سخنگوی وزارت بهداشت امروز چهاردهم بهمن اعلام کرد که بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند و در حال حاضر هیچ شهر یا استانی در وضعیت قرمز نیست.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۷۲ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۱۱۰ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز سه شنبه با اعلام آخرین آمار مبتلایان و جانباختگان کرونا در ایران افزود: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (۱۴ بهمن ۱۳۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی ۶ هزار و ۸۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۶۶۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ نفر رسید.

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: خوشبختانه تاکنون یک میلیون و ۲۲۳ هزار و ۱۹۷ نفر از بیماران، بهبود یافته یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده‌اند. همچنین ۳۸۶۵ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند و تاکنون ۹ میلیون و ۳۹۴ هزار و ۹۶۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

لاری گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.

وی افزود: شهرستانهای های نارنجی در استانهای شمال و شامل آمل، بابل، بابلسر، بهشهر، تنکابن، جویبار، چالوس، رامسر، ساری، فریدونکنار، قائمشهر، محمودآباد، نکا، نور و نوشهر در مازندران و صومعه سرا، رودسر و لاهیجان در گیلان هستند.

لاری گفت: ویروس کرونا از طریق عطسه، سرفه و حتی صحبت کردن فرد آلوده منتشر می شود و ذرات سبک تر ویروس تا ساعتها در محیط پیرامون فرد آلوده باقی می ماند، بنابراین از مردم می خواهیم با توجه به خطر انتقال ویروس کرونا در اماکن سربسته و پر تجمع، تا جای ممکن از تردد غیر ضروری در مراکز خرید خودداری کنید و در صورت ضرورت فاصله فیزیکی را رعایت کنید و به صورت هدفمند برای خرید اجناس مورد نیاز اقدام کنید.

به گزارش ایرنا، ویروس کرونا عامل بیماری کووید ۱۹ از اواخر سال ۲۰۱۹ در شهر ووهان چین مشاهده و در مدت کوتاهی در همه جهان منتشر شد؛ به طوری که سازمان بهداشت جهانی در اسفند ۹۸ (فوریه ۲۰۲۰) بروز پاندمی (همه‌گیری جهانی) این بیماری را تأیید کرد.

بیماری کووید ۱۹ بر اساس آمار رسمی کشورها ویروس کرونا تاکنون حدود ۱۰۴ میلیون نفر را در دنیا مبتلا کرده و بیش از دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر نیز بر اثر بیماری کووید۱۹ جان خود را از دست داده‌اند. ایران از نظر تعداد تلفات کرونا و بدون در نظر گرفتن نسبت جمعیت، نهمین کشور دنیاست. تعداد فوت کرونا در آمریکا، برزیل، هند، مکزیک،انگلیس، ایتالیا، فرانسه و روسیه بیش از ایران بوده است.

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

چهاردهم بهمن و تازه‌ترین خبرهای کرونایی استان‌ها

ویروس عامل کووید۱۹ همچنان پا به پای هموطنان گام برمی دارد تا در میانه هر غفلت و یا کوتاهی در اجرای شیوه‌نامه‌های بهداشتی، موج تازه ای از ابتلا را به راه اندازد و بهار زندگی عزیزانمان را خزان کند؛ آیا کرونا یکسالگی ورودش به ایران را با موج چهارم شیوع جشن می‌گیرد؟

ماه ها تجربه حضور کرونا در استان‌های مختلف نشان داده است که قدرت و نفوذ آن به میزان رعایت تدابیر بهداشتی و سطح مسوولیت‌پذیری همگان بستگی دارد.

در حالی که چندی قبل بسیاری از استان‌ها به مدد رعایت پروتکل‌ها به رنگ آبی کرونایی درآمدند، هم اکنون سفرهای بین شهری، جنب و جوش و ترددهای غیرضروری درون شهری در کمتر از دو ماه باقی مانده به نوروز ۱۴۰۰ به طور محسوس افزایش یافته و به موازات آن، شاهد شیب افزایشی ابتلا به کرونا هستیم. 

کرونا از طریق عطسه، سرفه و حتی صحبت کردن فرد آلوده منتشر می‌شود و ذرات سبک تر ویروس تا ساعت‌ها در محیط پیرامون فرد آلوده باقی می ماند، بنابراین خطر انتقال آن در اماکن سربسته و پر تجمع بیشتر و لازم است افراد تا جای ممکن از تردد غیرضروری در مراکز سربسته خودداری کرده و در صورت ضرورت فاصله فیزیکی را رعایت کنند.

در تهران هم به گفته فرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در این کلانشهر، از ابتدای هفته جاری شیب ملایم افزایش بیماران سرپایی و بستری کرونایی رصد شده، هر چند مرگ و میر کاهش پیدا کرده است. 

کارشناسان معتقدند که کرونا همچنان همراه است و هم اکنون فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت دستورالعمل های توصیه شده تنها راه پیشگیری از ابتلا به این ویروس است. 

اما در استان اردبیل، نوسان رعایت پروتکل‌های مقابله با کرونا نگران کننده شده است و به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان، در مجموع رعایت پروتکل ها  در برخی مناطق و در بین برخی اقشار رضایت بخش نیست.

دکتر شهرام حبیب زاده افزود: وضعیت شیوع کرونا در استان اردبیل آبی و زرد است و شواهد نشان می دهد که مردم وضعیت را عادی فرض کرده و کمتر از گذشته پروتکل‌ها را رعایت می‌کنند.

آمارهای کارشناسی تهیه شده توسط معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل نیز نشان می‌‍دهد که میزان استفاده از ماسک در سطح استان از ۶۳ درصد به ۴۵ درصد رسیده و این وضعیت، مخاطره شیوع دوباره کرونا را افزایش داده است.

آمار مراجعان سرپایی کرونا در سبزوار هم افزایش یافته است، وضعیتی که در صورت تداوم آن، این شهرستان در خراسان رضوی وارد اوج چهارم شیوع بیماری می شود.

این در حالی است که دی ماه امسال تعداد مراجعان سرپایی کرونا کاهش یافته بود اما از ابتدای بهمن ماه این تعداد با یک شیب ملایم‌ رو به افزایش است.

به گفته علیرضا مسلم رییس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار، در بین مراجعان سرپایی کرونا به اورژانس مرکز آموزشی درمانی واسعی در ماه جاری موارد ابتلا به کرونا به صورت خانوادگی و گروه‌های سنی جوان‌تر مشاهده شده است.

وی افزود: اگر توجه شهروندان به رعایت پروتکل‌های بهداشتی، فاصله گذاری، شرکت نکردن در دورهمی‌های خانوادگی و اجتماعات کمتر شود در اواخر بهمن ماه وضعیت شیوع کرونا در سبزوار بحرانی می شود.

تازه ترین خبرها از جنوب غرب خوزستان هم نشان می دهد که سیر ابتلا به کرونا در این منطقه افزایشی شده و ابتلا به کووید ۱۹ در شهرستان‌های آبادان، خرمشهر و شادگان نسبت به هفته گذشته بیشتر شده است.

در حالی که تنها راه در امان ماندن از ابتلا به این بیماری مهلک استفاده حداکثری افراد از ماسک، دوری از اجتماعات و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی است.کاهش استفاده از ماسک و رعایت نکردن موارد بهداشتی دلیل اصلی افزایش شمار  مبتلایان در سه شهرستان خوزستان اعلام شده است.

علاوه بر آبادان،  شهرستان های اهواز، امیدیه و مسجدسلیمان در استان خوزستان به وضعیت زرد کرونایی برگشته اند.

در استان گیلان، عادی انگاری و سهل‌انگاری در رعایت توصیه‌های بهداشتی پیشگیرانه، ابتلا به کووید ۱۹را به میزان ۱۵ درصد در قیاس با هفته قبل  افزایش داده است.  

هم اکنون ۴۹۰ بیمار بستری مبتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های گیلان  بستری هستند که از ابتدای هفته روند رو به رشدی دارد.

به گفته معاون فنی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان،  بازارها از مکان های بسیار خطرناک برای انتقال ویروس کرونا هستند و به دلیل اینکه مردم و بازاریان نیاز به فعالیت و حضور در بازار دارند، نمی توان این مکان ها را تعطیل کرد اما دستورالعمل های بهداشتی باید به طور جدی رعایت شود.

در استان مازندران، فرماندار آمل میزان رعایت پروتکل های بهداشتی مردم این شهرستان را طبق آخرین براورد بهداشتی حدود ۸۰ درصد عنوان کرد و گفت: متاسفانه این میزان از رعایت پروتکل های بهداشتی و ماسک زنی برای مدیریت کرونا اصلاً قابل قبول نبوده و باید به بیش از ۹۵ درصد برسد.

علیرضا شریعت افزود: وضعیت نارنجی آمل بسیار شکننده و همانند آتش زیر خاکستر است که کوچک‌ترین عادی‌انگاری و سهل‌انگاری می‌تواند بار دیگر این شهرستان را به مرحله بحرانی وارد کند.

وی خستگی مردم از طولانی شدن شرایط کرونایی  را علت اصلی عادی انگاری و بی میلی به رعایت پروتکل های بهداشتی در آمل دانست و اظهار داشت: اما واقعیت این است که ما در حال حاضر درگیر بیماری کووید-۱۹ هستیم و راهی جز رعایت نکات بهداشت برای برون رفت از شرایط فعلی نیست.

شریعت، میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کووید ۱۹ در شهرستان را به طور میانگین ۲.۸ نفر در روز اعلام کرد و افزود: این میزان در حال حاضر طی یک ۱۰ روز اخیر ثابت بوده که ناشی از محدودیت های سخت گیرانه ۲ هفته گذشته و همچنین همراهی خود مردم و کادر درمانی است.

این در حالی است که تعطیلی سه روزه منتهی به سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، احتمال افزایش تردد مسافران غیربومی در سطح شهرهای استان مازندران را پررنگ کرده است. 

بر این اساس، مردم استان مازندران که با گذشت یک ماه همچنان موج سوم کرونا را با وضعیت نارنجی و زرد کرونایی پشت سر می‌گذارند، خواهان تصویب ممنوع شدن ورود خودروهای غیربومی به این استان از سوی ستاد ملی مقابله با کرونا برای تعطیلات سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی شدند.

در صورت تایید پیشنهاد ستاد استانی مقابله با ویروس کرونا مازندران، ورود خودروها با پلاک غیربومی به شهرهای نارنجی و زرد این خطه شمال کشور ممنوع و  جمعیت بومی دارای پلاک غیربومی نیز صرفاً می توانند با در دست داشتن کارت ملی استانی مجوز ورود و همچنین تردد در استان مازندران را دریافت کنند.

احمد حسین زادگان استاندار و رییس ستاد استانی مقابله با کرونا مازندران با اعلام این خبر، خاطرنشان کرد: قرارگیری طولانی مدت این استان در وضعیت قرمز و نارنجی و اجرای محدودیت های مرتبط، تاب‌آوری مردم به خصوص مشاغل سطح دو و سه را کاهش داده و عدم اجرای محدودیت ها آن هم در حالی که ما در وضعیت شکننده نارنجی و زرد قرار داریم، می تواند مشکلات ما را دوچندان کند.

براساس  ارزیابی وزارت بهداشت و درمان که از طریق اپلیکیشن ماسک در تاریخ نهم بهمن ماه سال جاری انجام شد، هم اکنون از ۲۲ شهرستان این خطه شمال کشور ۱۵ شهرستان در وضعیت رنگ بندی الگوی رنگ بندی کرونایی نارنجی و هفت شهرستان نیز در وضعیت نارنجی قرار دارند.

 

نیم‌خیز موج چهارم کرونا پشت دروازه عادی انگاری

ویروس کرونا با دست آلوده یا عطسه، سرفه و حتی قطرات تنفسی از طریق دهان، بینی و چشم به افراد منتقل می‌شود. تنگی نفس، خستگی و بدن درد، اختلال در بویایی وچشایی و مشکلات گوارشی از جمله علائم بیماری کووید ۱۹ است. بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به ویروس نیز دچار بیماری خفیف می‌شوند.

جهش ویروس کرونا در انگلستان و آفریقا که موجب افزایش سرایت، بیماری‌زایی و مرگ و میر آن شده، نگرانی‌های جدیدی را در جهان به وجود آورده است.

 

۲۸ هزار مبتلا و یکهزار و ۴۸۰ فوت، پیامد جولان کرونا در استان یزد

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد گفت: از ابتدای همه گیری کرونا در استان ( ابتدای اسفند سال ۹۸) تاکنون ۶۴ هزار و ۹۲۴ مورد نمونه‌گیری پی سی آر در استان انجام شده که نمونه ۲۸ هزار و ۴۸۴ نفر از این تعداد مثبت گزارش بوده است.

به گزارش ایرنا، سیدابراهیم سلمانی روز سه شنبه در جمع خبرنگاران با تشریح وضعیت حدود یک ساله شیوع کرونا در استان یزد، افزود: بیشترین میزان بروز بیماری در یکصد هزار نفر از ابتدای همه گیری کرونا به ترتیب در شهرستان های ابرکوه، مهریز، خاتم و بهاباد گزارش شده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد ادامه داد: میانگین سنی بستری شدگان کرونا در استان در موج اول ۵۶.۵ سال، موج دوم ۵۴.۸ سال و موج سوم ۵۶.۵ سال به ثبت رسیده اما از ۱۵ آذر تاکنون، میانگین سنی بستری ها به ۵۳.۹ سال کاهش یافته است.

 سلمانی افزود: از ابتدا همه گیری این ویروس تاکنون، هزار و ۴۸۰ مورد از بیماران مبتلا به کرونا در استان یزد جان خود را از دست دادند.

وی با تاکید بر تداوم رعایت شیوه نامه های بهداشتی خاطر نشان کرد: هم اکنون میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی در استان با کاهشی که در یک ماهه اخیر اتفاق افتاده به ۶۹ درصد رسیده است.

سلمانی گفت: کمترین میزان رعایت شیوه نامه های بهداشتی به ترتیب در شهرستان های میبد ۶۵ درصد، مهریز ۶۷ درصد و ابرکوه ۶۷ درصد گزارش شده است.

وی خاطر نشان کرد: هم چنین تعداد مراجعه  کنندگان به کلینیک های  تشخیصی ۱۶ ساعته کرونا  در استان ۳۰ درصد نسبت به سه هفته گذشته افزایش یافته است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی یزد با اشاره به اجرای طرح شهید حاج قاسم سلیمانی افزود: از ابتدای اجرای طرح در استان، ۳۲ هزار و ۴۹۳ خانواده غربالگری شده اند که نمونه ۲۰۵ مورد از این خانواده ها مثبت شده است.

وی با تبیین فداکاری کادر بهداشت و درمان در خط مقدم مقابله با کرونا گفت: هزار و ۵۷۴ نفر از کادر بهداشت و درمان استان در یک سال گذشته به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده اند که از این تعداد ۳۹ پزشک، ۸۶۰ نفر از کادر پرستاری، ۲۱ نفر رزیدنت و ۴۵۵ نفر از نیروهای بهداشتی بودند که هفت نفر از کادر بهداشت و درمان در این مدت جان خود را از دست داده اند که تاکنون مرضیه محمدی و محمود شمس الدینی به عنوان شهید مدافع سلامت معرفی شده اند.

سلمانی تصریح کرد: کرونا همچنان در کمین است و در صورت عادی انگاری شرایط و کاهش رعایت شیوه نامه های بهداشتی در آستانه سال جدید شاهد موج جدید کرونا در استان و بازگشت محدودیت های سخت گیرانه خواهیم بود.

وی سهل انگاری شهروندان و مسوولان را زنگ خطر موج چهارم کرونا در استان دانست افزود: در برخی جلسات علاوه بر تعداد زیاد افراد شرکت کننده، فاصله گذاری اجتماعی رعایت نمی شود و جلسات بیش از ۲ ساعت به طول می انجامد که این مسئله احتمال سرایت ویروس را در صورت حضور افراد مبتلا افزایش می دهد.

جمعیت استان یزد بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر است که بر اساس آمار افراد کرونا مثبت که از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان اعلام شده بیش از یک درصد جمعیت استان تا کنون به ویروس کرونا مبتلا شده اند.

 

۸۰ مورد جدید ابتلا به کرونا در استان مرکزی شناسایی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: ۸۰ مورد جدید ابتلا به کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته در استان مرکزی شناسایی شد.

دکتر«محمد جمالیان» روز سه‌شنبه افزود: از تعداد ۸۰ مورد جدید در استان ۹ نفر از بیماران در بیمارستان‌های استان بستری شده‌اند که تحت مراقبت قرار دارند و خدمات تخصصی درمانی را دریافت می‌کنند.

وی ادامه‌ داد: شمار مبتلایان به کووید۱۹ در استان مرکزی از زمان شیوع این ویروس تا کنون ۳۵ هزار و ۵۵۹ نفر گزارش شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک اظهار داشت: در ۲۴ساعت گذشته مورد فوتی در اثر ابتلا به ویروس کرونا در استان مرکزی گزارش نشده است که بر این اساس تعداد فوتی های استان همان یک‌هزار و ۴۲۵ نفر است.

شیوع ویروس کرونا از اسفندماه پارسال آغاز شد و استان مرکزی پس از قم در زمره نخستین استان‌هایی بود که موارد ابتلا در آن مشاهده شد.

 

۹۴ بیمار کرونایی در قم بستری هستند

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه در ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوت کرونا مثبت در قم ثبت نشده است، گفت: ۹۴ بیمار کرونایی در قم بستری هستند که حال ۶ تن از آنها وخیم است.

محمدرضا قدر آخرین وضعیت از مبتلایان به کووید۱۹ در قم را مورد توجه قرار داد و افزود: در ۲۴ ساعت منتهی به چهاردهم بهمن ماه ۹۹، ۱۷ تن با علائم مشکوک به کرونا در قم پذیرش شدند.

وی اضافه کرد: از این بین ۱۴ تن بستری شدند و ۲۲ نفر از بیماران کرونایی هم با بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.

«با اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، وضعیت شیوع ویروس کرونا در استان قم از ۱۵ دی از وضعیت قرمز به نارنجی، در ۶ دی‌ از نارنجی به زرد و در ۲۰ دی‌ماه جاری از زرد به «آبی» تغییر کرده است.»

 

۶ نفر دیگر در استان همدان به کرونا مبتلا شدند

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که با شناسایی ۶ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در استان همدان به ۱۰ هزار و ۱۸۵ نفر رسیده است.

دکتر «محمد طاهری» روز سه شنبه اظهار داشت: همچنین با فوت ۲ نفر دیگر از مبتلایان قطعی کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، شمار متوفیان کرونا در این استان به یک هزار و ۴۸۲ نفر رسید.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌های استان همدان با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۴ مورد بود که از این تعداد ۳۴ نفر در بخش عادی بستری شدند.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت: ۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بخش آی.سی.یو مراکز درمانی استان بستری هستند که وضعیت جسمی ۳۴ بیمار وخیم گزارش شده است.

دکتر طاهری درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان‌های استان همدان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان‌های اسدآباد ۳۶۶، بهار ۵۸۲، تویسرکان ۶۴۱، رزن ۴۳۱، درگزین ۱۹۲، فامنین ۱۷۸ و کبودراهنگ ۶۵۰ نفر بوده است.

وی افزود: همچنین یک هزار و ۸۸۳ نفر در ملایر، یک هزار و ۱۲۷ نفر در نهاوند و سه هزار و ۸۶۰ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند.

به گزارش ایرنا، از مجموع ۱۰ شهرستان استان همدان، پنج شهرستان همدان، فامنین، اسدآباد، بهار و ملایر در وضعیت آبی و مابقی در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

 

۲۶ سیستان و بلوچستانی دیگر کرونا گرفتند

رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان گفت: با افزوده شدن ۲۶ کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به۲۷ هزار و ۲۸۹ نفر رسید.

دکتر محمد هاشمی شهری روز سه‌شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: هم‌اینک ۸۵ بیمار با علایم تنفسی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان بستری هستند. 

وی ادامه داد: همچنین ۲۹ بیمار کرونایی در بیمارستان‌های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: در شبانه روز گذشته با افزوده شدن یک فوتی کرونا شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۵۳ نفر رسیده است.

وی اظهارداشت: از مردم عزیز تقاضا می‌شود در صورت امکان و نداشتن ضرورت در خانه بمانند و چنانچه از خانه بیرون می‌روند اصول بهداشتی و آداب تنفسی را به خوبی رعایت کنند.

هاشمی افزود: از آنجایی که کشف راه‌های انتقال کرونا و عوارض ناشی از آن نیازمند گذشت مدت‌زمانی از شیوع و اپیدمی ویروس است و سپس بر اساس یافته‌های علمی رفتار عامل بیماری شناسایی می شود ضروریست شهروندان تمام نکات بهداشتی را رعایت کنند.

استان سیستان و بلوچستان دارای سه دانشگاه علوم پزشکی زابل، زاهدان و ایرانشهر است که دانشگاه زابل ۵ شهرستان، زاهدان ۶ شهرستان و ایرانشهر ۱۲ شهرستان استان را زیرپوشش دارند.

 

ابتلای ۳۲ نفر از اهالی یک روستای لارستان به کرونا با چاشنی آش

اهالی روستای کرمستج بخش مرکزی لارستان با وجود همه هشدارها، توصیه‌ها و اعلام خطر جدی مبنی بر شیوع موج چهارم کرونا، بی توجه به دستورات و توصیه‌های بهداشتی ستاد مدیریت کرونا، با شرکت در دورهمی و پخت آش نذر، ۳۲ نفرشان از جمله ۱۵ دانش آموز به ویروس کرونا مبتلا شدند.

روستای کرمستج واقع در بخش مرکزی لارستان که به گفته مسوولان دانشکده علوم پزشکی این شهر ظرف ۲ روز ۳۲ مورد ابتلای به کرونادر آن به ثبت رسیده است، به جرگه روستاهای در معرض خطر شیوع کرونا اضافه شده و محدودیت‌های سختگیرانه و شدید در این روستا اعمال خواهد شد.

بنا به اظهار مسوولان ذی‌ربط، هم اینک شمار روستاهای در معرض خطر شیوع و موج چهارم کرونا در منطقه لارستان به پنج مورد رسیده و به همین سبب محدودیت‌های سختگیرانه و شدید تردد در این روستاها که شامل کاریان، لاغران، احمد محمودی و جلال‌آباد از بخش‌های جویم و بنارویه و همچنین کرمستج بخش مرکزی لارستان است به مدت ۲ هفته اعمال خواهد شد.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان گفت: یکی از تفاوت‌های آمار مبتلایان در روستای کرمستج با سایر نقاط لارستان در تعداد و افزایش درگیری دانش‌آموزان است و اینکه ۱۵ دانش‌آموز ظرف ۴۸ ساعت به بیماری کووید ۱۹ مبتلا شده‌اند.

وحید یگانه بیان کرد: ابتلای این تعداد دانش‌آموز به کرونا به سبب حضور در کلاس درس و مدرسه نبوده بلکه بیشتر ناشی از رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی در حین بازی و هم بازی شدن با یکدیگر و همچنین حضو در دورهمی ها و تجمع‌های خانوادگی بوده است.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان، با حضور در روستای کرمستج و هماهنگی با دهیار، معتمدین و همچنین اهالی روستا آنها را نسبت به اوجگیری و خطر جدی شیوع موج چهارم و افزایش شمار مبتلایان به این بیماری آگاه کرد.

یگانه، در این نشست اضطرای همچنین بر ضرورت رعایت مسائل بهداشتی و منع تردد کامل به مدت ۲ هفته و اعمال محدودیت‌های شدید در روستای کرمستج تاکید کرد.

وی، با بیان اینکه با همکاری نیروی انتظامی در ورودی این روستا ایست و بازرسی مستقر شده است، اظهار داشت: از روحانیون و معتمدین محل نیز درخواست شد، مساجد و برپایی نمازهای یومیه تا اطلاع بعدی در این روستا تعطیل شود.

معاون بهداشتی دانشکده علوم پزشکی لارستان بیان کرد: امام جماعت و اهالی روستای کرمستج نیز در خصوص تشویق مردم به انجام تست‌های بیشتر نیز اعلام آمادگی کردند تا بتوان موج بیماری را در خود روستا کنترل و از سرایت آن به سایر مناطق جلوگیری کرد.

یگانه ، مهمترین عامل در شیوع موج چهارم کرونا را برخلاف سایر مناطق، جشن‌های ازدواج و ختم ندانست بلکه علت آن را توزیع آش نذری و برپایی دورهمی‌های خانوادگی و گروهی عنوان کرد.

شهرستان لارستان به مرکزیت لار در فاصله ۳۷۸ کیلومتری جنوب شرقی شیراز قرار دارد.

 

محدودیت‌ها در شهرستان اوز شدیدتر شد

ستاد مدیریت کرونا در شهرستان اوز امروز (چهاردهم بهمن ماه ۹۹) با صدور اطلاعیه‌ای نسبت به تشدید اعمال محدودیت‌های کرونایی در روستاهای فیشور، محلچه، کهنه، شهرک توحید، کوره، بیدشهر و گلار از توابع این شهرستان تاکید کرده است.

در این اطلاعیه عنوان شده است: مدارس تا اطلاع ثانوی در روستاهای یاد شده تعطیل، برگزاری هر گونه مراسم و نماز جمعه تا اطلاع ثانوی مطلقا ممنوع و تجمع در دشت و صحرا به ویژه در روزهای تعطیل ممنوع است.

بر اساس این اطلاعیه، بازاریان و کسبه نیز به شرط فعال کردن میز خدمت مجاز به فعالیت هستند و اجرای تمام برنامه‌ها و نشست‌های اداری بیش از ۱۵ نفر نیز ممنوع است.

همچنینی در این اطلاعیه آمده است: تمام افرادی که از کشورهای حوزه خلیج فارس به شهرستان اوز مراجعه می‌کنند چه با علائم یا بی‌علائم، ضرورت دارد که به مدت ۲ هفته در قرنطینه خانگی به سر ببرند.

مسوولان بهداشتی و ستاد مقابله با کرونا شهرستان لارستان متناسب با شرایط، اکنون با هشدارها، اعمال محدودیت‌های شدید و اتخاذ تدابیر ویژه به دنبال کاهش تعداد مبتلایان و جلوگیری از بحرانی شدن وضعیت هستند.

شهرستان اوز در ۳۴۵ کیلومتری جنوب شرقی شیراز واقع شده است. 

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، اعلام کرد: در ۲۴ ساعت گذشته تا ظهر امروز (چهاردهم بهمن ماه ۹۹) بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۸۲۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد و ۶۶۰ نفر بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ نفر رسید.

به گفته سیما سادات لاری، تاکنون یک میلیون و ۴۳۱ هزار و ۴۱۶ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و با فوت ۷۲ نفر از مبتلایان به این بیماری در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۸ هزار و ۱۱۰ نفر رسیده است.

او گفت: بر اساس آخرین تحلیل ها، ۱۸ شهرستان کشور در وضعیت نارنجی، ۱۲۴ شهرستان در وضعیت زرد و ۳۰۶ شهرستان در وضعیت آبی (کم خطر) قرار دارند.

وی بیان داشت: ویروس کرونا از طریق عطسه، سرفه و حتی صحبت کردن فرد آلوده منتشر می‌شود و ذرات سبک‌تر ویروس تا ساعت‌ها در محیط پیرامون فرد آلوده باقی می‌ماند، بنابراین از مردم می‌خواهیم با توجه به خطر انتقال ویروس کرونا در اماکن سربسته و پُر تجمع حضور نیابند وتا تا حد ممکن از تردد غیر ضروری در مراکز خرید خودداری و در صورت ضرورت فاصله فیزیکی را رعایت و به صورت هدفمند برای خرید اجناس مورد نیاز اقدام کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.