جو بایدن در سخنرانی تبلیغاتی اش این بار به مخترع لامپ متوسل شد.

 

به گزارش جماران، «جو بایدن» نماینده حزب دموکرات در دیدار از شهر «کنوشا» در ایالت «ویسکانسین» ادعا کرد که «مردی سیاه ‌پوست لامپ برق را اختراع کرده‌ است نه مردی سفیدپوست به نام ادیسون.»

بایدن این اظهارات را در بخشی از سخنان خود در کلیسای «گریس لوترن» ابراز داشت که بعد از ملاقات با خانواده «جیکوب بلیک» مرد سیاه‌ پوستی که در ماه اوت مورد اصابت چندین گلوله ماموران پلیس قرار گرفت، به آنجا رفت.

 بایدن که وعده داد در صورت انتخاب شدن به ریاست جمهوری وضعیت عدالت نژادی کشور را بهبود خواهد بخشید، از فقدان تنوع و نمایندگی از تمام اقشار جامعه در تدریس تاریخ شکایت کرد.

او گفت: «واقعا محض رضای خدا هم که شده چرا ما در کلاس‌ های تاریخ، تاریخ درس نمی ‌دهیم؟ مردی سیاه‌ پوست لامپ برق را اختراع کرد نه مرد سفیدپوستی به نام ادیسون ... وقایع این چنینی زیادی وجود دارد، ولی آیا کسی این را می ‌دانست؟»

او همچنین به کشتار سال 1921 شهر «تولسا» و تخریب «وال استریت سیاه» در ایالت اوکلاهاما اشاره کرد، که آن هم در مدارس تدریس نمی ‌شود.

ظاهرا معاون اول سابق رئیس جمهور به «لوئیس هاوارد لاتیمر» مخترع سیاه ‌پوست امریکایی اشاره داشت که روی طراحی و تولید لامپ برق و تلفن کار می ‌کرد.

زندگی ‌نامه او که توسط لملسون و دانشگاه ام ‌آی ‌تی نوشته شده است، می ‌گوید او پس از آن که بخشی از تیم ارشد تحقیقات توماس ادیسون شد، مهم ‌ترین کار خود را در بهبود لامپ برقی که توسط رئیس اش در سال 1880 ثبت شده بود، انجام داد.

نمونه اولیه لامپ طراحی شده، با ورود برق به قطعه ‌ای که از کاغذ ساخته شده بود، نور تولید می ‌کرد و روشن می ‌شد، اما این تکه کاغذی به سرعت می ‌سوخت.

لاتیمر نسخه ‌ای از آن را طراحی کرد که قطعه نورانی از ماده‌ کربنی دیگری ساخته شده بود که بسیار مقاوم ‌تر و پایدارتر بود. او سرقفلی این اختراع را که لامپ روشنایی برقی رشته ‌ای با قطعه کربنی نام داشت، در سال 1881 به شرکت الکتریک آمریکایی فروخت.

او بعدتر به دنبال ثبت اختراع دیگر خود برای تولید کارآمدتر این قطعات کربنی رفت و محل اتصال این لامپ‌ ها به برق را نیز تقویت کرد.

در سال 1890 لاتیمر اولین کتاب درباره نور با برق را نوشت که «نور برقی رشته‌ ای» (Incandescent Electric Lighting) نام داشت. او همچنین مدیریت نصب لامپ ‌های برقی در سراسر «نیویورک، فیلادلفیا، مونترال و لندن» را بر عهده داشت.

اختراعات دیگر لاتیمر شامل اولین توالت برای واگن ‌های قطار و یکی از اولین نسخه‌ های کولر و سیستم تهویه هوا است.

او در سال 1876 به عنوان دستیار توسط «الکساندر گراهام بل» استخدام شد و ادعاهایی وجود دارد مبنی بر این که در واقع لاتیمر بود که تلفن را اختراع کرد. اما این ادعاها معمولا نامعتبر شناخته می‌ شوند، چرا که خود او در دادگاه از ادعای بل برای اختراع تلفن دفاع کرد.

گرچه ادیسون بود که اولین لامپ برقی قابل استفاده را روانه بازار کرد، اما لاتیمر بود که با بهبود این اختراع باعث استفاده گسترده از آن شد.

بایدن شاید در توصیف نقش لاتیمر اغراق کرده باشد، ولی او یکی از چهره‌ های کلیدی در دانش و طراحی زندگی مدرن است.

در طرف دیگر، رئیس جمهور دونالد ترامپ، یکی از هواداران پروپاقرص لامپ ‌های قدیمی ادیسون است و مرتب از لامپ‌ های جدید و کارآمدتر انتقاد می ‌کند که باعث می ‌شوند او نارنجی به نظر آید.

در سال 2019 دولت او یکی از ملزومات دوره اوباما برای استفاده از لامپ ‌های کم‌ مصرف را کنار گذاشت.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.