محمد مهدی احمدی روز شنبه در آیین افتتاحیه چهاردهمین نمایشگاه کتاب در سالن همایش‌های برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان افزود: اقتدار فرهنگی زمانی محقق می‌شود که جامعه رابطه منطقی با کتاب داشته و فرهنگ کتاب و کتابت محقق شود.

وی ادامه داد: سه عامل برای رابطه منطقی جامعه رابطه منطقی داشته باشد مطرح شده که اصلاح نگاه به کتاب است که حاشیه‌ای نگاه کردن به کتاب جامعه را آسیب‌پذیر می‌کند.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: وقتی کتاب در سبد اصلی خانوار قرار گرفت جامعه به عنوان غذای روحی آن را می‌پذیرد.

وی اضافه کرد: دومین عاملی که کتاب را به عنوان ارکان اصلی جامعه قرار می‌دهد این است که نگاه به کتاب به عنوان فضیلت و برند علمی صورت بگیرد زیرا افکار عمومی به سمت آن فضیلت گرایش پیدا می‌کند.

احمدی اظهارداشت: اگر نگاه به کتاب به عنوان برند فرهنگی و علمی شناخته شود آن زمان است که کتاب به عنوان عناصر اصلی زندگی مردم شناخته می‌شود.

وی ادامه داد: ایجاد باور در انسان سومین عامل است و باید به این باور برسیم که کتاب انرژی مثبت به انسان منتقل می‌کند، اگر این سه عامل در جامعه محقق شود آن زمان جامعه کتابخوان می‌شود و در این جامعه آسیب کم خواهد شد.

مدیرکل حوزه وزارتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: نمایشگاه کتاب در جریان سازی فرهنگی مؤثر است و مردم را با تازه‌های کتاب آشنا می‌کند و کمک به نمایشگاه کتاب و راه‌اندازی آن، کمک به کم کردن آسیب‌های اجتماعی در آن استان است.

یکی از شاخص‌های توسعه هر کشوری میزان مطالعه کتاب است و در اصفهان نیز مطالبه‌گری خوبی در این زمینه وجود دارد.

با وجود مشکلات اقتصادی نمایشگاه سال قبل کتاب ، هم از نظر تعداد بازدیدکنندگان و هم از نظر میزان خرید، آمار بالاتری در مقایسه با سال‌های قبل داشته است.

مخاطب اصلی این نمایشگاه جوانان و نوجوانان هستند به همین دلیل رایزنی لازم با آموزش و پرورش و دانشگاه به منظور حضور و خرید دانشجویان و دانش آموزان صورت گرفته شده است. 

تعاونی ناشران کتاب استان مجری نمایشگاه است و اداره کل فرهنگ و  ارشاد اسلامی در حوزه نظارت و پشتیبانی حضور فعال دارد.

چهاردهمین نمایشگاه کتاب اصفهان با شعار بخوان برای زندگی از ۱۸ تا ۲۳ آبان ماه از ساعت ۹ تا ۲۰ در محل برگزاری نمایشگاه‌های بین‌المللی استان اصفهان برپاست.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.