طبق گزارش وزارت بهداشت در چهارشنبه 30 تیر، در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش جماران؛ متاسفانه با وجود هشدارهای پیاپی و همچنین آگاه کردن مردم از سرعت سرایت ویروس جهش یافته، با موج بزرگی از بی‌خیالی و عادی‌انگاری روبرو هستیم و سطح رعایت پروتکل‌ها در جامعه به شدت کاهش یافته است.

این روزها وضعیت شیوع کرونا در برخی استان ها بحرانی یا فوق بحرانی اعلام شده که این وضعیت ماحصل بی توجهی برخی به رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه اجتناب از برگزاری تجمع ، دورهمی وسفرهای غیر ضروری است.

اگرچه از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون ، تلاش بسیاری برای شناسایی و درمان مبتلایان به آن انجام شده و نتایج بسیار خوبی نیز حاصل شده ، اما با توجه به جهش های غیرقابل پیش بینی این ویروس، رعایت پروتکل های بهداشتی همچنان به عنوان ایمن ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس مرگبار از سوی کارشناسان بهداشتی مطرح می شود و تاکید بسیاری نیز بر روی آن وجود دارد.

به گفته کارشناسان بهداشت و درمان ، اگر روند کنونی افزایش آمارها ادامه‌دار شود با بحران شدید در مراکز درمانی و کنترل کرونا مواجه خواهیم شد. زیرا هم‌اکنون در بسیاری از شهرستان‌ها ظرفیت تخت‌ها تکمیل شده است .

در همین حال معاون درمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تعداد واکسن هایی که در حال وارد شدن به کشور است گفت : انشاءالله بزودی واکسیناسیون سرعت خواهد گرفت.

دکتر قاسم جان بابایی اظهارداشت:وزارت بهداشت هر آنچه واکسن در انبار داشته در اختیار مردم قرار داده و چون مشکل کرونا بین المللی است، کشورهایی که قول داده بودند به تعهداتشان عمل نکردند.

به گفته وی، وزارت بهداشت مسئول تامین واکسن نیست و فقط درخواست کننده و مصرف کننده است.

جان‌بابایی در عین حال اظهارداشت: وزارت بهداشت واکسن مورد نیاز را از کشورهایی‌ مانند روسیه،چین، هند و کواکس پیش خرید انجام داده بود و تعهد ایجاد شد اما متاسفانه این کشورها به تعهداتشان عمل نکردند و زمانی کشور هند که زیرساخت وسیعی در تولید واکسن دارد کشورش با وضعیت بحرانی ویروس کرونا روبه رو شد اجازه خروج واکسن از کشورش را نداد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت نیز اعلام کرد: واردات واکسن کرونا با ورود محموله‌های جدید واکسن از مبدا کشورهای ژاپن و چین تداوم دارد.

کیانوش جهانپور در توئیتر خود نوشت:‌ با تلاش وزارت امور خارجه و دستگاه دیپلماسی کشورمان ظرف روزهای آتی محموله های واکسن دارای مجوز مصرف در ایران از  مبدا ژاپن و چین به مقصد ایران ارسال خواهد شد.

۳۰ تیر ماه و آخرین اخبار کرونایی استان ها

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وضعیت موج پنجم همه‌گیری کرونا در استان را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت: در وضعیت بهره‌برداری حداکثری از امکانات درمانی استان قرار داریم و تمام بخش‌های بیمارستانی استان درگیر ارائه خدمات به بیماران کوویدی است.

دکتر سیمین بابایی با بیان این که وضعیت کرونایی استان بحرانی است، اظهار کرد: متاسفانه با موج بزرگی از بی‌خیالی و عادی‌انگاری روبرو هستیم و سطح رعایت پروتکل‌ها به شدت کاهش یافته است.

وی تعطیلات پایان هفته و تعطیلی ۶ روزه تهران و البرز را مشکلی دوچندان برای مدیریت کرونا در استان مازندران دانست و تصریح کرد: مردم دیگر توجهی به هشدارها و توصیه‌های پزشکی و بهداشتی ندارند.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز در این خصوص گفت: روند افزایشی شیوع کرونا که از ۲ هفته گذشته در سبزوار آغاز شده است همچنان با شتاب ادامه دارد.

دکتر علیرضا مسلم افزود: با توجه به روند افزایشی تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان واسعی سبزوار نیمی از ظرفیت تخت‌های بیمارستانی که برای بیماران کرونایی در نظر گرفته شده تکمیل شده و با تداوم این روند زنگ هشدار موج پنجم در این منطقه به صدا درآمده است.

سخنگوی دانشکده علوم پزشکی شهرستان ساوه نیز از واکسیناسیون ۴۰ درصد افراد بالای ۶۰ سال خبر داد و گفت: وضعیت شیوع ویروس کرونا در شهرستان نگران‌کننده است.

«محمود کریمی» گفت: در وضعیت قرمز کرونایی قاعدتاً باید مراسمات عمومی لغو شود اما برخی دستگاه‌های اجرایی همکاری لازم را ندارند و بسیاری از گروه‌های شغلی ۲، سه و چهار همچنان فعال هستند.

از استان هرمزگان نیز گزارش شده است که این روزها وضعیت شیوع کرونا در هرمزگان فوق بحرانی اعلام می شود که این وضعیت ماحصل بی توجهی برخی ها به رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ویژه اجتناب از برگزاری هر گونه تجمع ، دورهمی وسفرهای غیر ضروری است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به وضعیت بحرانی استان از نظر شیوع کرونا، گفت: در شبانه روز گذشته ۲۳۶ مبتلای جدید به کرونا در بیمارستان های استان بستری شدند و مجموع بستری ها به ۹۲۵ نفر رسید.

دکتر فاطمه نوروزیان بیان داشت: آمار بستری های فعلی کرونا در بیمارستان های هرمزگان نسبت به اوایل هفته بیش از ۱۷ درصد افزایش داشته است.

سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل نیز گفت‌: ظرفیت تخت‌های فعال ویژه بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان سیدالشهدا (ع) این شهرستان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا تکمیل شد.

اعظم باقری اظهار داشت: بیمارستان سیدالشهدا (ع) ۴۵ تخت ویژه بیماران کرونایی داشت که شب گذشته با افزایش شمار بستری شدگان کرونا تکمیل شد که تمهیداتی برای افزایش تعداد تخت های ویژه کرونا در این بیمارستان گرفته شده است.

وی ادامه داد: بخش اطفال این بیمارستان به طور موقت به بیمارستان ثامن این شهرستان منتقل می‌شود تا افزون بر ۱۰ تخت دیگر ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان سیدالشهدا (ع) اضافه شود.  

بر اساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین ، اگر روند صعودی ابتلا به کرونا در استان تداوم یابد با بحران کمبود تخت بیمارستانی مواجه خواهیم شد.  

پیمان نامدار با اشاره به آخرین وضعیت کووید ۱۹ در استان،  افزود: در حال حاضر تعداد موارد مثبت آزمایش کرونا در استان قزوین در حال افزایش بوده و بالغ بر ۶۰ درصد جواب ها مثبت است.

نامدار گفت: در ۴۸ ساعت گذشته بالغ بر ۱۰ نفر در استان قزوین بر اثر این بیماری فوت کرده که در رده سنی ۲۰ تا ۸۵ ساله بوده اند.

وی اظهار داشت: بیشترین قربانیان ویروس کرونا با سویه دلتا جوانان زیر ۴۰ سال و بدون هیچ گونه بیماری زمینه‌ای هستند.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی خلخال نیز گفت: با افزایش آمار ابتلا به کرونا خیز پنجم بیماری کووید ۱۹ در این شهرستان اغاز شده و هر روز شدت بیشتری می گیرد .

پرویز وکیلی اعلام کرد: با افزایش ۱۲ برابری، موارد ابتلا از یک نفر کرونایی به ۱۲ نفر در روز رسیده است .

از استان اردبیل نیز گزارش شده است که مبتلایان و بستری های کرونا در این استان همچنان روند رو به افزایشی دارد و تعداد بیماران بستری کووید.۱۹ در این استان به ۳۴۲ افزایش یافت.

دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل روز چهارشنبه اعلام کرد که در شبانه روز گدشته ۵۴ مبتلای جدید به کرونا در بیمارستانها بستری شده اند  و در این مدت  ۴۲ بیمار با بهبود نسبی از بیمارستان مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: در شبانه‌روز گذشته با فوت چهار نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان به یک‌هزار و۸۵۹ نفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده  گفت:  از مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی ۶۸ نفر در بخش های ویزه تحت مراقبت قرار دارند.

وی ادامه داد: شمار بیماران بستری و سرپایی کووید.۱۹ در سطح استان به شدت در حال افزایش است و با توجه به شدت چرخه شیوع ویروس کرونا در استان اردبیل، حداقل ۹۰ درصد مردم، باید معتقد و عامل به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای توقف این فرایند باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: موارد ابتلای جدید در استان مربوط به سویه دلتای ویروس کرونا بوده و خطر شیوع گسترده این ویروس در استان روز به روز بیشتر می شود.

۲۱۳ هموطن طی ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا جان باختند

مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در آخرین آماری که از کرونا در کشور روز چهارشنبه سی ام تیر ماه اعلام کرد از فوت ۲۱۳  هموطن بر اثر ابتلا به این ویروس خبرداد و اینکه مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۸۷ هزار و ۸۳۷ نفر رسید.

از دیروز تا امروز ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۳۷۹بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۲ هزار و ۷۵۵ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۰۳هزار و ۵۲۷ نفر رسید.

هر چند تاکنون ۸۷ هزار و ۸۳۷ بیمار مبتلا به کرونا در کشور فوت کردند اما بنا بر اعلام وزارت بهداشت خوشبختانه تا کنون سه میلیون ۱۸۵ هزار و ۹۴۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند. البته

چهار هزار و ۵۱۸ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹  نیز در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند.

 مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین اعلام کرد: تاکنون ۲۵ میلیون و  ۲۶۲هزار و ۳۴۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی، ۹۹ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان جهانی بهداشت در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌ گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

این ویروس با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطره های تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علایم  بیماری کووید ۱۹ است  و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا و هند که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدی را در جهان به وجود آورده است.

 

۹۰ در صد شهرستان‌های استان بوشهر قرمز کرونایی هستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:با قرمز شدن شهرستان دیلم ۹۰ درصد شهرستان‌های این استان در وضعیت قرمز خیلی پرخطر کرونایی قرار دارند.

دکتر سعید کشمیری روز چهارشنبه اعلام کرد: براساس اعلام سامانه ماسک متعلق به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان‌های بوشهر، گناوه،دیلم، گنگان، عسلویه، جم، دشتستان، دشتی و تنگستان در وضعیت قرمز خیلی پرخطر کرونایی قرار دارند.

وی اضافه کرد: همچنین در زمان حاضر تنها شهرستان دیلم در وضعیت نارنجی پرخطر قرار دارد.

کشمیری گفت: باتوجه به شرایط کرونایی استان بیمارستان‌ها بسیار شلوغ و در وضعیت حادی قرار دارند.

وی با اشاره به خستگی کادر درمان تاکید کرد: با توجه به سیر افزایشی مبتلایان و بستری‌های ناشی از کرونا و تکمیل شدن ظرفیت‌های درمانی استان تلاش شده برای خدمات رسانی به بیماران طرفیت‌های بیمارستانی افزایش یابد.

کشمیری گفت: در زمان حاضر زیرساخت لازم وجود دارد و مهمترین مشکل استان بوشهر کمبود نیروی انسانی است که انتطار می‌رود از ظرفیت بیمارستان‌های نیرهای مسلح در استان استفاده شود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: تعداد بیماران بستری در بخش‌های کرونایی این استان ۵۰۹ نفر است.

وی اظهار کرد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۹ بیمار جدید در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری‌شده‌اند که از این تعداد ابتلای ۶۶  مورد به کرونا مثبت، قطعی است.

وی با اشاره به اینکه اکنون ۳۴ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه می‌باشند افزود: از این مجموع موارد بستری در بخش‌های ویژه کرونایی، ۲۱ نفر در وضعیت حاد این بیماری قرار دارند.

کشمیری درباره نتایج موارد فوتی ناشی از کرونا در استان بوشهر که تا به امروز اعلام شده است، بیان کرد: امروز ۱۰ مورد فوتی ناشی از ابتلا به کرونا شامل پنج مرد با ۸۳، ۶۹، ۶۶ و ۲۹ سال سن  بدون سابقه بیماری زمینه ای و۸۰ سال سن  با سابقه بیماری قلبی، فشار خون و دیابت و پنج زن با ۷۰، ۶۷، ۶۰ و ۵۹ سال سن با سابقه بیماری زمینه ای قلبی، دیابت و فشار خون و ۲۴ سال سن بدون سابقه بیماری در استان بوشهر به ثبت رسید.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر افزود: تاکنون یک هزارو ۳۶۲ نفر از ابتدای شیوع کرونا در این استان به علت ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده اند.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: از آغاز شیوع کرونا تاکنون ۶۱هزارو ۴۶۳ نفر در این استان  به این ویروس مبتلا شده‌اند.

هشت بیمار کرونایی در قم جان‌ باختند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم، درباره آخرین وضعیت بیماران کووید-۱۹ در قم گفت: در۲۴ ساعت منتهی به ۳۰ تیرماه جاری متاسفانه هشت تَن به علت کرونا در استان فوت شدند.

محمدرضا قدیر در گفت‌وگویی در این رابطه اظهار داشت:  دراین مدت ۱۲۰ تَن بیمار با علایم کرونا مثبت به صورت سرپایی پذیرش و ۱۱۰ تن  در مرکزهای درمانی استان قم بستری و نیز ۸۳ تن بیمار در این رابطه از مراکز درمانی ترخیص شدند.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر وضعیت کرونا در قم «قرمز» است، بیان کرد: ۵۳۹ تن بیمار به علت بیماری کووید-۱۹ در مراکز درمانی قم بستری هستند که ۹۸ تن از آن‌ها بَدحال هستند.

قدیر با بیان اینکه تاکنون تعداد ۹۵ هزار و ۶۷۳ دوز واکسن کرونا در استان قم تزریق شده است، گفت: همچنین در ۲۴ گذشته یکهزار و ۳۳۵ مورد آزمایش (تست) در زمینه کرونا در این استان انجام شده که ۴۲۲ مورد آن مثبت بوده است.   

ویروس کرونا موجب بیماری عفونی «کووید-۱۹» می‌شود و این ویروس ۲۴ آذر ۱۳۹۸ در شهر «ووهان» واقع در مرکز کشور چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام ‌برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۹ دی ۱۳۹۸ به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

 

۲۴۰ بیمار کرونا بستری در فارس شرایطی حاد و وخیم دارند

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز  مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان فارس بستری هستند را  دو هزار و ۴۵۳ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۲۴۰ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می‌کنند.

عبدالرسول همتی چهارشنبه  ضمن با اعلام آخرین آمارهای مربوط به کروناو در استان فارس گفت: از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، یک میلیون و۳۷ هزار و ۳۳۶ تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده که با بررسی نمونه های انجام شده، ۳۰۱ هزار و ۶۵۵ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است.

 همچنین از ابتدای آغاز طرح شهیدحاج قاسم سلیمانی تاکنون، ۱۲۲ هزار و ۱۸۹ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۲۱ هزار و ۵۹ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۳۲۲ هزار و ۷۱۴ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

 همتی در ادامه با اعلام جان باختن ۱۴ هم استانی دیگر در اثر این بیماری طی روز گذشته تاکنون، مجموع جان باختگان ناشی از کووید ۱۹ از ابتدای شیوع بیماری تا کنون را چهار هزار و ۹۹۶ نفر اعلام کرد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت:  ۲۸۵ هزار و ۹۱۴ نفر از ابتدا تاکنون در استان فارس بهبود یافتند و  از بیمارستان ها ترخیص یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

او با اعلام اینکه با شیوع کرونای جهش‌یافته شاهد افزایش آمار جانباختگان ناشی از کرونا هستیم و در این شرایط بحرانی، مسافرت بسیار خطرناک است و شرایط را بحرانی تر می کند، از مردم خواست تا در تعطیلات پایان هفته در خانه بمانند و از حضور در دورهمی های خانوادگی و مراکز خرید و پُرتردد خودداری کنند.

 

شهرستانهای قرمز کرونایی خراسان رضوی به ۹ شهرستان افزایش یافت

وضعیت کرونایی ۹ شهرستان خراسان رضوی بر اساس آخرین گزارش سامانه ماسک وزارت بهداشت در روز ۳۰ تیرماه قرمز است.

درمان و آموزش پزشکی حاکی است که پیش از این شهرستانهای مشهد، سرخس، سبزوار، گناباد، درگز، کاشمر، بینالود و قوچان قرمز بودند که اکنون شهرستان چناران نیز به این تعداد اضافه شده است.

بر این اساس هم‌اینک از مجموع ۳۳ شهرستان خراسان رضوی ۱۲ شهرستان از جمله بردسکن، نیشابور، فیروزه، فریمان، تربت حیدریه، تایباد، خواف و کوهسرخ در شرایط نارنجی و ۱۲ شهرستان تربت‌جام، باخرز، زاوه، رشتخوار، مه‌ولات، بجستان، خلیل‌آباد، خوشاب، جوین، جغتای، داورزن و کلات خراسان رضوی نیز در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار دارند.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند. بقیه جمعیت این استان توسط دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام خدمات‌رسانی می‌شوند.

بنا بر آخرین اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از ۲۹ تا  ۳۰ تیرماه ۱۴۰۰، ۲۱۳ بیمار کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۸۷ هزار و ۸۳۷ تن رسید.

همچنین  بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، طی این مدت  ۲۷ هزار و ۳۷۹بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شدند که ۲ هزار و ۷۵۵ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۶۰۳هزار و ۵۲۷ نفر رسیده است.

 

آمار بستری های کرونا در استان کرمانشاه از ۴۰۰ نفر گذشت

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه گفت: هم اکنون ۴۱۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته ۲۲ نفر بیشتر است.

«مهدی محمدی» عصر چهارشنبه با اشاره به فوت یک نفر دیگر در شبانه‌روز گذشته بر اثر ابتلای قطعی به کرونا اظهار کرد: مجموع جان‌باختگان استان از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به یک هزار و ۹۴۸ نفر رسیده است.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۳ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۹۵ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه یادآور شد: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲۸ نفر در مراکز درمانی استان بستری و ۹۸ نفر پس از بهبودی از بیمارستان ترخیص شدند.

چهار شهرستان استان کرمانشاه در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفت

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: براساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان‌های کنگاور، صحنه، گیلانغرب و سنقروکلیایی از روز پنجشنبه (۳۱ تیر) در وضعیت قرمز کرونایی قرار می‌گیرند.

مهدی محمدی افزود: براساس رنگ بندی جدید شهرستان‌های کرمانشاه، اسلام‌آبادغرب، سرپل‌ذهاب، هرسین، جوانرود و پاوه هم اکنون در وضعیت نارنجی به سر می‌برند.

محمدی افزود: براساس این گزارش، شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو، روانسر و قصرشیرین نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

 

شمار بستری‌ بیماران کرونایی گلستان از یک هزار نفر گذشت

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی گلستان با وخیم دانستن وضعیت شیوع کرونا در این استان گفت که هم اکنون هزار و سه بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی این استان شمالی بستری هستند.

عبدالرضا فاضل روز چهارشنبه با یادآوری این که روزانه بیش از ۵۰۰ بیمار مبتلا به کرونا به صورت سرپایی مداوا می‌شوند و یا دارو دریافت می‌کنند، اظهار داشت: اگر آمار مبتلایان سرپایی را نیز به مجموع بستری‌ها اضافه کنیم، وضعیت امروز در گلستان از اسفند ۹۸ و فروردین ۹۹ بدتر شده است.

وی با اشاره به این که وضعیت اورژانس‌ها و بخش‌های مختلف بیمارستانی و مراکز نمونه گیری کرونا در گلستان مملو از جمعیت است، افزود: از مجموع بیماران کرونایی بستری در مراکز درمانی این استان، ۱۳۹ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال ۳۳ نفر از آنان وخیم است.

فاضل باتاکید برضرورت رعایت همگانی شیوه نامه‌های بهداشتی پیشگیری و مقابله با کرونا، اضافه کرد: زدن واکسن تنها خطر ابتلا به بیماری را کاهش می‌دهد اما تضمینی برای ابتلای دوباره فرد نیست بنابراین همه موظف به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان ادامه داد: برخی از کادر درمان، همکاران و پرسنل دانشگاه در استان با وجود تزریق هر ۲ نوبت دُز واکسن‌ کرونا، بار دیگر به این بیماری مبتلا شدند و اکنون در مرخصی یا قرنطینه هستند.

فاضل تاکید کرد: مردم باید همچنان شیوه‌نامه‌های بهداشتی (حتی اگر واکسن تزریق کرده‌اند) از قبیل زدن ماسک، بهداشت فردی، فاصله اجتماعی، خودداری از حضور در تجمعات و دورهمی‌های خانوادگی را رعایت کنند و حتی‌الامکان جز در موارد ضروری از منزل خارج نشوند.

به گفته وی، شیوع موج پنجم کرونا در گلستان و افزایش شمار بیماران سبب کاهش کادر درمان و افزایش فشار و حجم کاری بر سایر پرسنل درمانی این استان شده است.

فاضل تصریح کرد: بر اساس شاخص‌های جمعیتی و ابتلا و بستری شمار بیماران، وضعیت در گلستان وخیم‌تر از تهران است و ممکن است با ادامه این روند در استان برای ارایه خدمت به بیماران با مشکل مواجه شویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان بابیان اینکه اگر منطقه و شهری به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت سه بیمار بستری مبتلا به کرونا داشته باشد، آن منطقه قرمز خواهد بود، گفت: در گلستان شاخص بستری بیماران مبتلا به ویروس کرونا از پنج نفر به ازای یکصد هزار نفر جمعیت عبور کرده که این شاخص نشان می‌دهد استان در وضعیت فراتر از قرمز، بحرانی و وخیم قرار دارد.

فاضل افزود: هم اکنون وضعیت ۱۳ شهرستان گلستان قرمز و فراتر از آن است و تنها گمیشان در وضعیت نارنجی قرار دارد که آمارهای این شهرستان نشان می‌دهد باید منتظر قرمز شدن این‌ منطقه نیز باشیم.

وی یادآور شد: وضعیت بستری در شهرستان‌های آزادشهر، بندرگز، رامیان، کلاله، گرگان و مینودشت به ازای هر یکصد هزار نفر جمعیت به ترتیب ۶.۶، ۷.۹، ۶.۳، ۶.۳، ۷.۴ و ۱۳.۸ نفر است که این شرایط، شهرستان‌های مذکور را در وضعیت فوق قرمز (سیاه) و وخیم قرار داده است.

استان گلستان ۱.۹ میلیون نفر جمعیت دارد.

 

۱۶۴ بیمار جدید کووید ۱۹ در جنوب غرب خوزستان شناسایی شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: ۱۶۴ بیمار جدید کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان شناسایی شدند.

شکراله سلمان زاده روز چهارشنبه بیان کرد: بر اساس معیارهای قطعی آزمایشگاهی از موارد جدید شناسایی شده ۹۱ بیمار در آبادان، ۴۵ بیمار از خرمشهر و در شادگان ۲۸ نفر به کووید۱۹ مبتلا شدند.

وی افزود: از موارد جدید ۱۴۰ بیمار (آبادان ۷۳ بیمار، خرمشهر ۴۱ بیمار و شادگان ۲۶ بیمار) به صورت سرپایی درمان شدند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان ادامه داد: روز گذشته نیز ۳۸ بیمار دارای علایم حاد تنفسی در بیمارستان‌های سه شهرستان آبادان، خرمشهر و شادگان بستری و ۳۱ بیمار پس از بهبود از بیمارستان مرخص شدند.

وی تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان را ۲۰۵ نفر بیان کرد و گفت: متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته سه بیمار ابتلا به کرونا در آبادان جان خود را از دست دادند.

شهرستان های شادگان، خرمشهر و آبادان در جنوب غرب خوزستان زیرپوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی آبادان قرار دارند.

 

۱۲۵۴ مورد جدید کرونا در سیستان و بلوچستان ثبت شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: با افزوده شدن یک هزار و ۲۵۴ نفر جدید طی ۲۴ ساعت گذشته شمار مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان به ۸۴ هزار و ۲۳۲نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری روز چهارشنبه اظهارداشت: با افزوده شدن ۱۳ مورد جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته، شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان به۲ هزار و ۴۸ نفر رسید.

وی با بیان اینکه ۹۰۶ بیمار حاد تنفسی و ۴۳۲ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند افزود: مردم در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: تمامی موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

هاشمی از وضع فوق بحرانی کرونا در سیستان و بلوچستان خبر داد و افزود: پایین‌ترین میزان رعایت پروتکل‌ها در سطح کشور مربوط به این استان است.

وی بیان کرد:‌ کمبودی در داروهای ضد ویروس و تجهیزات مورد نیاز بیماران کرونایی نداریم.

 

۹۵۸ بیمار کووید۱۹ تحت مراقبت بیمارستان های البرز

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام کرد که ۹۵۸ بیمار کووید ۱۹ اکنون تحت مراقبت در بیمارستان های استان قرار دارند که ۱۳۰ نفر آنان طی ۲۴ ساعت گذشته پذیرش شدند.

دکتر محمد فتحی روز چهارشنبه به خبرنگاران گفت: با فوت پنج بیمار دیگر کووید ۱۹ در البرز شمار کل جانباختگان این بیماری از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون به چهارهزارو۴۷۹ نفر رسید.

وی بیان داشت: ۵۱ هزار و ۹۸  بیمار کووید۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تاکنون در بیمارستان های استان بستری شده اند که  ۴۵ هزار ۶۵۳ نفر بهبود یافته اند.

رعایت فاصله اجتماعی و استفاده از ماسک مهمترین توصیه دانشگاه علوم پزشکی برای مهار کرونا است.

سه شهرستان تابعه البرز قرمز ، سه شهرستان نارنجی و یک شهرستان زرد کرونایی است.

 

دامغان و شاهرود هم به شهرهای قرمز کرونایی استان سمنان اضافه شدند

طبق تازه‌ترین اعلام سامانه ماسک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در روز چهارشنبه، دامغان و شاهرود در رنگ‌بندی کرونایی استان سمنان به رنگ قرمز درآمدند.

بر اساس رنگ‌بندی سامانه ماسک وزارت بهداشت با قرمز شدن دامغان و شاهرود، چهار شهرستان استان سمنان در وضعیت قرمز هستند.

قرمزشدن وضعیت کرونایی این ۲ شهرستان تنها تغییر در رنگ‌بندی کرونایی استان سمنان بود و اکنون شهرستان‌های سمنان، شاهرود، دامغان و گرمسار در وضعیت قرمز، شهرستان مهدیشهر در وضعیت نارنجی و سه شهرستان‌ میامی، سرخه و آرادان نیز در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

وزارت بهداشت اعلام کرد:‌ در حال حاضر ۲۳۲ شهر کشور در وضعیت قرمز ، ۱۱۷ شهر در وضعیت نارنجی و ۹۹ شهر در وضعیت زرد متاثر از بیماری کرونا قرار دارند.

رنگ‌بندی ۳۱ تیر در خصوص شیوع کرونا در شهرهای کشور در اپلیکیشن ماسک منتشر شد. وزارت بهداشت روز سه‌شنبه اعلام کرد: متاسفانه در طول روز دوشنبه، ۲۵۰ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۸۷ هزار و ۶۲۴ نفر رسید. از روز دوشنبه تا سه شنبه ۲۹ تیرماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۴۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که سه هزار و ۳۶ نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۷۶ هزار و ۱۴۸ نفر رسید.

 

تعداد بستری‌شدگان کرونایی مازندران از مرز ۲ هزار نفر گذشت

روند بستری بیماران کرونایی مازندران با عبور از مرز ۲ هزار نفر رکورد جدیدی ثبت کرد تا شرایط وخیم و فوق حاد مازندران همچنان ادامه داشته باشد و خبر از روزهای سخت کرونایی برای مازندران بدهد.

بر اساس تازه‌ترین گزارش دانشگاه علوم پزشکی بابل و مازندران شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان‌های استان اکنون به ۲ هزار و ۴۲ نفر رسید که بنا به بیشترین میزان خود از ابتدای همه‌گیری ویروس کرونا طی ۱۷ ماه اخیر رسید. 

از این تعداد یک‌هزار و ۵۷۱ نفر در بیمارستان‌های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی مازندران و ۴۷۱ بیمار نیز در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی بابل بستری هستند.

همچنین گزارش‌های رسمی نشان می‌دهد که از ابتدای تیر ماه امسال تا کنون ۱۵۱ بیمار بر اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مازندران جان خود را از دست دادند. در حال حاضر ۲۹۲ بیمار مبتلا نیز به دلیل شرایط جسمانی وخیم و حاد تنفسی در بخش مراقبت‌های ویژه نگهداری می‌شوند.

شهرستان‌های آمل و بابل بیشترین تعداد بیماران کوویدی بستری در بیمارستان را دارند که ۴۵ درصد بیماران مربوط به ساکنان این ۲ شهرستان هستند.

طبق تازه‌ترین ارزیابی سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی که ظهر امروز چهارشنبه منتشر شد، هم‌اکنون ۱۵ شهرستان مازندران در وضعیت قرمز و هفت شهرستان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

استان مازندران از هفته نخست تیر ماه با افزایش محسوس شمار مبتلایان کرونا و قرمز شدن شهرستان آمل در رنگ‌بندی کرونا وارد موج پنجم همه‌گیری ویروس کرونا شد.

طی هفته‌های گذشته علاوه بر گسترش عادی‌انگاری‌ها، ورود سویه جدید و هندی به استان دلایل اصلی اوج‌گیری کرونا در مازندران بود و کارشناسان معتقدند که روند افزایشی شمار مبتلایان بستری در بیمارستان‌های استان همچنان ادامه خواهد داشت.

تازه‌ترین اظهار نظر مسئولان دانشگاه علوم پزشکی مازندران نشان می‌دهد که تمام بخش‌های مراقبتی بیمارستان‌های استان به بیماران کوویدی اختصاص داده شد و اکنون ظرفیت تمامی بیمارستان‌های دولتی و خصوصی استان در شرف تکمیل است.

سرپرست روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی مازندران وضعیت موج پنجم همه‌گیری کرونا در استان را بسیار وخیم توصیف کرد و گفت: در وضعیت بهره‌برداری حداکثری از امکانات درمانی استان قرار داریم و تمام بخش‌های بیمارستانی استان درگیر ارائه خدمات به بیماران کوویدی است.

وی اظهار کرد: اگر روند کنونی افزایش آمارها ادامه‌دار شود با بحران شدید در مراکز درمانی و کنترل کرونا مواجه خواهیم شد. زیرا هم‌اکنون در بسیاری از شهرستان‌های ما ظرفیت تخت‌ها تکمیل شد. در شهرهای آمل، ساری و قائمشهر تمام بخش‌ها به کرونا اختصاص یافته است و در حال حاضر بیمارستان‌های خصوصی ما نیز درگیر پذیرش مبتلایان به کرونا هستند و جایی برای مریض عادی وجود ندارد.

دکتر سیمین بابایی ادامه داد: با وجود اینکه شمار بیماران کوویدی بستری از موج‌های چهارم، سوم و دوم نیز فراتر رفت، اما هنوز به قله پیک پنجم نرسیدیم. پیش‌بینی می‌شود این بدترین موجی باشد که تا کنون مازندران تجربه کرده است. 

 

بستری روزانه ۳۰۰ بیمارکرونایی در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد 

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: روزانه ۳۰۰ بیمار جدید کرونایی در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد واقع در این شهرستان و ۱۵ شهرستان تابعه بستری می‌شوند.

دکتر علی اصغر انجیدنی روز  چهارشنبه افزود: از این تعداد یک چهارم بد حال و در بخشهای مراقبت‌های ویژه تحت معالجه هستند.

وی ادامه داد: تعداد بیماران بستری کرونایی زیر پوشش بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی مشهد هم اکنون از مرز هزار نفر گذشته و این تعداد در استان خراسان رضوی به هزار و ۳۰۰ نفر رسیده است. 

دبیر کارگروه مراقبت و درمان کووید ۱۹ دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: همه شواهد نشان می دهد که در حال حاضر موج پنجم بیماری کرونا با سویه دلتا در مشهد و خراسان رضوی به سرعت در حال گسترش است و در هفته آینده شاهد گسترش این موج در استان خواهیم بود.

انجیدنی افزود: طبق پیش‌بینی های انجام شده طی هفته آینده کرونا در استان گسترش یافته و در روزهای پایانی هفته، موج پنجم کرونا در خراسان ضوی به اوج قله خود می‌رسد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون تمامی بیمارستانهای تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد به حالت آماده‌باش در آمده‌اند و دستور داده شده تمامی اعمال غیر ضروری و  الکتیو کنسل شود و تمام ظرفیت‌های بیمارستانهای عمومی و خصوصی به درمان کرونا اختصاص یابد.

دبیر کارگروه مراقبت و درمان دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: از سوی دیگر بازرسان اداره نظارت در محل بیمارستانها حضور داشته و بر روند رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام اعمال جراحی غیر ضروری در بیمارستانها نظارت می‌کنند.

انجیدنی افزود: از شهروندان عزیز تقاضا می شود ضمن توجه جدی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا با مشاهده موارد تخلف در این زمینه آن را به سامانه ۱۹۰ برای برخورد قانونی اطلاع‌رسانی کنند.

۸۰ درصد جمعیت ۶ میلیون و ۸۷۰ هزار نفری خراسان رضوی زیر پوشش خدمات دانشگاه علوم پزشکی مشهد هستند و دانشگاههای علوم پزشکی سبزوار، گناباد، تربت‌حیدریه و دانشکده‌های پزشکی نیشابور و تربت‌جام به بقیه جمعیت این استان خدمات‌رسانی می‌ کنند.

بنا بر آخرین اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت از  ۲۸ تا ۲۹ تیر ماه ۱۴۰۰ ، ۲۵۰ بیمار مبتلا به بیماری کووید ۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۸۷ هزار و ۶۲۴ نفر رسید.

همچنین طی این مدت و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۲۷ هزار و ۴۴۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و سه هزار و ۳۶ نفر از آنها بستری شدند و مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به سه میلیون و ۵۷۶ هزار و ۱۴۸ نفر رسیده است.

 

۱۷۳ بیمار کرونایی در مراکز درمانی ایلام بستری هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام گفت: ۵۳ بیمار جدید کرونایی شبانه روز گذشته در مراکز درمانی بستری شدند که با این احتساب مجموع بستری های استان به ۱۷۳ نفر افزایش یافت.

دکتر محمد کریمیان روز چهارشنبه اظهار داشت: مهران با ۱۵ نفر و ایلام با ۱۴ نفر همچنان بیشترین تعداد بستری های جدید را به خود اختصاص دادند و همچنان در وضعیت قرمز قرار دارند.

وی افزود: همچنین از بستری های جدید ۶ نفر مربوط به دره شهر، ۶ نفر آبدانان، پنج نفر دهلران، سه نفر چرداول، ۲ نفر ایوان و ۲ نفر نیز مربوط به چوار است.

دکتر کریمیان یادآور شد: ۱۸۳ ابتلای جدید کرونا شناسایی شدند و مجموع مبتلایان استان به ۴۲ هزار و ۲۴۸ نفر افزایش یافت.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام با بیان اینکه مجموع بهبودیافتگان استان ۴۰ هزار و ۴۰۳ نفر است، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته مورد فوتی ناشی از کرونا ثبت نشده و مجموع فوتی های استان ۸۱۵ نفر است.

وی ادامه داد: شهرستان های ایلام، دره شهر، مهران و چوار در وضعیت قرمز، بدره، آبدانان و دهلران در وضعیت نارنجی و سایر شهرستان ها در وضعیت زرد قرار دارند.

 

وضعیت کرونا در الیگودرز و کوهدشت لرستان قرمز شد

بر اساس اطلاعات به دست آمده از سامانه اطلاع رسانی وضعیت شیوع بیماری کرونا در کشور (ماسک) ۲ شهرستان الیگودرز و کوهدشت لرستان هم به جمع شهرستان‌های قرمز اضافه شدند.

براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا هم اکنون شهرستانهای خرم آباد، بروجرد، پلدختر، دلفان، سلسله، کوهدشت و الیگودرز در وضعیت قرمز، رومشکان زرد و مابقی شهرهای استان در وضعیت نارنجی قرار دارند. 

طی شبانه روز گذشته یک لرستانی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان باخت و با این احتساب در مجموع یکهزار و ۹۶۴ نفر در استان قربانی این ویروس شده اند.

هم اکنون ۶۱۲ نفر بیمار یا مشکوک به ویروس کرونا در مراکز درمانی و بیمارستان های لرستان بستری هستند.

 

بستری های کرونا در اردبیل به ۳۴۲ نفر افزایش یافت 

مبتلایان و بستری های کرونا در استان اردبیل همچنان روند رو به افزایشی دارد و تعداد بیماران بستری کووید.۱۹ در این استان به ۳۴۲ افزایش یافت.

دبیرخانه ستاد مدیریت کرونای استان اردبیل روز چهارشنبه اعلام کرد که در شبانه روز گدشته ۵۴ مبتلای جدید به کرونا در بیمارستانها بستری شده اند  و در این مدت  ۴۲ بیمار با بهبود نسبی از بیمارستان مرخص شدند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل گفت: در شبانه‌روز گذشته با فوت چهار نفر دیگر از مبتلایان، مجموع جان‌باختگان کرونا در ۱۷ ماه گذشته در این استان به یک‌هزار و۸۵۹ نفر رسیده است.

دکتر شهرام حبیب‌زاده  گفت:  از مجموع بیماران بستری در مراکز درمانی ۶۸ نفر در بخش های ویزه تحت مراقبت قرار دارند.

وی ادامه داد: شمار بیماران بستری و سرپایی کووید.۱۹ در سطح استان به شدت در حال افزایش است و با توجه به شدت چرخه شیوع ویروس کرونا در استان اردبیل، حداقل ۹۰ درصد مردم، باید معتقد و عامل به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی برای توقف این فرایند باشند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل اضافه کرد: موارد ابتلای جدید در استان مربوط به سویه دلتای ویروس کرونا بوده و خطر شیوع گسترده این ویروس در استان روز به روز بیشتر می شود.

وی با بیان این که سرعت سرایت پذیری این نوع ویروس، بیشتر بوده و می‌تواند تمام اعضای خانواده را به سرعت درگیر کند، افزود: علائم این نوع ویروس شبیه سرماخوردگی است که با آبریزش بینی شروع شده و بعد از گذشت چند روز علائم حاد یعنی درگیری ریوی بروز می‎کند.

دکتر حبیب‌زاده اضافه کرد: افرادی که حتی علائم خفیف مثل آبریزش از بینی دارند به مراکز ۱۶ ساعته در سطح استان مراجعه کنند تا تست تشخیصی انجام شده و تحت قرنطینه خانگی و درمان قرار گیرند و افراد در تماس با این افراد نیز توسط مراقبان بهداشتی رهگیری شده و در دوره کمون تحت مراقبت قرار بگیرند تا چرخه ویروس هر چه سریعتر مهار شود.

وی همچنین گفت: موج جدید شیوع کرونا که از جنوب و جنوب شرق کشور آغاز شده، به استان اردبیل نیز رسیده است و بر همین اساس، وضعیت شهر اردبیل در مقایسه با سایر شهرهای استان به مراتب حادتر است و انتظار می‌رود که علاوه بر اردبیل، سایر شهرها نیز در چند روز آینده وارد وضعیت قرمز شوند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل تاکید کرد: با توجه به مشاهده سویه دلتای این ویروس موسوم به کرونای هندی در استان و سرعت بسیار زیاد آن در سرایت پذیری و درگیری سنین پایین، باید در رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی به خصوص رعایت فاصله ۱.۵ متری، زدن ماسک و کاهش دورهمی دقت شود تا بتوانیم این خیز را مهار کرده و وارد وضعیت بحرانی تر نشویم.

وی همچنین با اشاره به قرار گرفتن شهرستان اردبیل در وضعیت قرمز و شهرستان‌های خلخال، پارس‌آباد و مشکین‌شهر در وضعیت نارنجی بیان کرد: هم‌اینک شهرستان‌های گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز و بیله‌سوار در وضعیت زرد قرار دارند.

دکتر حبیب‌زاده همچنین افزایش میزان سفرهای درون و برون استانی را زنگ خطری برای شیوع گسترده موج پنجم کرونا عنوان کرد و خواستار تعطیلی سفرهای غیرضروری و همه دورهمی‌ها مانند شب‌نشینی، عروسی و مراسم دید و بازدید جمعی شد.

وی، برگزاری هرگونه تجمع را موجب افزایش شمار مبتلایان کرونا عنوان و اضافه کرد: مهمترین خطر در روزهای آینده، برگزاری مراسم عروسی و سفر تابستانی شهروندان است و باید این مساله به شکل درست و مطابق با توصیه‌های بهداشتی مدیریت شود.

وی با تاکید بر ضرورت ادامه استفاده از ماسک حتی با انجام واکسیناسیون سراسری، به افراد مبتلا به کرونا توصیه کرد که شرایط قرنطینه در منزل را با شدت بیشتر رعایت کرده و از تردد در سطح جامعه خودداری کنند تا دوره انتقال پذیری بیماری طی شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل با اشاره به تداوم فرایند واکسیناسیون کرونا در این استان گفت: از ۲۲ بهمن سال گذشته تاکنون ۱۱۹ هزار و ۶۴۴ دوز واکسن کرونا برای گروه‌های هدف در استان اردبیل تزریق شده است.

وی افزود: تاکنون ۸۶ هزار و ۷۳۵ دوز واکسن نوبت اول و ۳۲ هزار و ۹۰۹ دوز واکسن نوبت دوم در استان اردبیل تزریق شده است.

بالاترین آمار مربوط به فوت بیماران مبتلا به کرونا در استان اردبیل در هشتم آذرماه سال گذشته با ۲۲ فوتی، بالاترین آمار بستری روزانه مبتلایان کرونا با ۱۲۱ نفر در روز ۲۷ فروردین ماه امسال و نیز بالاترین رکورد بستری همزمان بیماران کرونا با ۶۳۳ نفر در روز پنجم اردیبهشت ماه ۱۴۰۰ به ثبت رسیده است.

 

۴ بیمار مبتلا به کرونا در منطقه کاشان جان باختند

مدیر روابط ‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: ۲ مرد ۶۶ و ۸۰ ساله و ۲ زن ۶۲ و ۶۵ ساله مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در مرکزهای درمانی این منطقه جان باختند.

مریم امیدی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگاران اظهار داشت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۱۶۶ مورد جدید به ۲۷ هزار و ۲۷۳ نفر رسید.

وی افزود: اکنون ۳۲۶ بیمار مبتلا به کرونا در مرکزهای درمانی این منطقه بستری هستند که از این تعداد، ۲۷۹ نفر در کاشان و ۴۷ نفر در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

وی شمار بیماران کووید ۱۹ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را ۳۸ نفر اعلام کرد و افزود: ۳۱ از بیماران در کاشان و هفت نفر در آران و بیدگل بستری هستند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اظهار داشت: ۲۰۰ هزار و ۳۸۷ نفر از آغاز شیوع کرونا (اسفند ۱۳۹۸) تاکنون به مرکزهای بستری، تشخیص سرپایی و درمانی شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان مراجعه کردند و ۱۲ هزار و ۵۱۷ بیمار حاد تنفسی ترخیص شدند.

امیدی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۵۷ بیمار جدید حاد تنفسی با سن ۱۹ تا ۷۶ سال در مرکزهای درمانی کاشان و ۱۳ نفر با سن ۱۰ تا ۸۸ سال در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان بستری شدند.

به گفته وی، در این مدت ۴۰۹ نفر به کلینیک‌های حاد تنفسی دانشگاه علوم پزشکی کاشان مراجعه کردند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اضافه کرد: یک‌هزار و ۴۰۹ نفر نیز شمار پذیرش بستری موقت در مرکزهای ریفرال (زیر مجموعه) این دانشگاه است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

وضعیت کرونایی شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل در برهه کنونی قرمز است و تاکنون ۱۷ مورد قطعی و ۳۰۰ مورد مشکوک کرونای هندی (دلتا) در این منطقه شناسایی شده است.

اعظم باقری سرپرست شبکه بهداشت و درمان آران و بیدگل امروز از تکمیل ظرفیت تخت‌های فعال ویژه بیماران کووید ۱۹ در بیمارستان سیدالشهدا (ع) این شهرستان با افزایش شمار مبتلایان به کرونا خبر داد و افزود: این بیمارستان ۴۵ تخت ویژه بیماران کرونایی داشت که شب گذشته با افزایش شمار بستری شدگان کرونا تکمیل شد که تمهیداتی برای افزایش تعداد تخت های ویژه کرونا در این بیمارستان گرفته شده است.

همچنین ابوالفضل شجاعی رییس مرکز آموزشی و درمانی شهید بهشتی کاشان که ۲۵ تیر گفته بود ظرفیت‌ ۶۰۰ تختخوابی بیمارستان از پذیرش و بستری بیماران مبتلا به کرونا و غیرکرونایی تکمیل شده است، ۲۷ تیر از انتقال بخش مراقبت‌های ویژه تنفسی بیماران سرپایی و بستری موقت کرونایی این مرکز به سالن تربیت بدنی دانشگاه علوم پزشکی کاشان با ظرفیت ۴۵ تخت با توجه افزایش بیماران کووید ۱۹ بستری در این بیمارستان خبر داد.

افزایش قابل توجه شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در منطقه کاشان سبب برگزاری نشست فوق‌العاده ستاد شهرستانی مدیریت کرونا در روز ۲۶ تیر شد و محمد حاجی جعفری معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کاشان هشدار داد که روزهای سیاه کرونایی در صورت تداوم رعایت‌نکردن شیوه‌نامه‌ها در پیش است.

ویروس کرونا (COVID-۱۹) اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌ برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد؛ این ویروس در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.