به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مؤسسه قرآن المهدی (عج) حجت‌الاسلام محمدعلی رضایی اصفهانی، مؤلف کتاب «قواعد قرآن» در خصوص این اثر گفت: قواعد قرآن دو معنا دارد؛ اول به معنای قواعد فهم و تفسیر قرآن که کتاب‌های متعددی در این زمینه نوشته شده است و دوم به معنای اصول کلی جاری در زندگی است که حالت کاربردی در حیات بشر دارد و این مطلب در سال‌های اخیر مطرح شده و مقام معظم رهبری در آغاز رمضان امسال بر آن تأکید کردند.

وی افزود: سرچشمه این بحث، قرآن است اما در سال‌های اخیر بنده کتابی با نام قواعد القرآن را در مکه دیدم که ۲۵ قاعده و اصل قرآنی را برای زندگی جمع‌آوری کرده بود؛ بنده سه سال پیش آن را تهیه کردم و در مورد این موضوع دو سال در مرکز تحقیقات قرآن کریم المهدی کار کردیم و حدود ۳۰۰ قاعده قرآن مثل قواعد اجتماعی؛ خانوادگی، سیاسی، تربیتی، تاریخی و.... آماده و در ۲۰ فصل سامان یافت.

مؤلف کتاب «قواعد قرآن» در مورد ضرورت نگارش این اثر اظهار کرد: قرآن کتاب زندگی است که برای همه ابعاد زندگی بشر اصول راهبردی و راهکارهای عملی دارد و باید مردم با آن‌ها آشنا شوند و در زندگی خود جاری کنند تا سعادتمند شوند و این مطلب در قالب قواعد قرآنی می‌گنجد که به‌حق، مقام معظم رهبری در آغاز رمضان امسال مطرح کردند.

وی اضافه کرد: جلد اول و فیش‌برداری‌های دو جلد دیگر تا حدودی در سال قبل به‌ویژه در ایام حج در مکه انجام شد ولی تعطیلات کرونایی دو ماه اخیر را تبدیل به فرصت کردم و این نوشتار را تمام کردم. الحمدلله در حال صفحه‌آرایی است و پیش‌بینی می‌شود تا آخر ماه رمضان منتشر شود تا لبیکی به فرمایش مقام معظم رهبری در آغاز ماه رمضان امسال باشد.

حجت الاسلام رضایی اصفهانی درباره شیوه نگارش این قواعد و فصول آن گفت: هر قاعده شامل یک آیه اصلی و چند آیه مرتبط است سپس نکات تفسیری آیات را توضیح دادیم و در پایان لوازم و پیامدهای هر قاعده در زندگی معاصر را بیان کردیم؛ این قواعد کوتاه (هر قاعده تقریباً دو صفحه) است که برای مردم و مبلغان دینی بسیار مفید است.

وی افزود: جلد اول این مجموعه شامل؛ کلیات، قواعد قرآن در قرآن، قواعد معنوی در قرآن و قواعد اجتماعی قرآن؛ جلد دوم این اثر هم شامل قواعد زندگی خانوادگی در قرآن، قواعد تعلیم و تربیت، قواعد ولایی، قواعد تغذیه، قواعد سلامت، قواعد جهان آخرت و قواعد نظامی است.

این کارشناس مسائل قرآنی تصریح کرد: در جلد سوم اثر هم به قواعد اقتصادی در قرآن، قواعد اخلاقی در قرآن، قواعد حکومتی و سیاسی، قواعد قضائی، قواعد جهان طبیعت در قرآن، قواعد تاریخی، قواعد جهان فرشتگان و جهان پریان و جنیان پرداخته شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.