورث وسترن» فارغ ‌التحصیل شد. از آن زمان بود که به عرصه بازیگری پا گذاشت.

به گفته خود مگان، او در فاصله بین آزمون ‌های بازیگری ‌اش، از خطاطی روی کارت ‌های دعوت عروسی پول درمی ‌آورده، مهارتی که در کلاس ‌های خوشنویسی دوران مدرسه به دست آورد.

او برای اولین بار سال 2002 در یکی از قسمت‌ های سریال «بیمارستان عمومی» (General Hospital) در تلویزیون آمریکا دیده شد. بعد از آن نقش‌ هایی هم در سریال ‌های تحقیق در صحنه جرم (CSI)، بدون رد پا (Without a Trace) و قلعه (Castle) بازی کرد.

مارکل بعد از آن در فیلم ‌های بزرگ هالیوودی از جمله «بیارش گریک» (Get Him to the Greek)، مرا به یاد داشته باش (Remember Me) و رئیس‌ های وحشتناک (Horrible Bosses) نقش ‌آفرینی کرد. او از شروع سریال سوتس در سال 2011 تا زمان اعلام نامزدی با شاهزاده هری در این پروژه حضور داشت.

این اولین باری نیست که مگان ازدواج می ‌کند. او سپتامبر 2011 با «ترور انگلسون» تهیه کننده فیلم ازدواج کرد اما دو سال بعد کارشان به جدایی کشید. انگلسون هم اکنون در حال ساخت یک مجموعه تلویزیونی است که داستان درگیری یک مرد با همسر سابقش بر سر سرپرستی فرزندان ‌شان را روایت می‌کند.

مگان بنیان‌گذار و سردبیر وب‌ سایتی با عنوان «د تیگ» (The Tig) بود که به مسائل مربوط به سبک زندگی می ‌پرداخت.

او در آوریل 2017 بعد از سه سال این وب‌ سایت را بست. خیلی ‌ها دلیل این تصیم او را آماده شدن برای نامزدی سلطنتی ‌دانستند. غذا، زیبایی، مد و سفر از جمله موضوعاتی بود که این وب سایت پوشش می ‌داد. مگان در وب‌ سایتش از زنان قدرتمند هم حرف می ‌زد. او گفت دلیل راه ‌اندازی این وب سایت تلاش برای دادن شکلی تازه به معنا و مفهوم زیبایی از طریق انتشار مقالاتی در مورد توانمندسازی فردی است؛ جایی که به زنان پرانرژی، خلاق و الهام بخش فرصت خودنمایی می ‌دهد.

او با یک میلیون و 900 هزار نفر دنبال ‌کننده در اینستاگرام و بیش از 350 هزار فالوئر در توئیتر، در شبکه ‌های اجتماعی هم محبوبیت زیادی دارد. مارکل سفیر جهانی سازمان «ورد ویژن کانادا» ( World Vision Canada) است. هدف این سازمان فراهم کردن تحصیل، غذا و خدمات بهداشتی بهتر برای کودکان دنیاست.

او به عنوان سفیر این سازمان خیریه برای کمک به کارزار تامین آب سالم به رواندا سفر کرد.

جدای از فعالیت ‌های بشردوستانه، مگان به دلیل مبارزاتش برای تساوی جنسیتی شهرت زیادی پیدا کرده است.

او وقتی 11 ساله بود با نوشتن نامه ‌‌ای به «هیلاری کلینتون» بانوی اول آن زمان آمریکا و چند شخصت مهم دیگر یک کارخانه تولید صابون را مجبور به تغییر آگهی تبلیغاتی‌ اش کرد.

به نظر مگان این آگهی تبلیغاتی به طور تلویحی این ایده را منتقل می‌ کرد که زنان فقط متعلق به آشپزخانه هستند.

تعهد مگان به مبارزه برای تساوی جنسیتی راه را برای همکاری ‌اش با سازمان ملل باز کرد. سخنرانی سال 2015 او در سازمان ملل به مناسبت روز جهانی زن همه حاضران از جمله «بان کی ‌مون» رئیس پیشین این سازمان را واداشت تا بایستند و برایش دست بزنند.

مگان از پدری سفید پوست و مادری آفریقایی- آمریکایی متولد شده و همین باعث شد یک روزنامه در مورد او تیتری نژادپرستانه بزند. 

مگان در مقاله‌ای برای مجله «ال» در مورد ریشه نژادی ‌اش نوشت: «دورگه بودن من شاید هویت من را در هاله ‌ای از ابهام قرار داده باشد، اما من آن را با تمام وجود پذیرفته‌ ام تا بتوانم بگویم چه کسی هستم و از کجا آمده ‌ام. تا بتوانم بگویم چقدر به این که یک زن دو رگه قوی و با اعتماد به نفس هستم افتخار می ‌کنم.»

اختلاف سنی

مگان 3 سال از همسرش بزرگ ‌تر است، اختلاف سنی که در ازدواج ‌های سلطنتی چندان معمول نیست. او 39 سال سن دارد و این در حالیست که هری 36 ساله است. دایانا، مادر هری 13 سال از  چارلز کوچک ‌تر بود. کیت میدلتون، همسر ویلیام هم 39 ساله است اما چند ماه از مگان کوچک ‌تر است. 

مگان مارکل با 39 سال مسن‌ ترین عروس خانواده سلطنتی است. قبل از او کیت این رکورد را داشت؛ او در 29 سالگی با ویلیام ازدواج کرد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی مگان مارکل
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.