امروز بیست و چهارم فروردین 1400، ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

به گزارش جماران؛ سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: با شناسایی ۲۴ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید کرونا در کشور رکورد مبتلایان شناسایی شده روزانه شکسته شد و با فوت ۲۹۱ نفر دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۵ هزار و ۵۵ نفر رسید.

سیما سادات لاری روز سه شنبه افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۲۴ فروردین) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۲۴ هزار و ۷۶۰ نفر بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و  سه هزار و ۱۳۲ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به دو میلیون و ۱۱۸ هزار و ۲۱۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون یک میلیون و ۷۲۹ هزار و ۲۹۳ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین چهار هزار و ۴۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۳ میلیون و ۸۶۶ هزار و ۸۸۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

وی افزود: اکنون ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

سخنگوی وزارت بهداشت پیش از این گفته بود: نمودار ابتلا و بستری کرونا با شیب تند صعودی امتداد دارد و همه استانها با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی مواجه هستند. میزان عمل به پروتکل های بهداشتی نیز همچنان پایین و نگران کننده و طبق آخرین گزارش ها ۵۶ درصد است.

وی افزود: با توجه به رابطه معنادار بین میزان عمل به پروتکل های بهداشتی و افزایش بیماری و با توجه به افزایش شیوع ویروس جهش یافته کرونا در همه استانها و سرایت بسیار بالای این ویروس، در صورت پایین ماندن میزان رعایت دستورالعمل های بهداشتی شاهی افزایش روز افزون موارد بستری و مرگ و میر بیماری کووید۱۹ در کشور خواهیم بود.

سخنگوی وزارت بهداشت گفته است: با توجه به قدرت سرایت بالای بیماری کووید۱۹ و گسترش ویروس جهش یافته انگلیسی توصیه می کنیم افرادی که در تماس نزدیک با بیماران بوده اند، ۱۴ روز در خانه قرنطینه بمانند.  فضای مشترک با دیگران را در منزل به حداقل ممکن برسانند و اگر هر گونه علامت مانند تب، سردرد، سرفه، تنگی نفس، بدن درد، از دست دادن حس بویایی یا چشایی داشتند با ۴۰۳۰ تماس بگیرند. محل قرنطینه را تحت هیچ شرایطی ترک نکنند و در صورت نیاز به مراجعه به مراکز درمانی ماسک بزنند و از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده نکنند.

لاری از مردم خواست ضمن رعایت اصول بهداشتی در صورت مشاهده هر گونه علایم مثل تب، سرفه، سردرد و بدن درد هر چند خفیف، در خانه بمانند. از تماس با اعضای خانواده و همکاران پرهیز کنند و در صورت ادامه این علایم با سامانه ۴۰۳۰ تماس بگیرند.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۳۵ میلیون نفر را در دنیا به طور قطعی مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۹۳۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان، هندوستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

۲۴ فروردین‌ماه با مهمترین اخبار کرونا در استان‌ها

مردم ایران در حالی به استقبال ماه ضیافت الهی می‌روند که سایه سنگین کرونا همچنان وجود دارد و آمارها افزایش شمار جانباختگان و مبتلایان را نشان می‌دهد، بطور قطع بهترین راه گسست این زنجیره اجرای درست محدودیت‌ها، رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و پرهیز از حضور در تجمعات و دورهمی‌ها است.

 خداوند مهربان در ماه رمضان خوان رحمتش را بر بندگان می‌گستراند و همه با حضور در مساجد و برگزاری آیین‌های خاص به استقبال ضیافت الهی می‌روند، امسال متاسفانه میهمانی الهی با شیوع دوباره ویروس کرونا مصادف شده است که این مساله علاوه بر لغو برگزاری آیین‌های مذهبی و حضور در اجتماعات معنوی، خانه‌نشینی ، رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و ضرورت توجه به نکات تغذیه‌ای را برای روزه داران بیش از گذشته کرده است.

موج دوباره کرونا بار دیگر در سایه بی‌توجهی و نادیده گرفتن پروتکل‌های بهداشتی اتفاق افتاده و سبب شده است تا بیشتر استانها و شهرهای مختلف کشور از نظر رنگ‌بندی قرمز شوند و محدودیت‌هایی را برای مردم، کسب و کارها ، فعالیت‌های فرهنگی  به دنبال داشته باشد.

در راستای اجرای دستورالعمل‌های ستاد کرونا و طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با شیوع کرونا و بر اساس مصوبه ستاد ملی و استانی کرونا در شهرهای مختلف، محدودیت‌هایی اعمال شده و با توجه به فرا رسیدن ماه رمضان برگزاری آیین‌های مذهبی ، نماز جماعت در مساجد شهرهای با وضعیت قرمز تعطیل شده است .

 اکنون ۲۹۵ شهرستان قرمز و ۹۹ شهرستان نارنجی هستند و بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا مسافرت «از» و «به» شهرهای با وضعیت قرمز و نارنجی ممنوع است. همچنین ۴۵ شهرستان در وضعیت زرد و فقط ۹ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

پیش از این سخنگوی وزارت بهداشت گفته بود که نمودار ابتلا و بستری کرونا با شیب تند صعودی امتداد دارد و همه استانها با افزایش جدی بیماران بستری و سرپایی مواجه هستند. میزان عمل به پروتکل‌های بهداشتی نیز همچنان پایین و نگران کننده و طبق آخرین گزارش‌ها ۵۶ درصد است.

بخشی از اخبار و گزارشهای مراکز استانی مخابره شده در ایرنا با محوریت کرونا در ذیل می‌آید:

استاندار خوزستان از فوت پنج‌هزار بیمار کرونایی در این استان خبر داد و گفت: ۹ درصد آمار فوتی های کشور ناشی از ویروس مرگبار کرونا متعلق به خوزستان است.

قاسم سلیمانی دشتکی اظهار داشت: تاکنون در کشور ۶۴ هزار بیمار کرونایی جان خود را از دست داده اند و در این بین آمار فوتی های خوزستان که تنها پنج درصد جمعیت کشور را شامل می شود، فاجعه بار است.

وی در خصوص اعمال محدودیت های کرونایی در استان خوزستان گفت: اگر این محدودیت‌ها برداشته شوند یک فاجعه ملی رخ می‌دهد بنابر این در این راستا تلاش شده تصمیماتی اتخاذ شود که به مردم کمتر خسارت وارد شود و آمار مبتلایان و فوتی‌ها به حداقل ممکن برسد.

در کرمانشاه و به نقل از رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه آمده است که براساس مشاهدات قبل و الگوی انتقال بیماری، پیش‌بینی می‌کنیم در زمان اوج پیک چهارم کرونا، تعداد بیماران بستری به یک هزار و ۸۰۰ نفر برسد که نسبت به پیک قبل حدود ۶۰۰ بیمار افزایش خواهیم داشت.

دکتر محمودرضا مرادی افزود: با اختصاص ۱۰۰ تخت رزرو باید آمادگی پذیرش روزانه ۱۰۰ بیمار بستری را داشته باشیم البته باید بر درمان بیماران سرپایی از طریق کلینیک های سرپایی تاکید ویژه داشته و راهکارهای عملی آن بررسی شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان هم گفت: با افزوده شدن ۱۴۳ مورد جدید، شمار مبتلایان به ویروس کرونا در سیستان و بلوچستان به ۲۹ هزار و ۶۴۶ نفر رسید.

دکتر سیدمحمد هاشمی‌شهری اظهارداشت: هم‌اینک ۶۱ مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند و  شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان با افزوده شدن یک نفر دیگر به  یکهزار و ۲۰۵ نفر رسید.

در اردبیل هم  شیوع بیماری کرونا افزایش چشمگیری داشته و در حال حاضر به غیر از مبتلایان بستری در بیمارستان‌ها، ۶ هزار نفر هم در قرنطینه خانگی هستند.

به گفته فرماندار اردبیل خارج نشدن این مبتلایان از قرنطینه به منظور عدم انتقال به دیگران بسیار حائز اهمیت بوده و  در این زمینه رصد بیماران بطور مستمر انجام می‌گیرد.

بی توجه به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از تجمعات موضوعی است که شیوع کرونا را در کشور دامن زده است بطوریکه برگزاری یک مراسم عروسی در کاشمر سبب شد که  دادستان این شهرستان برای عوامل برپایی یک جشن عروسی که با حضور انبوه جمعیت بدون رعایت پروتکلهای بهداشتی پیشگیرانه از کرونا  برگزار شد، دستور رسیدگی صادر کرد و پرونده قضایی تشکیل داد.

اقدام دادستانی کاشمر در پی انتشار تصاویر این مراسم عروسی در فضای مجازی که حضور صدها نفر را در فضای روباز مدرسه روستای کسرینه واقع در بخش مرکزی این شهرستان بدون استفاده از ماسک صورت و رعایت فاصله فیزیکی نشان می‌داد، صورت گرفت.

در استان مرکزی و به نقل از  مدیر درمان تامین اجتماعی استان، چهار هزار بیمار کرونایی تاکنون با مراجعه به مراکز درمانی این نهاد بیمه‌گر در استان از خدمات بستری و دارویی بهره‌مند شدند.

دکتر روح اله سهرابی افزود: این بیماران از خدمات بستری و دارویی در بیمارستان شهید چمران ساوه ،امام خمینی (ره) اراک و  بیمارستان شازند استفاده کرده‌اند.

وی یادآورشد: از زمان شیوع کرونا در کشور کمیته مدیریت بحران در حوزه درمان تامین اجتماعی استان برای مقابله با شیوع این ویروس تشکیل شده و اقدامات و راهبردهای خدماتی و مقابله‌ای انجام گرفته است.

شمار فوتی های سرپل ذهاب هم افزایش یافته به گونه ای که فوت ۷۶ نفر و وضعیت قرمز این منطقه سلامت مردم را به خطر انداخته است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم از روند افزایشی بیماران کرونایی آذربایجان‌شرقی در روزهای آتی خبر داد و گفت: هم اکنون ۲۵۰ بیمار در بخش ویژه بستری هستند.

روزبه رجایی  با بیان اینکه هر روز بر تعداد بیماران بستری در بیمارستان های آذربایجان شرقی اضافه می شود، اظهار کرد: از آغاز پیک چهارم کرونا روزانه ۲۷۰ تا ۲۸۰ بیمار کرونایی در بیمارستان های استان بستری می شوند.

مدیر روابط عمومی اداره‌کل فرودگاههای خراسان ‌رضوی هم گفت: پروازهای مسافربری به خارج کشور از فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد بخاطر شرایط ناشی از شیوع ویروس کرنا هم‌اینک تنها در چهار مسیر هوایی در جریان است.

حسن جعفری مقصد کنونی پرواز هواپیماهای مسافربری را از فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد "افغانستان، ترکیه، عراق و قطر" اعلام و بیان کرد: پیش از بحران شیوع ویروس همه‌گیر پروازهای خارجی از این فرودگاه در ۱۴ مسیر هوایی بین‌المللی انجام می‌شد. 

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان نیز گفت: تاکنون ۶۰ هزار دوز واکسن کرونا در اختیار این دانشگاه قرار گرفت تا براساس سند ملی واکسیناسیون تزریق شود.

دکتر محمد هاشمی شهری با بیان اینکه این واکسن ۹۰ درصد ایمنی ایجاد می‌کند، اظهارداشت: ۳۰ درصد این واکسن‌ها به کادر درمانی و بیماران خاص تزریق شده و تاکنون عارضه‌ای برای دریافت کنندگان نداشته است.

معاون توسعه مدیریت و منابع استانداری تهران هم از رعایت ۹۵ درصدی اعمال محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی در دستگاه های اجرایی استان خبر داد.

غلامرضا عباس پاشا در مورد وضعیت رعایت پروتکل های بهداشتی در دستگاه های اجرایی گفت: به دنبال تشدید نظارت ها و براساس گزارش تیم های بازرسی استانداری در کلانشهر تهران در دستگاه هایی همچون وزارت اقتصاد، سازمان مالیات، سازمان تامین اجتماعی و شهرداری وضعیت رعایت محدودیت ها، فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک دارای مناسب بود.

وی با اشاره با رعایت ۹۵ درصدی اعمال محدودیت ها و پروتکل های بهداشتی در دستگاه های اجرایی استان تهران تاکید کرد: در صورت هر گونه تخلف نسبت به رعایت پروتکل های بهداشتی، دستگاه های متخلف به استانداری معرفی و اقدامات لازم انجام می شود.

در کیش هم چهار گروه بر رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازار کیش نظارت دارند، به گفته مدیرعامل جامعه بازاریان کیش ،با توجه به اعمال تعطیلی ۱۰ روزه به گروه های شغلی ۲ تا چهار به علت قرار گیری در شرایط قرمز کرونایی هم اکنون این بازرسان تمرکز خود را بر روی بازارهای خدماتی و واحدهای صنفی مرتبط گروه شغلی یک معطوف کرده اند.

رحمان سادات نجفی اضافه کرد: اکنون این چهار گروه ۲ تا سه نفره در ۲ نوبت صبح و بعد از ظهر نسبت به انجام روند بازرسی از واحدها را انجام می‌دهند که در هر روز بخشی از بازارها به صورت واحد به واحد مورد نظارت قرار می‌گیرند.

تزریق واکسن به جانبازان / واکسیناسیون عمومی از خرداد ماه

مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران قزوین با اشاره به آغاز طرح واکسیناسیون جامعه هدف جانبازان استان در روزهای پایانی سال ۹۹ علیه کرونا،گفت: تاکنون ۷۰ نفر از جانبازان قزوینی واجد شرایط واکسن دریافت کردند.

غلامرضا حقایق پور  افزود: در مرحله اول طرح واکسیناسیون کرونا، جانبازان نخاعی، دو چشم نابینا، شیمیایی شدید و ۲ پا قطع واکسن دریافت می کنند.

وی با بیان اینکه اسامی بیش از  ۸۰۰ نفر از جانبازان واجد شرایط قزوین برای دریافت واکسن به مراکز درمانی اعلام شده است، اظهار داشت: جامعه هدف ما جانبازان شیمیایی، جانبازان و ایثارگران دارای بیماری زمینه‌ای هستند که منتظر اعلام مراکز بهداشت برای واکسیناسیون آنها هستیم. 

خبرهای خوشی هم از انجام واکسیناسیون عمومی  از خرداد ماه به گوش می رسد و رییس ستاد اجرایی فرمان امام (ره) هم با تاکید بر روند مطلوب تولید انبوه واکسن" کوو ایران برکت" گفت: فاز اول آماده سازی تولید واکسن با ظرفیت سه میلیون دوز به اتمام رسیده و پیش بینی می شود از اردیبهشت تولید این واکسن ایرانی آغاز شود.

محمد مخبر  اظهار داشت: در فاز دوم تولید واکسن برای ظرفیت ۱۲ میلیون دوز در ماه برنامه ریزی شده است. احداث ساختمان کارخانه به پایان رسیده و تجهیزات این مجموعه در حال نصب است. امید است تا اواسط تیرماه ۱۴۰۰ تولید واکسن با این ظرفیت هم شروع شود.

وی ادامه داد: با افزایش تولید نخستین واکسن ایرانی کرونا به ۱۲ میلیون دوز در ماه، بخش عمده ای از نیاز کشور در این زمینه تامین خواهد شد.

رییس ستاد اجرایی فرمان امام با اظهار امیدواری نسبت به اینکه واکسیناسیون عمومی با واکسن ایران برکت از خرداد ماه امسال آغاز شود، گفت: با همه توان در این مسیر در حرکت هستیم.

وی با اشاره به اینکه فاز اول انسانی واکسن کوو ایران برکت به پایان رسیده و نتایج این مرحله بسیار خوب بوده است، گفت: فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن ابران برکت هم از نیمه خود عبور کرده و امید است اوایل اردیبهشت فاز سوم را آغاز کنیم.

 معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان نظام پزشکی هم گفت: با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۴۵ هزار واکسن «اسپوتنیک وی» برای پزشکان بالای ۵۰ سال بخش خصوصی اختصاص یافت و تزریق شد و طی روزهای آینده ۱۱۰ هزار واکسن آسترازنکا برای کادر درمانی زیر ۵۰ سال اختصاص می‌یابد.

 علی تاجرنیا گفت: سهمیه واکسنی که در اختیار نظام پزشکی قرار داده شده، فقط برای کادر درمان است، البته بخشی از کادر پزشکی که در بیمارستانهای دولتی نیز فعالیت دارند تحت پوشش برنامه واکسیناسیون وزارت بهداشت هستند.

لغو برگزاری نماز جماعت و برنامه های ماه رمضان در شهرهای با وضعیت قرمز / تعطیلی بازارها و اماکن

مدیر فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد خراسان گفت: براساس مصوبات ستاد مقابله با کرونا نماز جماعت مساجد شهرهای با وضعیت قرمز تعطیل است اما دیگر امور و فعالیتها در مساجد تعطیل نیست.

حجت الاسلام محمد اسماعیلی  افزود: برنامه‌هایی از جمله مسجد سنگر سلامت، مواسات، فعالیت مراکز نیکوکاری، پایگاههای بسیج و برقراری امنیت محلات در مساجد همچنان ادامه دارد.

وی ادامه داد: برگزاری جلسات جزء خوانی قرآن در بوستان‌های حاشیه‌ای مساجد با همکاری آستان قدس رضوی و شهرداری از جمله برنامه های مورد نظر است که در شرایط بهبود کرونا در ماه رمضان برگزار می‌شود.

در خبر دیگری ، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار مازندران از اجرای مصوبات ستاد ملی مطابق با رنگ‌بندی کرونایی استان برای ماه مبارک رمضان خبر داد و گفت: طبق مصوبات برگزاری هرگونه مراسم تجمعی در شهرهای نارنجی و قرمز کرونایی این استان ممنوع است.

حسین حسن‌نژاد اظهار داشت: این تصمیم برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا و با هدف کنترل بیماری کووید-۱۹ با توجه به تغییر سطح رنگ‌بندی در مناطق مختلف مازندران عملیاتی و اجرا می‌شود.

وی تاکید کرد که برابر مصوبه ستاد ملی و استانی مقابله کرونا، هرگونه اجتماع در برگزاری مراسم مذهبی ویژه ماه مبارک رمضان در شهرهای با وضیت قرمز و نارنجی ممنوع است و در صورت مشاهده برابر قانون با متخلفان برخورد می‌شود.

 بازار تجاری بندرگناوه از بازارهای معروف و پرمشتری در جنوب کشور به علت شرایط قرمز کرونایی این شهرستان پس از مصوبه ستادملی کرونا در ابتدای هفته جاری، روز سه شنبه تعطیل شد.

 بنا بر مصوبه ستادملی کرونا، گروه‌های شغلی ۲ تا ۴ در شرایط قرمز کرونایی اجازه فعالیت ندارند و باید تعطیل شوند که یکی از این مشاغل پاساژهای سربسته و سرباز و بازارهای سرپوشیده است که شامل بازار تجاری بندرگناوه نیز شده ‌است.

 

شمار فوتی های کرونا در کهگیلویه و بویراحمد از مرز ۵۰۰ نفر گذشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: شمار جانباختگان کووید۱۹ در استان به ۵۰۲ نفر رسید و در ۲۴ ساعت گذشته ۴ هم استانی بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند. 

رویز یزدان پناه روز سه شنبه در این باره اظهار داشت: هم اینک ۵۱۲ بیمار در بیمارستانهای استان بستری هستند.

وی افزود: ۱۲۸ نفر از این بیماران مبتلای قطعی و ۱۲ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج تصریح کرد: حداکثر تعداد بیماران بستری در پیک قبلی حدود ۴۸۰ بود که امروز بیشترین تعداد بستری را در طی ۱۴ روز گذاشته داشته ایم.

یزدان پناه ادامه داد: این روند بسیار نگران کننده است و طی روزها و هفته های آینده روند افزایشی موارد فوتی در استان اتفاق خواهد افتاد.

وی ابراز داشت: از مجموع مبتلایان به کووید ۱۹ در کهگیلویه و بویراحمد ۳۰هزار و ۱۶۶نفر بهبود یافته گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج‌ تاکید کرد: از ۱۰۰۳ نمونه پی سی آر دریافت شده از آزمایشگاه سلولی و مولکولی یاسوج حدود ۴۴ درصد موارد مثبت بودند که بیشترین موارد مثبت در شهرستان های  بویراحمد، گچساران، دنا، کهگیلویه و بهمئی بود.

وی عنوان کرد: همچنین از ۹۸۹ نمونه رپید تست ۲۵ درصد موارد مثبت و عمدتا در شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه، گچساران و چرام هستند. 

یزدان پناه بیان کرد: وضعیت خطرناکی را تجربه می کنیم که اگر همراهی مردم در کنترل بیماری نباشد آسیب جبران ناپذیری بر سلامت و جان مردم وارد خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج از مردم خواست که رعایت کامل دستورالعمل های بهداشتی را جدی گرفته، در هر نوع تجمعی شرکت ننمایند، در مکان های شلوغ و پرخطر حضور نیابند.

وی همچنین از مردم خواهش کرد که از سفر پرهیز نمایند، در صورت داشتن هر گونه علایم بیماریهای ویروسی به مراکز ۱۶ ساعته مراجعه نمایند، در صورت مثبت بودن  تست کرونا  محل قرنطینه را ترک ننمایند و ارتباط تلفنی روزانه خود را با مرکز بهداشت حفظ کنند.

یزدان پناه ابراز داشت: امیدواریم شرایطی ایجاد شود که واکسیناسیون کادر بهداشت و درمان، افراد مسن و کسانیکه بیماریهای زمینه ای دارند تکمیل شود تا شاهد پیک های بعدی در کشور و استان نباشیم.

 

بیماران کرونایی در بیمارستان امام رضای تبریز چهار برابر شدند

رییس بیمارستان امام رضا(ع) تبریز به عنوان کانون اصلی بستری بیماران کرونایی آذربایجان‌شرقی گفت: تعداد بیماران کرونایی بستری در این مرکز نسبت به هفته آخر سال گذشته بیش از چهار برابر افزایش یافته است.

دکتر مسعود فقیه دینوری روز سه شنبه اظهار کرد: چهار برابر شدن بیماران بستری کرونایی در بخش های آی سی یو و بستری عادی صورت گرفته و این میزان افزایش واقعا نگران کننده است.

وی افزود : نسبت فوتی ها نیز نسبت به روزهای پایانی سال گذشته بیش از ۲ برابر  شده و این ناشی از عدم رعایت شیوه نامه ‌های بهداشتی است.

رئیس مرکز آموزشی و درمانی امام رضای تبریز ادامه داد: بر اساس برنامه ریزی های صورت گرفته از سوی دانشگاه علوم پزشکی تبریز و متناسب با تدابیر متخذه دانشگاه ،آمادگی کامل برای مراقبت از بیماران کرونایی را در این مرکز داریم.

دینوری با اشاره به برنامه واکسیناسیون کادر شاغل در این مرکز اعلام کرد: تمامی کادر درمان در این مرکز واکسینه شده اند و آن عده از همکارانی که قبلا پی سی آر مثبت بودند واکسینه نشده و عده ای نیز خودشان نخواستند واکسینه شوند .

وی اضافه کرد: در حال حاضر  بیماران خاص و افراد پر خطر جامعه بر اساس اولویت بندی انجام شده روزانه در این مرکز واکسینه می شوند. 

دینوری با تاکید بر رعایت شیوه نامه های بهداشتی توسط هموطنان خاطرنشان کرد : از آغاز بحران کرونا مرکز آموزشی و درمانی امام رضای تبریز به عنوان مرکز اصلی مراقبت از بیماران کرونایی در استان تعیین شده است و از این رو کادر درمان این مرکز تحت شرایط سختی به خدمت ادامه می دهند و رفع  خستگی حاصل از این فشار کاری تنها با رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی توسط همشهریان میسر خواهد بود.

 

کرونا جان ٨ تن دیگر از همشهریان قمی را گرفت

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در ۲۴ ساعت منتهی به بیست و چهارم فروردین‌ماه امسال، ٨ بیمار مبتلا به ویروس کرونا در قم جان خود را از دست دادند.

محمدرضا قدیر با اشاره به آخرین وضعیت از مبتلایان به کووید ۱۹در قم، افزود: در ۲۴ ساعت گذشته ١٢٠ بیمار با علائم ابتلا به ویروس کرونا پذیرش و از این تعداد، ١٠٢ نفر بستری شده‌اند.

وی اضافه کرد: ٣٨ نفر از افراد مبتلا به ویروس کرونا که در هفته‌های گذشته بستری شده بودند نیز از بیمارستان مرخص شده‌اند.

قدیر خاطرنشان کرد: در حال حاضر کل بیماران بستری کرونایی در بیمارستان‌های این استان، ۴٩٣ نفر هستند که حال ٧۵ نفر آن‌ها وخیم می‌باشد.

وی بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و ۵۶١ تست تشخیص کرونا در استان انجام شد که ٣٨٢ مورد مثبت بوده است.

 

کرونا جان ۱۰ نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که با فوت ۱۰ بیمار دیگر در ۲۴ ساعت گذشته مجموع متوفیان قطعی ابتلا به کرونا در این استان از اپیدمی این ویروس تاکنون به یک هزار و ۶۴۰ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز سه شنبه اظهار داشت: همچنین با شناسایی یک هزار و ۵۲ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری و سرپایی به ۴۱ هزار و ۶۹۶ نفر رسید.

وی تصریح کرد: مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در این استان به ۱۱ هزار و ۹۴۲ نفر و بیماران سرپایی به ۲۹ هزار و ۷۵۴ مورد رسیده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های این استان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته یک هزار و چهار مورد بود که ۲۳۷ نفر از مراجعان به بیمارستان ها در بخش عادی بستری شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: در عین حال هم اینک ۱۷ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی. سی. یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۵۴ بیمار وخیم گزارش شده است.

وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۴۳۶، بهار ۶۷۸، تویسرکان ۷۷۹، رزن ۵۱۴، درگزین ۲۱۱، فامنین ۲۰۹ و کبودراهنگ ۷۵۰ نفر است.

وی افزود: همچنین تاکنون۲ هزار و ۱۷۳ نفر در ملایر، یک هزار و ۴۶۶ نفر در نهاوند و چهارهزار و ۴۱۶ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

به گزارش ایرنا، همه شهرستان های استان همدان در وضعیت قرمز کرونایی قرار دارند.

 

نوزاد یک روزه هرسینی مبتلا به کرونا جان باخت

مدیر شبکه بهداشت و درمان هرسین گفت: نوزاد یک روزه مبتلا به کرونا از خانواده‌ای اهل این شهرستان روز سه‌شنبه در بیمارستان دکتر محمد کرمانشاهی درگذشت.

دکتر «سعید حمزه‌ای» روز سه‌شنبه به ایرنا افزود: از این نوزاد تست پی سی آر گرفته شد و مشخص گردید که به کرونا مبتلا بوده است.

وی توضیح بیشتری در باره نحوه مبتلا شدن این نوزاد به کرونا نداد.

 

نماز جماعت به خاطر کرونا در صحن‌های مرکزی حرم امام رضا(ع)اقامه نمی‌شود

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی گفت: با شیوع گسترده کرونا در مشهد نماز جماعت در صحن‌های مرکزی حرم مطهر رضوی اقامه نمی‌شود و در صحن های پیرامونی نیز روی هر فرش ۶ متری فقط چهار نفر امکان استقرار برای اقامه نماز را دارند.

به گزارش روز سه شنبه پایگاه خبری آستان قدس رضوی امین بهنام افزود: در صحن‌های مرکزی حرم امام رضا(ع) فرش‌ها به صورت شطرنجی و در صحن‌های پیرامونی فرش‌ها با رعایت فاصله ۴۰ سانتی‌متر از هر طرف پهن می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به این که طی چند روز اخیر شهر مشهد در وضعیت قرمز کرونایی قرار گرفته است از عموم ارادتمندان امام هشتم(ع) تقاضا داریم سفرهای زیارتی خود را به بعد از اتمام این وضعیت موکول کنند تا بتوانند با آرامش خاطر به حرم مطهر حضرت رضا(ع) مشرف شوند با این حال برای حفظ سلامت زائرانی که تصمیم دارند در ماه مبارک رمضان به زیارت مشرف شوند پروتکل های بهداشتی در حرم مطهر رضوی تشدید شده است.

معاون خدمات زائران حرم مطهر رضوی گفت: در روزهای اخیر تعداد خادمان سلامت حرم مطهر رضوی حدود ۴۰ درصد افزایش یافته است همچنین تمامی فضاهای مورد استفاده زائران روزانه در سه مرحله توسط نیروهای واحد بهداشت اداره خدمات عمومی این معاونت ضدعفونی می‌شود.

 بهنام ادامه داد: به دلیل قرمز بودن وضعیت شهر مشهد، فعالیت چایخانه‌های حضرت در حرم مطهر نیز متوقف شده است همچنین با توجه به دستورالعمل‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مهمانسرای حضرت رضا(ع) نیز فقط به صورت بیرون‌بر به زائران خدمت‌رسانی می‌کند.

وی با بیان این که آستان قدس رضوی از ابتدای شیوع ویروس کرونا بر لزوم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) تاکید داشته است افزود: با تایید مسوولان وزارت بهداشت و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا، اقدامات آستان قدس رضوی در این خصوص رضایت بخش و الگویی برای دیگران بوده است و در حال حاضر نیز تأکید ما بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است و به معدود زائرانی که این دستورها را رعایت نکنند تذکر جدی داده خواهد شد.

بنا بر آخرین اعلام سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با شناسایی ۲۴ هزار و ۷۶۰ بیمار جدید کرونا در کشور رکورد مبتلایان شناسایی شده روزانه شکسته شد و با فوت ۲۹۱ تن دیگر از هموطنان مبتلا به کووید ۱۹ در شبانه روز گذشته، تعداد جان باختگان این بیماری در ایران به ۶۵ هزار و ۵۵ تن رسید.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.