رئیس جمهور فیلیپین که به توصیه ها و اقدامات عجیب معروف است، این بار برای ضدعفونی کردن ماسک توصیه عجیبی ارائه کرد.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری فرانسه، «رودریگو دوترته» رئیس جمهور فیلیپین بار دیگر توصیه کرد که مردم برای ضدعفونی کردن ماسک‌ های صورت از بنزین استفاده کنند! کارشناسان و مقام ‌های بهداشت مکررا هشدار داده ‌اند که نباید این کار را کرد.

دوترته این اظهارات را در پیامی به ملت ابراز داشت، در حالی‌که کشورش رکورد تازه 4036 مورد ابتلا به کرونا در آن روز را اعلام کرد و به این ترتیب فیلیپین از نظر موارد ابتلا به کرونا دومین کشور آسیای جنوب شرقی شد.

این نخستین بار نیست که رئیس جمهور صریح ‌اللهجه فیلیپین که قبلا وکیل بوده، کوشیده توصیه‌ های عجیب و آشکارا خطرناک درباره کنترل ویروس به شهروندان کشورش بکند.

هفته گذشته او گفت که مردم باید «در پایان روز، [ماسک خود] را جایی آویزان کنند و اگر قدرت مالی دارند، به آن اسپری لایسول (یک مارک معروف ماده ضدعفونی کننده) بزنند.»

او گفت: «کسانی که (لایسول) ندارند، ماسک را در بنزین یا گازوئیل بخیسانند...کافی است مقداری بنزین پیدا کنید [و] دست خود را [با ماسک] در آن فرو کنید.»

پس از این اظهارات، سخنگوی رئیس جمهور گفت که این تنها یک «شوخی» بوده و سایت ‌های رسانه‌ ای که خبر را جدی مخابره کرده بودند متهم کرد که «بعد از سال‌ ها که او رئیس جمهور است، هنوز [او را] نمی‌ شناسید.»

ولی حالا دوترته به اصرار می‌ گوید که اظهاراتش شوخی نبوده است. او گفت: «چیزی که درباره الکل گفتم راست است. اگر الکل موجود نباشد، به ‌خصوص اگر فقیر هستید، به پمپ بنزین بروید و مقداری بنزین بخرید. ضدعفونی کننده است.»

او درباره اظهارات پیشین خود گفت: «آنها گفتند «دوترته دیوانه است.» چه احمقانه! اگر من دیوانه ‌ام، شما باید رئیس جمهور باشید، نه من. شوخی نم ی‌کنم. راست است. فقط خیال می‌ کنید شوخی می ‌کنم.»

گذشته از خطر آشکار آتش ‌سوزی، هیچ شواهدی در دست نیست که بنزین عملا بتواند ماسک را ضدعفونی کند، و قرار گرفتن درازمدت در معرض بنزین زیان‌ آور است.

اندکی پس از سخنرانی دوترته، جامعه شیمی ‌دان‌ های فیلیپین در یک پست فیس بوکی گفت: «بنزین نباید به عنوان ضدعفونی کننده به کار رود.»

تاکنون 93 هزار مورد ابتلا به ویروس کرونا در فیلیپین شناسایی شده و دو هزار نفر جان خود را از دست داده ‌اند. روز 13 ژوئیه، رقم مرگ 162 نفر، رکوردی در میان همه کشورهای جنوب شرقی آسیا بود.

دوترته گفت که محدودیت ‌های موجود در «مانیل، پایتخت فیلیپین، و چند شهر بزرگ دیگر تا اواسط ماه اوت تمدید خواهد شد. این محدودیت ‌ها شامل کاهش سفر داخلی، محدودیت رفت و آمد سالمندان و کودکان و محدودیت برخی فعالیت‌ های تجاری است.

دوترته گفت: «خواهش من این است که کمی بیشتر طاقت بیاورید. خیلی‌ ها مبتلا شده ‌اند."

رئیس جمهور فیلیپین در اوایل همه‌ گیری ویروس، خطر آن را جدی ندانست، و در ماه فوریه، درخواست توقف پروازها از چین را رد کرد و گفت که «حتما بدون واکسن، ویروس خودش به مرگ طبیعی خواهد مرد.»

فیلیپین بعدا یکی از شدیدترین قرنطینه ‌های دنیا را به اجرا گذاشت، که آسیب زیادی به اقتصاد کشور زد ولی ویروس را تا حد زیاد مهار کرد. در ماه مه نظرسنجی ‌ها نشان داد که 71 درصد مردم حس می ‌کنند دوترته به‌ خوبی با بحران مقابله کرده ‌است.

اما با پنج برابر شدن موارد ابتلا پس از کاستن از مقررات قرنطینه در اول ژوئن، میزان محبوبیت او سقوط کرد. بیش از نیمی از موارد ابتلا مربوط به مانیل است که 13 میلیون نفر جمعیت دارد.

دوترته تاکید کرد که خبرهای خوبی هم هست، و گفت که چین به فیلیپین وعده داده ‌است که اگر در ساخت واکسن ویروس کووید19 به پیشرفت چشمگیری دست پیدا کند، فیلیپین در اولویت دریافت آن خواهد بود. او گفت واکسن نخست در اختیار فقیرترین افراد قرار خواهد گرفت، بعد طبقات متوسط و نیروهای امنیتی.

دوترته گفت: «به شما قول می ‌دهم که تا ماه دسامبر به فضل الهی، به وضع عادی برمی ‌گردیم.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.