اخبار مرتبط

مقامات تاجیکستان اعلام کردند در آشوب زندان ناحیه «وحدت» نزدیکی دوشنبه پایتخت 3 شخصیت سرشناس مذهبی این کشور کشته شده اند.

 

به گزارش جماران به نقل از خبرگزاری آناتولی، مقامات تاجیکستان اعلام کردند در آشوب زندان ناحیه «وحدت» نزدیکی دوشنبه پایتخت  3 شخصیت سرشناس مذهبی این کشور کشته شده اند.

به گزارش خبرگزاری رسمی تاجیکستان «خاور» وزارت دادگستری این کشور طی بیانیه ای اعلام کرد «سید قیام الدین غازی، کریموف ستار (مخصوم ستار) و ستاروف سید مهدی خان (شیخ تیمور)» اشخاص معروف مذهبی این کشور توسط زندانیان آشوبگر به قتل رسیده اند.

در این بیانیه همچنین آمده است:زندانیان عضو گروه داعش این 3 نفر را برای ترساندن ماموران زندان به گروگان گرفتند و با کارد به طور فجیعی به قتل رساندند.از میان این سه نفر مخصوم عبد الستار، عضو شورای سیاسی حزب ممنوعه «نهضت اسلامی» تاجیکستان بوده است.

در ادامه این بیانیه آمده است:«ریاست سازمان زندان وابسته به وزارت عدلیه تاجیکستان از بهروز گلمراد فرزند سرهنگ گلمراد حلیم اف فرمانده سابق نیروی وزارت کشور تاجیکستان که در سال 2015 به گروه داعش پیوسته است و فخر الدین گل اف، محمد الله شریف اف و روح الله حسن اف به عنوان سرکردگان این آشوب و اعضای گروه تروریستی داعش یاد کرده است.همچنین برهان الدین مراداف، عبد الجبار حلیم اف و محمود عصایف، سه افسر و کارمند این زندان بودند که توسط آشوبگران به قتل رسیده اند.»

در این بیانیه همچنین آمده است:در این آشوب 24 زندانی کشته شده و 35 نفر دیگر بازدشت شده اند.

پیش از این خبرگزاری اسپوتنیک به نقل از منصور جان عمروف رئیس دادگستری تاجیکستان اعلام کرد که در این شورش 29 زندانی کشته شده است.

وزارت عدلیه این کشور پیشتر طی بیانیه ای اعلام کرده بود شماری از زندانیان در زندان «راحتی» ناحیه وحدت نزدیکی دوشنبه شب گذشته شورش را آغاز کردند که در نتیجه آن ده ها نفر از جمله 3 کارمند کشته شده اند.

در این بیانیه همچنین آمده زندانیان با سلاح سرد به کارمندان حمله کرده و نیروهای امنیتی توانستند مجددا کنترل این زندان را که در آن حدود 1500 محبوس به سر می برد، به دست بگیرند.

این دومین آشوب در زندان های تاجیکستان طی یک سال اخیر بوده و در آشوب ماه نوامبر سال 2018 در زندان خجند مرکز ولایت سغد به گفته مقامات دادستانی کل تاجیکستان 21 زندانی و دو کارمند زندان کشته و تعداد زیادی نیز زخمی شدند و محاکمه عاملان این حادثه ادامه دارد.

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.