الیاس کوثری روز یکشنبه در حاشیه سمینار تخصصی مکمل‌های رایج تغذیه بدن‌سازی در گفت و گو با ایرنا افزود: بیشتر مطالبی اینکه گفته می‌شود مکمل‌های غذایی عرضه شده در داروخانه‌ها کیفیت لازم را ندارند یا درجه یک نیست، شایعه است زیرا این مطالب در آزمایشگاه‌ها اثبات نشده‌است از این رو توصیه می‌شود تهیه مکمل از داورخانه باشد.

وی بیان کرد: برای تهیه مکمل‌ها باید مانند کشورهای پیشرفته مرکز ویژه عرضه مکمل داشته باشیم یا اگر قراراست از طریق داروخانه‌ها عرضه شود متخصص این کار برای تجویز مکمل‌های ورزشی در داروخانه وجود داشته باشند یا اگر متخصص ندارند و  قرار است در اختیار باشگاه قرار گیرد مربیان دانش مورد نیاز تجویز را کسب کنند.

کوثری افزود: در این زمینه فدراسیون بدن سازی و پرورش اندام  اقدام به سمینارهای آموزشی برای مربیان و دادن گواهینامه‌‎های معتبر به آنان کرده تا از این طریق اعتماد مردم به آنها افزایش و مربیان نیز بتوانند جواب اعتماد مردم را بخوبی بدهند.

وی تاکید کرد: ورزشکاران باید سعی کنند برای تهیه و مصرف مکمل با افراد برخوردار دانش کافی استفاده کنند تا نیاز ضروری بدن آنها در زمان مناسب تامین شود.

کوثری ادامه داد: با توجه به شرایط زندگی پرمشغله و استرس زای زندگی امروز برخی حال مناسبی ندارند و از سمتی دیگر غذاهای فرآوری شده‌ای که در بازار وجود دارد بسیار از افراد نمی‌توانند به بدن خود برسانند.

وی گفت: چنین فردی بدن خود را تحت فشار بیشتری به نام  ورزش نیز قرار می‌دهد و چه در دوران عضله سازی و یا زمانی که به دنبال  چربی سوزی و تناسب اندام است شرایط طوری است که فرد نمی‌تواند نیاز خود را از طریق تغذیه برآورده کند.

کوثری ادامه داد: در این شرایط درست است که تغذیه اصل قرار گرفته و باید فرد آن را در اولویت قرار دهد اما در کنار آن ممکن است برخی کمبودها از نظر پروتئین، ویتامینی و سایر مواد مغذی ایجاد شود که در بحث مکمل ها چه مکمل هایی غذایی و چه مکمل ورزشی به کمک فرد خواهد آمد.

وی گفت: در این میان ۲ نگرانی وجود دارد یکی اینکه مکمل‌های غیرمجاز که  اطمینانی از سلامت محصول نداریم و امکان دارد در بسیاری از مکان‌ها مثل باشگاه باشد نگرانی دوم نیز شاید مربی باشگاه علم و دانش و علم کافی برای تجویز نداشته باشد.

کوثری ادامه داد: با این وجود بدون شک  برگزاری سمینار و کلاس افزایش سطح آگاهی و تعهد مربیان خیلی تاثیرگذار است تا آسیب‌های وارده به ورزشکار از طریق مکمل کاهش پیدا کند.

وی یادآور شد: اسم مکمل‌های ورزشی به بدی در کشور جا افتاده و علتش این است که خیلی وقت‌ها محصول غیر سالم بوده و  در این زمینه راهکار این است که ارگان‌های بالاتر مثل وزارتخانه‌های ورزش و بهداشت تصمیم گیری کنند.

کوثری یادآور شد: اکنون یک گام مثبت برداشته شده که این محصول را داروخانه‎ها به فروش برسانند اما مشکل این است که داروخانه‌ها از امکان ارائه مشاوره خوبی در بحث تجویز مکمل‌ها ندارند.

وی تاکید کرد: یا باید داروخانه‌ها یک متخصص یا مربی ورزشی برای این محصولات داشته باشند و در حالت دوم مربی‌ها نیز باید دانش کافی کسب کنند چه بسا که خیلی وقت‌ها  عوارض بخاطر مصرف مکمل‌های بیش از حد، دوز نامناسب و مکمل غیر ضروری یا مکملی که هنوز اثرات مثبتش مشاهده نشده و عوارضش جای چالش دارد، تجویز شده و ورزشکار آسیب دیده است.

سمینار تخصصی مکمل‌های رایج در بدن سازی با بیش از ۲۵۰ ورزشکار از استان‌های بوشهر و فارس به میزبانی هیات بدن سازی و پرورش اندام استان بوشهر برگزار شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.