معاون بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرد که رنگ بندی نهایی شهر‌ها ٢۵ اسفند اعلام می‌شود و هر هفته رنگ‌بندی‌های جدید اعلام خواهد شد.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۶۸۹ هزار و ۶۹۲ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۹۳ نفر از مبتلایان در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در ایران به ۶۰ هزار و ۶۸۷ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز یکشنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۷ اسفند ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیص هشت هزار و ۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۵۷۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۸۹ هزار و ۶۹۲ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۴۴۲ هزار و ۱۹۸ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین سه هزار و ۷۹۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۱۱ میلیون و ۲۷۴ هزار و ۶۳۰ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۱۶ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و حدود دو میلیون و ۶۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. 

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی و چشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

هفدهم اسفند ماه و مهمترین خبرهای کرونا در استان‌ها

بیم ابتلا به کرونای جهش یافته بیش از قبل شده است اما برخی در آستانه نوروز بی توجه به تهدیدات کرونا، خود و خانواده را در معرض آسیب این ویروس قرار داده اند و بازار به بازار در پی آن هستند، ادامه این روند و انجام سفرهای نوروزی تداعی کننده آغاز روزهای سخت شیوع موج سوم درکشور خواهد بود.

پشت سر گذاشتن سه موج از کرونا در بسیاری از استان ها و شهرهای کشور و همچنین از دست دادن شماری از عزیران هموطن سبب تغییر سبک زندگی مردم در طی یکسال گذشته شده است، همچنین در طول این مدت دوری از تجمعات، پایبندی به رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و فاصله گذاری‌ها و زدن ماسک نیز به عادت تبدیل شده اما متاسفانه با قرار گرفتن در آستانه عید نوروز، تب خریدهای عید و آماده شدن برای سفر به شهرهای کم خطر از نظر شیوع ویروس، رو به فزونی رفته و عادت رعایت ها نیز تا حدی رنگ باخته است.

شلوغی بازارها، مراکز خرید و فروشگاه ها حکایت از عادی انگاری ها نسبت به شیوع کرونا دارد و بسیاری بدون در نظر گرفتن شیوه نامه های بهداشتی و ماسک زدن در این تجمعات حضور می یابند و به نظر می‌رسد هیچ مانعی حتی ویروس شاخدار و نوع جهش یافته ویروس کرونا نمی تواند خللی در برنامه خرید آنها ایجاد کند.

انجام سفرهای نوروزی به استان‌های کم خطر از نظر رنگ بندی کرونا تداعی کننده روزهای سخت موج سوم کرونا، تحمیل هزینه های سنگین برکشور و خانواده و همچنین خستگی مضاعف کادر درمان خواهد بود .

به گفته کارشناسان اختلاف در پدیده های ژنتیکی و تغییر رفتار ویروس شرایطی ایجاد کرده که برای مقابله با آن باید بیش از پیش آمادگی های لازم را داشته باشیم و  از ازدحام و اصرار بر خرید پرهیز کنیم.

خبرهای برخی استان ها حکایت از شیوع موج چهارم دارد ، موجی که به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی لرستان خطرناک تر از موج های قبلی بوده و ‌رگه هایی از شیوع آن در این استان مشاهده شده است .

 دکتر "محمدرضا نیکبخت" اظهار داشت: در حال حاضر حدود ۱۵ درصد از نمونه‌هایی که از مراجعه کنندگان به مراکز درمانی در استان گرفته می‌شود، مثبت هستند.

وی با بیان اینکه اکنون به طور معمول این روزها موارد مرگ ناشی از کرونا در استان وجود دارد افزود: تعداد فوتی‌ها در موج چهارم در برخی مناطق، نسبت به موج‌های دیگر بیماری بیشتر بوده است.

 معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان هم تعداد مبتلایان کرونا در استان از ابتدای شیوع این ویروس تا ۱۵ اسفند را  ۶۸ هزار و ۶۸۵ نفر اعلام کرد.

"مریم کوشکی" با بیان اینکه اکنون ۱۶۰ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در استان بستری هستند اظهار داشت: تاکنون یک هزار و ۳۵۱ نفر از مردم این استان به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند.

 فرماندار شهرستان خنداب استان مرکزی  از ابتلای ۶ نفر به کرونای انگلیسی در این شهرستان خبر داد و گفت: زنگ خطر شیوع این ویروس جهش یافته در این شهرستان به صدا درآمده و باید فعالیت گروه‌های نظارتی تشدید شود.

«حسن خزائی‌پور»  افزود: سهل‌انگاری در خصوص این ویروس جهش یافته، می‌تواندشهرستان را با بحران جدی در هفته‌های آتی روبرو کند.

وی خاطر نشان کرد: چنانچه مردم پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکنند و شدت شیوع کرونای انگلیسی در شهرستان افزایش یابد، ناگزیر به اعمال محدودیت‌های سنگین خواهیم بود.

خبری از آذربایجان غربی حکایت از افزایش بیماران تحت مراقبت ویژه کرونایی در آذربایجان‌غربی دارد ، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی‌درمانی آذربایجان‌غربی در این خصوص گفت: اکنون  ۱۵۰ نفر از مبتلایان به کرونا در بخش‌های آی‌سی‌یو مراکز درمانی استان، تحت مراقبت‌ ویژه قرار دارند.

شناسایی اولین مورد از ابتلا به کرونای انگلیسی در گیلانغرب  خبر دیگری است که دفتر قصر شیرین به نقل از فرماندار گیلانغرب منتشر کرده است.

کوروش محمودیان افزود: روز گذشته نتیجه آزمایش کرونای جهش یافته یک مرد در این شهرستان مثبت اعلام شد اما آزمایش همسر این فرد از نوع جهش یافته انگلیسی نیست. تاکنون از ۶۰ نفر افرادی که در ارتباط با این خانواده بوده اند توسط چهار اکیپ آزمایش و نمونه گیری انجام شده و با توجه به نبود امکانات تشخیصی کرونای جهش یافته در استان کرمانشاه، نمونه ها برای اعلام نتیجه به تهران ارسال شده است.

استاندار کرمان هم از در پیش رو داشتن  یک ماه حساس و شکننده کرونایی ابراز نگرانی کرد و گفت : از همه مردم و دستگاه ها می خواهیم تا این مدت دو هفته مانده تا عید و ۱۳ روز نوروز را با دقت هرچه بیشتر الزامات و پروتکل ها رعایت کنند تا شرایط مطلوبی را پس از تعطیلات سال نو داشته باشیم.

علیرضا زینی وند با بیان اینکه این مدت باقیمانده تا عید و ۱۳ روز آن زمان حساسی است، تاکید کرد: امیدواریم این یک ماه به خوبی و خوشی و بدون اتفاقات بد سپری شود.

وی با اشاره به سفرهای شهرستانی و نشست های اداری افزود: ما سفرها و جلسات اداری را به هیچ وجه نمی توانیم تعطیل کنیم، باید به کار های مردم برسیم، تعدادی از شوراهای اداری باید برگزار شوند، پروتکل ها نیز رعایت می شود و شهرهای استانمان به غیر از سیرجان شرایط بدی ندارند.

خوزستان هم رکوردار آمار مراجعه مبتلایان به کرونا شد ، این موضوع را  رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز اشاره کرد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته چهار هزار و ۴۰۰ مراجعه به مراکز بهداشتی و ۲ هزار و ۳۰۰ مراجعه به بیمارستان‌های این استان گزارش شد.

دکتر فرهاد ابول نژادیان به بستری ۲۰۰ بیمار کرونایی قطعی در مراکز درمانی خوزستان اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بار مراجعه به مراکز بهداشتی و بیمارستان های خوزستان افزایشی است که امیدواریم با همکاری مردم در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی پیک سوم بیماری را مهار کنیم.

وی افزود: در بعضی از شهرهای قرمز به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی و اعمال شدید محدودیت ها، آمار مبتلایان کاهشی است. به عنوان مثال نقطه شروع پیک سوم بیماری از شادگان بود که در حال حاضر شرایط بیماری در این شهرستان روند کاهشی دارد اما سایر نقاط استان و به ویژه اهواز بار مراجعه همچنان افزایشی است که امیدواریم با همراهی و همکاری مردم بتوانیم شاهد یک روند کاهشی باشیم.

در صیدون از توابع شهرستان باغملک هم به منظور پیگشیری از شیوع کرونا تشییع ۲ فوتی در صیدون به صورت شبانه و بدون حضور جمعیت تشییع کننده برگزار شد.

بخشدار صیدون اظهار داشت: با درگذشت ۲ نفر در بخش صیدون، مانند ماه‌های اخیر بلافاصله کارهای موردنیاز از جمله دیدار با خانواده‌های داغدار برای جلوگیری از برگزاری مراسم ترحیم انجام شد.

ابراهیم سپاس زاده با بیان اینکه این نهاد تمام تلاش خود را برای جلوگیری از برگزاری مراسم شلوغ انجام داده است تصریح کرد: در یک ماه اخیر سه خواننده مراسم عزا و عروسی بازداشت شده‌اند، با تمام صاحبان عزا نیز جداگانه جلسه گرفته و آنها را از برگزاری مراسم شلوغ منع کردیم و تعهدات لازم را نیز گرفتیم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان هم سرعت گسترش ویروس کرونا در شادگان ، خرمشهر و آبادان را نگران کننده اعلام کرد و گفت: روند بستری بیماران‌ کرونایی در شهرستان‌های جنوب غرب خوزستان همچنان صعودی است.

شکرالله سلمان‌زاده  با بیان اینکه  ۲۴۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های جنوب غرب خوزستان بستری هستند افزود: در ۲۴ ساعت گذشته از ۳۴۵ نمونه آزمایش کرونا در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان ابتلای ۱۳۹ بیمار به کووید۱۹ تایید شد.

۱۱ شهرستان در استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و موارد مثبت ویروس جهش یافته انگلیسی در چند شهرستان خوزستان تایید شده است.

 رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز نیز از فوت ۴۵ بیمار کرونایی در این استان طی سه روز خبر داد و افزود: این هشداری به مردم است که پروتکل های بهداشتی را رعایت کنند.

شمار مبتلایان کرونا در سیستان و بلوچستان هم به هشت نفر رسید، رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان گفت: با افزوده شدن این تعداد شمار مبتلایان به این ویروس به ۲۷ هزار و ۹۱۵ نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری اظهار داشت: هم‌اینک ۷۶ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند. 

استاندار کرمانشاه هم با هشدار نسبت به ورود کرونا جهش یافته به استان، گفت: شیوع و گسترش این ویروس هزینه‌های بسیار سنگینی به استان وارد می کند از این رو باید با رعایت نکات بهداشتی جلوی انتشار بیشتر آن را بگیریم.

هوشنگ بازوند با بیان اینکه فعلا راه درمانی برای کرونا وجود ندارد، بهترین راه پیشگیری از ابتلا را رعایت توصیه‌های بهداشتی و زدن ماسک اعلام کرد و گفت: همچنان باید از حضور در تجمعات خودداری کنیم.

در استان البرز هم شاهد شیب افزایشی بیماران بستری شده و  مرگ و میر ناشی از آن هستیم که به گفته رییس دانشگاه علوم پزشکی استان، با بستری شدن ۴۹ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته ، شاهد شیب افزایشی این بیماری و مرگ و میر ناشی از آن در استان هستیم.

دکتر محمد فتحی گفت : تعداد بستری های روزانه کووید ۱۹ در استان البرز طی یک ماه اخیر بین ۲۰ تا ۳۳ نفر و شمار جانباختگان به کمتر از چهار نفر رسید. از مجموع هفت شهرستان تابعه استان البرز ، پنج شهرستان  در وضعیت زرد و ۲ شهرستان آبی کرونایی است.

شیوع کرونا در استان اردبیل هم به وضعیت پایدار رسیده و در ادامه این شرایط طی شبانه روز گذشته ۳۱ بیمار جدید مبتلا به کووید.۱۹ در مراکز درمانی این استان بستری شدند.

بنا به اعلام دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل ،آمار جان‌باختگان شیوع سه موج کرونا در این استان طی روزهای اخیر وارد روند کاهشی شده به طوری در ۲ ماه اخیر ۱۰ بار به صفر رسیده است.

در بوشهر هم بی توجهی کار دست برگزار کننده جشن عروسی داد و داماد تنگستانی را روانه دادگاه کرد. به گفته رئیس شبکه بهداشت و درمان تنگستان استان بوشهر داماد تنگستانی که در شرایط پاندمی کرونا، اقدام به برگزاری مراسم عروسی با حضور ۳۵۰ نفر مهمان کرده بود، به اتهام بی توجهی به رعایت قانون و نقض پروتکل‌های بهداشتی، به دادگاه معرفی شد.

عادل مقدس به رسانه‌ها اعلام کرد: بر اساس قوانین این فرد متعهد شده بود تعداد میهمانان این مراسم حداکثر ۱۰۰ نفر باشد، اما با افزایش این تعداد بدون هماهنگی با تالار، سبب شد تا رعایت فاصله فیزیکی مناسب امکان‌پذیر نباشد.

وی افزود: همچنین در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد که بیشتر مهمانان این مراسم از استان خوزستان بودند که بیش از ۲ هفته است در وضعیت قرمز شیوع ویروس جهش یافته کرونا قرار دارد.

خبر دیگر این استان از بسته شدن دوباره ورودی‌های شهرستان دیلم حکایت دارد ، فرماندار دیلم استان بوشهر گفت: همه ورودی‌های این شهرستان برای دومین بار در اسفند ماه جاری به مدت ۱۰ روز با اعمال محدویت کرونایی روی مسافران غیربومی بسته است.

احمد دشتی افزود: بر اساس مصوبه شورای تامین این شهرستان، از ابتدای هفته جاری تا ۲۵ اسفند از ورود خودروهای شخصی با پلاک غیربومی استان‌ها و شهرهای همجوار بویژه خوزستان و کهگیلویه و بویراحمد جلوگیری می‌شود.

در همدان نیز با فوت ۳ نفر دیگر از مبتلایان قطعی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع متوفیان کرونا در این استان از ابتدای اپیدمی تاکنون به یک هزار و ۵۳۹ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: همچنین با شناسایی هشت بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان به ۱۰ هزار و ۵۴۸ نفر رسیده است.  

رییس بیمارستان حضرت معصومه(س) قم هم از افزایش میزان مراجعه کودکان با علایم کرونا در بیمارستان این شهر خبر داد .

جواد تفرجی در این خصوص بیان کرد: در حال حاضر ۲۵ بیمار کودک مشکوک به کرونا در بیمارستان بستری هستند و در بین آنها نیز چند نوزاد وجود دارد که البته حال عمومی تمامی کودکان بستری خوب است اما باید مراقب باشیم و بدانیم که کودکان ما را خطر تهدید می کند.

با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت شیوع ویروس کرونا در قم از ۱۵ آذر از وضعیت قرمز به نارنجی در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه نیز از زرد به آبی تغییر کرده است.     

آغاز مرحله دوم واکسن خبر خوشی است که از برخی استان ها به گوش می رسد، از خراسان جنوبی و به نقل از  معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند هم خبر رسیده که مرحله دوم واکسیناسیون کرونا در خراسان جنوبی برای جامعه هدف از جمله همکاران حوزه بهداشت و درمان آغاز شد.

کامبیز مهدی‌زاده  افزود: اولویت اول همکارانی هستند که در حوزه درمان حدود ۲۱ روز قبل واکسن مرحله اول را دریافت کردند و این واکسن موجود بود بنابراین واکسن نوبت دوم را هم دریافت می‌کنند و ایمنی آنان کامل می‌شود.

واکسیناسیون سالمندان مقیم مراکز بهزیستی خراسان رضوی نیز از امروز آغاز شده است .

سرپرست اداره کل بهزیستی خراسان رضوی گفت:  این واکسیناسیون به ترتیب با اولویت سالمندان، بیماران روانی مزمن، معلولان ذهنی و معلولان جسمی مقیم این مراکز انجام می‌شود و همراه آنان کارکنان این مراکز نیز واکسینه می‌شوند.

 مسعود فیروزی افزود: هم اکنون سه هزار سالمند در مراکز زیرپوشش بهزیستی این استان نگهداری می‌شوند که این تعداد با احتساب کارکنان این مراکز به سه هزار و ۶۰۰ نفر می‌رسد.

 مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص آغاز زمان دقیق فاز دوم تست انسانی واکسن ایرانی گفت: انتظار داریم تا پایان اردیبهشت ماه سال آینده فاز دوم تست انسانی نخستین واکسن ایرانی کرونا با نام "کوو ایران برکت" انجام شود.

حامد حسینی  به زمان دقیق  آغاز فاز دوم تست انسانی این واکسن اشاره نکرد، افزود: مرحله دوم تست انسانی کوو ایران برکت با حضور ۴۰۰ داوطلب ادامه می یابد که ۳۰۰ داوطلب کمتر از ۵۰ سال و بقیه هم بالای ۵۰ سال می‌باشند.

وی ادامه داد:  فاز دوم و سوم این طرح مطالعاتی به صورت تلفیق انجام می شود، به عبارتی فاز دوم زیرمجموعه فاز سوم تست انسانی خواهد بود.و فاز سوم این طرح مطالعاتی علاوه بر تهران در چند شهر بزرگ از جمله مشهد، شیراز و اصفهان انجام خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا هم گفت: تا پایان سال جاری با ارسال ۴۰۰ هزار دوز واکسن دیگر از بهارات هند سرجمع تعداد واکسن کرونای روسی، چینی و هندی برای واکسیناسون افراد آسیب پذیر به یک میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

«علیرضا رئیسی» اعلام کرده که اولین بخش واکسن کوواکس مربوط به سازمان بهداشت جهانی نیز ۲۸ اسفند تا ۱۰ فروردین ماه به تعداد یک میلیون و ۱۰۰ هزار دوز وارد کشور خواهد شد که مجموع این واکسن ها برای ادامه واکسیناسیون در کشور به ۲ میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

وی اظهارداشت: با ورود بخش دوم واکسن کوواکس تعداد واکسن وارداتی تا اردیبشهت ماه سال ۱۴۰۰ به چهار و میلیون و ۲۰۰ میلیون دوز افزایش می یابد و این سبب خواهد شد واکسیناسیون در کشور با سرعت بیشتری برای افراد آسیب پذیر جامعه ادامه یابد.

رئیسی با اشاره به تولید واکسن داخلی نیز گفت: واکسن پاستور اردیبهشت ماه سال آینده آماده خواهد شد و اگر نتایج واکسن برکت نیز به خوبی پیش برود از خرداد ماه ورود این واکسن نیز به نظام سلامت افزایش قابل توجهی خواهد داشت و با احتساب واکسن های وارداتی و تولید داخلی در مجموع در تیرماه سال آینده تعداد واکسن موجود ما در کشور به ۱۰ تا ۱۲ میلیون دوز افزایش خواهد یافت.

 

۶۲ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در استان مرکزی شناسایی شد

رییس دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت ۶۲ مورد جدید ابتلا به بیماری کووید۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته بر اساس نتایج آزمایشگاهی در استان مرکزی شناسایی شد و مجموع مبتلایان به این بیماری به ۳۷ هزار و ۶۳۰ نفر رسید.

دکترسید «محمد جمالیان»  روز یکشنبه افزود: هفت نفر از تعداد ۶۲ مورد جدید شناسایی شده در استان، در بیمارستان‌ها بستری شدند و تحت مراقبت تخصصی درمانی قرار گرفتند.

وی اظهار داشت: ۵۵ مورد از بیماران نیز به طور سرپایی معاینه شده و تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی باید در منزل قرنطینه شده و تحت مراقبت باشند.

 دکتر جمالیان گفت: در۲۴ ساعت گذشته، ۲ مورد فوتی در اثر ابتلا به بیماری کووید۱۹ در استان مرکزی گزارش شده است که بر این اساس تعداد جان باختگان این بیماری در استان به یکهزار و ۴۷۲ نفر رسید.


۲۹ بیمار با علائم کرونا در قم پذیرش شدند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: طی ۲۴ ساعت گذشته منتهی به هفدهم اسفندماه، ۲۹ بیمار با علایم کرونا در قم پذیرش شدند.

محمد رضا قدیر اظهار داشت: دراین مدت، ۲۶ بیمار با علائم کرونا نیز در مراکز درمانی قم بستری شدند.

وی افزود:‌ ۲۵ تن نیز بعد از بهبود از بیمارستانهای این استان ترخیص شدند.

وی با اشاره به این که خوشبختانه در این مدت شاهد فوت ناشی از کرونا در قم نبوده ایم،‌ گفت: در حال حاضر ۱۲۴ تن در مراکز درمانی قم بستری هستند که حال پنج تن از آنان وخیم است.

طبق اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به «آبی» تغییر کرده است.

 

محدودیت های کرونایی تردد شبانه خودروها همچنان پابرجاست

رییس پلیس راهورقم از اعلام جزئیات محدودیت های تردد وسایل نقلیه برابر مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خبر داد و تاکید کرد: محدودیت های کرونایی درخصوص تردد شبانه خودروها دراین استان همچنان پابرجاست.

سرهنگ غلامرضا صدفی با اعلام این خبر اظهار داشت: روزهای پایانی سال را پیش رو داریم و به رسم سنت دیرینه، هر ساله مردم این روزها در حال تدارک برای ایام عید نوروز می باشند.

وی ادامه داد: از مردم قدرشناس استان می خواهیم که با توجه به شرایط فعلی و بنا به توصیه و تاکید پزشکان و متولیان امر بهداشت و درمان، از ترددهای غیرضروری پرهیز و برای سفرهای نوروزی برنامه ریزی نکنند.

وی افزود: محدودیت تردد شبانه خودروها در شهرها از ساعت ۹ شب تا ۳ صبح همچنان ادامه دارد و هم استانی های گرامی در این ساعات در سطح شهرها تردد نکنند.

این مقام انتظامی خاطرنشان کرد: پلیس موظف به کنترل ترددها است و در صورت مواجهه با تخلف و تمرد از این محدودیت ها، جریمه پیش بینی شده برای خودروهای متخلف اعمال خواهد شد.

رییس پلیس راهور استان در خاتمه یادآور شد: با رانندگانی که اصرار به تخلف داشته باشند و با سهل انگاری خود موجب تهدید سلامت عمومی شوند با جدیت برخورد خواهد شد.

پلمپ ۲۸ باب بنگاه مشاور املاک غیر مجاز فاقد پروانه کسب در بخش کهک استان قم

فرمانده انتظامی استان قم نیز از پلمپ ۲۸ باب بنگاه مشاور املاک غیر مجاز فاقد پروانه کسب در بخش کهک استان قم خبر داد.

سردار سید محمود میرفیضی در تشریح جزئیات این خبر اظهار داشت: افزایش چند برابری قیمت املاک بخش کهک در چند سال اخیر ،باعث ایجاد بنگاه های معاملات ملکی و مشاوران املاک غیر مجاز و فعالیت دلالان در این عرصه شده است.

وی افزود: این امر موجب افزایش کلاهبرداری و اقدامات مجرمانه شده و نارضایتی مردم کهک را در پی داشت که با هماهنگی خوب دستگاه قضائی و اتحادیه مشاوران املاک آن شهرستان، در پاییز و زمستان سال جاری، تعداد ۲۸ باب بنگاه مشاور املاک غیر مجاز فاقد پروانه کسب در سطح بخش کهک، شناسایی و پلمپ شدند.

فرمانده انتظامی استان تصریح کرد: این اقدام موجبات رضایت مندی مردم کهک را فراهم و از وقوع جرایم آتی پیشگیری به عمل آمد.

استان قم دارای یک شهرستان به همین نام و پنج بخش کهک، مرکزی،‌ جعفریه،‌ سلفچگان و خلجستان است.

توصیه های فرمانده انتظامی شهرستان قم پیرامون پیشگیری از سرقت منازل در ایام پایانی سال

همچنین فرمانده انتظامی شهرستان "قم" ضمن توصیه برای پیشگیری از سرقت منزل در ایام پایانی سال، تاکید کرد: افزایش ضریب امنیتی درب های ورودی، پشت بام، بالکن و حیاط منازل گامی مهم در جلوگیری از سرقت به شمار می رود.

سرهنگ مرادحسین جعفریان اظهار داشت: نگهداری مقادیر زیاد پول نقد، ارز، سکه، طلا و اشیاء قیمتی و اسناد با ارزش در منزل معقول نبوده و شهروندان می بایست سپرده گذاری و صندوق امانات بانک ها را به عنوان جایگزینی مناسب و امن مورد توجه قرار دهند.

وی با اشاره به نقش و اهمیت تجهیز منازل، پارکینگ ها و راهروهای ورودی به دوربین های مداربسته و سیستم های هشدار دهنده استاندارد در پیشگیری و حتی کشف سرقت توسط کارآگاهان پلیس آگاهی، افزود: افزایش ضریب امنیتی درب های ورودی، پشت بام، بالکن و حیاط منازل گامی مهم در جلوگیری از سرقت به شمار می رود.

جعفریان گفت: در گذشته های نه چندان دور، افراد وقتی می خواستند به مسافرت بروند، منزل خود را به همسایه های مورد اعتماد و امین می سپردند و با خیال راحت شهر و دیار خود را ترک می کردند، بر همین اساس، سپردن منزل به همسایه یا بستگان مورد اطمینان می تواند در کاهش وقوع سرقت منزل موثر باشد.

فرمانده انتظامی شهرستان قم از هموطنان خواست نیروهای خدماتی و نظافتی مورد نیاز خود را از شرکت های معتبر درخواست کرده و قبل از شناسایی کامل افراد و رویت کارت شناسایی آنان، درب منزل یا آپارتمان را باز نکنند.

 

۱۲ شهر کرمان در وضعیت آبی کرونایی قرار دارند

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به این مطلب که میزان مرگ و میرها و بروز بیماری کرونا در استان کرمان در هفته گذشته  از متوسط کشوری پایین تر بوده است، گفت: در حال حاضر در سطح استان ۱۲ شهر آبی، ۱۰ شهر زرد و یک شهر نارنجی وجود دارد.

حمیدرضا رشیدی نژاد روز یکشنبه در نشست شورای اداری استان کرمان  با تشریح سه پیک کرونا در کشور خاطرنشان کرد: روند ابتلا به بیماری کرونا در کشور در حال کاهش بود اما به دلیل درگیری برخی استان ها از جمله خوزستان در حال افزایش است و در این شرایط باید مراقبت های بیشتری برای حفظ وضعیت موجود و کاهش ابتلا به بیماری انجام شود.

وی یادآور شد: وضعیت استان کرمان در هفته گذشته نسبت به برخی دیگر از نقاط کشور به طور قابل توجهی خوب بود اما باید این وضعیت را با همکاری مردم حفظ کرده و شاهد کاهش آمار ابتلا به بیماری باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به نتایج مثبت اجرای طرح شهید سلیمانی در کشور و استان کرمان در راستای کاهش آمار ابتلا به بیماری کرونا، گفت: اقدامات نهادهای دست اندرکار از جمله بسیج، هلال احمر و دیگر ارگان ها بابت همکاری در این طرح قابل تقدیر است.

رشیدی نژاد با اشاره به اینکه طرح شهید سلیمانی باعث شده حدود ۸۸ درصد بیماران بستری قطعی در استان کاهش یابد، گفت: با اجرای این طرح تعداد انجام تست ها نسبت به قبل سه برابر شده است.

وی گفت: در اوج پیک بیماری کرونا در استان کرمان، ۲۰۳ نفر مرگ و میر در آبان و آذر داشتیم و در دو هفته اخیر ۱۴ نفر مرگ و میر اتفاق افتاد که نشان می دهد با اجرای طرح شهید سلیمانی بیش از ۹۳ درصد مرگ و میرها کاهش یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به شناسایی مواردی از ویروس کرونای جهش یافته در استان، تصریح کرد: در سیرجان به دلیل تردد ها و وجود معادن، ویروس جهش یافته پیدا شد و همه افرادی که در این خوشه در تماس نزدیک بودند را پیدا کردیم و هفت مورد افراد مرتبط با این مورد مثبت شدند و باید فکر کنیم ویروس جهش یافته در استان در گردش است.

رشیدی نژاد خاطرنشان کرد: مهم ترین راه پیشگیری از کرونا همچنان زدن ماسک، فاصله گذاری، شست و شوی دست ها و تهویه و تبادل هوای آزاد است و تاکید خیلی جدی بر این موارد داریم.

وی ادامه داد: سفرهای استانی، خریدهای شب عید، کرونای انگلیسی، جلسات پرازدحام رسمی و غیررسمی و دید و بازدیدهای نوروزی  از جمله تهدیدات پیش رو است.

 

حال برخی بیماران کرونایی بستری در بیمارستان نفت آبادان وخیم است

رییس بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان گفت:۱۸ بیمار کرونایی در بیمارستان نفت آبادان بستری هستند که حال برخی از آنها وخیم است.

نصراله حسونی بحرینی روز یکشنبه با بیان اینکه مردم باید دستورالعمل‌های بهداشتی را جدی بگیرید افزود: کرونا به پیر، جوان و کودکان رحم نمی‌کند و هم اینک وضعیت شهر آبادان از نظر شیوع کرونا قرمز است لذا همه مردم باید هشدارهای وزارت بهداشت را جدی بگیرند. 

وی افزود: در این شرایط که شهرستان آبادان در وضعیت قرمز کرونا بسر می برد خیلی از افراد بدون علامت که ناقل ویروس کرونا هستند به راحتی در سطح شهر تردد می کنند و در مراسم‌های مختلف حضور می یابند.

حسونی بحرینی با تشریح وضعیت یک بیمار ۸۲ ساله در آبادان گفت: این پیرمرد از یک ماه قبل دچار ضعف عمومی و سرگیجه شده و خانواده وی این مسئله را جدی نگرفتند اکنون پس از مراجعه بیمار به پزشک ابتلای وی به کرونا تایید شد و مشخص گردید ۶۰ درصد ریه وی درگیر کرونا است.

وی با بیان اینکه این بیمار کهنسال در این مدت یک ماه با افراد زیادی تماسی داشته و احتمالا برخی را نیز مبتلا کرده است اظهار داشت: افرادی که دارای علائمی چون مشکل تنفسی ، سرگیجه و علائم سرماخوردگی هستند باید فوری به مرکز درمانی مراجعه کنند چرا که هر علائم مشکوکی کرونا است.

رییس بهداشت و درمان صنعت نفت آبادان گفت: پذیرش بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان نفت (امام خمینی) آبادان با توجه به شرایط خاص فراگیری ویروس کرونا در جنوب غرب خوزستان در حال انجام است.

وی افزود:کادر درمان بیمارستان امام خمینی(ره) نفت آبادان، در کنار دیگر جهادگران عرصه درمان تمام توان خود را برای بستری و خدمت به بیماران کرونایی در این شهرستان بکار گرفته‌ اند.

بیمارستان نفت به عنوان معین بیمارستان طالقانی آبادان ،پس از تکمیل ظرفیت این بیمارستان پذیرش بیماران کرونایی را آغاز کرده است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان سرعت گسترش ویروس کرونا در شادگان ، خرمشهر و آبادان را نگران کننده اعلام کرد و گفت: روند بستری بیماران‌ کرونایی در شهرستان‌های جنوب غرب خوزستان همچنان صعودی است.

شکرالله سلمان‌زاده با بیان اینکه  ۲۴۳ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های جنوب غرب خوزستان بستری هستند افزود:.در ۲۴ ساعت گذشته از ۳۴۵ نمونه آزمایش کرونا در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان ابتلای ۱۳۹ بیمار به کووید۱۹ تایید شد.

۱۱ شهرستان در استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

 

کرونا جان ۳ نفر دیگر را در استان همدان گرفت

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که با فوت ۳ نفر دیگر از مبتلایان قطعی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع متوفیان کرونا در این استان از ابتدای اپیدمی تاکنون به یک هزار و ۵۳۹ نفر رسید.

دکتر «محمد طاهری» روز یک‌شنبه افزود: همچنین با شناسایی هشت بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان به ۱۰ هزار و ۵۴۸ نفر رسیده است.  

وی اظهار داشت: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان همدان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۱۹۰ مورد بود که از این تعداد ۲۶ نفر در بخش عادی بستری شدند.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان اضافه کرد: همچنین در حال حاضر ۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی این استان بستری هستند و وضعیت جسمی ۲۷ بیمار وخیم گزارش شده است.

دکتر طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۳۸۰، بهار ۶۲۲، تویسرکان ۶۷۰، رزن ۴۵۷، درگزین ۱۹۹، فامنین ۱۸۴ و کبودراهنگ ۶۷۳ نفر است.

وی افزود: همچنین یک هزار و ۹۲۱ نفر در ملایر، یک هزار و ۱۶۶ نفر در نهاوند و سه هزار و ۹۹۷ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

استاندار همدان در جلسه روز شنبه ستاد مقابله با ویروس کرونا، اظهار داشت: شهرستان اسدآباد در وضعیت آبی و ۹ شهرستان دیگر استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

«سیدسعید شاهرخی» با بیان اینکه اعمال محدودیت های کرونایی همچنان بر اساس طرح «فاصله گذاری هوشمند» و براساس رنگ بندی شهرستان ها انجام می شود، از شهروندان خواست با رعایت شیوه نامه های بهداشتی از شیوع ویروس کرونا و بازگشت محدودیت ها جلوگیری کنند.

 

آمار بیماران کووید ۱۹ در مراکز درمانی کرمانشاه افزایش یافت

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد: هم‌اکنون ۱۴۰ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری هستند که نسبت به روز گذشته ۱۱ نفر افزایش یافته است.

مهدی محمدی روز یکشنبه افزود: در شبانه روز گذشته ۶۴ بیمار جدید در مراکز درمانی استان بستری و ۵۱ نفر هم پس از بهبودی ترخیص شدند.  

محمدی گفت: ۱۰ بیمار مثبت بستری و ۲۸ بیمار مثبت سرپایی هم در شبانه روز گذشته در سطح استان کرمانشاه شناسایی شدند.

وی اظهار داشت: با فوت یک نفر در شهرستان کرمانشاه در ۲۴ ساعت گذشته تعداد جانباختگان استان به هزار و ۴۸۸ نفر رسید.  

تعداد بستری های بیماران کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان کرمانشاه در آبان ماه به هزار و ۲۶۰ نفر رسید و در ۲۴ آبان ۲۴ فوتی داشتیم که بیشترین آمار در یک روز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بوده است.

محمدی در ادامه  افزود: شهرستان‌های پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب و صحنه هم اکنون در وضعیت زرد قرار دارند و شهرستان‌های ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، کرمانشاه، گیلانغرب، جوانرود و روانسر هم آبی است. 

 

زالی: رنگ‌بندی‌های کرونایی شهرها باید تغییر کند

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران، بر لزوم تغییر رنگ بندی شهرها به دلیل شیوع بیماری کرونا تاکید کرد و گفت: به نظر می‌رسد با توجه به بروز و ظهور جهش‌های جدید ویروس کرونا باید رنگ‌بندی‌ها تغییر یابند.

دکتر علیرضا زالی روز یکشنبه در حاشیه نشست ستاد کرونای تهران با محوریت واکسن کرونا، در جمع خبرنگاران افزود: به طور مثال در استان خوزستان که حجم بالایی ویروس جهش یافته کرونا را به عنوان ویروس غالب مشاهده می کنیم، طبیعتا میزان ابتلا و بستری به تنهایی رنگ بندی را به خوبی نمی تواند تخمین بزند.

وی ادامه داد: وضعیت ویروس جهش یافته و شیوه نامه های بهداشتی موضوعاتی هستند که حتما در رنگ بندی ها باید گنجانده شوند.

زالی افزود: اگر بازنگری در این زمینه رخ دهد، ممکن است شهری که قبلا نارنجی یا آبی بوده با شرایط متفاوتی مواجه شود.

وی ادامه داد: با نیم نگاه جدید به شاخص ها باید رنگ بندی ها را مورد بازمهندسی قرار دهیم.

* سرعت بسیار بالای سرایت ویژگی ویروس جهش یافته است

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران ادامه داد: ویروس جهش یافته کرونا ویژگی هایی دارد که مطالعات ما در تهران هم این موارد را تائید می کند ، اولین ویژگی آن سرعت بسیار بالای انتقال و سرایت است. در یکی از بیمارستان های تهران با ابتلای یک فرد در قسمت اداری، ۱۳۰ نفر از کارکنان بخش اداری فردا به بیماری مبتلا شدند.

زالی ، ویژگی دوم این ویروس جهش یافته وخامت بالینی افراد در هنگام مراجعه به بیمارستان ها اعلام کرد و گفت: بسیاری از افرادی که به بیمارستان در استان تهران مراجعه می کنند در فرصت مناسب مراجعه قرار دارند اما شرایط بالینی آنها از سایر الگوهای قبلی شدیدتر است.

وی، تغییر در الگوهای سنی مبتلایان را از دیگر ویژگی این ویروس جهش یافته اعلام کرد و گفت: در روزهای اخیر در گروه های سنی کمتر از ۲۵ سال و بالاتر از ۷۰ سال نرخ بستری بیشتری داشتند که می تواند موجب نگرانی شود.

زالی افزود: این موضوع نشان می دهد که الگوی سنی در حال تغییر است و خیلی از کسانی که در گذشته به نوعی کمتر در معرض ابتلا بودند ، الان شاهد ابتلای آنان هستیم.

زالی به سرعت شکل گیری علائم بالینی در مبتلایان به این بیماری اشاره کرد  و افزود: در زمان کوتاه تری علائم بالینی بیماری بروز پیدا می‌کند.

وی تاکید کرد: تاکنون شواهد متقن، دقیق و مستند علمی در کشور نداریم که با ویروس های جهش یافته درون زا و بومی روبرو شده باشیم ، اما براساس ذات  ویروس کووید – ۱۹ می توان انتظار داشت که پس از مدت یکسال با جهش هایی در عرصه ملی یا بین المللی  مواجه شویم.

*مسافرت ها از عوامل موثر در چرخش ویروس جهش یافته هستند

فرمانده ستاد عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلان شهر تهران گفت: مسافرت ها ، یکی از عوامل موثر در چرخش ویروس جهش یافته هستند و از این جهت انجام سفرها در این شرایط نگرانی های جدی را وجود می آورد. 

وی ادامه داد: با توجه به فرایند بسیار پویایی که این بیماری به دلیل جهش در روزهای اخیر به وجود آورده است، باید در مورد سفرهای نوروزی در آخرین روزها تصمیم گیری انجام شود.

زالی افزود: گرچه این موضوع کار درستی نیست و سبب سردرگمی مردم می شود اما به نظر می رسد که الگوهای شکل گرفته در استان های مختلف ممکن است در روزهای آینده تغییر پیدا کند ، و در تناسب با این موضوع، تغییر رنگ بندی شهرها هم ممکن است محقق شود . ایجاد محدودیت ها یا تسهیلات سفرهای نوروزی مرتبط با آخرین  وضعیت بیماری کرونا اعمال خواهد شد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.