سایت وزارت خارجه آمریکا روز دوشنبه 11 ژانویه را روز پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ اعلام کرد؛ موضوعی که باعث گمانه ‌زنی‌ هایی درباره احتمال استعفا یا برکناری وی از سمتش شد.

 

به گزارش جماران، سایت وزارت خارجه آمریکا در اقدامی عجیب، دوشنبه را به عنوان آخرین روز دوره ریاست ‌جمهوری دونالد ترامپ اعلام کرد. 

این موضوع باعث طرح گمانه ‌زنی ‌هایی درباره احتمال استعفا یا برکناری وی از سمتش شد. اما برخی رسانه ‌های آمریکایی اعلام کردند که اشتباهی رخ داده است.

در این سایت در بخش بیوگرافی ترامپ آمده است: «دوره دونالد جی ترامپ در تاریخ 11 ژانویه 2021 در ساعت 19:49 به پایان رسید.»

بیوگرافی «مایک پنس» معاون رئیس جمهور آمریکا نیز پیام مشابهی را نشان می‌ دهد. در حال حاضر این صفحه از دسترس خارج شده است.

هنوز مشخص نیست که چه چیزی باعث بروز این موضوع شده است اما نسخه بایگانی این صفحه در اواخر دسامبر نیز پیامی مشابهی را منتشر کرده بود و تاریخ پایان دوره ترامپ در آن صفحه 17 دسامبر ذکر شده است.

در پی حمله هفته گذشته به ساختمان کنگره آمریکا شماری از سیاستمداران آمریکایی از ترامپ خواستند تا استعفا دهد.

گرچه بیشتر به نظر می‌ رسد اشتباه فنی دلیل این اتفاق باشد اما سایت «بازفید» به نقل از دو دیپلمات فعلی نوشته است که تغییرات در صفحات مربوط به «دونالد ترامپ و مایک پنس» در سایت وزارت خارجه آمریکا، کار «یک کارمند ناراضی» این وزارتخانه بوده است.

باز فید به نقل از یکی از دیپلمات ‌هایی که با وی گفت‌ و گو کرده است نوشت که «مایک پومپئو» وزیر خارجه دستور تحقیقات داخلی در باره این موضوع را داده است.

برخی نیز گمانه زنی کرده ‌اند سایت وزارت خارجه آمریکا هک شده است.

این اتفاق در حالی رخ داد که اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا امروز طرح استیضاح دونالد ترامپ را به دلیل «تحریک به شورش» ارائه کردند.

یکی از مشاوران نمایندگان دموکرات گفت: مجلس نمایندگان آمریکا روز چهارشنبه برای طرح استیضاح دونالد ترامپ جلسه برگزار می ‌کند.

رئیس اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا نیز اعلام کرد احتمال دارد جلسه رأی گیری درباره عزل دونالد ترامپ روز چهارشنبه برگزار شود.

«نانسی پلوسی» گفت: «رئیس جمهور (ترامپ) تهدید قریب الوقوعی برای قانون اساسی، کشورمان و ملت آمریکا محسوب می شود و باید فورا عزل شود. رئیس جمهور، اقدام به تحریک شورش مرگبار علیه آمریکا کرد و قلب دموکراسی ما را هدف قرار داد. قصد داریم لوایح اتهامی علیه ترامپ را به محض تصویب در مجلس نمایندگان به مجلس سنا ارجاع دهیم.»

رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا نیز گفت: نمی‌ توانیم منتظر پایان یافتن دوره ریاست جمهوری ترامپ بمانیم، چرا که ممکن است او در چند روز باقی مانده خسارت ‌هایی به بار آورد.

این در حالی است که کمیته ملی جمهوری خواهان کنگره آمریکا اعلام کرد تلاش‌ ها برای عزل دونالد ترامپ، اختلافات و چند دستگی‌ ها را افزایش می‌ دهد.

اعضای جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا با اجرای متمم 25 قانون اساسی آمریکا برای برکناری دونالد ترامپ مخالفت کردند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.