نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این آئین در سخنانی با اشاره به از خودگذشتگی نخبگانی که خدمت به مردم و میهن را بر رفاه خود و دنیاپرستی ترجیح می‌دهند گفت: قدرشناسی از اینگونه افراد کمترین وظیفه هر ایرانی است.

دکتر مسعود پزشکیان افزود: جامعه ما اکنون نیازمند انسان‌های خدمتگزاری‌ است که می‌دانند،بلدند، در کشور خود میمانند و خدمت می‌کنند.

وی ادامه داد: عدم قدردانی و بی‌تفاوتی جامعه در مقابل اینگونه انسان‌ها باعث می‌شود تا زمینه برای در دست گرفتن مسئولیت‌ها ازسوی افراد پست و سواستفاده‌گر و نیز در حاشیه ماندن افراد کاردان و خادم ملت فراهم شود.

او بیان کرد: جامعه ما به شدت به چنین افرادی که هم دارای ثروت و هم دارای علم و مقام بوده  اما نه تنها برای کسب قدرت و شهرت تمایل ندارند بلکه داشته‌های معنوی و مادی خود را به دیگران بخشش و انفاق می‌کنند، نیاز دارد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه اردبیل نیز در این آئین با بیان اینکه ایران قرن‌ها قبل در دنیا از عظمت و تمدن بی‌نظیر برخوردار بود، گفت : برای بازگشت به شکوه و هیبت گذشته نیازمند قدردانی و معرفی فرهیختگان و نخبگان خادم مردم این مرز و بوم هستیم.

آیت الله سیدحسن عاملی افزود: طی 500 سال قبل از انقلاب اسلامی، ایران به واسطه بی‌لیاقتی اکثر حاکمان، عظمت و شکوه خود را به تدریج از دست داد به گونه‌ای که باوجود سرآمد بودن ایران زمین در پرورش پزشکان و دانشمندان بی‌نظیر در دوره حکومت پهلوی شاهد حضور پزشکان جنوب شرق آسیا برای طبابت در شهرهای مختلف کشور بودیم.

وی با بیان اینکه در دنیای کنونی برخورداری از علم حرف اول را می‌زند، اظهار کرد: اگر بخواهیم به آن عظمت گذشته برسیم و در همه زمینههای علمی و فنی در دنیا سرآمد باشیم باید با ارج نهادن به داشته‌های ارزشمندمان و معرفی آنان به نسل کنونی بتوانیم در زمینه علم و دانش سریعتر از سایر کشورها حرکت کنیم.

او گفت: کشورمان از شخصیت‌های بسیار برجسته و بزرگ علمی، ادبی و معنوی مانند حافظ ، سعدی ،مولوی ، سنائی ، جامی و ... برخوردار هست که بیگانگان و بدخواهان این مرز و بوم سعی در فراموش شدن و گرفتن آنان از مردم ایران دارند و نباید اجازه موفقیت به دشمنان در این زمینه را بدهیم.

وی برگزاری چنین آئین‌هایی را برای تحقق این هدف متعالی موثر دانست و خاطرنشان کرد: باید خروجی آنها الگوسازی و فراهم شدن زمینه استفاده نوجوانان و جوانان این دیار از این الگوها باشد.

وی با اشاره به تعین تکلیف باغ موسوم به شریعت در میدان بسیج اردبیل از استاندار اردبیل خواست تا در عملی شدن تصمیم گرفته شده مبنی بر تبدیل این مکان به عنوان باغ مفاخر تسریع کند و با نصب تندیس شخصیت‌های  برجسته علمی و شخصیت‌های معنوی جامعه دانش آموزان و جوانان ما برای ادامه راه آنها  تشویق و ترغیب شوند.

او از دکتر محمد برزگر جلالی به عنوان پزشک و دانشمند فرهیخته یاد کرد که به خاطر برخورداری از تقوای الهی و موازین انسانی نه تنها در علم پزشکی بلکه در دیگر علوم و ادبیات نیز از تبحر فراوان برخوردار است.

رییس انجمن داروسازان ایران نیز در این آئین گفت: علم داروسازی در ایران طی نیم قرن گذشته به واسطه تلاش و ازخودگذشتگی انسان‌هایی مانند دکتر برزگر جلالی‌ها و شفیعی‌ها و ... راه یکصد ساله را پیموده است.

دکتر ضیا افزود: شاید آن زمان کمتر فردی تصور می کرد که داروسازی در ایران به آن اندازه از پیشرفت برسد که یافته‌های مفید دانشمندان این مرز و بوم در این رشته برای تمام مردم دنیا مفید و موثر واقع شوند.

وی وجود انسان‌های وارسته در ایران را باعث افتخار همه مردم ایران دانست و افزود: چنین انسان برجسته‌ای که در تمام دنیا شناخته شده و مقام علمی بالایی دارد به خاطر برخورداری از تقوای الهی از همه وابستگی‌های دنیوی و مادی وارسته است و چنین اشخاصی را باید همواره قدر دانسته و به همه نسل های کنونی ایران و دیگر کشورها معرفی کنیم.

به گزارش خبرنگار ایرنا در این مراسم ضمن قرائت پیام سورنا ستاری معاون علمی رییس جمهوری و رییس بنیاد علمی نخبگان ایران که خطاب به دکتر محمد برزگر جلالی نوشته شده بود از توانایی‌های علمی و نیز خدمات این شخصیت برجسته تقدیر گردید.

دکتر برزگر جلالی  طی سخنان کوتاهی در این مراسم ضمن تقدیر از شورای فرهنگ عمومی استان در زمینه معرفی و تکریم از شخصیت های علمی و معنوی گفت: بنده به غیر از انجام وظیفه هیچ کار مهمی نکرده ام و شاید در انجام وظایفم نیز کوتاهی داشته ام.    

دکتر محمد برزگر جلالی در سال 1324 در اردبیل دیده به جهان گشود و پس از پایان تحصیلات ابتدایی و متوسطه در دانشکده داروسازی دانشگاه تهران با رتبه اول پذیرفته شد.

وی که سالها به عنوان یک محقق و شخصیت علمی در زمینه علم داروسازی در نقاط مختلف ایران خدمت کرده علاوه بر ایران در سطح کشورهای پیشرفته دنیا نیز در این رشته شناخته شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.