اعلام نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه در قرقیزستان موج گسترده‌ ای از اعتراضات در این کشور را در پی داشت. معترضان چند ساختمان دولتی و از جمله پارلمان این کشور را متصرف شده بودند. اکنون نتایج انتخابات باطل اعلام شده است.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آلمان، کمیته نظارت بر انتخابات کشور قرقیزستان در واکنش به اعتراضات گسترده نیروهای اپوزیسیون امروز سه‌ شنبه نتایج اعلام شده انتخابات پارلمانی روز یکشنبه این کشور را باطل اعلام کرد. به این ترتیب، یکی از خواسته ‌های اصلی اپوزیسیون عملی شد.

در عین حال شرکت کنندگان اعتراضات علیه نتایج انتخابات پارلمانی شهردار جدید را منصوب کردند. به گفته مشاور شهردار، ساختمان شهرداری توسط حدود 30 نماینده حزب مخالف تصرف شد ولی هیچگونه درخواستی فعلا مطرح نشده است.

اعلام نتایج انتخابات پارلمانی قرقیزستان به موج گسترده ‌ای از اعتراضات در بیشکک، پایتخت این جمهوری و شمار دیگری از شهرهای این کشور دامن زده بود. گفته می ‌شود که در جریان ناآرامی‌ ها ده‌ ها نفر و از جمله نیروهای انتظامی و کادر درمانی نیز مجروح شده ‌اند.

خبرگزاری ها با انتشار گزارشی از بیشکک از انتقال یک صد مجروح به بیمارستان ‌های این کشور خبر دادند. گفته می‌ شود که یکی از مجروحان در اثر شدت جراحات وارده جان باخته است.

نتایج به سود دو حزب بزرگ قرقیزستان اعلام شده بود که عملا وابسته به دولت این کشور هستند. نیروهای اپوزیسیون انتخابات را غیرقانونی خوانده و اعلام کرده بودند که این احزاب آرا را خریده‌ اند. 

حمله به ساختمان ‌های دولتی

رویارویی پلیس با معترضان در روز دوشنبه نیز باعث بازگشت آرامش به کشور نشد. شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌ شنبه، معترضان به شماری از ساختمان ‌های دولتی حمله کردند. ساختمان پارلمان این کشور و حتی مقر دولت برای مدتی به تصرف معترضان در آمد.

علاوه بر آن، بخشی از معترضان به سوی کمیته امنیت ملی قرقیزستان حرکت کرده و از مسئولان آن کمیته خواستار آزادی الماس‌بیگ آتامبایف، رئیس جمهوری پیشین این کشور شدند.

خبرگزاری‌ ها اعلام کرده‌ اند که کمیته امنیت ملی پس از گفت‌ وگو با معترضان آتامبایف را از زندان آزاد کرده است. آتامبایف اوایل سال جاری به اتهام فساد به 11 سال زندان محکوم شده بود. گفته می‌ شود که علاوه بر او، دو نخست ‌وزیر سابق قرقیزستان نیز از زندان آزاد شده ‌اند.

مدعای کنترل امور کشور

در این بین، دفتر «سورنبای جینبکف» رئیس جمهور کنونی قرقیزستان با انتشار بیانیه ‌ای مدعی شده است که کنترل بر زمام امور همچنان در دست دولت است.

رئیس جمهور قرقیزستان روز دوشنبه مدعی شده بود که گروه‌ هایی برآنند تا قدرت سیاسی را به گونه ‌ای غیر قانونی تصاحب کنند.

جینبکف همچنین وعده داده  بود که به خواست معترضان درباره رسیدگی به نتایج انتخابات پارلمانی توجه خواهد کرد. او از رهبران اپوزیسیون خواسته بود نیروهای خود را از خیابان‌ ها فرا بخوانند  و مصلحت کشور را فدای منافع گروهی خود نکنند.

اکنون کمیته نظارت بر انتخابات، از باطل بودن نتایج انتخابات خبر داده است. افزون بر آن، بخشی از اپوزیسیون قرقیزستان خواستار برکنار جینبکف و تجدید انتخابات شده است. گروه ‌هایی از اپوزیسیون همچنین خواستار توافق بر سر یک قانون اساسی جدید در این کشور شده ‌اند.

 نیروهای اپوزیسیون برای کنترل امور، یک کمیته هماهنگی تشکیل داده‌ اند. برگزاری انتخابات مردمی و تشکیل دولت مردمی از جمله وظایف این کمیته اعلام شده است.

در این میان، سفارت روسیه در بیشکک روز سه ‌شنبه با انتشار بیانیه ‌ای خواستار یافتن یک راه‌ حل قانونی برای بحران سیاسی جاری شد. این بیانیه ضمن اشاره به اهمیت دفاع از جان شهروندان، بر حفظ ثبات داخلی این کشور تاکید کرده است.

به ‌رغم اطلاعیه کمیته نظارت بر انتخابات درباره باطل بودن نتایج انتخابات پارلمانی روز یکشنبه اعتراضات در بیشکک و برخی دیگر از نقاط قرقیزستان همچنان ادامه دارد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.