اخبار مرتبط

کره شمالی اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا درباره خلع سلاح هسته ای را به حالت تعلیق در می آورد.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، کره شمالی اعلام کرد که مذاکرات با آمریکا درباره خلع سلاح هسته ای را به حالت تعلیق در می آورد.

«چون سوی هوی» معاون وزیر خارجه کره شمالی اعلام کرد که کشورش در حال بررسی تعلیق مذاکرات با واشنگتن درباره خلع سلاح هسته ای پیونگ یانگ است و کسانی که مذاکرات را به شکست کشاندند را مسئول کامل این اتفاق دانست.

چوی در کنفرانس مطبوعاتی در پیونگ یانگ با حضور نمایندگان سفارتخانه های خارجی و روزنامه نگاران خارجی گفت:« هیچ قصدی مبنی بر این نداریم که در عرصه درخواست های آمریکا( که طی نشست «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در هانوی مطرح شد)امتیازی بدهیم. به هیچ عنوان امتیاز نمی دهیم.همچنین هیچ تمایلی هم نداریم که این گونه مذاکرات را برگزار کنیم.»

وی افزود: آمریکایی ها برای منافع سیاسی شان شور و شوق داشتند و هیچ تمایل صادقانه ای برای  محقق کردن نتیجه ای ندارند.»

معاون وزیر خارجه کره شمالی در ادامه گفت: کره شمالی در جریان نشست سران دو کشور در هانوی پیشنهادهای واقعی ارائه کرد اما طرف آمریکایی بر افزودن این جمله به متن توافقنامه اصرار کرد:« می توان تحریم ها را افزایش داد و این حق نیز محفوظ می ماند که در صورتی که کره شمالی برنامه هسته ای خود را از سرگیرد،تحریم ها از سر گرفته شود».

وی تصریح کرد: مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا در راستای پیچیده کردن فضا و انتشار احساسات دشمنانه و بی اعتمادی فعالیت کردند و این امر منجر به مانع تراشی در مسیر تلاش های سازنده ای شد که رهبران دو کشور از خود نشان دادند و نیز منجر به پایان نشست سران بدون هر گونه نتیجه ارزشمند شد.

این دیپلمات کره شمالی تأکید کرد که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قصد دارد به زودی اظهاراتی رسمی بیان کند و تصمیم کشورش درباره تدابیر بعدی کره شمالی پس از شکست نشست هانوی را اعلام کند.

مذاکرات رهبران آمریکا و کره شمالی در ویتنام که نزدیک به دو هفته پیش برگزار شد بدون رسیدن هیچ گونه نتیجه ای به پایان رسید و شکست آن اعلام شد.

 رئیس جمهور آمریکا اذعان کرد که به دلیل درخواست پیونگ یانگ برای لغو تحریم های آمریکا علیه کره شمالی مذاکراتش با «کیم جونگ اون» شکست خورد.

ترامپ گفت که دیدار وی با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی در ویتنام به دلیل درخواست کره شمالی برای لغو تحریم های آمریکا علیه این کشور به هیچ نتیجه ای نرسید.

 رئیس جمهور آمریکا طی کنفرانس خبری پس از پایان مذاکرات یا کیم جونگ‌اون رهبر کره شمالی در هانوی پایتخت ویتنام، گفت: تصمیم گرفتیم هیچ توافق‌نامه‌ای با کره شمالی امضا نکنیم.

ترامپ همچنین از ادامه تحریم‌ها علیه کره شمالی خبر داد.

رئیس جمهور آمریکا در مورد آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی نیز گفت: رهبر کره شمالی قول داده از انجام آزمایشات موشکی و هسته ای خودداری کند.

ترامپ پس از کاهش مدت زمان مذاکرات با کیم در هانوی پایتخت ویتنام به خبرنگاران گفت که «به شکل اساسی آنها می خواستند که تحریم ها به طور کلی لغو شوند ما نمی توانیم چنین کاری بکنیم...باید عقب نشینی می کردیم.»

رئیس جمهور ایالات متحده درباره قول رهبر کره شمالی برای توقف آزمایشات موشکی و هسته‌ای اظهار داشت: «او قصد ندارد مجددا به آزمایشات موشکی و هسته‌ای دست بزند؛ من حرف او را قبول می‌کنم و امیدوارم همین کار را انجام دهد.»

وی رهبر ۳۴ ساله کره شمالی را دارای «شخصیتی خاص» خواند و گفت: «ما گزینه‌های داشتیم اما اینبار تصمیم گرفتیم که هیچ کدام را انجام ندهیم.»

ترامپ در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا تمایل پیونگ یانگ به توقف تحریم‌ها باعث نیمه‌تمام ماندن مذاکرات امروز بوده است گفت: «آنها خواستار برداشته شدن کامل تحریم‌ها بودند اما ما نمی‌توانستیم این کار را انجام دهیم.»

وی همچنین اظهار داشت: «من به شدت مایلم که این تحریم‌ها را بردارم زیرا این کشور (کره شمالی) دارای توانایی‌های بالقوه زیادی برای رشد و پیشرفت است.»

 ترامپ افزود که رهبر کره‌شمالی به خلع سلاح هسته‌ای تمایل دارد اما می‌خواهد که این خلع سلاح را در مناطقی از کشورش اعمال کند که اهمیت کمتری برای ما دارند.

در ادامه این کنفرانس خبری، «مایک پومپئو» وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا نیز با ابراز خوش‌بینی درباره آینده مذاکرات با پیونگ یانگ تاکید کرد که رهبر کره شمالی برای عملی کردن تمام خواسته‌های واشنگتن آمادگی لازم را نداشت.

وی  افزود: «فکر می کنم که در روزها و هفته‌های آینده با ادامه تلاش‌ها به نقطه‌ای برسیم که جهان منتظر آن است یعنی: خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی و کم کردن تهدیدها علیه مردم آمریکا و مردم جهان.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره دیدار‌ آتی با رهبر کره شمالی افزود که در این نشست برای انجام نشست سوم با کیم جونگ اون هیچ توافق و گفتگویی نشده است.

کاخ سفید نیز پس از آن اعلام کرد  پس از پایان دومین روز نشست دونالد ترامپ با کیم جونگ اون اعلام کرد که در این نشست هیچ توافقی برای خلع سلاح کره شمالی حاصل نشد اما « دو رهبر مذاکرات مثبتی در زمینه خلع سلاح هسته‌ای و مسائل اقتصادی» داشتند.

«سارا هاکبی سندرز» سخنگوی کاخ سفید در بیانیه‌ای مذاکره میان رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی را سازنده خواند و افزود که باید منتظر ملاقات‌های دیگری میان دو رهبر در آینده بود.

در پی آن کره شمالی جزئیات جدیدی از دیدار رهبر این کشور با رئیس جمهور آمریکا در هانوی پایتخت ویتنام را فاش کرد.

 وزیر خارجه کره شمالی تأکید کرد که کشورش پیشنهاد منطقی در نشست کیم و ترامپ ارائه کرد اما واشنگتن بر اتخاذ گام اضافی دیگر به جز  از بین بردن مجتمع هسته ای «یونگبیون» اصرار کرد.

«ری یونگ هو» وزیر خارجه کره شمالی در کنفرانسی خبری گفت که پیونگ یانگ از بین بردن دائمی همه تولیدات مواد هسته ای اش از جمله پلوتونیوم و اورانیوم را زیر نظر کارشناسان آمریکایی پیشنهاد کرد.

 ری افزود که کره شمالی از واشنگتن خواست که بخشی از تحریم ها و نه همه آنها را لغو کند. 

سخنان وزیر خارجه کره شمالی، اظهارات ترامپ در این زمینه را نقض می کند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.