طبق توضیحات سخنگوی وزارت بهداشت چهار شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

به گزارش جماران؛ به نقل از ایرنا، سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: تاکنون یک میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۷۴ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۰۱ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۵ هزار و ۴۳۸ نفر رسیده است.

سیما سادات لاری روز شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی و موارد فوت ناشی از ابتلا به کووید ۱۹ در کشور بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۳ دی ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، ۶ هزار و ۴۵ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۶۹۳ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۷۴ نفر رسید.

وی ادامه داد: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۱ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۵۵ هزار و ۴۳۸ نفر رسید.

لاری گفت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۴ هزار و ۳۲۶ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان‌ها ترخیص شده اند. همچنین ۴۹۸۱ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

معاون وزیر بهداشت افزود: تا کنون ۷ میلیون و ۷۲۳ هزار و ۳۷۷ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: در حال حاضر و بر اساس آخرین تحلیل ها، چهار شهرستان ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در وضعیت قرمز، ۴۳ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۴۰۱ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

میانگین موارد بستری و فوت به علت کرونا

معاون وزیر بهداشت گفت: در هفته گذشته، میانگین بروز هفتگی موارد مثبت بستری و همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر نسبت به هفته قبل روند کاهشی داشته است. میانگین بروز موارد مثبت بستری در هفته دوم دی ماه حدود ۶.۴ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت گزارش شده که بیشترین میزان بروز در استان‌های مازندران، گلستان، تهران، اردبیل و گیلان است.

وی افزود: همچنین میانگین بروز هفتگی موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در هفته دوم دی ماه حدود ۱۲.۵ نفر به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت گزارش شده که بیشترین میزان بروز به ترتیب در استان‌های مازندران، گیلان، اردبیل و کهگیلویه و بویراحمد بوده است.

وضعیت کرونا در مازندران

لاری اظهار کرد: با وجود مشاهده شیب نزولی در نمودار موارد مثبت بستری و همچنین نمودار موارد مرگ و میر ناشی از بیماری در کشور، میانگین بروز در هر دو شاخص یاد شده در استان مازندران با اختلاف قابل توجهی بالاتر از میانگین کشوری است.

وی ادامه داد: همان طور که پیش‌تر نیز به اطلاع رسید در حال حاضر شهرستان‌های ساری، آمل، رامسر و سوادکوه شمالی در این استان در وضعیت قرمز بیماری قرار دارند و مطمئنا هر گونه سهل انگاری در عمل به توصیه‌های بهداشتی توسط مردم استان مازندران، وضعیت بیماری را در این استان به مراتب سخت‌تر کرده و تعداد بیشتری از شهرستان‌های این استان را به وضعیت قرمز تبدیل خواهد کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت اظهار کرد: تغییر در کنش‌های فردی و اجتماعی در مسیر مبارزه با کووید ۱۹ امری اجتناب ناپذیر است و امیدواریم با ایستادگی در عمل به توصیه‌های بهداشتی و پرهیز از هرگونه عادی انگاری شرایط، شاهد بهبود روز افزون وضعیت بیماری در همه کشور باشیم.

 

۳۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا در استان مرکزی شناسایی شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت: ۳۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا ۴۸ ساعت اخیر در استان مرکزی شناسایی شدند.

دکتر محمد جمالیان روز یکشنبه افزود: شمار کل مبتلایان به کووید ۱۹ در این استان به احتساب آمار مبتلایان جدید به ۳۴ هزار و ۱۹۳ نفر رسیده است.

وی اظهار داشت: چهار بیمار مبتلا به کرونا استان مرکزی در ۲ روز اخیر بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی اراک گفت:  پنج نفر از موارد جدید ابتلا به کرونا در این استان برای پیگیری امور درمانی در بیمارستان‌ها بستری شدندو  ۳۴ بیمار نیز به صورت سرپایی درمان شده و باید  تا زمان منفی شدن جواب آزمایش و درمان نهایی در قرنطینه خانگی بمانند.

دکتر جمالیان اظهارداشت: یک هزار و ۳۹۱ نفر تاکنون در استان مرکزی در اثر ابتلا به ویروس کرونا فوت کردند.

«سیماسادات لاری» سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شمار مبتلایان به کرونا در کشور را یک میلیون و ۲۳۷ هزار و ۴۷۴ نفر  اعلام کرد و گفت:  با فوت ۱۰۱  بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت اخیر، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۵۵ هزار و ۴۳۸ نفر رسیده است.

استان مرکزی در زمستان ۹۸ بعد از قم دومین کانون بیماری کرونا در کشور بود.

 

استاندار گیلان: بیش از ۸۸ درصد جمعیت استان برای کرونا پایش شدند

استاندار و رئیس ستاد استانی مدیریت کرونا گیلان از پایش افزون بر ۸۸ درصدی جمعیت استان در اجرای طرح مدیریت و کنترل اپیدمی کرونا به شیوه محله‌محور  با عنوان شهید سلیمانی خبر داد.

ارسلان زارع روز شنبه در جلسه ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا خاطرنشان کرد: این طرح در سه حوزه حمایتی ، نظارتی و مراقبتی اجرا می شود و فعالان آن در تلاشند علاوه بر مقابله با همه‌گیری ویروس، از بار طاقت‌فرسا بر دوش کادر فداکار درمان بکاهند.

وی با تأکید بر اینکه باید آگاهی افزایی جامعه از خطرات عادی انگاری ویروس استمرار داشته باشد، افزود: اگرچه طی دو هفته اخیر هیچ منطقه‌ای از گیلان در وضعیت قرمز کرونایی قرار نداشته، ولی باید مراقبت ها در شهرستان های دارای وضعیت شکننده، تشدید یابد.

زارع از پایش مجدد افراد بالای ۶۳ سال استان هم از طریق  طرح محله محور و هم با استفاده از سامانه علوم پزشکی و شناسایی زودهنگام و مداخله جدی دانشگاه خبر داد و گفت: به یقین انجام طرح مذکور از گسترش ویروس به میزان قابل توجهی جلوگیری می کند.

نماینده عالی دولت در استان یادآور شد:  اگرچه هیچ منطقه‌ای از گیلان طی دو هفته اخیر در وضعیت قرمز کرونایی قرار نداشته ولی برخی شهرستان‌ها از جمله لاهیجان با تعداد افزون بر ۵۰ بستری کرونایی، شرایط شکننده‌ای دارند که نیازمند توجه بیشتر مردم به الزامات بهداشتی است.

وی ادامه داد: پیش از این و به‌دفعات متذکر شده بودم که برای مقابله با بیماری، نیازمند سبک جدیدی از زندگی هستیم و امروز خاطرنشان می‌کنم تجربه ماه‌های اخیر به روشنی نمایانگر این‌ست که برای سازگاری با کرونا باید رفتاری متفاوت از گذشته در پیش گرفته و در این زمینه فرهنگ‌سازی کنیم.

زارع با بیان اینکه پرهیز از شکل‌گیری دورهمی‌های خانوادگی یکی از مهم‌ترین اصول مورد انتظار و لازم به رعایت ، بر لزوم استمرار فعالیت های رسانه‌ای و ترویجی در خصوص رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی تمامی اقشار جامعه و پرهیز از عادی انگاری تاکید کرد.

وی اظهار داشت: این واقعیتی غیرقابل کتمان است که بین رعایت پروتکل‌ها و میزان ابتلا، بستری و مرگ‌ومیر بیماران، ارتباطی تنگاتنگ وجود دارد و طبق اظهار کارشناسان و پزشکان؛ بهترین راه مبارزه با ویروس استفاده از ماسک، رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی است. 

استاندار گیلان ادامه داد: این موضوع باید پیوسته اطلاع‌رسانی شود که کوچک‌ترین غفلت و عدم رعایت پروتکل ها، مناطق زرد را به نارنجی تغییر می دهد و اگر این بی‌توجهی ها ادامه داشته باشد؛ شاهد بازگشت شرایط دشوار کرونایی خواهیم بود.

 وی توسعه دولت الکترونیک و جلوگیری از شکل‌گیری اجتماعات را ضرورتی غیرقابل انکار خواند و نرم افزاری که نیروی انتظامی برای ارائه بسیاری از خدمات در بستر فضای مجازی طراحی کرده را گامی قابل تقدیر در این مسیر خواند.

استاندار گیلان با اشاره به گذشت ۱۰ ماه از شیوع کرونا و سپری شدن بسیاری از مناسبت های ملی و مذهبی در این مدت ، نگرش و سیره عملی رهبر معظم انقلاب در مقابله با ویروس کرونا را یادآور شد و گفت: معظم له ، الگویی کامل از رعایت پروتکل های بهداشتی هستند که به مسئولان هم تکلیف کرده اند به این مهم توجه کنند.

وی با تاکید بر لزوم رعایت موازین بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در مناسبت های پیش رو بیان داشت: خوشبختانه توجه به این مهم در گیلان

مطلوب بوده و انتظار می رود همکاری اصناف و اقشار همواره تداوم داشته باشد.

زارع همچنین از تمدید زمان پرداخت وام ودیعه مسکن از سوی مستأجران و نیز بازپرداخت تسهیلات حوزه گردشگری و حمل و نقل تا پایان بهمن ماه طبق مصوبه امروز ستاد ملی مدیریت کرونا خبر داد.

وی با اشاره به رحلت آیت‌الله مصباح‌یزدی از استادان برجسته حوزه علمیه و تسلیت به طلاب و علمای حوزه‌های علمیه و علاقه‌مندان ایشان و نیز گرامیداشت نخستین سالگرد شهادت شهید قاسم سلیمانی اظهار داشت: او ، سرداری سرافراز و فروتن و الگوی مجسم اخلاص بود که در جبهه‌های دفاع مقدس و نیز مبارزه با تروریسم، در قامت یک قهرمان ملی درخشید.

وی افزود: با شهادت سردار سلیمانی نه فقط ملت ایران، بلکه همه مردم آزادی‌خواه جهان داغدار از دست دادن او شدند اما این شهادت؛ عزم ملت بزرگ ایران برای ایستادگی و مقابله در برابر زیاده‌خواهی‌های مستکبران را دوچندان کرد و شهادت او همچون زندگی‌اش، موجب همبستگی بیشتر ملت ایران و مراسم تشییع‌اش نیز نمایشی از وحدت و انسجام ملی بود.

استاندار گیلان ادامه داد: راهی که آن سردار پرافتخار ایران و اسلام در آن گام نهاد؛ نمایانگر مسیر ایثار و مقاومت است که مردم عزتمند کشورمان، ثابت‌قدم‌تر از همیشه  در این مسیر حرکت می‌کنند.

در این جلسه رئیسان هریک از کمیته های ستاد استانی مدیریت کرونا نیز به بیان اقدامات انجام شده پرداختند.

گیلان با دو و نیم میلیون نفر جمعیت از نخستین استانهای درگیر شیوع ویروس کرونا در کشور بود .

 

کرونا در فارس از نفس افتاد

شیب کاهشی شمار مبتلایان و درگذشتگان کرونا در استان فارس تداوم یافت و در نخستین روز هفته دوم دی ماه، آمار جانباختگان کرونا در این استان تک‌رقمی ماند.

براساس آخرین رنگ‌بندی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تمام شهرستان‌های استان فارس در وضعیت زرد شیوع ویروس کرونا قرار دارند.

مسوولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز اجرای موفق محدودیت‌ها و اجرای طرح شهید سلیمانی را عاملی برای این موفقیت ها می‌دانند.

بر اساس توصیه های کارشناسان و کارگزاران بهداشتی  هرچند ۳۶ شهرستان استان در وضعیت زرد قرار گرفته است اما باید مراقب باشیم و بدانیم کوچکترین بی‌احتیاطی و عادی انگاری دوباره شهرستان‌های استان را به وضعیت قرمز برمی‌گرداند.

این کارشناسان از مردم خواسته اند همچنان رعایت شدید و دقیق پروتکل‌های بهداشتی را در دستور کار قرار دهند تا هرچه سریعتر کرونا ریشه‌کن شود.

بر این اساس مراسم‌ ، برنامه‌ها، یادبودها و تجمع‌ها در تمام شهرستان‌های استان همچنان تعطیل  است ،  قرار گرفتن تمام شهرستان‌های استان فارس در وضعیت زرد شیوع کرونا نتیجه همکاری مردم است و انتظار  می رود همکاری آنان در رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان تداوم داشته باشد.

مهرزاد لطفی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز روز شنبه در نشست ستاد دانشگاهی مدیریت کرونا؛ اجرای موفق طرح شهید سلیمانی را از دلایل فروکش کردن نسبی کرونا در استان فارس اعلام کرد و اظهار داشت :  فرهنگ ایثار، فداکاری و از جان گذشتگی که شهید سلیمانی از سردمداران آن در کشور بود، در این روزهای بحرانی سرلوحه خدمت مدافعان سلامت است.

 عبدالرسول همتی معاون بهداشت دانشگاه نیز اظهار کرد: در استان فارس از ابتدای شیوع کرونا تاکنون، بیش از ۵۵۴ هزار نمونه آزمایشگاهی از افراد بیمار و علامت دار تهیه شده است که از این تعداد، ۱۶۲ هزار و ۷۴ مورد مثبت قطعی شناسایی شده است.

همتی  گفت: هم اکنون ۵۸۷ بیمار  مثبت قطعی و یا دارای علامت کروناویروس در بیمارستان های استان بستری هستند که از این تعداد، ۱۲۵ بیمار مبتلا به کووید۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمی در بخش های مراقبت های ویژه درمانی هستند. 

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز همچنین مجموع بهبودیافتگان این بیماری را که از ابتدای شیوع از بیمارستان ها ترخیص شده اند و یا از ایزوله خانگی خارج شده اند، ۱۵۷ هزار و ۳۶۰ نفر اعلام کرد.

او با بیان اینکه متاسفانه سه هم استانی در روز گذشته به دلیل ابتلا به کروناویروس جان خود را از دست دادند افزود: با این موارد جدید، تاکنون آمار موارد فوتی به دلیل ابتلا به کرونا ویروس در فارس به سه هزار و ۲۸ نفر رسیده است.

آمار مبتلایان کووید۱۹ در شهرستان‌های فارس

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز با اعلام بیماران شناسایی شده از ابتدای شیوع کرونا تاکنون به تفکیک شهرستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شیراز گفت: از مجموع ۱۶۲ هزار و ۷۴ مورد شناسایی شده، ۸۲۶۶۶ مورد مربوط به شیراز؛ کازرون ۴۳۱۴ مورد، مرودشت ۳۹۹۲ مورد، ممسنی ۲۷۳۳ مورد، فیروزآباد ۲۷۱۹ مورد، داراب ۲۶۰۹ مورد، آباده ۲۵۳۹ مورد، کوار ۲۴۴۳ مورد، سپیدان ۱۸۸۸ مورد، استهبان ۱۵۹۲ مورد، نی ریز ۱۵۱۸ مورد، کوهچنار ۱۵۱۲ مورد، زرین دشت ۱۴۸۹ مورد، اقلید و قیرو کارزین هرکدام ۱۳۸۷ مورد، خرمبید ۱۲۳۱ مورد، رستم ۱۰۹۴ مورد، لامرد ۱۰۸۵ مورد، زرقان ۱۰۵۴ مورد، خرامه ۱۰۳۱ مورد، پاسارگاد ۱۰۱۴ مورد، فراشبند ۱۰۰۲ مورد، ارسنجان ۸۰۸ مورد، سروستان ۶۶۳ مورد، مهر ۶۵۵ مورد، بوانات ۵۶۷ مورد، بیضا ۵۴۰ مورد، بختگان ۵۲۱ مورد و سرچهان ۴۱۴ مورد بوده است.

همتی یادآور شد: دیگر موارد ابتلا در فارس، مربوط به سایر دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی استان بوده است.

این مقام مسوول در دانشگاه با توجه به اینکه آمار مبتلایان به تدریج در حال افزایش است، بیان کرد: بیماری کووید ۱۹  در جامعه در حال چرخش است، بنابراین لازم است با دقت نظر نسبت به سلامتی خود، خانواده و همنوعان، پروتکل های بهداشتی را رعایت کنیم.

 

کهگیلویه و بویراحمد در ۲ روز گذشته فوتی کرونایی نداشته است

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: هیچ مورد فوتی ناشی از بیماری کرونا در ۴۸ ساعت گذشته در این استان گزارش نشده است.

پرویز یزدان پناه روز شنبه اظهار داشت: روز گذشته ۲۵ بیمار کرونایی بستری و ۳۰ بیمار دیگر ترخیص شده اند و آمار ها روند کاهشی جزیی بیماری کرونایی را  در استان نشان می دهد.

وی افزود: هم اکنون ۱۵۶ بیمار در بیمارستان های کرونایی استان بستری هستند  که ۶۱ بیمار مبتلای قطعی هستند و از این تعداد ۱۹ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد  تصریح کرد: تعداد بهبود یافتگان بیماران کرونایی استان ۲۱ هزار ۲۹۱ مورد گزارش شده است.

یزدان پناه تاکید کرد: تاکنون ۲۴ هزار و ۲ نفر در استان به کرونا مبتلا شده اند و ۹۰ درصد از کرونایی ها در استان بهبود یافته اند.

وی عنوان کرد: شاخص مثبت بودن نمونه ها در کشور ۱۴ و در استان ۳۶ درصد و شاخص نمونه گیری در کشور ۹.۱ و در استان ۹.۲ درصد است.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: میزان فوتی های استان به ۴۰۸ نفر رسیده است.

وی ابراز داشت: ۴۴۹ جواب نمونه دریافت شده از آزمایشگاه سلولی مولکولی یاسوج که شامل تست های pcr و سریع بودند حدود ۲۳ درصد نمونه ها مثبت بودند و بیشترین موارد مثبت در شهرستان های بویراحمد، کهگیلویه، گچساران و....بوده اند.

 

ویروس جهش یافته کرونا تهدیدی در برابر مردم کهگیلویه و بویراحمد

استاندار کهگیلویه و بویراحمد گفت: بیماری ویروسی کرونا تمام نشده و در حال حاضر ویروس جهش یافته آن خودنمایی کرده و باید مراقبت های بیشتری انجام گیرد تا از ورود آن به کشور و استان جلوگیری کنیم.

حسین کلانتری روز شنبه در نشست ستاد استانی پیشگیری از ویروس کرونا در یاسوج اظهار داشت: برای جلوگیری از ورود این ویروس ناشناخته باید هوشیارانه اقدام کنیم،  مسئولان  و متولیان وزارت بهداشت در حال کنترل مرزها هستند تا این ویروس خطرناک وارد کشور نشود.

وی افزود: شهرستان های بویراحمد و کهگیلویه وضعیت شکننده ای دارند و تلاش داریم وضعیت آن ها را از نارنجی به زرد تغییر دهیم.

 استاندار کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: میزان تست های مراجعان باید افزایش یابد و حتی به ازای هر تست مثبت نمونه های کرونایی باید حداقل ۱۵ نفر از اطرافیان آن تست دهند. 

کلانتری ابراز داشت: طرح شهید سلیمانی در استان به خوبی اجرایی شده اما همچنان می توان به شکل مطلوب تری از ظرفیت این طرح بهره ببریم.

وی عنوان کرد: موضوع دیوار کشی آرامستان شرف آباد شهر یاسوج سریع تر در دستور کار قرار گیرد و از تجمع در این آرامستان به جد خوداداری شود.

استاندار کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به احتمال پیک کرونا در بهمن ماه، تاکید کرد: به شدت نگران بهمن ماه هستیم و این مهم می تواند آسیب جدی وارد کند.

کلانتری گفت: به علت پیشگیری از شیوع ویروس کرونا برگزاری هر گونه نمایشگاه در استان تا اطلاع ثانوی ممنوع بوده مگر اینکه پس از بررسی در این ستاد به تصویب برسد.

وی عنوان کرد: تیراندازی در مراسمات عروسی و تشییع جنازه ها در استان پیگرد قانونی دارد و سلاح ها ضبط می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز اظهار داشت: هم اکنون ۱۵۶ بیمار در بیمارستان های کرونایی استان بستری هستند  که ۶۱ بیمار مبتلای قطعی هستند و از این تعداد ۱۹ نفر در بخش مراقبت های ویژه تحت درمان هستند. 

یزدان پناه تصریح کرد: تعداد بهبود یافتگان بیماران کرونایی استان ۲۱۲۹۱ مورد گزارش شده است.

وی تاکید کرد: تاکنون ۲۴ هزار و ۲ نفر در استان به کرونا مبتلا شده اند و ۹۰ درصد از کرونایی ها در استان بهبود یافته اند.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد نیز گفت: موج جدید ویروس کرونا در مازندان تشدید شده و پیش بینی شیوع آن برای یک ماه آینده در این استان پیش بینی می شود.

محمد مهدی بانشی افزود: شیوع موج جدید ویروس کرونا خطر را دوچندان می کند و باید تلاش ها برای مهار آن بیشتر شود.

 

تعداد جانباختگان کرونا در کرمانشاه به هزار و ۴۲۸ نفر رسید

رییس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه گفت: با فوت ۲ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جانباختگان مربوط به بیماری کووید ۱۹ در استان به هزار و ۴۲۸ نفر رسید.

مهدی محمدی روز شنبه افزود: این ۲ نفر در شهرستان های کرمانشاه و اسلام آبادغرب فوت کردند.

وی گفت: در ۲۴ ساعت گذشته ۱۲ بیمار مثبت بستری و ۵۰ بیمار مثبت سرپایی شناسایی شدند.  

محمدی اظهار داشت: همچنین در این مدت ۵۱ بیمار جدید با علایم کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان بستری و ۴۰ نفر هم از بیمارستان پس از بهبودی ترخیص شدند.

وی اظهار داشت: هم اکنون ۱۸۱ بیمار کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان کرمانشاه بستری هستند.

تعداد بستری های بیماران کووید ۱۹ در مراکز درمانی استان کرمانشاه در آبان ماه به هزار و ۲۶۰ نفر رسید و در ۲۴ آبان ۲۴ فوتی داشتیم که بیشترین آمار در یک روز از ابتدای شیوع ویروس کرونا تاکنون بوده است.

 

استان کرمانشاه از نظر کرونا در وضعیت زرد قرار گرفت

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه اعلام کرد تمام شهرستان‌های استان هم اکنون از نظر کرونا در وضعیت زرد قرار دارند.

دکتر «محمودرضا مرادی» روز چهارشنبه با قدردانی از همراهی و همکاری مردم در رعایت پروتکل‌های بهداشتی، افزود: روند شیوع بیماری کرونا در کرمانشاه کاهشی است اما وضعیت خوب کنونی در استان پایدار نیست و احتمال بازگشت به وضعیت قرمز وجود دارد.

وی اظهار داشت: پس از پشت سر گذاشتن پیک سوم بیماری در کرمانشاه از چند هفته گذشته شاهد سیر کاهشی شیوع بیماری در  استان هستیم.

او گفت: با اعمال محدودیت ها و رعایت جدی پروتکل ها، پس از  گذشت ۱۰۵ روز بار دیگر میزان فوتی‌های ناشی از کووید ۱۹ در استان کرمانشاه به صفر رسید که جای خوشحالی دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه : همچنان محدودیت تردد شبانه در شهرهای استان اعمال می شود و در شرایط زرد شیوع بیماری کرونا مشاغل گروه یک، ۲ و سه می توانند به فعالیت خود ادامه دهند.

 

کرونا تردد مسافر از مرزهای آذربایجان‌غربی را ۹۴ درصد کاهش داد

ناظر گمرکات آذربایجان‌غربی با اشاره به تردد روزانه ۸۸۱ مسافر از مرزهای استان طی سال جاری گفت: این تعداد به علت شیوع کرونا ۹۴ درصد کمتر از مدت مشابه سال گذشته است.

توحید آذربد روز شنبه افزود: تردد روزانه مسافر از مرزهای آذربایجان غربی طی سال گذشته، بیش از ۱۵ هزار نفر بود.

وی اضافه کرد: با این آمار، میزان تردد روزانه از مرزهای آذربایجان غربی طی سال جاری بیش از ۱۴ هزار نفر کمتر شده که امیدواریم طی ماه های آتی به روند عادی در این خصوص برگردیم.

وی ادامه داد: از ابتدای امسال ۲۳۸ هزار مسافر با وجود شیوع ویروس کرونا از طریق گمرکات استان تردد کرده اند.

ناظر گمرکات آذربایجان غربی اظهار کرد: از این تعداد حدود ۱۱۷ هزار مسافر ورودی و ۱۲۱ هزار و ۲۹۴ مسافر خروجی بود.

آذربد همچنین از تردد ۲۸۴ هزار و ۵۷۸ خودرو اعم از ترانزیتی، صادراتی، سواری و مسافربری از طریق گمرکات استان در ۹ ماه گذشته سال خبر دارد و گفت: از این تعداد ۲۸۳ هزار و ۱۴۴ دستگاه کامیون و تریلر، یک هزار و ۳۵۵ دستگاه سواری و ۹۱ دستگاه اتوبوس مسافری بود.

آذربایجان غربی ۹ گمرک و پنج پایانه رسمی مرزی با کشورهای ترکیه، عراق و نخجوان دارد.

 

۲۳۶ بیمار کرونایی در شهرستان آمل بستری هستند

فرماندار آمل با بیان اینکه روند افزایش بیماران در شهرستان همچنان افزایشی است ، گفت : در حال حاضر ۲۳۶ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در بیمارستان های شهرستان بستری هستند.

علیرضا شریعت افزود : وضعیت شهرستان آمل همچنان قرمز است و علت این قرمز بودن عدم رعایت پروتکل های بهداشتی توسط بخشی از مردم است.

وی  ادامه داد: بررسی کادر درمانی از بیماران کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های استان نشان می دهد بی توجهی به هشدارها در باره پیامدهای برگزاری دور همی شب یلدا سبب شده است تا روند شیوع کرونا در آمل دوباره افزایشی شود.

فرماندار آمل  با بیان اینکه ۲۳۶ نفر در حال حاضر در پنج بیمارستان شهر بستری هستند افزود: اگر روند مبتلایان به کرونا به همین روال افزایش یابد برای پذیرش در بیمارستان ها دچار مشکل خواهیم شد و ظرفیت بیمارستان ها در حال تکمیل شدن است.

وی نسبت به افزایش بیماران بدحال نیز ابراز نگرانی کرد و گفت : متاسفانه اکثر افرادی که مراجعه می کنند حالشان وخیم است و نیاز به مراقبت های ویژه دارند.

شریعت با بیان اینکه آمار فوتی های این شهرستان نوسان دارد ، افزود : ولی آمار فوتی های شهرستان همچنان بالا است و امروز ۲ نفر و روز گذشته پنج نفر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹ فوت کردند.

 

تشدید محدودیت‌ها

 

فرماندار آمل همچنین از اجرای محدودیت های قرمز کرونایی از امروز در آمل خبر داد و گفت: چاره ای به جز تعطیلی بازار نداریم و طبق مصوبه ملی کرونا باید تمام مشاغل به جز مشاغل سطح یک تعطیل باشند و در صورت بازگشایی جریمه و به مراجع قضایی معرفی خواهند شد.

وی همچنین بر لزوم اجرای کامل پروتکل های بهداشتی در مشاغل سطح یک تاکید کرد و افزود : اگر در مشاغل سطح یک نیز پروتکل های بهداشتی از جمله استفاده از ماسک و فاصله گذاری اجتماعی رعایت نشود با فروشنده برخورد خواهد شد.

شریعت با بیان اینکه در اجرای مصوبه های ستاد ملی کرونا با کسی تعارف نداریم ، گفت : مدیر سه دستگاه اداری نیز به علت عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در اداره توبیخ شدند و درصورت تکرار عزل خواهند شد.

وی ادامه داد: همچنین طی هفته گذشته چندین خانواده که قصد برگزاری دورهمی و مراسم تجمعی داشتند برخورد و به دادستانی  ارجاع داده شدند.

فرماندار آمل  از همه دستگاه ها، نهادها و افراد تاثیر گذار خواست که در اجرای مصوبات ملی ستاد کرونا همراهی  و همکاری داشته باشند.

روند افزایشی بیماران جدید کووید ۱۹ بستری در بیمارستان های مازندران با ضرب آهنگ ملایم از آذر ماه شروع شد ولی از دی ماه شدت گرفت به گونه ای که آمار حدود ۸۰۰ بیمار کووید ۱۹ بستری در روز اویل آذر ماه با افزایش ۵۰ درصدی به حدود یکهزار و ۲۰۰ نفر رسید.

وزارت بهداشت هم هفته پیش در ارزیابی جدیدش از وضعیت کرونایی کشور اعلام کرد که وضعیت چهار شهرستان مازندران از نارنجی به قرمز و پنج شهرستان هم از زرد به نارنجی تبدیل شده است. در حال حاضر وضعیت ۱۸ شهرستان از ۲۲ شهرستان مازندران نارنجی و چهار شهرستان آمل، ساری، رامسر و سوادکوه شمالی قرمز است.

ستاد مقابله با کرونای مازندران هم اعلام کرده است که محدودیت های قرمز کرونایی از فردا شنبه ۱۳ دی ماه در این چهار شهرستان به اجرا در می آید و اجرای محدودیت های نارنجی هم در سایر شهرستان های استان تشدید خواهد شد.

 

۱۱۲ بیمار کرونایی در بیمارستان های قم بستری هستند

 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با اشاره به آخرین وضعیت بیماری کرونا در این استان گفت: هم‌اکنون ۱۱۲ بیمار کرونایی در مراکز درمانی قم بستری هستند که حال ۱۴ تَن از آنها وخیم است.

محمد رضا قدیر در گفت و گویی اظهار داشت: در ۲۴ ساعت منتهی به سیزدهم دی ماه ۱۷ بیمار با علائم کرونا در مرکز فوریت های پزشکی مراکز درمانی قم مورد پذیرش قرار گرفتند.

قدیر با اشاره به بستری شدن ۱۰ بیمار در بیمارستان های استان افزود: ۱۶ تَن از بیمارانی که طی روزهای گذشته در مراکز درمانی قم بستری شده بودند نیز ترخیص شدند.

رئیس علوم پزشکی قم بیان کرد: یک تَن از بیمارانی که نتیجه آزمایش کرونای آنها مثبت بود جان خود را از دست داد.

وضعیت کرونا در قم از روز ۶ دی ماه به حالت زرد درآمده است.

 

تعداد جان باختگان کرونا در استان همدان به یک هزار و ۴۱۸ نفر رسید

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی همدان گفت که با فوت پنج نفر دیگر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ طی ۲۴ ساعت گذشته، مجموع جانباختگان کرونایی در استان به یک هزار و ۴۱۸ نفر رسید.

«محمد طاهری» روز شنبه افزود: تعداد مراجعان سرپایی به اورژانس بیمارستان‌ها با علائم تنفسی مشکوک به کرونا در ۲۴ ساعت گذاشته  ۲۴۸ مورد بوده که از این تعداد ۳۸ نفر در بخش عادی و  هفت بیمار نیز در بخش آی.سی.یو بستری شدند، ضمن آنکه وضعیت جسمی ۲۹ نفر از این تعداد وخیم گزارش شده است.

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی همدان اظهار داشت: با شناسایی ۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در ۲۴ ساعت گذشته، مجموع موارد مثبت بستری از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون در بیمارستان‌های این استان به ۹ هزار و ۸۲۶ نفر رسید.

وی درباره آخرین وضعیت بیماران کرونایی در شهرستان های استان نیز گفت: شمار بیماران کرونایی بستری(از ابتدای همه گیری ویروس کرونا تاکنون) در بیمارستان های اسدآباد ۳۵۸، بهار ۵۶۰، تویسرکان۶۰۴، رزن ۳۹۱، درگزین ۱۷۲، فامنین ۱۷۲ و کبودراهنگ ۶۲۰ نفر بوده است.

طاهری افزود: همچنین یک هزار و ۸۳۷ نفر در ملایر، یک هزار و ۹۶در نهاوند و سه هزار و ۷۴۸ نفر نیز در شهرستان همدان به این ویروس مبتلا و بستری شده اند که ۲۶۸ نفر از بیماران بستری، افراد غیربومی و از خارج استان هستند.

استاندار همدان در جلسه امروز ستاد استانی مقابله با کرونا گفت که براساس گزارش معاون وزیر بهداشت در ستاد ملی کرونا، تمامی شهرستان‌های این استان در وضعیت زرد کرونایی قرار دارند.

«سیدسعید شاهرخی» اظهار داشت: با توجه به بهبود وضعیت استان همدان، محدودیت تردد شبانه از ساعت ۲۱ تا چهار صبح تنها در شهرستان‌های همدان و ملایر اجرا و از دوربین های هوشمند ترافیکی برای نظارت و اعمال قانون متخلفان استفاده می‌شود.

رییس دانشگاه علوم پزشکی استان همدان نیز دراین جلسه گفت: بیماران بستری مشکوک و مثبت کووید ۱۹ در بیمارستان های این استان در حال حاضر به ۳۲۰ نفر رسیده است.

به گفته رشید حیدری مقدم، میزان ابتلای روزانه به کرونا به ۱۰ مورد مثبت در بستری ها ، ۵۵ مورد مثبت در بیماران سرپایی و شمار فوتی های کرونایی استان نیز از میانگین ۱۵ نفر در روز به یک مورد کاهش یافته است.

«آمار روزانه فوت بیماران کرونایی استان همدان که در پیک سوم شیوع ویروس به میانگین ۱۵ نفر رسیده بود، در روزهای اخیر و با توجه به همراهی و همکاری مطلوب مردم در اجرای محدودیت ها و رعایت دقیق پروتکل های بهداشتی با کاهشی چشمگیر، تک رقمی شده است.»

 

در یک روز اخیر، خوزستان کمترین فوتی‌ کرونا را در کشور به خود اختصاص داد

استاندار خوزستان با بیان اینکه ستاد ملی مقابله با کرونا امروز خوزستان را به عنوان استانی با کمترین فوتی ناشی از ویروس کرونا اعلام کرد گفت: خوزستان هم اینک در جدول رتبه بندی کشور از نظر میزان فوتی کرونا در جایگاه آخر قرار دارد این در حالی است که هفته قبل جایگاه سوم را داشتیم.

غلامرضا شریعتی روز شنبه درحاشیه نشست ستاد مدیریت بیماری ناشی از ویروس کرونا در جمع خبرنگاران با بیان اینکه خوزستان کاملا در وضعیت زرد کرونا قرار دارد بیان کرد شرایط فعلی استان ناشی از زحمات کادر درمانی، توجه مردم و همکاری همگانی است.

وی با تقدیر از کادر درمانی و تمامی دانشگاه‌های علوم پزشکی خوزستان به خاطر تلاش در مبارزه با کرونا افزود:تشخیص زود هنگام، شروع مراقبت‌ به موقع و انجام اقدام درمانی مناسب روی بیماران بستری و وقت کافی قرار دادن برای بیماران از جمله مواردی است که در کاهش فوتی‌های ناشی از کرونا در خوزستان تاثیر به سزایی داشته است‌.

استاندار خوزستان ادامه داد: در ۲ تا سه روز گذشته تعداد مبتلایان به کرونا در خوزستان مجدد رشد جزیی داشته لذا تقاضا داریم مردم به شدت بر مراقبت پیشگیرانه توجه لازم را داشته باشند تا روند ابتلا و بستری نزولی باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون خوزستان در یک شرایط باثباتی قرار دارد گفت: باید خطر کرونا را حس ، و به مردم حساسیت لازم را گوشزد کنیم تا روند بیماری صعودی نشود.

شریعتی توصیح داد: مردم فکر نکنند بیماری تمام شده است باید بیش از پیش دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند تا روند نزولی ادامه داشته باشد و شرایط بهبود یابد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.