به گزارش روز دوشنبه روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان  قم، حمید یزدانی اظهار کرد: پیرو گزارش‌های مردمی مبنی بر حفاری غیرمجاز به‌ قصد کشف اشیاء تاریخی در یک خانه قدیمی در شهر قم، عملیات به‌صورت ویژه در دستور کار یگان حفاظت میراث فرهنگی استان قرار گرفت.

وی افزود: نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی طی یک همکاری مشترک با عوامل کلانتری ۱۱ و با هماهنگی مقام‌های قضایی و با رعایت موازین قانونی به این منزل قدیمی ورود پیدا کردند.

وی گفت: طی عملیات صورت گرفته در این خانه قدیمی یک مورد حفاری به عمق حدود هشت متر صورت گرفته بود که ۵ تن دستگیر شدند و آلات و ادوات حفاری شامل بیل و کلنگ و همچنین یک دستگاه موتوربرق، یک نردبان، یک عدد هواکش و یک دستگاه بالابر جهت سیر مراحل قانونی ثبت و ضبط گردید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان قم به اشاره به اینکه حفاری مذکور در خیابان ارم اتفاق افتاده است ادامه داد: این خیابان جزء بافت تاریخی و قدیمی قم محسوب می‌شود و آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) و مجموعه بازار و گذر تاریخی خان در آن واقع‌شده است.

یزدانی از مردم قم خواست تا برای حفظ میراث فرهنگی استان، گزارش اقدام‌های مشکوک در اطراف محوطه‌های تاریخی و تپه‌های باستانی را به فرماندهی یگان حفاظت میراث فرهنگی قم به شماره‌های ۳۷۷۴۰۴۹۲ و ۳۷۷۳۸۱۹۹ اعلام کنند یا از طریق سامانه جامع ارتباط تلفنی ۰۹۶۶۲ یگان حفاظت وزارت میراث فرهنگی اطلاع دهند تا نیروهای یگان در اسرع وقت حضور پیدا کنند و مانع حفاری‌های غیرمجاز شوند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.