بر اساس گزارش وزارت بهداشت در شنبه 12 تیر 1400، اکنون ۹۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش جماران؛ چراغ کرونایی شهرها یکی یکی در حال قرمز شدن است و این بار ویروس هندی به نام دلتا پلاس وارد میدان شده تا افرادی که دستورالعمل های بهداشتی را رعایت نمی‌کنند به تسخیر خود درآورد.

این ویروس که ابتدا از طریق مرزهای جنوبی وارد کشور شد اینک با آلوده کردن بسیاری از شهرهای این منطقه، در حال شیوع به بخش های مرکزی است و با شتاب بیشتری از دیگر انواع این ویروس، افراد را مبتلا می کند.

ردپای موج پنجم شیوع ویروس کرونا در برخی شهرستان های پایتخت هم دیده شده به گونه ای که بر اساس رنگ بندی جدید ستاد ملی کرونا شهرهای تهران، اسلامشهر، بهارستان، پاکدشت، پردیس، ری، شمیرانات، فیروزکوه، قرچک و ورامین در وضعیت قرمز قرار گرفته و تمامی فعالیت های ورزشی در این نقاط تا اطلاع ثانوی تعطیل اعلام شده است.

همچنین معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران نیز با اشاره به قرمز بودن شرایط پایتخت اعلام کرده است: دورکاری ۷۰ درصدی کارمندان از امروز (۱۲ تیرماه) الزامی است و مدیران مکلف به اجرای آن هستند.

غلامرضا عباس پاشا افزود: در این خصوص بازرسان بصورت میدانی اوضاع حضور کارمندان را رصد می کنند و با اداراتی که این میزان دورکاری را لحاظ نکنند برخورد می شود.

اما در استان های جنوبی کشور شرایط بسیار وخیم است به گونه ای که رییس پلیس راهور سیستان ‌و بلوچستان اعلام کرد: ۱۲ تیم از مجموعه پلیس راهوار این استان در سطح شهر زاهدان مستقر هستند و محدودیت‌های شبانه از ساعت ۲۲ تا سه بامداد همچنان به قوت خود باقی است.

سرهنگ علی نام‌درست با بیان اینکه بیشترین مشکلات حوزه اجرای محدویت هوشمند، مخدوش و ناخوان کردن پلاک خودروها از سوی تعدادی از شهروندان برای فرار از اعمال قانون در مدت زمان اجرای این طرح است، اظهارداشت: در صورت عدم رعایت این موضوع جداکننده نیوجرسی در سطح خیابان‌های اصلی شهر گذاشته خواهد شد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان هم گفت: آمارهای بستری مبتلایان به ویروس کرونا در استان نگران‌کننده است اما همه بیماران خدمات درمانی لازم را تاکنون به صورت کامل دریافت کرده‌اند.

علیرضا شهرکی اظهارداشت: همچنان سراسر سیستان و بلوچستان به لحاظ رنگبندی در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند و امروز شنبه تمامی ادارات، نهاده‌ها به غیر از دستگاه‌های خدمت‌رسان و امدادی برای جلوگیری از شیوع گسترده‌تر کرونا تعطیل هستند.

وی یادآورشد: توصیه به همگان این است که رعایت پروتکل‌های بهداشتی را داشته باشند در غیر این‌صورت با هماهنگی دستگاه قضایی و نظارتی اقدام به پلمب واحدهای نظارتی هم خواهد شد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان نیز با اشاره به افزایش ۴۰ درصدی بستری های کرونا در بخش آی سی یو بیمارستان های استان در هفته دوم تیرماه در مقایسه با هفته قبل تر، گفت: هم اکنون ۹۴ نفر در این بخش بستری و تحت مراقبت های ویژه قرار دارند.

دکتر فاطمه نوروزیان اظهار داشت: موارد بستری کرونا نیز در این مدت در مقایسه با هفته قبل تر ۱۰ درصد و موارد شناسایی نیز ۷ درصد افزایش داشته است.

وی با اشاره به افزایش چشمگیر مراجعان سرپایی در این بازه زمانی، گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴ مبتلای جدید در بیمارستان های استان بستری شدند و شمار بستری ها به ۷۱۹ نفر رسید که حال ۲۰ نفر از آنها وخیم گزارش شده است.

نوروزیان با بیان اینکه امروز در آستانه یک بحران بزرگ کرونایی قرار داریم، افزود: طبق آخرین تقسیم بندی انجام شده از سوی وزارت بهداشت ، هم اکنون شهرستان های بستک، بندر لنگه، بندرعباس، پارسیان، حاجی آباد، خمیر، رودان، سیریک، قشم، کیش، میناب در هرمزگان در وضعیت قرمز قرار دارند و دیگر مناطق نیز به جز بوموسی نارنجی هستند.

وی شمار فوتی های کرونا در هرمزگان در ۲۴ ساعت گذشته را پنج نفر اعلام کرد و بیان داشت: با احتساب این شمار، مجموع جان باختگان کرونا در استان به یک هزار و ۴۶۰ نفر رسید.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان هم گفت: تاکنون حدود ۵۰ درصد از افراد بالای ۷۰ سال در سیستان و بلوچستان به منظور ایمنی در برابر کرونا، واکسینه شدند.

دکتر سید مهدی طباطبایی اظهارداشت: واکسیناسیون کرونا برای افراد بالای ۶۰ سال (متولدین ۱۳۴۰ و قبل از آن) در مراکز تجمیعی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه افراد بالای۵۰ سال جهت دریافت واکسن به مراکز واکسیناسیون مراجعه نکنند و منتظر اطلاع‌رسانی از طریق رسانه‌های معتبرباشند، افزود: افراد در صورت نیاز به مشاوره  در خصوص واکسیناسیون به شماره تلفن(۳۳۵۰۴۶۷۶) و سامانه پیامکی(۳۰۰۰۴۰۵۰۵۷) ارتباط برقرار کنند.

در عین حال رییس دانشگاه علوم پزشکی، خدمات درمانی و بهداشتی چهارمحال و بختیاری اعلام کرده است که ویروس کرونا با سویه دلتای هندی تاکنون به صورت مثبت قطعی در استان شناسایی نشده است اما احتمال اینکه این ویروس جهش‌یافته به استان نیز سرایت کند وجود دارد.

مجید شیرانی اظهار داشت: این ویروس جهش‌یافته در استان‌های همجوار و جنوب غربی کشور سرایت کرده است و ارتباطات بین استانی و مسافرت‌ها می‌تواند منشا آلودگی را وارد استان کند.

وی در ادامه از شناسایی ۶۹ بیمار مثبت قطعی مبتلا به کرونا در استان و فوت ۲ نفر طی ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و گفت: از این تعداد ۲۱ نفر بستری شدند و ۴۸ نفر به صورت سرپایی تحت درمان قرار گرفتند.

هم اینک شهرستان‌های شهرکرد، بروجن، فارسان، لردگان و اردل در وضعیت نارنجی(خطر بالا) و شهرستان‌های کوهرنگ، خانمیرزا، سامان، بن و کیار در وضعیت زرد(خطر متوسط) شیوع کرونا قرار دارند.

رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین هم از قرمز شدن این شهرستان در رنگ بندی کرونا خبر داد و گفت: عادی انگاری و کم توجهی به رعایت پروتکل‌های بهداشتی وضعیت قرمز کرونایی را در این شهرستان رقم‌ زد.

دکتر مجتبی دیده دار افزود: هفت هزار و ۵۴۰ آزمایش تشخیص کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تا کنون در این شهرستان انجام شده و تاکنون ۲ هزار و ۹۷۳بیمار مبتلا به کرونا در این شهرستان شناسایی شدند.

مدیر شبکه بهداشت و درمان اردستان نیز از تبدیل رنگ نارنجی کرونایی این شهرستان به قرمز به دلیل عادی‌انگاری و تجمع‌های اخیر خبر داده و گفته است: این نگرانی وجود دارد که ویروس هندی یا دلتا پلاس که در حال حرکت به سمت مرکز کشور است و ردپای آن در کاشان شناسایی شده به اردستان نیز وارد شود.

حسن ذبیحی افزود: در روزهای اخیر شمار مراجعان به بیمارستان‌، مرکز آزمایش کووید ۱۹، افزایش مبتلایان و به تبع آن افزایش بستری‌ها موجب تغییر رنگ‌بندی کرونا اردستان شد و این شهرستان از امروز در وضعیت قرمز قرار گرفت.

طبق آخرین آمار شبکه بهداشت و درمان اردستان، در ۲۴ ساعت گذشته و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی بیماری، ۱۸بیمار  شناسایی شده‌اند و مجموع بیماران کووید ۱۹ شناسایی شده در این شهرستان به ۲ هزار و ۷۳۴ نفر رسید. 

استان اصفهان در زمان حاضر دارای ۱۴ شهرستان با وضعیت نارنجی (پر خطر)، ۹ شهرستان با وضعیت زرد (خطر متوسط) و یک شهرستان با وضعیت قرمز است و شهرستانی با وضعیت آبی (کم خطر) ندارد.

آرش نجیمی سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در این رابطه اظهار داشت: موارد ابتلا و بیماران سرپایی کرونایی در استان در حال افزایش است و اگر روند به همین منوال پیش رود علاوه بر تغییر سایر آمار از جمله موارد بستری و بیماران حاد و بدحال، احتمال تغییر رنگ شهرهای نارنجی به قرمز بیشتر می‌شود.

از یزد هم خبر رسیده که هم اکنون وضعیت بهداشتی شهرستان های یزد، میبد، تفت، مهریز و خاتم از ۱۰ شهرستان استان یزد به دلیل افزایش شیوع ویروس کرونا در حالت قرمز قرار گرفت و شرایط در بافق هم در آستانه قرمز شدن قرار دارد.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در این رابطه گفت: از ۹۸۸ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به ویروس کرونا در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی استان در شبانه‌روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۴۹۷ فرد جدید مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شناسایی شدند.

ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد ۵۷ نفر به دلیل وخامت حالشان در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۴۴۰ نفر هم به دلیل خفیف بودن بیماری نیازی به بستری نداشتند و در منزل دوره نقاهت( قرنطینه خانگی) خود را طی می‌کنند همچنین در این مدت یک فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹  در استان یزد جان خود را از دست داد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایلام نیز روند ابتلا و بستری های کرونا در این استان را افزایشی دانست و گفت: میزان بستری ها و مبتلایان در هفته گذشته به ۳۸۲ نفر رسیده است.

دکتر محمد کریمیان اظهار داشت: بر اساس رنگ بندی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شهرستان مهران در وضعیت قرمز، سه شهر  ایلام، دهلران و چوار در وضعیت نارنجی و هشت شهر آبدانان، ایوان، چرداول، هلیلان، سیروان، ملکشاهی، بدره و دره شهر نیز در وضعیت زرد قرار دارند.

وی تاکید کرد: در صورت ادامه عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی احتمال تغییر وضعیت سایر شهرستان ها به قرمز نیز وجود دارد.

رییس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌ پزشکی کرمانشاه نیز گفت: سه نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلای قطعی به کووید ۱۹ فوت کردند تا مجموع جان باختگان این استان از ابتدای شیوع اپیدمی تاکنون به یک هزار و ۹۱۶ نفر برسد.

مهدی محمدی افزود: هم‌اکنون ۳۰۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان‌های این استان بستری هستند که این تعداد نسبت به روز گذشته ۱۴ نفر کمتر  است.

وی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته، ۳۰ مورد بیمار مثبت بستری و ۱۰۸ بیمار مثبت سرپایی مبتلا به کرونا در سطح استان شناسایی شدند که نسبت به روز قبل ۲۳ مورد کمتر است.

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم‌پزشکی کرمانشاه گفت: براساس رنگ‌بندی جدید وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان گیلانغرب از روز شنبه (۱۲ تیر) در وضعیت قرمز کرونایی قرار می‌گیرد.

محمدی افزود: براساس رنگ بندی جدید شهرهای کرمانشاه، اسلام‌آبادغرب، سرپل‌ذهاب، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، قصرشیرین، جوانرود و پاوه در وضعیت نارنجی و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو، روانسر و صحنه در وضعیت زرد قرار دارند و وضعیت شهرستان گیلانغرب بدلیل عدم رعایت پروتکل‌ها از نارنجی به قرمز تبدیل شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان هم گفت: هر چند هم اینک هیچیک از شهرستان های این استان در وضعیت قرمز کرونایی قرار ندارد اما احتمال بازگشت استان همدان به وضعیت قرمز زیاد است.

رشید حیدری مقدم اظهار داشت: پایین بودن شاخص استفاده از ماسک به ویژه در روستاها و حاشیه شهرها و استفاده از  ۱۰۰ درصد ظرفیت تالارها به جای ۳۰ درصد از نگرانی های جدی دانشگاه علوم پزشکی همدان است.

وی اضافه کرد: بیش از ۹۰ هزار دوز نخست و ۴۳ هزار و ۴۱۱ هزار دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده و با در نظر گرفتن سه هزار دوز واکسن پاستور تزریق شده در مجموع حدود ۱۴۰ هزار دوز واکسن کرونا در این استان تزریق شده است.

حیدری مقدم ادامه داد: ۶۳ هزار نفر از ساکنان این استان بالای ۷۰ سال سن دارند که ۶۱ هزار نفر علیه ویروس کرونا واکسینه شدند و در صورت اپیدمی این ویروس احتمال مرگ افراد بالای ۷۰ سال کم است.

وی گفت: آمار روزانه مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در استان به صفر رسید به نحوی که در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی بر اثر ویروس کرونا گزارش و ثبت نشده همچنین در این مدت زمان  ۱۱۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا شناسایی شدند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم اعلام کرد: ۲۲۷بیمار جدید کووید ۱۹ طی شبانه روز گذشته در استان شناسایی شد و شمار مبتلایان به ۱۲۲ هزار و ۱۴۲ نفر رسید.

دکتر مریم کوشکی افزود: طی شبانه روز گذشته فوتی بر اثر کرونا در استان گزارش نشد و تعداد جان‌ باختگان همچنان یک‌هزار و ۹۲۲ نفر است.

وی ادامه داد: تاکنون ۳۸۴هزار و ۵۲ نمونه تست تشخیص کرونا به آزمایشگاه های استان ارسال شده که از این مجموع، ۳۸۰هزار و ۲۰۴مورد پاسخ داده شده و ۲۵۸هزار و ۶۱ نمونه آن منفی بوده است.

براساس اعلام ستاد مقابله با کرونا هم اکنون شهرستان های رومشکان و چگنی در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، بروجرد، دورود، الیگودرز و سلسله، دلفان، ازنا و کوهدشت در وضعیت نارنجی هستند و شهرستان های پلدختر و خرم آباد در وضعیت قرمز قرار دارند.

۱۲ تیرماه و آخرین خبرهای کرونایی استان‌ها

در ادامه خبری هم بگیریم از استان های شمال، شمال شرق و شمال غرب کشور که بر اساس اعلام رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان تعداد بیماران و شهرهای کرونایی این استان طی ۴۸ ساعت گذشته افزایش یافته و علی آبادکتول، گنبدکاووس، آزادشهر و مینودشت در وضعیت قرمز و گرگان، آق قلا، بندرترکمن، کردکوی، رامیان، گالیکش و کلاله در وضعیت نارنجی و بندرگز، گمیشان و مرواه تپه در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار گرفته اند.

عبدالرضا فاضل اظهار داشت: این استان به دلیل کاهش سطح رعایت شیوه نامه های بهداشتی و بیشترشدن تعداد بیماران در آستانه وضعیت بحرانی قرار گرفته است.

وی بیان کرد: زنگ خطر موج پنجم کرونا در گلستان به صدا درآمده و هر لحظه امکان قرمز شدن تمام شهرهای استان وجود دارد.

فاضل افزود: در زمان حاضر ۳۶۶ بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان بستری هستند که حال ۳۲ نفر آنان وخیم است.

بر اساس تازه ترین ارزیابی نرم افزار ماسک مربوط به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرستان آستارا در رنگ بندی کرونایی استان گیلان قرمز شد.

طبق این گزارش شهرستان آستانه اشرفیه نیز از وضعیت زرد خارج و نارنجی شد به این ترتیب شهرستان های رودبار، ماسال و آستانه اشرفیه در استان گیلان در رنگ بندی کرونایی، نارنجی هستند.

بر اساس این گزارش، هم اکنون شهرستان های رشت، خمام، رودسر، املش، سیاهکل، لنگرود، لاهیجان، شفت، فومن، صومعه سرا، بندرانزلی، رضوانشهر و تالش در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند، سه شهرستان نارنجی و یک شهرستان قرمز است.

هم اکنون ۲۷۳ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های گیلان بستری بوده و ۵۱ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ نیز بدحال هستند این در حالیست که بر اساس آخرین آمار در پنجشنبه گذشته ۲۴۵ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان های استان بستری بودند.

براساس ارزیابی جدید سامانه ماسک وابسته به وزارت بهداشت، خراسان شمالی به جمع استان های کرونایی پیوست.

براساس این ارزیابی شهرستان های بجنورد و اسفراین در کمتر از حدود ۲ ماه بار دیگر در الگوی رنگ بندی کرونایی  با وضعیت قرمز به معنای پرخطر قرار گرفتند و با روند افزایشی آمار بیماران کووید ۱۹ احتمال قرمز شدن شهرستان های مانه و سملقان و شیروان که در وضعیت نارنجی و خطر بالا ابتلا به کرونا قرار دارند، نیز وجود دارد.

هم اکنون از هشت شهرستان خراسان شمالی ۲ شهرستان در وضعیت قرمز، ۲ شهرستان نارنجی و چهار شهرستان زرد کرونایی هستند و روزانه تست ۳۰ تا ۴۰ درصد از بیماران مشکوک به کووید ۱۹ مثبت می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز در خبری اعلام کرد: در شبانه روز مجموع بستری مبتلایان به بیماری کووید.۱۹ به ۱۸۳ نفر رسیده است و بستری بیماران جدید کووید.۱۹ در مراکز درمانی استان نیز که تا ۱۷ نفر تنزل کرده بود، افزایش یافته است به طوری که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۷ نفر مبتلای جدید در مراکز درمانی استان بستری شدند.

دکتر حبیب‌زاده افزود: با فوت یک نفر دیگر از مبتلایان به بیماری کووید.۱۹ بستری در مراکز درمانی استان اردبیل، شمار جانباختگان کرونا در ۱۶ ماه گذشته در این استان به یک هزار و ۸۳۱ نفر رسید.

وی بیان کرد: هم‌اینک شهرستان‌های پارس‌آباد، گرمی، کوثر، نیر، سرعین، نمین، اصلاندوز، خلخال، بیله‌سوار و مشگین‌شهر به جز مرکز استان در وضعیت زرد قرار گرفته و تنها شهرستان اردبیل در وضعیت نارنجی شیوع کرونا قرار دارد و  با توجه به خیز و حرکت موج پنجم کرونا از جنوب به سمت شمال کشور که سویه غالب آن ویروس آفریقای جنوبی و هندی است، انتظار می‌رود که در روزهای آینده شاهد شروع خیز کرونا در استان اردبیل باشیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی نیز در خبری اعلام کرد: طبق اعلام وزارت بهداشت، از ۱۷ شهرستان این استان، ۱۰ شهرستان در وضعیت نارنجی است در حالی که این رقم در ابتدای هفته گذشته، هفت مورد بود.

علی مصطفوی افزود: هم اینک شهرستان های ارومیه، خوی، بوکان، ماکو، پیرانشهر، سلماس، اشنویه، چالدران و شاهین دژ در آذربایجان غربی وضعیت نارنجی کرونایی دارند.

وی اضافه کرد: همچنین شهرستان‌های مهاباد، تکاب، نقده و سردشت در جنوب و پلدشت، شوط و چایپاره در شمال این استان در وضع زرد کرونایی هستند.

تاکنون بیش از ۱۸۰ هزار نفر در آذربایجان غربی به کرونا مبتلا شده و نزدیک به چهارهزار و ۷۰۰ نفر نیز جان خود را بر اثر بیماری کووید ۱۹ از دست داده اند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گلستان هم با اعلام آغاز شیوع موج پنجم کرونا در استان گفت: روند افزایش ابتلا به نوع جدید این ویروس به نام دلتا در گلستان خفیف اما نگران‌کننده است.

عبدالرضا فاضل پیش‌بینی کرد که با سطح فعلی رعایت اندک شیوه نامه های بهداشتی طی هفته جاری و آینده، روند ابتلا به این ویروس و سویه دلتای آن در گلستان شدت بیشتری بگیرد.

وی بیان کرد: در زمان حاضر علی آبادکتول، گنبدکاووس، آزادشهر و مینودشت در وضعیت قرمز، گرگان، آق قلا، بندرترکمن، کردکوی، رامیان، گالیکش و کلاله در وضعیت نارنجی و بندرگز، گمیشان و مرواه تپه در وضعیت زرد شیوع کرونا قرار گرفتند.

وی افزود: طی ۲۴ ساعت گذشته ۴ نفر به علت ابتلا به کرونا در گلستان جان خود را از دست دادند این در حالی است که میانگین فوت روزانه کرونا در استان طی ۲ هفته گذشته ۲ نفر بود.

دیگر خبرهای کرونایی استان‌ها

- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: عملیات واکسیناسیون جمعیت ۳۵ هزار نفری ۶۵ ساله در استان مرکزی به محض اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کلید می‌خورد و پیش‌آمادگی لازم در تزریق واکسن این قشر مشمول مهیا است.

دکتر علی علیمحمدی افزود: تاکنون ۱۱۰ هزار نفر از جمعیت مشمول سالمند در استان مرکزی معادل هشت درصد جمعیت استان واکسن بیماری کووید ۱۹ شامل اسپوتنیک، آسترازنکا، سینوفارم و بهاراترا دریافت کرده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: ۷۴ هزار نفر از دریافت کنندگان واکسن کرونا در استان مرکزی ساکن اراک بوده‌اند که ۳۹ هزار و ۸۰۰ نفر آان دوز اول را دریافت کرده‌اند.

- معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان هم در خبری اعلام کرد: از جمعیت بیش از یک میلیون نفری استان، ۸۰۰ هزار نفر باید واکسن کرونا دریافت کنند که در صورت وجود واکسن به میزان کافی می توان این کار مهم را در زمان کمی انجام داد.

دکتر محمدرضا صائینی در خصوص وضعیت واکسیناسیون استان افزود: با کارهای انجام گرفته ظرفیت واکسیناسیون بیش از ۱۳ هزار نفر به‌صورت روزانه در استان وجود دارد که این روند را می توان حتی تا ۲۰ هزار نفر  افزایش داد.

وی اضافه کرد: جمعیت هدف گروه سنی ۸۰ سال و بالاتر به تعداد ۱۷ هزارو ۵۷۸ نفر ۸۰ درصد آنان در نوبت اول و دوم واکسن کرونا را دریافت کرده اند که اقدامی مهم محسوب می شود.

- مدیرکل فرودگاه‌های آذربایجان‌شرقی گفت: آزمایش کرونای مسافران پروازهای خارجی به لحاظ جلوگیری از انتقال این بیماری اجباری است.

رامین آذری اظهار کرد: با آزمایش پی. سی. آر تمام مسافران پروازهای خارجی این خطوط پروازی با ظرفیت کامل پرواز خود را انجام می دهند و نیازی به فاصله گذاری اجتماعی نیست.  

وی افزود: در پروازهای داخلی نیز برای رعایت دقیق پروتکل ها، هواپیماها با ۶۰ درصد ظرفیت مسافر جا به جا می کنند تا فاصله گذاری اجتماعی رعایت شود، البته سال گذشته تعداد مسافران خطوط هوایی ۵۰درصد کاهش داشت که موجب کاهش درآمد فرودگاه ها شد.  

- رییس پلیس‌راه خراسان رضوی گفت: پلیس در ٢٤ ساعت گذشته از ورود رانندگان ٤٤١ دستگاه خودرو غیربومی به شهرهای با وضعیت نارنجی کرونایی استان جلوگیری کرد.

سرهنگ حسین میش مست افزود: در زمان حاضر مشهد، سبزوار، نیشابور، قوچان، کاشمر، بردسکن، بینالود و گناباد در وضعیت نارنجی کرونایی قرار دارند و ورود به این شهرها جریمه پنج میلیون ریالی به دنبال دارد و در شبانه روز گذشته مالکان ١٥٧ دستگاه خودرو غیربومی با ورود به این شهرها جریمه شده اند.

- معاون درمان و پزشکی بنیاد شهید و امور ایثارگران استان همدان با بیان اینکه هم‌اکنون ۵۱۳ جانباز شیمیایی در استان وجود دارد گفت: این جانبازان در برابر کرونا واکسینه می شوند.

نسرین شعبانیان افزود: اکنون در بیشتر شهرستان‌های استان، واکسیناسیون جانبازان شیمیایی با شدت خفیف در حال انجام است.

وی از واکسیناسیون جانبازان همدانی در ابتدای زمان تزریق واکسن کرونا با همکاری دانشگاه علوم پزشکی خبر داد و اظهار داشت: در مرحله نخست واکسیناسیون عمومی تعداد ۲۴۷ نفر، در مرحله دوم ۷۶۷ نفر و در مرحله سوم ۴۹۴ نفر از کل جانبازان استان همدان واکسینه شدند و واکسیناسیون جانبازان ۵۰ تا ۷۰ درصد در استان همدان انجام شده و جانبازان ۳۵ تا ۴۹ درصد نیز به تدریج انجام خواهد شد.

- فرماندار ویژه شهرستان ری گفت: ۶۲ هزار واکسن کرونا از ابتدای آغاز طرح واکسیناسیون کرونا در میان جامعه هدف این شهرستان تزریق شده است.

حسین توکلی کجانی اظهار داشت: اولویت اول در تزریق واکسن کرونا همانند سایر نقاط کشور مراکز نگهداری سالمندان و افراد پرخطر بود که تاکنون ۲ هزار و ۸۰۰ واکسن فقط در مرکز نگهداری کهریزک تزریق شده است.

وی با بیان اینکه تزریق واکسن به افراد بالای ۸۰ سال نیز در شهرستان ری پایان یافته است، عنوان کرد: همچنین براساس تصمیم ستاد ملی کرونا و صدور مجوز و تاییدیه واکسن "کوید برکت" تاکنون ۶۰۰ واکسن از این نوع هم در شهرستان ری تزریق شده است.

تازه ترین آمار کرونایی کشور

۱۱۱ بیمار کووید۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری در کشور به ۸۴ هزار و ۶۲۷ نفر رسید.

تا کنون دو میلیون ۹۱۴ هزار و ۸۳۰ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستانها ترخیص شده اند و سه هزار و ۲۰۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستانها تحت مراقبت قرار دارند و مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به سه میلیون و ۲۴۱ هزار و ۳۷ نفر رسید.

تا کنون ۲۳ میلیون و ۸۸۸ هزار و ۸۶۱ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

بر اساس این گزارش، اکنون ۹۲ شهر کشور در وضعیت قرمز، ۱۸۳ شهر در وضعیت نارنجی، ۱۷۳ شهر در وضعیت زرد قرار دارند.

تا کنون ۴ میلیون و ۴۵۳ هزار و ۴۳۹ نفر دوز اول واکسن کرونا و یک میلیون و ۸۷۱ هزار و ۲۶۸ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده اند و مجموع واکسن های تزریق شده در کشور به ۶ میلیون و ۳۲۴ هزار و ۷۰۷ د دوز رسید.

از روز گذشته(جمعه) تا امروز ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۳۴۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که هزار و ۱۲۰ نفر از آنها بستری شدند.

 

کرونا جان ۲ نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت که با فوت ۲ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته آمار مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ در استان از ابتدای اپیدمی کرونا تاکنون به ۲ هزار و ۲۶۸ مورد رسیده است.

دکتر «محمد طاهری» روز شنبه افزود: همچنین با شناسایی ۱۵۸ بیمار جدید مبتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در این استان، مجموع بیماران بستری مثبت به ۱۸ هزار و ۳۸۵ و بیماران سرپایی مثبت به ۴۵ هزار و ۵۱۳ نفر رسید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۳۹۸ مورد بود که ۸۱ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

وی گفت: ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند و در مجموع وضعیت جسمی ۲۹ بیمار بستری در بیمارستان های استان وخیم گزارش شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان همدان درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۸۱۳، بهار ۹۸۸، تویسرکان یک هزار و ۲۵، رزن ۷۷۹، درگزین ۲۹۰، فامنین ۳۱۸ و کبودراهنگ یک هزار و ۳۱ نفر است.

دکتر طاهری افزود: همچنین تاکنون سه هزار و ۳۱۲ نفر در ملایر، ۲ هزار و ۳۲۸ نفر در نهاوند و هفت هزار و ۷۱ نفر نیز در شهرستان همدان به ویروس کرونا مبتلا و بستری شده اند.

از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان ۲ شهرستان «فامنین و  اسدآباد» در وضعیت زرد کرونایی و مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

محدودیت‌های شرایط قرمز کرونا در آستارا اعمال می‌شود

سرپرست فرمانداری آستارا با اشاره به وضعیت قرمز این شهرستان از نظر شیوع ویروس کرونا، از ممنوعیت ورود خودروهای پلاک غیربومی و محدودیت فعالیت مشاغل غیر ضروری از دوشنبه هفته جاری خبر داد.

سعید میرقربانی روز شنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا در فرمانداری آستارا گفت: حضور مردم بدون رعایت پروتکل های بهداشتی در ستادهای نامزدهای انتخابات و جشن های پیروزی منتخبان شوراها، مجالس عروسی و ترحیم و حضور مسافران در نقاط گردشگری از دلایل افزایش بیماران کرونایی در این شهرستان است.

وی اضافه کرد: تعطیلی پارک ها، طرح های سالمسازی و واحدهای صنفی بجز مشاغل گروه یک و منع ورود خودروهای شخصی با پلاک های غیربومی به آستارا از روز دوشنبه اعمال می شود و مرزبانی و نیروهای انتظامی در گردنه حیران و ایست بازرسی قلعه هموطنان را از ورود به این شهرستان منع و خاطیان را جریمه کنند.

وی بیان کرد: طرح اداره صنعت، معدن و تجارت درباره فعالیت محدود و نوبت بندی شده مغازه ها به خصوص در بازار ساحلی و پاساژهای اطراف آن در شرایط قرمز کرونا، در جلسه شورای تامین بررسی و نتیجه اعلام خواهد شد.

مدیر شبکه بهداشت و درمان آستارا هم در این جلسه میانگین بستری بیماران کرونایی در این شهرستان را از میانگین استانی بالاتر اعلام کرد و حضور یک دوم کارکنان ادارات و بانک ها و رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی از سوی مشاغل گروه یک را خواستار شد.

فرید بصیری مقدم اضافه کرد: ۳۰ درصد مراجعان به بیمارستان شهید بهشتی آستارا از ماسک استفاده نمی کنند و کمترین میزان استقبال از واکسیناسیون کرونا در گیلان به شهرستان آستارا اختصاص دارد.

وی ادامه داد: ۲۸ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان آستارا بستری هستند و در صورت افزایش مبتلایان، از ظرفیت راهروهای بیمارستان استفاده خواهد شد و متاسفانه مردم در اماکن عمومی و صف های نانوایی شیوه نامه های بهداشتی را رعایت نمی کنند.

شهرستان مرزی و گردشگرپذیر بندر آستارا با ۹۱ هزار نفر جمعیت در منتهی الیه غرب استان گیلان، حاشیه دریای خزر و مرز جمهوری آذربایجان قرار دارد.

 

شیراز، در آستانه ورود به وضعیت قرمز کرونایی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نسبت به قرار گرفتن شیراز در آستانه ورود به وضعیت قرمز کرونایی ابراز نگرانی کرد و اظهار داشت : کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی در برابر کرونا، این شهر را در آستانه ورود به وضعیت قرمز کرونایی قرار داد.

مهرزاد لطفی روز شنبه در  سیصد و پنجاه و سومین نشست ستاد دانشگاهی مدیریت بیماری کووید ۱۹ با بیان اینکه ۱۳ شهرستان فارس در وضعیت قرمز کرونا قرار دارد افزود: با توجه به شیوع نوع جهش یافته کرونا هندی،  رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی در برابر این ویروس مورد تاکید است.

او افزود: طبق رنگ بندی رسمی از نظر وضعیت کرونا در استان های کشور، در حال حاضر ۱۳ شهرستان فارس شامل جهرم، خنج، داراب، زرین دشت، قیروکارزین، کازرون، کوار، گراش، لارستان، لامرد، اوز، خفر و کوه چنار در وضعیت قرمز به سر می برند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به روند افزایشی بستری بیماران مبتلا به کرونا در مراکز درمانی استان، از آمادگی تمامی مراکز درمانی استان خبر داد.

دکتر لطفی همچنین خواستار همکاری بیشتر مسوولان دستگاه های اجرایی استان در مقابله با موج پنجم کرونا شد و ادامه داد: لازم است مسوولان دستگاه های اجرایی استان نظارت بیشتری بر رعایت بیشتر پروتکل های بهداشتی در اصناف و اماکن پر تردد داشته باشند.

کرونای هندی به شدت سرایت پذیر است/ شناسایی بیش از ۲۹۷ هزار بیمار کرونا در استان

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز نیز  از شناسایی ۲۹۷ هزار و ۵۷۹ مورد ابتلا به کرونا در استان خبرداد.

عبدالرسول همتی در این نشست در زمینه آخرین آمارهای مربوط به کرونا در استان فارس بیان کرد: در طول بحران بیماری کووید۱۹، یک میلیون و ۹۰ هزار تست تشخیصی شامل تست مولکولی یا PCR و تست سریع در فارس انجام شده است؛ به طوری که از ابتدای شیوع این بیماری تاکنون، ۹۷۶ هزار و ۴۰۹ مورد تست تشخیصی مولکولی در آزمایشگاه های استان تهیه شده است .

وی افزود: با بررسی نمونه های انجام شده، ۲۷۹ هزار و ۴۴۰ بیمار مثبت قطعی شناسایی شده است؛ همچنین از ابتدای آغاز طرح شهید حاج «قاسم سلیمانی» تاکنون، ۱۱۳ هزار و ۷۵۷ مورد تست سریع انجام شده که از این تعداد ۱۸ هزار و ۱۳۹ بیمار مثبت شناسایی شده است و در مجموع از ابتدا تاکنون، ۲۹۷ هزار ۵۷۹ بیمار مبتلا به کووید۱۹ در استان فارس شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه در ادامه از بهبودی ۲۶۹ هزار و ۶۲۶ نفر از ابتدا تاکنون خبر داد که از بیمارستان ها ترخیص شده و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند.

دکتر همتی با ابراز تاسف از جان باختن چهار هم استانی دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹، تعداد جانباختگان کرونا در فارس از ابتدا تا امروز را چهار هزار و ۸۳۱ نفر اعلام کرد.

او مجموع بیماران مثبت و مشکوک دارای علایم که هم اکنون در بیمارستان های استان بستری هستند را هزار و ۲۷۷ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد، ۱۵۳ بیمار به دلیل وخامت شرایط جسمی، در بخش های ICU، مراقبت های ویژه درمانی دریافت می کنند.

آمار مبتلایان کرونا در فارس به تفکیک شهرستان های استان

معاون بهداشت دانشگاه با اعلام بیماران شناسایی شده از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به تفکیک شهرستان های زیر پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از مجموع ۲۹۷ هزار و ۵۷۹ مورد شناسایی شده، ۱۳۲ هزار و ۶۴۵ مورد مربوط به شیراز؛ کازرون نه هزار و ۴۷۴ مورد؛ مرودشت هفت هزار و ۵۰۵ مورد؛ ممسنی پنج هزار و ۷۸۵ مورد؛ داراب پنج هزار و ۴۱۶ مورد؛ فیروزآباد چهار هزار و ۶۷۱ مورد؛ لامرد سه هزار و ۹۸۱ مورد؛ آباده سه هزار و ۸۳۹ مورد؛ کوه چنار سه هزار و ۷۹۹ مورد؛ استهبان سه هزار و ۴۱۱ مورد؛ کوار سه هزار و ۳۷۱ مورد؛ اقلید سه هزار و ۱۹۴ مورد؛ سپیدان دو هزار و ۹۹۹ مورد؛ نی ریز دو هزار و ۸۴۴ مورد؛ قیر و کارزین دو هزار و ۷۰۶ مورد؛ فراشبند دو هزار و ۵۳۳ مورد؛ زرین دشت دو هزار و ۴۸۹ مورد؛ رستم دو هزار و ۳۱۲ مورد؛ ارسنجان دو هزار و ۱۶۰ مورد؛ زرقان دو هزار و ۵۲ مورد؛ خرم بید هزار و ۹۴۶ مورد؛ خرامه هزار و ۸۲۴ مورد؛ پاسارگاد هزار و ۸۰۶ مورد؛ مُهر هزار و ۷۳۵ مورد؛ سروستان هزار و ۱۶۷ مورد؛ بوانات هزار و ۱۴۶ مورد؛ بختگان هزار و ۹۶ مورد؛ بیضاء هزار و ۵۴ مورد و سرچهان ۶۳۲ مورد بوده و سایر مبتلایان نیز مربوط به دیگر دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان است.

 همتی افزود: تا امروز، ۴۵ مورد بیمار مبتلا به کرونای جهش یافته آفریقایی- برزیلی در شهرستان های شیراز، لامرد، لارستان، کازرون، سروستان، گراش و مهر و همچنین ۵۹ مورد بیمار مبتلا به کرونای جهش یافته هندی در شهرستان­های شیراز، کازرون، لامرد، مهر و نیریز شناسایی شده است.

معاون بهداشت دانشگاه با توجه به شدت سرایت پذیری بالای ویروس جهش یافته هندی از مردم استان خواست: بهترین راه مقابله با این ویروس استفاده مداوم از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و عدم حضور در تجمعات است تا بتوانیم کنترل بهتری بر شزایط موجود داشته باشیم.

 

واکسینه شدن ۳۷ هزار سالمند در یزد

معاون فنی مرکز بهداشت یزد از واکسینه شدن ۳۷ هزار سالمند در استان خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰۰ هزار دوز واکسن کرونا به گروه‌های سنی اعلام شده تزریق شده که از این تعداد ۶۷ هزار عدد مربوط به دوز اول و ۳۳ هزار عدد واکسن دوز دوم بوده است.

به گزارش عصر شنبه روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی، دکتر مسعود شریفی با بیان اینکه با پیگیری‌ وزارت بهداشت به زودی تزریق واکسن به افراد بالای ۶۵ سال آغاز می‌شود ادامه داد: واکسیناسیون همه گروه‌های سنی از شهریورماه انجام خواهد شد.

این مسوول با قدردانی از همکاری مردم و همیاری مسوولان خاطرنشان کرد: کمبودی از نظر کمبود واکسن به افراد بالای ۷۰ سال وجود ندارد و این افراد می‌توانند به مراکز تجمیع واکسن در شهرها مراجعه کنند.

شریفی تصریح کرد: داشتن کارت ملی برای دوز اول و کارت واکسن برای دوز دوم واکسن کرونا الزامی است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: از ۹۸۸ نمونه گرفته شده از افراد مشکوک به ویروس کرونا در مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی استان در شبانه‌روز گذشته، بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۴۹۷ فرد جدید مبتلا به بیماری کووید ۱۹ شناسایی شدند.

به گزارش جمعه‌شب روابط عمومی این دانشگاه، ابراهیم سلمانی افزود: از این تعداد ۵۷ نفر به دلیل وخامت حالشان در بیمارستان‌های استان بستری شدند و ۴۴۰ نفر هم به دلیل خفیف بودن بیماری نیازی به بستری نداشتند و در منزل دوره نقاهت( قرنطینه خانگی) خود را طی می‌کنند.

وی ادامه داد: همچنین در این مدت یک فرد مبتلا به بیماری کووید ۱۹  در استان یزد جان خود را از دست داد.

هم‌اکنون ۴۸۹ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان‌های استان بستری هستند که از این تعداد ۹۶ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه خدمات دریافت می‌کنند.

 

فرماندار: ورود مسافر از شهرهای با وضعیت قرمز به همدان ممنوع است

فرماندار همدان از ممنوعیت ورود مسافران از مناطق با وضعیت قرمز کرونایی به این شهرستان خبر داد و گفت: فصل گردشگری همدان آغاز شده اما چاره ای جز ایجاد محدودیت برای حفظ سلامت عمومی مردم نداریم.

«محمدعلی محمدی» روز شنبه اظهار داشت: با توجه به افزایش موارد ابتلا و بستری و اعلام وضعیت هشدار قرمز در بسیاری از شهرستانها، با هدف جلوگیری از شکل گیری موج پنجم بیماری در مرکز استان الزامات و محدودیت های کرونایی با جدیت بیشتری اعمال خواهد شد.

وی با بیان اینکه ورود مسافران از شهرهای قرمز کرونایی به همدان ممنوع است، افزود: هر ساله در همدان شاهد سفرهای قابل توج گردشگران به ویژه از استانهای جنوبی هستیم که در شرایط فعلی چاره ای جز جلوگیری و ایجاد محدودیت نداریم.

فرماندار همدان افزایش رفت و آمدهای خانوادگی، میهمانی ها و هرگونه مراسم جمعی را از جمله مهمترین عوامل انتشار بیماری دانست و تاکید کرد: ممنوعیت تردد شبانه از ساعت ۲۲ لغایت سه بامداد همچنان استمرار دارد و با متخلفات برابر قانون برخورد می شود. 

او تصریح کرد: هم اکنون همدان در وضعیت نارنجی کرونایی با احتمال تبدیل به وضعیت قرمز قرار دارد که امیدواریم با همکاری عموم مردم بتوانیم شرایط را مدیریت کنیم. 

محمدی گفت: وضعیت قرمز کرونایی محدودیتهای بیشتر از جمله تعطیلی گروه های شغلی ۲ و ۳و ۴ را به دنبال دارد که باید تلاش کنیم با رعایت دستورالعملهای بهداشتی وارد این وضعیت نشویم.

طبق آخرین رنگ بندی اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا، ۹۳ شهر در وضعیت قرمز ،۱۷۳ شهر در وضعیت نارنجی و ۱۸۳ شهر در وضعیت زرد قرار گرفته‌اند و براساس این رنگ بندی، سفر «به» و «از» شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

ممنوعیت تردد شبانه نیز در تمام شهرهای کشور از ساعت ۲۲ تا ۳ صبح اعمال شده و جریمه ۲۰۰ هزار تومانی برای متخلفان اعمال می‌شود. 

از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان ۲ شهرستان «فامنین و  اسدآباد» در وضعیت زرد کرونایی و مابقی در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

۴۳ مورد جدید کرونا در منطقه کاشان ثبت شد

مدیر روابط ‌عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: شمار آزمایش مثبت ویروس کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل با ثبت ۴۳ مورد جدید به ۲۴ هزار و ۹۳۹ نفر رسید.

مریم امیدی روز ‌شنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: شمار بستری مبتلایان کرونا در شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل ۱۱۷ نفر است که ۱۰۷ بیمار در کاشان و ۱۰ بیمار در آران و بیدگل بستری تحت مراقبت و درمان قرار دارند.

وی موارد بستری بیماران کووید ۱۹ در بخش مراقبت‌های ویژه مرکزهای درمانی منطقه کاشان را هفت نفر اعلام کرد.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان خاطر نشان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته هیچ موردی از فوت گزارش نشده است.

وی افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۵ بیمار جدید حاد تنفسی در منطقه کاشان بستری شدند که از این تعداد ۱۲ نفر با سن ۴۶ تا ۸۴ سال در کاشان و سه نفر با سن ۶۲ تا ۸۸ سال در آران و بیدگل تحت مراقبت و درمان هستند.

امیدی گفت: از اسفند ۱۳۹۸ تاکنون ۱۹۰ هزار و ۳۱۲ نفر به مرکزهای بستری، تشخیص سرپایی و درمانی شهرستان‌های آران و بیدگل و کاشان مراجعه کردند.

وی ادامه داد: در این مدت، ۱۱ هزار و ۹۷۹ بیمار حاد تنفسی از بیمارستان‌های کاشان و آران و بیدگل ترخیص شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کاشان اضافه کرد: یک هزار و ۴۶ نفر نیز شمار پذیرش بستری موقت در مرکزهای ریفرال (زیر مجموعه) دانشگاه است.

حمید سوری مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رییس کمیته‌های کشوری اپیدمیولوژی و واکنش سریع برای کووید ۱۹، هشتم خرداد پس از نشست با فرماندار ویژه کاشان گفت: کارنامه و عملکرد این شهرستان در مدیریت اپیدمی کرونا نسبت به میانگین کشوری موفق و مثبت است.

جمعیت نزدیک به ۵۰۰ هزار نفری شهرستان‌های کاشان و آران و بیدگل، زیر پوشش خدمات بهداشتی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان قرار دارد.

وضعیت کرونایی شهرستان‌ کاشان و آران و بیدگل در برهه کنونی نارنجی است. ویروس کرونا اواسط دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ آذر ۹۸) در شهر «ووهان» کشور چین گزارش شد؛ ابتدا از این بیماری به‌عنوان ذات‌الریه نام‌برده می‌شد اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ۹۸) به‌صورت رسمی شیوع این ویروس را در این کشور اعلام کرد.

ویروس کرونا ۲۰۱۹ (COVID-۱۹) در نهایت به همه کشورها از جمله ایران سرایت کرد و سازمان بهداشت جهانی را بر آن داشت تا وضعیت فوق‌العاده اعلام کند.

برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی همچون استفاده از ماسک و فاصله‌گذاری اجتماعی توصیه‌ شده است.

شهرستان کاشان با جمعیت افزون بر ۳۶۴ هزار نفر در فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری شمال اصفهان و شهرستان آران و بیدگل با بیش از ۱۰۳ هزار نفر جمعیت در حدود ۲۱۵ کیلومتری اصفهان قرار دارد.

 

کرونا جان پنج نفر را در جنوب غرب خوزستان گرفت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: سه نفر در آبادان، یک نفر در خرمشهر و یک نفر در شادگان در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر ابتلا به کرونا جان باختند.

دکتر شکراله سلمان‌زاده شنبه اظهار داشت: در ۲۴ ساعت گذشته از ۲۲۰ نمونه گرفته شده در جنوب غرب خوزستان ۴۶ نفر در آبادان، ۳۱ نفر در خرمشهر و ۲۲ نفر مورد مثبت قطعی ابتلا به کووید ۱۹ در شادگان شناسایی شدند.

وی افزود: از این ۹۹ مورد مثبت جدید ۴۲ بیمار در  آبادان، ۲۸ نفر در خرمشهر و ۲۰ نفر در شادگان به صورت سرپایی خدمات درمانی دریافت کردند. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی آبادان  به بستری ۱۵۳ بیمار در چهار بیمارستان جنوب غرب خوزستان اشاره کرد و گفت:در روز گذشته ۱۹ بیمار در بیمارستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان بستری و ۲۳ نفر پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.

وی تعداد کل موارد مراجعه سرپایی به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی آبادان از ابتدای شیوع اپیدمی کرونا تاکنون را ۲۰۰ هزار و ۷۱۸ مورد اعلام کرد و اظهار داشت:از این تعداد ۱۲ هزار و ۶۶۴ بیمار در بیمارستان بستری شدند.

سلمان‌زاده با تاکید بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی و استفاده از ماسک گفت:آمار مبتلایان به کرونا در جنوب غرب خوزستان همچنان سه رقمی است و شهروندان به بهانه گرما نباید از ماسک استفاده نکنند.

۶۰۷ هزار نفر از خدمات ۳۰مرکز شهری، ۱۸مرکز روستایی، ۱۳۲ خانه بهداشت و ۱۲ پایگاه سلامت در شهرستان‌های زیرمجموعه دانشکده علوم پزشکی آبادان شامل آبادان، خرمشهر و شادگان بهره‌مند هستند.

 

آمار مبتلایان جدید کرونا در سیستان و بلوچستان با کاهش ۵۹۴نفری روبرو شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان  گفت: تعداد موارد مثبت جدید آزمایشگاهی مبتلا به کرونا در سیستان وبلوچستان طی ۲۴ ساعت گذشته به ۵۹۴ نفر رسید در حالیکه این آمار دیروز یک‌هزار و۱۷۶ نفر بود.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری روز شنبه با بیان اینکه شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان تاکنون به ۵۸هزار و ۸۶۰ نفر رسیده  اظهارداشت: ۶۷۹بیمار حاد تنفسی و ۴۰۳ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان تحت درمان قرار دارند.

وی افزود: با فوت ۲۳ مورد جدید شمار فوتی‌های کرونا در سیستان و بلوچستان به یک‌هزار و ۶۴۸ نفر رسید .

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان ادامه داد: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می‌شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

وی گفت: افزون‌بر ۹۰ درصد موارد مثبت کرونا در سیستان و بلوچستان از نوع جهش یافته انگلیسی و دلتا است.

هاشمی بیان کرد: روزانه افزون‌بر ۲ هزار و ۳۰۰ تست کرونا در سیستان و بلوچستان انجام می‌شود که حدود ۳۹ درصد آنان مثبت است.

وی گفت: شدت بیماری زایی ویروس جهش یافته همراه با تاخیر در مراجعه بیماران به مراکز درمانی و خود درمانی سبب افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا در سیستان و بلوچستان شده است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهارداشت: ۶۰ درصد از مبتلایان به کرونا در سیستان و بلوچستان سن بین ۳۰ تا ۶۰ سال دارند که باید حواسمان به این مساله باشد.

وی تصریح کرد: با گذشت ۱۷ ماه از شیوع همه گیری کووید-۱۹، عملکرد کادر بهداشت و درمان همچنان قابل قبول و تحسین برانگیز است.

هاشمی بیان کرد: در نقطه فوقانی شدیدترین موج  همه گیری کرونا در سیستان و بلوچستان هستیم ولی به لطف خدا و همت مجموعه همکارانمان هنوز هم مشکلی در داروهای ضد ویروسی،  اقلام حفاظت فردی و تجهیزات پزشکی نداریم.

 

استاندار کرمان: بحرانی‌ترین شرایط را در وضعیت قرمز کرونایی داریم

استاندار کرمان با بیان اینکه بحرانی‌تری وضعیت را در میان استان های کشور از لحاظ وضعیت شهرهای قرمز کرونا داریم گفت: ۲ هفته پیش رو سخت‌ترین محدودیت‌های کرونایی را در استان اعمال می‌کنیم.

علی زینی‌وند روز شنبه در جلسه اضطراری ستاد کرونا استان کرمان افزود: راهی به جز اعمال محدودیت در شرایط فعلی نداریم و باید بین جان و نان مردم، جان را که مهمتر است انتخاب کنیم.

وی تاکید کرد: اگر روند افزایشی کرونا در استان کرمان کنترل نشود حجم زیادی از مبتلایان به سمت بیمارستان ها خواهند آمد و باید سرعت انتشار را کاهش دهیم تا از پیک پنجم کرونا عبور کنیم.

تعداد شهرستان های قرمز کرونا در کرمان که ۹ مورد بود اینک به ۱۶ شهرستان افزایش یافته است؛ شهرستان های کرمان، رفسنجان، سیرجان، بم، ریگان، نرماشیر، فهرج، رابر، اُرزوئیه، جیرفت، عنبرآباد، فاریاب، رودبارجنوب، کهنوج، منوجان و قلعه گنج اینک قرمز هستند.

استاندار کرمان در ادامه جلسه ستاد کرونا همچنین با اشاره به دغدغه اصناف در بازگشایی تصریح کرد: نمی توانیم اختیاراتی فراتر از طرح محدودیت هوشمند وضع کنیم و مهمترین بحث ما امروز عادی انگاری کرونا است؛ بازارها و پاساژها که محل تجمع است باید تعطیل شوند.

وی ادامه داد: تمامی رستوران ها و تالارها تعطیل هستند و فقط بیرون‌بر مجاز با رعایت پروتکل ها مجاز به فعالیت هستند و در صورت تمکین نکردن این صنوف مشمول جریمه سنگین خواهند شد.

زینی وند اظهار داشت: طی ۲ هفته آینده پارک نشینی نداریم و با وضعیت خطرناک استان برق محل های تجمع در پارک ها قطع و خدمات رسانی در این محل ها متوقف می شود؛ نیروی انتظامی در صورت مشاهده افراد در پارک ها، خودروها را با سخت ترین شیوه جریمه کند.

وی افزود: نماز جمعه در شهرهای قرمز تعطیل می شود و معارفه ائمه جمعه نیز تعطیل یا با محدودیت ۳۰ نفر در فضای باز انجام شود.

استاندار کرمان با بیان اینکه مصوبات امروز ستاد کرونا برای تمام نقاط استان است تصریح کرد: اگر شهرستانی وضعیت بهتری داشت تصمیم گیری برعهده رئیس دانشگاه علوم پزشکی آن شهرستان خواهد بود.

وی گفت: مبادی ورودی تردد خودروها به استان با هماهنگی نیروی انتظامی و سپاه باید مسدود شود و ماشین های غیربومی به مبدا برگردانده می شوند. استاندار کرمان تاکید کرد که فرمانداران نامه تردد جز در مواقع ضروری صادر نکنند.

زینی وند ادامه داد: از ترددهای پر تعداد خانوارها جلوگیری می کنیم و اگر کسی مراسم عروسی برگزار کند، داماد یا پدر داماد بازداشت خواهند شد؛ همچنین افرادی که به مراسم خارج از استان می روند تا پایان محدودیت ها نمی توانند به منزل خود بازگردند.

استاندار کرمان اظهارداشت: استخرها و سالن های ورزشی تعطیل و با متخلفان در این زمینه برخورد می شود.

وی تاکید کرد: نقاهتگاه های نیروهای نظامی آماده باشند و فرمانداران نیز امکانات اولیه را در اختیار نیروی انتظامی قرار دهند.

زینی وند بیان کرد: دورکاری ادارات توسط استانداری به دستگاه ها ابلاغ شده است و بازرسی نیز بر این روال نظارت می کند؛ از دادگستری نیز می خواهیم رسیدگی به پرونده هایی که ضرورت ندارد را طی ۲ هفته به تعویق بیاندازد.

وی تصریح کرد: کم کاری ها باید گزارش شود و اگر مدیری مصوبات را اجرا نکرد، مجرم و به دستگاه قضایی معرفی می شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان نیز در این جلسه گفت: در استان از پنجم تا ۹ تیر هفت شهرستان در وضعیت زرد، ۱۱ شهرستان وضعیت نارنجی و پنج شهرستان وضعیت قرمز قرار داشتند که این وضعیت از نهم تیر به چهار شهرستان زرد، ۱۰ شهرستان  نارنجی و ۹ شهرستان قرمز تغییر کرد.

محمدصادق بصیری افزود: از ۱۲ تیر و آغاز هفته جاری سه شهرستان انار، راور و کوهبنان در وضعیت زرد، چهار شهرستان بافت، بردسیر، زرند و شهربابک در وضعیت هشدار نارنجی و ۱۶ شهرستان نیز در وضعیت بسیار پرخطر قرمز قرار گرفته اند.

وی تصریح کرد: این وضعیت دلالت بر موج پنجم ویروس کرونا در استان دارد و شکنندگی شرایط کاملا روشن است که باید به منظور افزایش سطح مراقبت ها، پیشگیری از حضور در مجامع عمومی، تجمع ها و دورهمی ها و نیز کنترل ناوگان حمل و نقل و اجرای دقیق و کامل طرح هوشمند کرونا اقدام شود.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.