مسافری که به شکل معجزه آسا از سقوط هواپیما در منطقه‌ مسکونی کراچی پاکستان جان سالم به در برد، لحظه سقوط هواپیما و چگونگی زنده ماندن خود را توصیف کرد.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، گاردین گزارش داد «محمد زبیر» جوان پاکستانی یکی از معدود نجات یافتگان در حادثه سقوط است که به موقع توانست خودش را نجات دهد. او که جراحت جزئی دیده است، لحظه سقوط هواپیما و چگونگی زنده ماندن خود را این گونه توصیف می ‌کند: «داخل هواپیما بچه‌ ها و زنان و مردان سالمند بودند. بدنبال فرود ناموفق بر باند، همه فریاد می‌ زدند و گریه می ‌کردند همگی مشغول دعا کردن بودند.»

زیبر می ‌گوید پرواز هواپیما ابتدا عادی به نظر می ‌رسید و کسی گمان نمی‌ کرد که سقوط کند اما هواپیما 10 تا 15 دقیقه بعد از فرود ناموفق بر روی باند، سقوط کرد.

 

محمد زبیر

 

او می ‌افزاید: «وقتی به هوش آمدم، تمام آنچه که می توانستم ببینم و بشنوم فقط دود و آتش بود و جیغ و فریاد. شماره صندلی من هشت‌-اف بود. کمربندم را باز کردم و نوری دیدم. از ارتفاعی به اندازه سه متر به پایین پریدم. بعدا آمبولانس ها رسیدند و مرا به بیمارستان آوردند.»

آخرین گزارش های رسیده از پاکستان حاکی است که حداقل دو یا سه نفر از سرنشینان پرواز ناتمام PK8303 که از «لاهور» به مقصد کراچی برخاسته بود، در حادثه سقوط هواپیما در منطقه ‌ای مسکونی در کراچی، جان سالم به در برده و زنده مانده ‌اند.

شهردار کراچی روز جمعه ساعتی پس از سقوط این هواپیمای مسافربری در نزدیکی فرودگاه کراچی گفت که تمامی مسافران و خدمه آن پرواز جان باخته‌ اند.

هواپیمای مسافربری ایرباس-320 متعلق به هواپیمایی پاکستان، «پاکستان اینترنشنال ایرلاینز»، در لحظه سقوط 99 سرنشین داشته است: 91 مسافر و 8 خدمه پرواز. 

در گزارش ‌های اولیه شمار سرنشینان 107 اعلام شده بود.

علت سقوط هواپیما چه بود؟

رسانه ‌های پاکستان یک فایل صوتی را منتشر کرده‌ و می ‌گویند که مکالمه خلبان با برج کنترل است. در این فایل صوتی که هنوز هیچ مرجع رسمی آن را تایید نکرده است، خلبان به برج مراقبت فرودگاه کراچی می ‌گوید که هر دو موتور هواپیما از کار افتاده است. بعد صدای مامور برج مراقبت شنیده می‌ شود که از خلبان می ‌پرسد آیا می‌ خواهد هواپیما را بر سینه بر باند بنشاند.

یک مقام سازمان هواپیمایی پاکستان گفته است که ظاهرا چرخ‌ های هواپیما باز نشده ‌اند و به همین دلیل برج مراقبت از خلبان پرسیده است که آیا می ‌خواهد برای «فرود بدون چرخ» تلاش کند یا نه.

بدون تردید تعیین علت دقیق این حادثه مرگبار با بررسی اطلاعات جعبه سیاه و نیز مکالمات داخل کابین خلبان ممکن خواهد شد.

«پاکستان اینترنشنال ایرلاینز» می‌ گوید هواپیمای ایرباس که دچار حادثه شد و سقوط کرد از سال 2014 میلادی به ناوگان هوایی این شرکت پیوسته و روند بازرسی ایمنی سالانه آن در ماه نوامبر گذشته انجام، و تایید شده است.

حوادث هوایی ۱۰ سال اخیر در پاکستان

پاکستان در 10 سال اخیر، شاهد سه حادثه هوایی بزرگ دیگر بوده است. در مرگبارترین حادثه هوایی تاریخ پاکستان در سال 2010 میلادی، هواپیمای متعلق به شرکت خصوصی ایربلو در نزدیکی اسلام ‌آباد سقوط کرد و تمامی 152 سرنشین این هواپیما کشته شدند.

یک فروند بوئینگ نیز در سال 2012 میلادی به دلیل شرایط بد جوی در راولپندی سقوط کرد و تمام 121 مسافر و شش خدمه آن جان باختند و در سال 2016 یک هواپیمای «پاکستان اینترنشنال ایرلاینز» که مقصدش اسلام آباد، پایتخت بود، آتش گرفت و 47 نفر جان خود را از دست دادند.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.