اخبار مرتبط

واکسن ویروس کرونا در چین که روی 108 فرد سالم تست شد، پس از 28 روز نتایج امیدوار کننده ‌ای را نشان داد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، بر اساس مقاله‌ ای که به صورت آنلاین در مجله پزشکی «medical journal» منتشر شد، یک واکسن ویروس کرونا که توسط چینی ‌ها ساخته شده است، در مرحله آزمایش بالینی روی انسان، نتایج امیدوارکننده‌ ای را نشان داد.

این واکسن ایمن بوده و پاسخ ایمنی بدن در برابر بیماری کووید-19 را به همراه داشت.

در مرحله آزمایش بالینی، این واکسن به 108 فرد بزرگسال سالم تزریق شد و پس از 28 روز، نتایج امیدوارکننده ‌ای نشان داد.

نتایج نهایی این واکسن هم طی 6 ماه آینده ارزیابی خواهد شد.

آزمایش های بالینی بیشتری نیاز است تا پاسخ ایمنی بدن در برابر ویروس SARS-COV-2 به طور قطعی مشخص شود.

«وی چن» از موسسه زیست فناوری پکن، مسئول این پروژه مطالعاتی گفت: این نتایج نقطه عطف مهمی در راه مهار بیماری کووید19 است. آزمایش بالینی این واکسن نشان داد که تنها یک دوز از واکسن مذکور که «Ad5-nCoV» نام دارد، در عرض 14 روز، در بدن افراد آزمایش شده آنتی ‌بادی ‌های ویژه ویروس و سلول ‌های T تولید کرد.گرچه این نتایج باید با احتیاط تفسیر شوند.

وی ادامه داد: چالش‌ های توسعه واکسن کووید19 بسیار جدید و بی سابقه است و تحریک سیستم ایمنی بدن لزوما نشانگر این نیست که واکسن ساخته شده، انسان را در برابر بیماری کووید19 محافظت می ‌کند.

وی در نهایت افزود: این نتیجه امیدوارکننده است ولی هنوز برای اینکه واکسن در دسترس همگان قرار گیرد، راهی طولانی در پیش داریم.

پیشتر آزمایش واکسن کرونای ساخت روسیه هم روی انسان نتایج مثبتی بدنبال داشت.

دانشمندان مرکز بیماری‌ های همه‌ گیر و میکروبیولوژی «گامالی» در روسیه موفق شدند نوعی واکسن هدفمند کرونا را روی خودشان آزمایش کنند، بدون آنکه هیچ عوارض جانبی در آنها دیده شود.

هنوز اطلاعاتی درباره تعداد، جنسیت و سن افرادی که این واکسن روی آنها امتحان شده، منتشر نشده است و رئیس مرکز گامالی تنها به گفتن این نکته که طیف وسیعی از کارکنان این مرکز، دانشمندان و کارشناسان آزمایش ‌های بالینی این واکسن را دریافت کرده‌اند، اکتفا کرد.

این واکسن که با نام «نیتسیم» از آن یاد شده، براساس ساختار ژنی ویروس «ادینو» ساخته و به ژن‌ های ویروسSARS-CoV-2 تزریق شد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.