آیت الله اعرافی مدیر حوزه های علمیه گفت: از دل قم و درون فیضیه، ندایی نو برخاست و پرچم جدیدی برافراشته شد و گفتمان نوینی را نوید داد که نه تنها ایران و تغییر معادلات سیاسی را هدف گرفته بود بلکه در دل این گفتمان و در سخنرانی امام خمینی در فیضیه و مسجد اعظم لایه های عمیق دیگری نهفته بود که فراتر از ایران و منطقه بلکه جهان آن روز بود و تغییر نقشه تمدنی عالم را هدف گرفته بود.

به گزارش جماران؛ به نقل از شفقنا، مدیر حوزه های علمیه گفت: در دل گفتمان و سخنرانی امام خمینی در فیضیه و مسجد اعظم لایه های عمیق دیگری نهفته بود که فراتر از ایران و منطقه بلکه جهان آن روز بود و تغییر نقشه تمدنی عالم را هدف گرفته بود.

آیت الله علیرضا اعرافی در مراسم رونمایی از کتاب حضرت آیت الله مکارم شیرازی در اسناد ساواک ضمن خیرمقدم به حاضرین و گرامیداشت سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی بیان داشت: شهر و حوزه علمیه قم سرآغاز و سرچشمه جوشان یک نهضت بزرگ و گفتمان نوین در جهان معاصر بودند بنابراین حوزه علمیه قم و مردم این شهر باید به خود افتخار کرده و ببالند.

او افزود: ملت ایران باید افتخار کند که توانست در پایان قرن بیستم و در شرایطی که همه قدرت های عالم در مسیری غیر از دین حرکت می کردند و تمدن غربی با تکیه بر دستاوردهای گوناگون علمی و فناوری خود، مسیری جز عالم غیب را طی می کرد و در قواعد علمی و فرهنگی و معادلات سیاسی و اجتماعی آن، دین و ارزشهای الهی هیچ جایگاهی نداشت، از دل قم و درون فیضیه، ندایی نو برخاست و پرچم جدیدی برافراشته شد و گفتمان نوینی را نوید داد که نه تنها ایران و تغییر معادلات سیاسی را هدف گرفته بود بلکه در دل این گفتمان و در سخنرانی امام خمینی در فیضیه و مسجد اعظم لایه های عمیق دیگری نهفته بود که فراتر از ایران و منطقه بلکه جهان آن روز بود و تغییر نقشه تمدنی عالم را هدف گرفته بود.

مدیر حوزه های علمیه گفت: ۲۲ بهمن خاطره ای ساده و اتفاقی متعارف نیست، آن فکر و فرهنگ امام و عظمت ملت ایران بود که موانع غیرقابل وصف را کنار زد.

او با اشاره به شرایط شب ۲۲ بهمن ماه گفت: کسانی که این کتاب را مطالعه می کنند، حتما عصر روز ۲۱ بهمن ماه ۵۷ را بخوانند. ما که در ان زمان جوان بودیم، به خوبی معنای فشار و اختناق را می فهمیدیم. سیطره ساواک و قدرت اهریمنی آن بر منافذ حیات آحاد مردم را به خوبی می دانستیم. در آن زمان، مرجعی بزرگ بر خطی استوار راه خود را ادامه می دهد.

آیت الله اعرافی به ویژگی های شخصیتی حضرت آیت الله مکارم شیرازی اشاره کرد و بیان داشت: آیت الله مکارم نمادی از یک ایرانی هوشیار، پراستعداد و برخوردار از یک استعداد وافر از همان کودکی بود که در زندگی ایشان هم تجسم داشت. این استعداد سرشار با کار مستمر و تلاش و مجاهدت پیوسته به نتایجی بزرگ رسید.

او استعداد را زمینه دانست و خاطرنشان کرد: آنچه که انسان را به نقطه های بالا و قله های بلند می رساند، کار و تلاش مستمر اوست؛ طلبه و دانشجویی که از استعداد خوب برخوردار باشد، وقتی به نتیجه می رسد که کار پیوسته در دستور او باشد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، آیت الله مکارم را نماد یک استقامت فکری از آغاز تا انجام دانست و گفت: از دوران طلبگی تا وقتی یک مدرس عالی مقام به شمار می آمدند و تا عصر پیروزی انقلاب و در خبرگان و پس از آن در کسوت مرجعیت، یک اصول و قاعده و روال دقیق منظم بر زندگی وی حاکم بود.

او ادامه داد: آیت الله مکارم یک مجاهد و انقلابی به تمام معنا به شمار می رود، اینکه ساواک، قدم به قدم ایشان را دنبال می کند، نشان دهنده این است که یک عنصر فعال اثرگذار به شمار می آمده است.

آیت الله اعرافی در ادامه، آیت الله مکارم شیرازی را یک نماد حوزوی دانست که علم و عمل و اجتهاد و تبلیغ را باهم جمع کرده است و گفت: این جمع، یک جمع دشواری است که در زندگی ایشان مشاهده می شود.

او سیر سفرهای آیت الله مکارم در این کتاب را جذاب و آموزنده دانست و بیان داشت: ایشان در نقاط مختلف کشور در هر مناسبت تبلیغی علیرغم موانع و مزاحمت ها حضور دارند و سخنرانی می کنند.

مدیر حوزه های علمیه گفت: اگر عالمی در قم، در خانه بنشیند و بار تبلیغ را بر دوش نگیرد و از این شهر به آن شهر و از این روستا به آن روستا نرود، عالم تمام عیار نیست. عالم تمام عیار، مرد میدان عمل و سیار در فضاهای مختلف است. عالم دین اهل کوچ و سفر در فضای عادی و فضای مجازی است و جابجا هدایتگر خلق و ارشادکننده است.

او تصریح کرد: انقلابیون در دوره نهضت، طیفی را تشکیل می دهند که همه در صحنه حاضرند و همه آرمان نهضت را دنبال می کنند، اما شکل ها متفاوت است، آیت الله مکارم شبیه شهید مطهری و برخی دیگر از بزرگان ضمن اینکه سیاسی و انقلابی است، آرمان های امام را دنبال می کند و به همین دلیل در معرض آسیب ها و تهدیدها قرار گرفته اما در عین حال، یک نگاه عمیق بنیادین هم دارد و می داند که این نسل، برای پیمودن راه انقلاب باید معارف دین و حقایق آن را بشناسد. از این جهت، روش ایشان، روشی اجتماعی سیاسی مبتنی بر کار بنیادین و عمقی اعتقادی، اخلاقی، فکری و معرفتی است.

آیت الله اعرافی بیان کرد: آیت الله مکارم شیرازی در عصر خود، همزمان شرق و غرب و مارکسیسم و جریان استکبار غربی را هدفگیری کرده است. ما در دهه ۴۰ مواجه با مارکسیسم و کمونیسم بودیم که بنیان های معرفتی ما را تهدید می کرد، از سوی دیگر، سیطره کاپیتالیسم و استکبار غربی. و ایشان همزمان، هردو را هدف گرفتند گرچه در آن زمان، عده ای خرده هایی بر ایشان گرفتند اما حرکت به جایی بود.

او به قلم روان و بیان جذاب آیت الله مکارم اشاره کرد و گفت: تا عالمی از قلم روان و بیان جذاب برخوردار نباشد، آنچه دارد، در نهان او خواهد ماند. ایشان آثار زیادی به زبان عربی پدید آوردند و نیز یکی از نقطه های برجسته در زبان و ادبیات فارسی در تاریخ حوزه به شمار می آیند.

مدیر حوزه های علمیه اظهار داشت: در این کتاب، یک هوشمندی و حکمت همراه با انقلابی گری موج می زند. هیچ کجا دیده نمی شود که آیت الله مکارم از مواضع امام خمینی عقب نشسته باشند اما به خوبی فریب می دهد و طرف را سردرگم می کند و اگر کسی مانند ایشان و شهید مطهری و آیت الله مصباح می خواست کار فرهنگی کند، به این سادگی نمی شد مگراینکه از یک هوش امنیتی، اطلاعاتی و عملیات فریب برخوردار باشد.

او نگاه تشکیلاتی، مدیریتی، موسسه سازی و جریان سازی را ویژگی دیگر آیت الله مکارم شیرازی عنوان کرد و افزود: مواجهه ایشان با جریانی که بعد از انقلاب از مسیر امام و انقلاب فاصله گرفت، خیلی دقیق و با حفظ فاصله و زاویه صحیح بود.

آیت الله اعرافی در پایان عنوان کرد: در این مناسبت، مهم این است که وظیفه خود را به عنوان حوزه امروز بدانیم، رهبری را حمایت و یاری کنیم. گفتمان انقلابی امام و گفتمان تمدن سازی انقلاب اسلامی را تحکیم کنیم که این در برداشتن گام های بلند توسط حوزه در تولید فکر و معرفت و گفتمان های نو به نو است.

۲۲ بهمن روز بزرگ و آغاز عصر جدیدی بود که حوزه در کنار دانشگاه و برامده از ملت ایران نقش بی بدیل ایفا کرد که استمرار آن به بازخوانی گذشته، عزمی جدید، استحکام و صلابت و روحیه انقلابی نیاز دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.